Filmy z kamer samochodowych w ostatnim czasie podbijają serwisy społecznościowe. Większość osób kojarzy je ze śmiesznymi i dziwnymi wideo z nieudanego pakowania lub nielogicznego zachowania kierowcy. Jednak celem samochodowych wideorejestratorów jest uwiecznienie nie tylko takich zdarzeń. Ich podstawową funkcją jest rejestracja tego, co dzieje się na drodze w czasie jazdy. Zapis z kamery samochodowej przydatny jest np. gdy uczestniczy się w kolizji lub wypadku drogowym. Nagrany materiał pozwala na wskazanie policji lub ubezpieczycielowi sprawcy. Ta funkcjonalność to nie jedyna sytuacja, w której pomoc może kamera samochodowa. Aby jednak można w pełni korzystać z jej możliwości, konieczne jest wybranie odpowiedniego modelu. Zobacz jak wybrać kamerę samochodową.
Spis treści
- 1 Polecane kamery samochodowe
- 1.1 Najlepsza kamera samochodowa do 100 PLN
- 1.2 Najlepsza kamera samochodowa do 150 PLN
- 1.3 Najlepsza kamera samochodowa do 200 PLN
- 1.4 Najlepsza kamera samochodowa do 250 PLN
- 1.5 Najlepsza kamera samochodowa do 300 PLN
- 1.6 Najlepsza kamera samochodowa do 350 PLN
- 1.7 Najlepsza kamera samochodowa do 400 PLN
- 1.8 Najlepsza kamera samochodowa do 500 PLN
- 2 Czym jest kamera samochodowa?
- 3 Do czego służy kamera samochodowa?
- 4 Jak wybrać kamerę samochodową? Najważniejsze parametry
- 5 Kąt nagrywania kamery samochodowej
- 6 Rozdzielczość kamery samochodowej
- 7 Miejsce zapisu filmów w rejestratorze danych
- 8 Jak korzystać z kamery samochodowej?
- 9 Zapis trasy i prędkości w kamerze samochodowej
- 10 Wideorejestrator samochodowy do nagrywania nocą
- 11 Sposób ładowania kamery samochodowej
- 12 Wyświetlacz kamery samochodowej
- 13 Rejestratory trasy z dźwiękiem
- 14 Montaż kamery samochodowej
- 15 Zgrywanie filmów z kamery samochodowej
- 16 Dodatkowe funkcje kamery samochodowej – w jakie warto zainwestować?
Polecane kamery samochodowe
Najlepsza kamera samochodowa do 100 PLN
Manta MM308S
Najlepsza kamera samochodowa do 150 PLN
NavRoad myCAM HD next
Najlepsza kamera samochodowa do 200 PLN
Opticam A4
Najlepsza kamera samochodowa do 250 PLN
Lark FreeCam 4.1 HD
Najlepsza kamera samochodowa do 300 PLN
Navitel DVR R600
Najlepsza kamera samochodowa do 350 PLN
Vordon DVR-340
Najlepsza kamera samochodowa do 400 PLN
Navitel R1000
Najlepsza kamera samochodowa do 500 PLN
Mio MiVue 538
Czym jest kamera samochodowa?
Kamera samochodowa to urządzenie, które często występuje pod nazwą wideorejestratora. Jest to urządzenie pomiarowego, którego głównym celem jest stała rejestracja obrazu oraz pomiar prędkości. Kamerę instaluje się w samochodzie. Obraz zapisany w wideorejestratorze samochodowym zapisywany jest na karcie SD, a trasę, jaką się przejechało przy włączonej kamerze, można nanieść na cyfrową mapę.
Do czego służy kamera samochodowa?
Jeszcze do niedawna większość osób kupowało ją, aby nagrywać śmieszne sceny i zdarzenia na polskich drogach. Nagrane filmy trafiały do Internetu i dostarczały rozrywkę i dużo śmiechu. Jednak część kierowców od razu zdała sobie sprawę z praktyczności tego urządzenia. Rejestrator trasy może być przydatny w wielu codziennych sytuacjach:
- umożliwia nagranie i zapisanie przejechanej trasy, dzięki czemu zawsze można ją odtworzyć;
- nagrane filmy są pomocnym materiałem do doskonalenia swoich umiejętności i eliminowania najczęściej popełnianych błędów, dzięki czemu poprawia się styl i bezpieczeństwo jazdy;
- jest dowodem podczas bezprawnego zatrzymania i wręczenia mandatu, na jego podstawie można składać odwołanie od niesłusznie nałożonej kary;
- jest dowodem dla policji lub ubezpieczyciela w przypadku wypadku lub innego zdarzenia drogowego; pomaga wskazać sprawcę, a co najważniejsze może być zaliczony jako dowód w sprawie sądowej.
Jak wybrać kamerę samochodową? Najważniejsze parametry
Wraz z popularnością samochodowych wideorejestratorów producenci zalali rynek tego rodzaju urządzeniami. Kamery do samochodu można kupić u renomowanych producentów, jak i u sprzedawców, którzy proponują chińskie urządzenia. Bogata oferta oznacza również, że ich ceny są bardzo szerokie. Tanie rejestratory trasy można kupić już za kilkanaście złotych, te o rozbudowanych funkcjach to koszt nawet 1000 zł wzwyż. Zanim jednak przystąpi się do zakupu i wyboru tego najlepszego modelu, warto dowiedzieć się, na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę.
Kąt nagrywania kamery samochodowej
Jednym z najważniejszych parametrów rejestratorów trasy jest ich kąt nagrywania. Im jest on szerszy, tym większy kadr zostanie przez uchwycony. Podstawą jest wybranie kamery samochodowej o kącie nagrywania 120 stopni. Jeśli chce się zainwestować w lepszy model, dobrze jest sięgnąć po rejestratory o 150 stopniach. Koniecznie trzeba pamiętać, aby wybierać te modele, które pozwalają na nagranie tego, co dzieje się przynajmniej na dwóch pasach jezdni.
Rozdzielczość kamery samochodowej
O tym, jaka będzie jakość nagranego przez wideorejestrator materiału, decyduje jego rozdzielczość. Im ten parametr jest większy, tym obraz z kamery jest wyższej jakości. Minimalna rozdzielczość kamery samochodowej powinna wynosić 720p (1280×720 px). Pozwoli na komfortowe nagrywanie nawet w czasie gorszej pogody np. deszczu czy dużego zachmurzenia. Tanie kamery samochodowe o mniejszej rozdzielczości mogą nagrywać niewyraźny obraz, z którego nie będzie dało się odczytać, chociażby numerów rejestracyjnych drugiego pojazdu. Wybierając rozdzielczość wideorejestratora, trzeba jednak pamiętać, że jeśli jest ona duża, to nagrane pliki będą zajmować sporo miejsca. Oznacza to, że należy zadbać o odpowiednie przechowywanie ich lub ograniczyć ich ilość. Z tym wiąże się kolejny ważny parametr.
Miejsce zapisu filmów w rejestratorze danych
Dobrej jakość rejestratory trasy pozwalają na zapis nagrywanych materiałów wideo na zewnętrznych kartach pamięci typu microSD. Taka funkcjonalność sprawia, że miejsca na dysku nigdy nie zabraknie. Na rynku dostępne są też kamery samochodowe z dużą pojemnością, które nie potrzebują zewnętrznych kart pamięci. Należy również wspomnieć, iż w niektórych urządzeniach zastosowana jest funkcja zapisywania filmów wideo w pętli. Oznacza ona, że stare materiały są automatycznie nadpisywane tymi nowymi. Takie rozwiązania ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych zalicza się fakt, że kierowca nigdy nie musi się martwić, że na dysku kamery samochodowej braknie miejsca, jeśli to się skończy, to urządzenie nowy materiał nagra na starym. Jako zaletę tego rozwiązania wymienia się również to, że kierowca nie musi inwestować i pamiętać o zabraniu ze sobą dodatkowych kart pamięci. Jednak zapętlenie zapisu ma też swoje wady. Nadpisywanie materiału może prowadzić do utraty nagranego filmu.
Jak korzystać z kamery samochodowej?
Aby móc korzystać z kamery samochodowej konieczne jest jej włączenie. Większość podstawowych modeli należy włączać i wyłączać manualnie. To rozwiązanie nie jest jednak najwygodniejsze, dlatego bardziej zaawansowane rejestratory tras wyposażone są w czujnik ruchu. Dzięki niemu uruchamiają się zaraz po tym, jak auto ruszy z miejsca lub, gdy zostanie uderzone w trakcie postoju. Rejestrator ruchu w kamerze samochodowej to wygodna i praktyczna funkcjonalność, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając urządzenie.
Zapis trasy i prędkości w kamerze samochodowej
Dodatkową funkcją, która również jest przydatna, jest moduł GPS. W kamerze samochodowej odpowiada on za zapis przejechanej trasy oraz wskazanie osiąganej przez pojazd prędkości. Dane na jej temat pokazują się na bieżąco na monitorze.
Wideorejestrator samochodowy do nagrywania nocą
Kierowcy, którzy dużo podróżują po zmroku, muszą zadbać o wybór takiego modelu rejestratora, który umożliwia nagrywanie trasy w ciemności. Aby kamera samochodowa mogła działać w nocy, powinna być wyposażona w diody podczerwieni oraz odporna na światło latarni ulicznych i innych samochodów. Te funkcjonalności nie gwarantują jednak, że jakość nagranego materiału będzie idealna. Najczęściej najlepiej widoczny jest obraz, który znajduje się w bliskiej odległości od samochodu.
Sposób ładowania kamery samochodowej
Aby kamera samochodowa mogła działać, nie tylko trzeba ją włączyć, ale zadbać o to, aby miała ona dostęp do źródła energii. Cześć z wideorejestratorów ma wbudowany akumulator. Sprawia on, że urządzenie nie musi być podłączone do zewnętrznego źródła zasilania, aby dziać. Tańsze modele rejestratorów jazdy są jednak uzależnione od instalacji elektrycznej pojazdu. Aby mogły działać, należy podłączyć jej do gniazda zapalniczki.
Wyświetlacz kamery samochodowej
Elementem kamery samochodowej, na który uwagę zwraca dużą część kierowców, jest wyświetlacz. Nie jest on standardowym wyposażeniem tych urządzeń, znajduje się jedynie w droższych modelach. Najczęściej producenci proponują wideorejestratory z wyświetlaczem o przekątnej 2-3 cali. Taka wielkość w zupełności wystarczy do wprowadzania zmian do ustawień kamery samochodowej. Inwestowanie w większy ekran jest często nieopłacalna.
Rejestratory trasy z dźwiękiem
Nagrywanie dźwięku przez samochodowe kamery to kolejna dodatkowa funkcja, którą posiadają lepszej klasy urządzenia. Funkcjonalność ta może być przydatna przede wszystkim dla tych kierowców, którzy zapisy rejestratora traktują jako materiał szkoleniowy. Dzięki rejestratorowi dźwięku będzie można nagrywać własne komentarze i uwagi do trasy. Jego zaletą jest również to, że pozwali wykryć niepokojące dźwięki, które mogą towarzyszyć kolizji.
Montaż kamery samochodowej
Korzystanie z wideorejestratora trasy jest możliwe po jego uprzedniemu zamontowaniu w samochodzie. Miejscem jego instalacji zawsze jest przednia szyba. Kamerę w aucie montuje się za pomocą specjalnego uchwytu. To czy korzystanie z kamery będzie komfortowe, zależy również od niego. Jeśli często będzie on odrywał się z szyby, może nie tylko zniszczyć zakupione urządzenie, ale i obniżyć bezpieczeństwo jazdy. Stąd też przed zakupem warto sprawdź ranking kamer samochodowych i opinie innych użytkowników pod względem trwałości i stopnia trudności montażu urządzenia w pojeździe.
Zgrywanie filmów z kamery samochodowej
Istotnym parametrem kamer samochodowych jest to, w jaki sposób będzie można w późniejszym czasie zgrać na inny nośnik zarejestrowany materiał. Aby było to bezproblemowe, warto wybierać rejestratory samochodowe wyposażone w złącze USB, które pozwala na jego podpięcie do laptopa czy komputera stacjonarnego. Dobrze jest też postawić na modele ze złączami HDMI, te umożliwiają bezpośrednie podpięcie wideorejestratora do telewizora i przesyłanie obrazu, bez jednoczesnej utraty jego jakości.
Dodatkowe funkcje kamery samochodowej – w jakie warto zainwestować?
Standardowo kamery samochodowe tylko rejestrują trasę przejazdu, jednak te lepsze modele mogą posiadać dodatkowe funkcje. Do tych najpopularniejszych należy np. aparat fotograficzny, który można użyć do wykonania dokumentacji zdjęciowej z miejsca kolizji lub wypadku czy tryb parkowania, który rejestruje obraz przed maską auta w momencie jego pozostawienia na postoju. Coraz częściej rejestrator trasy włączy się także z kamerą cofania. Ta druga nie nagrywa obrazu z przodu, ale jest istotną pomocą w procesie parkowania pojazdy. Kamera cofania przekazuje obraz do kokpitu, jednocześnie pozwalając zobaczyć to, co jest trudno widoczne w lusterkach wstecznych oraz tylnej szybie.
Rejestratory trasy to praktyczne i przydatne gadżety samochodowe. Ich wykorzystanie pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy, stąd też coraz więcej kierowców inwestuje w takie urządzenia. Warto również pamiętać, że są one idealnym pomysłem na prezent dla kierowcy. Zanim jednak sprawi się go fanowi czterech kółek, warto odwiedzić ranking kamer samochodowych i wybrać ten model, który faktycznie będzie mu przydatny.
Ja to się ostatnio natknąłem w sklepie na kamerkę z wifi firmy Truecam i w pierwszej chwili zgłupiałem bo po co wifi w takim urządzeniu… chcieliśmy z bratem to sprawdzić lepiej, dokładniej i facet z pomocy nam ją pozwolił posprawdzać w sklepie. To że kamera sama w sobie dobrze nagrywa to nie wnikam i te standardowe ustawienia możliwości ale to wifi to całkiem spoko rozszerzenie jest bo dużo szybciej i łatwiej można tym wszystkim zażądać, wcześniej się smiałem z pralek na wifi ale kurcze zmieniło się moje podejście…