Ranking Kart Pamięci

0
374

Dziś urządzenia elektroniczne to prawdziwe machiny. Ich zadaniem nie jest już tylko wykonywać połączenia, dzwonić czy dostarczać rozrywki, ale i gromadzić dane. Tych, każdy z nas zbiera zatrważającą ilość. Na naszych smartfonach, aparatach, kamerach i tego typu uradzaniach zapisujemy zdjęcia, filmu, muzykę, notatki, dokumenty. Dane te wykorzystujemy nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Taka ilość informacji, jaką chcemy przechowywać na urządzeniach elektronicznych, często sprawia, że ich wewnętrzne pamięci są niewystarczające. Nie mogą one pomieścić danych, które chcemy zawsze mieć przy sobie. Stąd też tak dużą popularnością cieszą się zewnętrzne karty pamięci. Sloty na nie można znaleźć we wszystkich nowoczesnych urządzeniach od telefonów, przez tablety, aż po wysokiej klasy profesjonalny sprzęt fotograficzny. Jednak oferowane karty pamięci różnią się od siebie. Poszczególne modele przystosowane są do innych rodzajów wejść. Jak więc wybrać ta odpowiednia i czym się kierować? Zobacz nasz ranking kart pamięci.

Karta pamięci do telefonu, aparatu, tabletu, kamery – jak wybrać tą dobrą?

Kupując elektroniczne urządzenie, jednym z pierwszych kroków jest chęć zakupienia do nich zewnętrznej karty pamięci. Wiele osób jednak nie wie, jaka pasuje do używanego przez nich urządzeniem i często kupuje najpopularniejsze karty pamięci na rynku. Trzeba mieć na względzie to, że nie zawsze będą one pasować do danego sprzętu. Rodzajów kart pamięci na rynku jest bardzo dużo, dlatego należy sprawdzić, jak karta obsługiwana jest przez posiadany telefon, tablet czy inny posiadany sprzęt. Informację tą jest bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy spojrzeć na gniazdo, w którym montuje się kartę pamięci. Zazwyczaj jest ono oznaczone odpowiednim symbolem typu karty. Informacje o obsługiwanym rodzaju karty pamięci można również znaleźć w instrukcji obsługi lub specyfikacji technicznej urządzenia. Najwcześniej w nowoczesnych sprzętach można znaleźć wejścia na karty microSD występujące w dwóch wariantach microSDHC i microSDXC. Można również spotkać się z kartami pamięci SD. W rankingu kart pamięci popularne są również formaty CF, które jeszcze do niedawna często stosowane były w aparatach fotograficznych. Należy jednak pamiętać, że chcąc kupić kartę pamięci do urządzeń starszej generacji, wybór jest o wiele większy.

Rodzaje najpopularniejszych kart pamięci

Liczba rodzajów kart pamięci jest bardzo duża. Część z nich wyszła już jednak z użycia albo też bardzo rzadko stosowana jest w sprzętach ogólnego użytku, dlatego mało interesuje przeciętnego Kowalskiego. Jednym z najpopularniejszych formatów kart pamięci jest Compact Flash (CF). Są one znane od bardzo dawna. Pierwsze zaczęły pojawiać się na rynku w 1994 roku, a co ważne nadal są one w powszechnym użyciu. Z powodów swoich rozmiarów używa się je zazwyczaj w większych lustrzankach cyfrowych lub kamerach video. Nie nadają się do telefonów, tabletów czy kompaktowego sprzętu foto i video. Popularność kart pamięci CF wynika z ich solidnej budowy i wytrzymałości. Dzięki większym rozmiarów nie tak łatwo ją również zgubić. Compact flash dostępne są w różnych modelach. Oznacza to, że poszczególne karty różnią się od siebie pojemności, szybkością odczytu i zapisu danych, a także ceną.

Drugim rodzajem kart, z jakim spotykamy się na rynku są te nazywane Secure Digital, czyli SD. Choć nadal są one w sprzedaży, to powoli zostają wyparte przez swoje pojemniejsze i szybsze wersje, które możemy znaleźć pod nazwą kart microSD. Dla porządku warto zaznaczyć, że pojemność kart pamięci SD to maksymalnie 2 GB. Występują one w formacie 32x24x2,1 milimetra (wysokość, szerokość, grubość). Dostępne one w wersji standardowej, mini oraz mikro. Aktualnie karty SD zastępowane są przez dwa rodzaje pamięci z tej samej rodziny.

Pierwszym są karty Secure Digital High Capacity, czyli karta SDHC. Jej pojemność w zależności od modelu wynosi od  do 32 GB, występuje ona w wielkości standardowej, mini oraz micro. Ten rodzaj zewnętrznego nośnika pamięci najchętniej jest wybierany z rankingu kart pamięci. Wynika to z ich dużej pojemności, która odpowiada przeciętnemu użytkownikowi sprzętów elektronicznych oraz atrakcyjnej ceny.

Większe możliwości przechowywania danych zapewnia karta pamięci Secure Digital eXtended Capacity, czyli SDXC. Jest ona najnowszą myślą technologiczną, która pozwala na przechowywanie bardzo dużej ilości danych. Jej najmniejsza pojemność to 32 GB, a największa to 2 TB. Pozwala to na przechowywanie na niej nawet 140 tysięcy zdjęć czy 480 godzin nagrania w formacie HD.

Pojemność karty pamięci – jak ją dobrać?

Kupując kartę pamięci, należy zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry techniczne. Jednym z tych głównych jest pojemność nośnika. Ta powinna być dostosowana do tego, jakie dane chce się na niej przechowywać oraz jak duże one będą. Dziś większością sprzętów robimy duże zdjęcia dobrej jakości i kręcimy filmy w rozdzielczości Full HD. Takie materiały zajmują sporo miejsca. Jednominutowy film Full HD zajmuje ok. 250 MB miejsca. Jeśli więc kartę będzie się wykorzystywać w aparacie fotograficznym lub kamerze dobrze jest zakupić nośnik o jak największej pojemności. Na mniejszy można się zdecydować, jeśli zdjęć lub filmów wykonuje się niewiele, lub na karcie będzie trzymać się głównie pliki tekstowe. Warto rozważyć również czy dobrym rozwiązaniem nie jest zakup dwóch mniejszych kart, a nie jednej dużej. Dzięki temu w przypadku utraty lub awarii jednej zawsze pozostanie druga. Jest to szczególnie pomocne w przypadku, gdy kartę zamierza się wykorzystywać w aparacie lub kamerze. W rankingu kart pamięci największym zainteresowaniem cieszą się modele   8 i 16 GB. Są one wystarczające do przechowywania zarówno sporej ilości zdjęć, jak i filmów. Na większe modele stawiają przede wszystkim osoby lubiące eksperymentować  z fotografią i zapisujące swoje prace w plikach RAW. Te zajmują o wiele więcej miejsca, dlatego wskazany jest tutaj zakup karty powyżej 32 GB.

Szybkość przesyłu danych karty pamięci

Ważnym parametrem karty pamięci jest jej szybkość. W tym zakresie karty pamięci zostały podzielone na kilka klas. Określają one minimalną prędkość, jaką powinny osiągać w trakcie zapisu danych. Najwolniejsze karty pamięci to te zaklasyfikowane do klasy 1. Ich prędkość to 1 MB/s. Takie karty właściwie już nie są dostępne na rynku, jako te mało wydajne. Natomiast w rankingu kart pamięci możemy znaleźć modele, które pozwalają na zapis pamięci w prędkości od  4 do 10 MS/s. Dużym zainteresowaniem cieszą się także nowoczesne karty pamięci, która zapisują dane nawet do 30 MS/s oraz karty micro SD klasy U1. Szukając informacji na temat prędkości zapisu danych, należy sięgając do specyfikacji technicznej. Analizując ją, trzeba jednak wiedzieć, że producenci zawsze podają minimalną szybkość zewnętrznego nośnika danych. W praktyce karta niemal zawsze jest szybsza. Dlatego też pomiędzy nośnikiem o prędkości 10 MS/s, a tym klasy U1 (który w teorii przesyła dane z taką samą prędkością) jest kolosalna różnica. Warto pamiętać, że szybkość zapisu na karcie pamięci wypływa na wygodne użytkowanie danego sprzętu. Posiadając nowoczesną lustrzankę czy wysokiej klasy kamerę dobrze jest wybrać nośniki pamięci o dużej prędkości. Dzięki temu nie będzie przestojów w zapisywaniu danych o dużych rozmiarach takich jak filmy Full HD czy zdjęcia wykonywane seryjnie.

Dobra karta pamięci – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Posiadaną kartę pamięci zazwyczaj zabieramy ze sobą wszędzie. Włożona do telefonu czy aparatu wyciągana jest tylko w przypadku chęci odczytu zapisanych na niej informacji przez czytnik. Z racji jej dużej eksploatacji należy zadać o to, aby wybierać modele odporne i wytrzymałe. Szukając takich, należy sprawdzić, czy może się ona pochwalić  się odpornością na wysokie i niskie temperatury, wodoszczelnością, czy niską podatnością na promienie rentgenowskie. Wydawać by się mogło, że takie wymagania co do karty pamięci są przesadą, jednak należy pamiętać, że na sytuacje, w których one nastąpią, jesteśmy narażeni dość często. Korzystanie z telefonu w  czasie deszczu, wykonywanie zdjęć aparatem w zimowe wieczory na zewnątrz czy przeniesienie tabletu przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku może uszkodzić złej jakości kartę pamięci. Taka nie tylko nie będzie pozwala zapisywać nowych danych, ale i utraci te, które się już na niej zgromadziło.

Wysokiej jakości nośniki danych znaleźć można w powyższym rankingu kart pamięci. Są to modele, które cieszą się największą popularnością na rynku, a co ważne wykonane są przez renomowanych producentów. Gwarantuje to ich wytrzymałość i solidność. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń wynikających ze złego wykonania karty można oddać je na gwarancję. Takich możliwości zazwyczaj nie oferują sklepy, które na swoich półka mają tanie zamienniki i podróbki znanych marek. Ich towary zazwyczaj są bardzo awaryjne i podatne na uszkodzenia. Stąd też szukając dobrej karty pamięci, nie warto ignorować jej producenta i kupować nośniki w sklepach cieszących się dobrą opinią. Na żywotność karty pamięci ma bowiem wpływ również sposób jej przechowywania. Warto także pamiętać, że karta powinna być odpowiednio użytkowana. Jej styki trzeba chronić przed zabrudzeniami, piaskiem, wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a przed wyciąganiem jej z urządzenia upewnić się, że transmisja danych została zakończona. Nieużywaną kartę pamięci najbezpieczniej jest przechowywać w zamykanym i plastikowym opakowaniu. Dzięki tym zabiegom zewnętrzny nośnik danych nie będzie ulegał awariom i uszkodzeniom.

Ile kosztuje karta pamięci?

Dobrą kartę pamięci o sporej pojemności można zakupić za ok. 60 złotych. Nośnik ten powinien pomieścić ok. 4 GB danych oraz być dostępny w formacie SDHC z szybkością 20 MB/s. Za lepszej jakości karty pamięci przeznaczone do profesjonalnych sprzętów trzeba jednak zapłacić o wiele więcej. Jak pokazuje ranking kart pamięci, takie przeznaczone do lustrzanek dla fotografów mogą kosztować nawet 200-300 złotych, a w przypadku kart o pojemności liczonej w terabajtach i więcej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here