Spis treści
- 1 Kompletując zestaw komputerowy jednym ze sprzętów, który trzeba zakupić, jest klawiatura. Wiele osób traktuje ją po macoszemu i nie przykłada wagi to tego elementu. Trzeba jednak pamiętać, że dobra klawiatura komputerowa podnosi komfort oraz szybkość pracy. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele modeli tego sprzętu. Od podstawowych i tanich klawiatur komputerowych za kilka złotych po te profesjonalne przeznaczone do biura czy dla fanów gier wideo. To na jaką się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb i budżetu. Nie mniej jednak nawet chcąc kupić tanią klawiaturę komputerową, warto zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry. Powiedzą one czy będzie to sprzęt trwały i wygodny. Pomocą w poszukiwaniu takiego będzie również ranking klawiatur komputerowych.
- 2 Rodzaje klawiatur komputerowych
- 3 Mechanizm działania klawiatury do komputera
- 4 Układy w klawiaturach komputerowych
- 5 Jak wybrać dobrą klawiaturę komputerową? Zabezpieczenia i ochrona
- 6 Cechy dobrej klawiatury komputerowej
- 7 Podświetlenie klawiatury komputerowej
- 8 Membrana w klawiaturach do komputera
- 9 Dodatkowe funkcjonalności klawiatur komputerowych
- 10 Ile kosztuje klawiatura komputerowa?
Kompletując zestaw komputerowy jednym ze sprzętów, który trzeba zakupić, jest klawiatura. Wiele osób traktuje ją po macoszemu i nie przykłada wagi to tego elementu. Trzeba jednak pamiętać, że dobra klawiatura komputerowa podnosi komfort oraz szybkość pracy. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele modeli tego sprzętu. Od podstawowych i tanich klawiatur komputerowych za kilka złotych po te profesjonalne przeznaczone do biura czy dla fanów gier wideo. To na jaką się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb i budżetu. Nie mniej jednak nawet chcąc kupić tanią klawiaturę komputerową, warto zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry. Powiedzą one czy będzie to sprzęt trwały i wygodny. Pomocą w poszukiwaniu takiego będzie również ranking klawiatur komputerowych.
Rodzaje klawiatur komputerowych
Pierwszą decyzją, jaka trzeba podjąć przy zakupie klawiatury komputerowej, jest jej rodzaj. Producenci najczęściej dzielą te sprzęty ze względu na sposób komunikacji z komputerem. W rankingu klawiatur komputerowych znajdziemy modele:
- przewodowe – są to najpopularniejsze urządzenia; aby działać, nie potrzebują dodatkowych wspomagaczy takich jak, chociażby baterie czy akumulatory; potrzebną energię pobierają bezpośrednio z komputera, do którego są podłączone; chociaż posiadają wiele zalet, to należy i wspomnieć o ich wadach; klawiatury przewodowe to kolejny kabel, który należy podłączyć do stacji, może się on plątać, a przede wszystkim ograniczać zasięg uprzedzenia; tego typu sprzęt najczęściej podłączany jest do komputera przez złącza PS/2 (złącze pojawiające się w tanich klawiaturach komputerowych starszego typu; można spotkać je również w urządzeniach przeznaczonych dla graczy, ze względu na to, że posiada szybką reakcję na nadawane komunikaty i nie obciąża procesora) lub USB (urządzenia z tym rodzajem porty są najpopularniejsze w rankingu klawiatur komputerowych);
- bezprzewodowe – są to urządzenia, które komunikują się z komputerem bez pomocy kabla; ich największą wadą jest to, że potrzebują zewnętrznego źródła zasilania; najczęściej mocy do działania dostarczają im baterie lub akumulatory; dzięki brakowi kabla są one wygodne i komfortowe, a z klawiatury można korzystać w pewnym oddaleniu od komputera; ze sprzętem mogą komunikować się na 3 sposoby; pierwszym z nich jest bluetooth, którego zasięg wynosić do 10 metrów, drugim droga radiowa (WiFi), a trzeciemu podczerwień, gdzie zasięg urządzenia wynosi do 6 metrów.
Mechanizm działania klawiatury do komputera
Dostępne na rynku klawiatury komputerowe to również urządzenia, które różnią się od siebie sposobem działania, a co za tym idzie szybkością odbieranych komend. W tym zakresie możemy wyróżnić:
- tradycyjne klawiatury komputerowe – są to najczęściej spotkane modele; zwykłe i tanie, które można spotkać na większości biurek; ich mechanizm działania opiera się na gumowych stykach, czyli sprężystych gumkach; to one przesyłają sygnał po wciśnięciu klawisz; mechanizm działania tradycyjnej klawiatury komputerowej przypomina ten zastosowany w pilotach do TV czy kalkulatorach;
- mechaniczna klawiatura komputerowa – są to nowsze i bardziej zaawansowane urządzenia; w swoim działaniu wykorzystują przełączniki; dzięki temu mogą pochwalić się większą sprężystością przycisków, wytrzymałością oraz wygodą użytkowania; szacuje się, że tego typu klawiatury komputerowe mogą wytrzymać do 50 miliona uderzeń; ich wadą jest jednak dość głośna praca, która może przeszkadzać innym osobom przebywającym w tym samym wnętrzu.
Układy w klawiaturach komputerowych
Szukając dobrej klawiatury komputerowej, koniecznie należy zwrócić uwagę na jej układ. Możliwości jest to kilka. Układ urządzenia powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji oraz tego, do czego klawiatura ma być najczęściej wykorzystywana. Największą popularnością w rankingu klawiatur cieszą się klasyczne urządzenia, które mają typowy prostokąty lub lekko zaokrąglony kształt. Znajdziemy w nich trakcyjny układ klawiszy. Klasyczne klawiatury komputerowe przeznaczone są dla niewymagających osób, które poszukują sprawdzonych rozwiązań. Zaletę tego typu sprzętu jest niewysoka cena. Dużą popularność zyskują także klawiatury ergonomiczne. Dedykowane są one osobom dużo pracującym przy komputerze. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że nie tylko ułatwiają one pisanie, ale także i nie wpływają negatywnie na zdrowie użytkownika. Ergonomiczne klawiatury komputerowe można poznać po zoptymalizowanym kształcie, ułożeniu klawisz ta, aby można było pisać bezwzrokowo i szybko, obłym kształcie i położeniu przycisków w lekko wygiętych lukach, podkładce nadgarstki, której zadaniem jest odciążenie stawów. Rodzajem klawiatury ergonomicznej jest ta dzielona. Wyróżnia się ona podziałem sprzętu na dwie samodzielne części, które połączone są kablem. Dzięki temu ułożenie klawiatury jest prostsze i można je łatwo dopasować do osobistych preferencji. Jak wskazują producenci dzielonych klawiatur komputerowych, to rozwiązanie ma zapobiec bólom nadgarstków. Oprócz takich tradycyjnych rozwiązań producenci oferują również bardziej awangardowe. W ich ofercie można spotkać:
- numeryczne klawiatury komputerowe – są to urządzenia mniejszych rozmiarów, sprzęty są zazwyczaj pozbawione bloku numerycznego;
- elastyczne klawiatury komputerowe – urządzenia tego typu zbudowane są z giętkiego materiału i odporne na wilgoć oraz kurz;
- zewnętrzne klawiatury komputerowe – dedykowane są przede wszystkim urządzeniom mobilnym np. tabletom; mogą występować np., na etui, które zawiera klawiaturę o standardowym układzie klawiszy;
- laserowe klawiatury komputerowe – wyświetlane są na blacie biurka lub innej powierzchni płaskiej za pomocą lasera;
- multimedialne klawiatury komputerowe – oprócz podstawowej funkcji pisania można znaleźć w nich wiele dodatkowych opcji oraz przycisków, które m.in. mają za zadanie ułatwić sterowanie odtwarzaczem muzyki czy filmów wideo.
Jak wybrać dobrą klawiaturę komputerową? Zabezpieczenia i ochrona
Na rynku znajdziemy również klawiatury komputerowe o podwyższonej wytrzymałości. Rozwiązania, które zostały w nich zastosowane, mają chronić sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi czy zanieczyszczeniami. Do najpopularniejszych urządzeń, które często można znaleźć w rankingu klawiatur komputerowych zalicza się modele wodoodporne oraz kurzoodporne. Pierwsze tworzone są z myślą o zabezpieczaniu sprzętu przed wodą np. wylaną herbatą czy sokiem. Wodoodporne klawiatury komputerowe to również te, które bez problemu można zanurzyć w wodzie i umyć ze wszystkich zabrudzeń i paprochów znajdujących się pomiędzy klawiszami. Modele kurzooporne wyposażane są w dodatkowe silikonowe osłonki, których zadaniem jest chronić klawisze przed zabrudzeniami oraz przedostawaniu się pod nie brudu i kurzu.
Cechy dobrej klawiatury komputerowej
Mnogość rodzajów oraz rozwiązań stosowanych w klawiaturach do komputera sprawia, że wybór tej właściwej nie jest dobry. Najlepiej urządzenie jest dostosować do swojego stylu pisania. Jednym z parametrów, na który należy zwrócić uwagę, jest profil sprzętu. Decyduje on o wysokości klawiszy. Im wyższy jest profil klawiatury, tym bardziej obciążone są nadgarstki w czasie pracy. W rankingu klawiatur komputerowych znajdziemy modele z niskim oraz wysokim profilem. Te pierwsze sprawdzają się u osób, które klawiaturę wykorzystają do pisania dużej ilości tekstów. Klawiatury wysokie to natomiast urządzenia chętnie wybierane przez fanów wirtualnych rozgrywek.
Podświetlenie klawiatury komputerowej
Szukając dobrej klawiatury komputerowej, należy również sprawdzić komfort i wygodę jej użytkowania. Na to wpływ ma wiele elementów m.in. podświetlanie sprzętowe. Dodatek ten pojawia się przede wszystkim w urządzeniach dedykowanym graczom, jednak coraz częściej można go spotkać również w klawiaturach biurowych. Podświetlane klawiatury znacznie ułatwiają pracę wieczorem czy w ciemnych pomieszczeniach. W rankingu klawiatur komputerowych znajdziemy również wiele modeli chiclet. Są to klawiatury wyspowe, które uznawane są za wygodniejsze przy pisaniu. Ich dodatkową zaletą jest to, że są łatwe w utrzymaniu czystości.
Membrana w klawiaturach do komputera
Wybierając klawiaturę do komputera, należy się również przyjrzeć membranie, w jaką został wyposażony sprzęt. Występuje ona w tanich tradycyjnych klawiaturach, które są tymi najczęściej kupowanymi. Jest jedną z warstw oddzielających obwody drutowane. Jeśli chce się zakupić trwały sprzęt, należy wybierać ten z membraną wykonaną z kopułki lub mechanizmów nożycowych. Są one trwalsze oraz posiadają większą responsywność w stosunku do urządzeń z membrana gumową.
Dodatkowe funkcjonalności klawiatur komputerowych
Na rynku nie brakuje klawiatur do komputera wysokiej jakości. Oferują one nie tylko wygodę i komfort, ale także szereg dodatkowych funkcji. Dodatkowe elementy mają wspomagać pracę czy granie w gry komputerowe. Funkcjonalności, które najczęściej oferują dobre klawiatury komputerowe to:
- wbudowany hub – pozwala on na podłączenie urządzeń wykorzystujących port USB do klawiatury;
- podkładka pod nadgarstki – jest to dodatkowa przestrzeń, która znajduje się przez dolnymi klawiszami; służy ona jako podparcie dla nadgarstków; w swoim założeniu ma zapewnić większy komfort pisania oraz mniejszych ryzyko występowania chorób dłoni;
- klawisze lub panele multimedialne – pozwalają na kompleksowe zarządzenie odtwarzaczami muzycznymi lub video;
- regulacje nachylenia – funkcja ta pozwala ustawić kąt nachylania klawiatury do swoich potrzeb; regulacja odbywa się za pomocą nóżek lub stopek; ten dodatek znajdziemy w większości klawiatur znajdujących się obecnie na rynku.
Ile kosztuje klawiatura komputerowa?
Podstawową klawiaturę komputerową działającą na interfejsie USB można kupić za kilka złotych. Najtańsze dostępne modele na rynku kosztują nieco ponad 10 złotych. Nie są to jednak sprzęty, które wyróżniają się jakością i wygoda użytkowania. W rankingu klawiatur komputerowych znajdują się głównie modele ze średniej półki, których koszt zakupu to ok. 100-200 złotych. Są one solidne i wygodne. W tym przedziale cenowym można także wybrać klawiaturę do biura czy dla gracza.