Spis treści
- 1 Żarówki charakteryzujące się niskim poborem prądu, czyli te nazywane energooszczędnymi podbiły polskie domy. Ich światło można dostrzec w coraz większej ilości mieszkań znajdujących się nad Wisłą. Jest to wynikiem nie tylko tanich kosztów eksploatacji żarówek LED, ale i ich dodatkowych zalet, o których opowiemy poniżej. Jednak wraz z wymianą żarówek wolframowych na te LED-owe wiele osób dalej zmaga się z problem, jakim jest dobro odpowiedniej żarówki. Schody zaczynają się już czy wyborze gwinta – czy wybrać żarówkę E14, czy może E27, a może postawić na zupełnie inny trzonek? Te pytania zadajemy sobie, stoją w sklepie przed półką z żarówkami LED. Jeśli rozwiążemy ten problem, to zastanawiamy się czym kierować się przy wyborze oświetlenia tego typu. Jeśli i tym masz wątpliwości w tym zakresie, sprawdź poniższy ranking żarówek LED E14.
- 2 Moda na oszczędność – energooszczędne żarówki LED
- 3 Jak działa żarówka LED?
- 4 Czy warto stosować żarówki energooszczędne LED?
- 5 Rodzaje gwintów w żarówkach LED – żarówka E14
- 6 Jak wybrać dobrą żarówkę LED E14?
- 7 Jak mocno świecą żarówki LED E14? Podstawowe parametry oświetlenia LED-owego
- 8 Długość świecenia żarówki LED
- 9 Barwa i temperatura światła w żarówkach LED E14
- 10 Kąt padania światła w oświetleniu LED
Żarówki charakteryzujące się niskim poborem prądu, czyli te nazywane energooszczędnymi podbiły polskie domy. Ich światło można dostrzec w coraz większej ilości mieszkań znajdujących się nad Wisłą. Jest to wynikiem nie tylko tanich kosztów eksploatacji żarówek LED, ale i ich dodatkowych zalet, o których opowiemy poniżej. Jednak wraz z wymianą żarówek wolframowych na te LED-owe wiele osób dalej zmaga się z problem, jakim jest dobro odpowiedniej żarówki. Schody zaczynają się już czy wyborze gwinta – czy wybrać żarówkę E14, czy może E27, a może postawić na zupełnie inny trzonek? Te pytania zadajemy sobie, stoją w sklepie przed półką z żarówkami LED. Jeśli rozwiążemy ten problem, to zastanawiamy się czym kierować się przy wyborze oświetlenia tego typu. Jeśli i tym masz wątpliwości w tym zakresie, sprawdź poniższy ranking żarówek LED E14.
Moda na oszczędność – energooszczędne żarówki LED
Tradycyjne wolframowe żarówki odchodzą już w niepamięć. Duża część osób decyduje się na wymienienie ich na lepsze i doskonalsze oświetlenie, za jakie uważane są lampy LED. Jeszcze do niedawna LED-y były uważane jedynie za oświetlenie dodatkowe, czy dekoracyjne, dziś w wielu mieszkaniach stanowią to główne. Żarówki LED charakteryzują się długą żywotnością, wytrzymałością oraz szeregiem innych ważnych zalet. Aby jednak można było z nich korzystać, ważne jest wybranie dobrej żarówki LED. Niestety wraz z ich popularyzacja na rynku pojawiło się wiele tanich zamienników wyprodukowanych w Chinach, które niewiele ma wspólnego z energooszczędnym oświetleniem. Szukając więc dobrego modelu, warto kierować się opiniami i recenzjami użytkowników oraz marką. Polecane oświetlenie znaleźć można m.in. rankingu żarówek LED E14.
Jak działa żarówka LED?
Energooszczędność żarówki LED wynika z jej budowy. Lampy tego typu tworzone są z niewielkich diod elektroluminescencyjnych. Diody wykorzystywane do budowy lamp umieszcza się w specjalnej oprawie, co pozwala na montaż żarówek w dowolnym miejscu. Można stosować je zarówno jako oświetlenie główne jak i dekoracyjne czy dodatkowe. W przypadku żarówek LED głównym źródłem światła jest biała dioda. Na ten element składa się luminofor oaz niebieska dioda elektroluminescencyjna, która odpowiada za emitowanie światła. Wytwarzane światło pobudza do działania, czyli świecenia luminofor, który umieszczany jest w obudowie diody. Rodzaj zastosowanego luminoforu określa, jaki kolor światła białego będzie miała żarówka LED E14.
Czy warto stosować żarówki energooszczędne LED?
O to, czy żarówki LED są dobrym, czy też złym rozwiązaniem specjaliści i zwykli Kowalscy spierają się od lat. Ten rodzaj oświetlenia ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Fani oświetlania LED-owego podkreślają przede wszystkim jego ekonomiczny aspekt. Dobrej jakości żarówka LED może świecić nawet 50 tys. godzin. Z wykonywanych wyliczeń wynika więc, że inwestycja wymiany oświetlania z tradycyjnego na LED-owe, powinna zwróci się już po pierwszym roku. Fani żarówek LED-owych nie poprzestają jednak na argumencie ekonomicznym i energooszczędnym. Wśród zalet tego typu żarówek wskazują również ich większą sprawność oraz brak uzależniania temperatury barwowej od napięcia zasilającego. W dalszej kolejności mówią o szerszym zakresie napięć roboczych, mniejszym ryzyku nagrzewania się czy możliwości uzyskiwania dowolnego kolory świecenia bez używania filtrów barwnych. Przeciwnicy żarówek LED wskazują jednak na jej istotne wady. W pierwszej kolejności wymieniają wysoką cenę zakupu oraz różnorodną charakterystykę, która utrudnia wybór odpowiedniej żarówki LED. Wskazują również, że zbyt długie patrzenie w światło emitowane przez lampy LED może spowodować znaczne pogorszenie się wzroku, a także zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych chorób oczu.
Rodzaje gwintów w żarówkach LED – żarówka E14
Mimo wad oświetlania LED jego popularność rośnie z roku na rok. Niestety wraz z wymianą tradycyjnych żarówek na te LED-owe będzie trzeba pokonać kilka problemów. Pierwszym z nich jest rodzaj gwintu, jaki powinna mieć wybierana żarówka. Sprawa ta budzi wiele kontrowersji i stwarza niemałe problemy. Zazwyczaj większość z nas nie pamięta jaki trzonek żarówki jest mu potrzebny. Kupno na chybił trafił nie jest natomiast dobrym rozwiązaniem, ponieważ na rynku istnieją żarówki mające kilkanaście różnych trzonków. Dlatego też najbezpieczniej po zakup nowej żarówki LED udać się z tą starą, która będzie stanowiła wzór. Trzonki można porównać samodzielnie lub poprosić o pomoc sprzedawcę. Ważną informacją jest, że niektóre z nich są niezwykle do siebie podobne dlatego też trudno je samemu rozróżnić. Na sklepowych półkach zazwyczaj możemy znaleźć żarówki LED o standardowych trzonkach takich jak E7, GU 10, MR14, G, G6,36 czy G4. Niezwykle popularne są również żarówki LED E14. Tego typu oświetlenie jest tym najpopularniejszym zaraz po E27. Żarówka LED E14 jest klasycznym produktem, w którym wykręcany gwint liczy 14 milimetrów. Potocznie jest ona nazwana cienkim gwintem. Powszechnie stosowana jest w instalacjach o mniejszej mocy. Żarówki LED E14 zazwyczaj spotykamy w lampkach nocnych, lampkach na biurka czy dodatkowym oświetleniu w łazience. Raczej rzadko kiedy ten typ żarówek stosowany jest jako główne oświetlenie mieszkania czy domu. Ważną informacją jest również to, że przystosowana jest ona do pracy w instalacjach o napięciu 230 V.
Jak wybrać dobrą żarówkę LED E14?
Sam dobór gwintu to nie wszystko. Szukając dobrej żarówki LED, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Określają one, jak długo żarówka będzie świecić oraz jakie światło będzie dawać. Niezbędne informacje można odnaleźć na opakowaniu kupowanego produktu, a jeśli zakupów dokonuje się przez internet to w specyfikacji technicznej żarówki LED. Ze względu na dużą ilość żarówek LED E14 na rynku dostępnych u różnych producentów i posiadających różne parametry dodatkową pomocą, z jakie warto skorzystać, są opinie i recenzje, a także zestawienia typu ranking żarówek LED E14.
Jak mocno świecą żarówki LED E14? Podstawowe parametry oświetlenia LED-owego
Wiele osób rezygnuje z zakupu żarówek LED-owych po przeczytaniu, że dają one małą ilość światła oraz dysponują słabą mocą. Stwierdzenie to jednak nie jest prawdziwe. Na sklepach można kupić zarówno mocno, jak i słabo świecące żarówki LED E14. Jednak dobór ilości emitowanego światła i jego jasności odbywa się na innych zasadach niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Drugorzędne znaczenie ma tu moc, która zazwyczaj jest bardzo słaba i wynosi ok. 10 W. Natomiast o tym, ile światła da żarówka LED E14, powie ilość lumenów, jaka ona dysponuje. Odpowiednik tradycyjnej żarówki można więc znaleźć, sprawdzając ten wskaźnik. Jest on wartością deklarowaną przez producenta. Przyjmuje się, że żarówki posiadające do 200 lumenów to te słabe, które nie mogą oświetlić dobrze całego pomieszczenia. Stąd też stosuje się je jako oświetlenie dodatkowe lub wspomagające. Następny przedział to żarówki o wartości 200-500 lamentów, czyli te świecące ze średnią mocą. Mogą być one montowane pojedynczo, ale dają słabe światło. Jak wynika z rankingu żarówek LED E14, to właśnie one zyskują w tej kategorii oświetlania największe uznanie użytkowników. Ostatnią kategorią jest oświetlenie powyżej 500 lumenów. Ze względu na dużą liczbę emitowanego światła stosuje się je do oświetlania dużych powierzchni np. pokoju dziennego.
Długość świecenia żarówki LED
Ważnym kryterium przy wyborze żarówki LED E14 jest również jej żywotność, czyli długość świecenia. Dobre modele mogą świecić nawet do 50 tysięcy godzin. Aby tak było, trzeba jednak wybrać żarówkę renomowanego producenta. Takie znaleźć można w rankingu żarówek LED E14. W przypadku zakupu taniej żarówki z Chin można mieć niemal pewność, że czas jej działania będzie o wiele krótszy, a wydajność słaba. Warto pamiętać, że producenci sprzętu oświetleniowego parametr ten wyrażają w godzinach.
Barwa i temperatura światła w żarówkach LED E14
Modele wskazane w rankingu żarówek LED E14 różnią się od siebie również barwą i temperatura emitowanego światła. Ten pierwszy parametr wyrażany jest w kelwinach. Im wyższa wartość kelwinów podana jest w specyfikacji technicznej produktu, tym barwa światła jest zimniejsza. W tradycyjnych żarówkach barwa to zazwyczaj wynosiła ok. 2500 kelwinów, natomiast barwa słońca to ok. 3500 kelwinów. W rankingu żarówek LED E14 największym zainteresowaniem cieszą się modele posiadające wartość ok. 3000 kelwinów.
Mówiąc o emitowanym przez lampę LED świetle, trzeba również wspomnieć o temperaturze emitowanego światła. Może być ona zimna, ciepła lub neutralna. W przypadku żarówek LED E14 zazwyczaj spotykamy się z barwą ciepłą i neutralną. Wynika to z tego, gdzie ten typ lampy jest montowany. Żarówki o ciepłej barwie światła swoje zastosowanie znajdują głównie w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, np. sypialniach. Dają one światło podobne do tego emitowanego przez ognisko lub świeczkę, dzięki czemu podkreślają ciepłe barwy otoczenia i sprzyjają relaksowi. Żarówka o temperaturze światła neutralnej to standardowy wybór. Można montować ją w pomieszczeniach, w których spędza się dużo czasu, ponieważ świetnie współgra z naturalnym światłem słonecznym.
Kąt padania światła w oświetleniu LED
Istotną kwestią przy zakupie żarówki LED E14 jest również kąt jej padania światła. Cechą charakterystyczną tego typu oświetlenie jest to, że nie emituje ono światła dookólnie, a jedynie pod wybranym kątem. W rankingu żarówek LED E14 możemy spotkać modele, które świecą zarówno pod bardzo wąskim, jak i szerokim kątem. Szeroki kąt świecenia oznacza, że światło będzie bardzo rozproszone i słabe, wąski, że skupione. Dobór kąta należy uzależnić od tego, w jakim pomieszczeniu chce się zastosować żarówkę LED E14.
Na sklepowych półkach znajdziemy żarówki LED w różnych konfiguracjach i o różnych parametrach. Podstawą jest odpowiednio dobrany gwint. Kupując żarówkę ze złym trzonkiem, nie będzie można zamontować jej w lampie. Przy zakupie nie należy jednak pomijać podstawowych parametrów oświetlenia, znacząco one wpływają na komfort i wygodę przebywania w oświetlanym wnętrzu.