Wybór laptopa nie jest prostą sprawą. Już na etapie przeglądania ofert pojawia się wiele wątpliwości i pytań dotyczących tego, który model jest najlepszy. Poszukiwania odpowiedzi na to pytanie nie ułatwia to, że liczba dostępnych na rynku laptopów jest przeogromna. Biorąc pod uwagę całość dostępnej oferty, spokojnie można wybrać ten idealny, do tego jednak potrzebny jest czas pozwalający zapoznać się z każdym dostępnym modelem. Stąd też, jeśli szuka się dobrego laptopa, warto poszukiwania rozpocząć od przejrzenia rankingu laptopów. Takie zestawienie pozwoli zorientować się w najpopularniejszych modelach oraz poznać najważniejsze parametry tych urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że ranking laptopów nie zastąpi samodzielnej analizy i zastanowienia się nad tym, jaki sprzęt jest nam potrzebny.
Spis treści
- 1 Polecane laptopy
- 1.1 Najlepszy laptop do 500 PLN
- 1.2 Najlepszy laptop do 1000 PLN
- 1.3 Najlepszy laptop do 1500 PLN
- 1.4 Najlepszy laptop do 2000 PLN
- 1.5 Najlepszy laptop do 2500 PLN
- 1.6 Najlepszy laptop do 3000 PLN
- 1.7 Najlepszy laptop do 3500 PLN
- 1.8 Najlepszy laptop do 4000 PLN
- 1.9 Najlepszy laptop do 4500 PLN
- 1.10 Najlepszy laptop do 5000 PLN
- 2 Jaki laptop kupić?
- 3 Rodzaje laptopów
- 4 Waga i wielkość laptopa
- 5 Wydajność laptopa
- 6 Rozdzielczość ekranu w laptopie
- 7 Matryca w laptopie – błyszcząca czy matowa?
- 8 Procesor w laptopie – jaki wybrać?
- 9 Wielkość pamięci RAM w laptopie
- 10 System operacyjny w laptopie
- 11 Dysk twardy w laptopie
- 12 Karta graficzna do laptopa
- 13 Wygląd laptopa
Polecane laptopy
Najlepszy laptop do 500 PLN
Kiano SlimNote mini 10,1″ Intel® Atom™ Z3735F
Najlepszy laptop do 1000 PLN
Lenovo Yoga 300
Najlepszy laptop do 1500 PLN
Lenovo IdeaPad 110-15ACL
Najlepszy laptop do 2000 PLN
Acer Aspire 3 A315
Najlepszy laptop do 2500 PLN
Dell Inspiron 15 5567 15,6″ Intel® Core™ i3-6006U
Najlepszy laptop do 3000 PLN
Acer Aspire 5 A515-51G-54TZ
Najlepszy laptop do 3500 PLN
HP Envy 13-ab000nw
Najlepszy laptop do 4000 PLN
Lenovo IdeaPad 510s-14IKB
Najlepszy laptop do 4500 PLN
Lenovo Legion Y520-15
Najlepszy laptop do 5000 PLN
Dell Inspiron 15 7567
Jaki laptop kupić?
To właśnie od pytania do, czego będzie potrzebny laptop oraz w jakich sytuacjach będzie się z niego korzystać, należy rozpocząć poszukiwania odpowiedniego sprzętu. Wśród laptopów można wyróżnić te, które:
- nadają się do użytku domowego, czyli pozwalają na odtwarzanie filmów, zdjęć, mało wymagających gier oraz programów, a także do surfowania w sieci;
- przeznaczone są dla graczy, są to sprzęty pozwalające na uruchomienie najnowszych gier i wyposażone w zaawansowane karty graficzne;
- przeznaczone są do pracy specjalistyczne np. obróbki graficznej zdjęć czy montażu filmów.
W zależności od tego, jakie jest przeznaczenie laptopa, należy dobrać jego podstawowe parametry, do których zalicza się matrycę, procesor, pamięć RAM oraz dysk twardy.
Rodzaje laptopów
Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że branża komputerowa dzieli laptopy aż na 5 różnych rodzajów. Różnią się one od siebie wielkości i przeznaczenie. Stąd też zaraz po tym, jak określi się do, czego potrzebuje się laptopa, warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj sprzętu chce się zakupić. Wśród laptopów wyróżniamy:
- notebooki – czyli sprzęty o rozmiarach notatnika A4,
- netbooki, czyli laptopy o przekątnej 12 cali, z wytrzymałą baterią; ten rodzaj urządzeń dedykowany jest do użytku domowego; najczęściej wybierany jest przez mniej wymagających użytkowników, którzy nie potrzebują laptopa do zaawansowanych gier czy pracy na specjalistycznych programach,
- ultrabooki – to cienkie i lekkie laptopy, ich grubość to najwyżej 21 mm, a waga 1,5 kg; urządzenia najczęściej mają wbudowany ekran dotykowy; ich zaletą jest również fakt, że potrafią bardzo długo pracować bez dostępu do źródła zasilania; ultrabooki to propozycja głównie do osób, które dużo podróżują, wybierane są też bardzo często przez biznesmenów,
- laptopy 2w1 tzw. hybrydy, czyli urządzenia z dotykowym odczepianym ekranem, ewentualnie tym obracanym o 360 stopni.
Waga i wielkość laptopa
Wybierając idealny model laptopa, konieczne jest również przyjrzenie się, ile on waży oraz jak jest duży. Należy pamiętać o zależności: im większy ekran i laptop, tym większą waga całego sprzętu. Biorąc ją pod uwagę osoby, które dużo i często zabierają ze sobą laptopa w różne miejsca, powinny postawić na lekkie modele, najlepiej ultrabooki. Ci, którzy szukają laptopa z dużym ekranem, mogą postawić na notebooki o przekątnej ekranu 15 cali, a nawet 18 cali. Tego typu sprzęt świetnie nadają się do długotrwałej pracy oraz gier. Duży ekran zapewnia komfort i wygodę. Ich wada jest jednak to, że są dość ciężkie. Największe modele mogą ważyć nawet do 4 kilogramów. Warto wiedzieć, że jeśli szuka się lekkiego laptopa, warto zwrócić uwagę na materiał wykonania obudowy.
Wydajność laptopa
Dobry laptop odznacza się także wydajnością. Za tą natomiast odpowiada bateria, a dokładnie jej pojemność wyrażana w mAh. Im większa jest pojemność baterii do laptopa, tym dłużej może on pracować bez dostępu do źródła zasilania.
Rozdzielczość ekranu w laptopie
Rozdzielczość ekranu w laptopie to nic innego jak liczba pikseli, która ogląda się na monitorze. Parametr ten wpływa na jakość oglądanego obrazu. Im jest on większy, tym obraz jest bardziej wyraźny, a szczegóły dokładniejsze. Rozdzielczość ekranu jest uzależniona zarówno od jego jakość, jak i przekątnej. W laptopach wyróżnia się rozdzielczość HD, FULL HD oraz 4K. Najwyższy standard rozdzielczości to 4K.
Matryca w laptopie – błyszcząca czy matowa?
Wybierając laptop trudno pominąć kwestię jego matrycy. Tutaj użytkowanych mają wybór pomiędzy tą błyszczącą a tą matową. Rodzaj matrycy znacząco wpływa na komfort pracy, stąd decyzję o jej wyborze należy dobrze przemyśleć. Matryca matowa jest pokryta polaryzatorem, dzięki czemu światło słoneczne lub pokojowe nie rozprasza się na ekranie laptopa. Pozwala to na wyeliminowanie tzw. efektu lustra, czyli odbijania się w monitorze otoczenia. Matryca matowa to dobry wybór, jeśli kupuje się komputer do pracy. Trzeba jednak pamięć, że w jej przypadku kolory widoczne na ekranie mogą wydać się mniej intensywne i nasycone. Ważną informacją jest również to, że laptopy z matrycą matową są droższe od tych z błyszczącą, a także trudniejsze w utrzymaniu w czystości.
Matryca błyszcząca to ta, która nie rozprasza promieni słonecznych, przez co może powodować na monitorze efekt lustra. Wybierając laptop z matrycą błyszczącą, otrzymuje się żywsze i bardziej intensywne kolory. Do jej wad oprócz możliwości powstawania efektu lustra zalicza się również to, że może być ona szkodliwa dla wzroku i utrudnia pracę na komputerze w zmieniających się warunkach oświetleniowych.
Procesor w laptopie – jaki wybrać?
Zakup laptopa nie obejdzie się bez wyboru procesora. To właśnie on decyduje o tym, jak szybko będą działały poszczególne programy, przeglądarka internetowa, gry czy multimedia. Parametry procesora również należy dostosować do przeznaczenia laptopa. Kupując urządzenie do użytku domowego, można pozwolić sobie na podstawowe procesory z serii Core i3 lub Intel Core i5. Pozwalają one na swobodne oglądanie firnów, granie w gry, edycję tekstów czy montowanie prostych nagrań. Komputery do pracy, które wymaga obsługi zaawansowanych programów najlepiej wyposażyć w lepszej jakości procesory typy Intel Core i7. Podobnie niej w przypadku laptopów dla graczy. W ich sprzęcie procesor powinien być wydajny i pozwolić na płynne odtwarzanie aplikacja.
Wielkość pamięci RAM w laptopie
Każdy laptop musi posiadać również wewnętrzny dysk pamięci. Jest on nazywany pamięcią RAM/ operacyjną. To na niej przechowane są i przetwarzane dane niezbędne do działania procesora. Im więcej pamięci RAM posiada laptop, tym może on szybciej działać i wykonywać zlecone mu zadania. Pamięć podobnie jak i pozostałe parametry laptopów dobrze jest uzależnić od przeznaczenia sprzętu. 4GB RAM jest wystarczające do oglądania filmów, zdjęć, przeglądania stron www, pracy a podstawowych programach biurowych czy słuchania muzyki. Jeśli dodatkowo chce się edytować zdjęcia lub grać w gry wideo trzeba kupić laptop z 8GB pamięci RAM. Wyższej jakości laptopy posiadają jeszcze więcej pamięci RAM.
System operacyjny w laptopie
Kolejną istotną kwestia przy wyborze laptopa jest jego system operacyjny. Odpowiada on za kompleksowe zarządzanie danymi. Chcąc kupić laptop gotowy do pracy, należy wybierać modele z preinstalowanym systemem operacyjnym. Producenci najczęściej w laptopach instalują system operacyjny Windows lub OS X. Ten ostatni dedykowany jest laptopom Apple. W zakresie systemu operacyjnego Windows wyróżnia się kilka jego wersji. Najnowszym to Windows 10, natomiast wcześniejsze to 8 i 8.1. Oprócz tego na rynku można spotkać laptopy oparte na Linux czy Chrome OS.
Dysk twardy w laptopie
Następnym istotnym parametrem laptopów jest dysk twardy. Dysk ten to miejsca przechowywania wszystkich danych zgromadzonych na komputerze. Obecnie standardem są już dyski twarde do laptopów z systemem antywstrząsowe oraz cicho pracujące. Wybór pojemności dysku, powinno się uzależnić od tego, ile danych chce się na nim zapisać. Standardowym wyborem są zazwyczaj laptopy z dyskiem o pojemności 500 lub 1000 GB. Należy pamiętać, że dodatkową ilość miejsca można dokupić np. w formie zewnętrznych nośników pamięci. Ważne jest jednak, aby wewnętrzny dysk twardy laptopa pomieścił zainstalowany system operacyjny. Polecanym rozwiązaniem jest zakup dysku SSD, który jest bardziej trwały i pozwala na szybszy dostęp do danych. Dyski klasyczne, czyli HDD są mniej odporne na uszkodzenia, ale za to są pojemniejsze.
Karta graficzna do laptopa
Karta graficzna w laptopie odpowiada za to, co widać na ekranie. Im jest on lepsza, tym więcej szczegółów i detali będzie widać. Wydajne karty graficzne należy zastosować w komputerach dla graczy, jeśli laptop będzie wykorzystywany tylko do prostych zadań, w zupełności wystarczy zakupić kartę graficzną zintegrowaną z procesorem. Jej zaletą jest niska cena oraz mniejsze ryzyko przegrzania laptopa. Standardowa karta pozwala również na dłuższy czas baterii. Może jednak się nie sprawdzić w przypadku najnowszych gier, podczas tworzenia grafiki 3D czy oglądania filmów w rozdzielczości FULL HD. Jeśli ma się takie plany, co do laptopa lepiej jest od razu kupić dedykowaną kartę graficzną.
Wygląd laptopa
Nie ma co ukrywać, że wiele osób przeglądając rankingi laptopów i oferty sklepów z tego typu sprzętem podczas zakupu kieruje się wyglądem urządzenia. Dziś laptopy to urządzenia lekkie, stylowe i ładne. W zamienienie odeszły toporne, kanciaste i ciężkie obudowy. Producenci co rusz prześcigają się w wymyślaniu coraz to śmielszych designów czy kolor laptopów, a także akcesoriów do nich. Dlatego też szukając idealnego laptopa, dobrze jest przemyśleć, jaki sprzętem nam się podoba i skonfrontować to z praktycznością. Nie zawsze ładny laptop będzie tym funkcjonalny. Rowki, białe obudowy i inne tego typu rozwiązania mogą powodować, że obudowa będzie szybko się brudzić i wyglądać nieestetycznie już kilka tygodni po zakupie.
Wyborowi odpowiedniego laptopa warto poświęcić chwile czasu i uwagi. Mnogość dostępnych sprzętów sprawia, że wybór ten wcale nie jest łatwy. Warto jednak pamięć, aby dokładnie przemyśleć jakie funkcje urządzenia będą nam w rzeczywistości potrzebne. Dopłacanie za rozbudowane karty graficzne czy mocniejsze procesory może być zupełnie niepotrzebne, jeśli jedynie co chcemy robić na laptopie to przeglądać strony www.