Ranking dysków SSD. Top 10 najlepszych modeli. Który wybrać?

0
481

Kiedy laptop czy komputer stacjonarny odmawiają posłuszeństwa, to oznacza to od razu, że sprzęt należy wymienić na nowy. Bardzo często o wiele lepszą i bardziej ekonomiczną opcją jest optymalizacja komputera i wymiana tylko wadliwego elementu. Zazwyczaj optymalizacja domowego komputera kojarzy się z wymianą procesora lub karty graficznej. Jednak usprawnianie działań maszyny może też przybierać inne działania. Jak pokazuje praktyka, aby usprawnić działanie komputera, czasem wystarczy tylko wymienić dysk. Ten niepozorny element istotnie wpływa na działanie sprzętu. W komputerach stacjonarnych do domowego lub firmowego użytku, a także w laptopach coraz częściej stosuje się dyski SSD. Dyski te z powodzeniem można wymieniać, a dostępność ich modeli jest bardzo duża. Jeśli nie wiesz jaki dysk wybrać do laptopa zobacz ranking dysków SSD.

Spis treści

Polecane dyski SSD

Najlepszy dysk SSD do 200 PLN

Dysk SSD Corsair Force LS 60GB SATA3 (CSSD-F60GBLSB)

Najlepszy dysk SSD do 250 PLN

Dysk SSD Silicon Power S55 120GB SATA3 (SP120GBSS3S55S25)

Najlepszy dysk SSD do 300 PLN

Dysk SSD Transcend SSD370 128GB SATA3 (TS128GSSD370S)

Najlepszy dysk SSD do 350 PLN

Dysk SSD Silicon Power S55 240GB SATA3 (SP240GBSS3S55S25)

Najlepszy dysk SSD do 400 PLN

Dysk SSD Crucial MX300 275GB SATA3 (CT275MX300SSD1)

Najlepszy dysk SSD powyżej 400 PLN

Dysk SSD Samsung 850 Pro 256GB SATA3 (MZ-7KE256BW)

Czy są dyski SSD?

Jeszcze do niedawna w większości komputerów czy to stacjonarnych, czy mobilnych stosowane były dyski twarde HDD. Są to nośniki, w których wnętrzu zamknięte są twarde talerze w postaci krążków. Pokrywane są one cienką warstwą magnetyczną i wprawiane w ruch z pomocą silnika. Dziś w dużej części komputerów instalowane  jest nowsze rozwiązanie, jakim jest dysk SSD. Zbudowany jest on w oparciu o pamięć flash. Jego podstawowymi zaletami jest mniejszy pobór energii elektrycznej, mniejsza awaryjność, brak ruchomych elementów, które mogą ulec uszkodzeniu oraz szybszy czas dostępu niż w przypadku dysku HDD. Trzeba jednak pamiętać, że dyski SSD charakteryzują się stosunkowo małą pojemnością i dość wysoką ceną. Oznacza to, że chcą wybrać najlepszy model, warto swój rekonesans rozpocząć od przejrzenia rankingu dysków SSD, który wskaże najlepsze modele znajdujące się aktualnie na rynku.

Dysk SSD – czy to się opłaca?

Wiele osób chcących zoptymalizować pracę swojego komputera zastanawia się, czy inwestycja w dysk SSD jest opłacalna. Opinie na ten temat są podzielone. Pod uwagę należy jednak wziąć fakt, że zalet z korzystania z dysku SSD jest o wiele więcej niż wad.

Ten rodzaj dysku do komputera postrzegany jest jako niezawodny i solidny. Dzięki temu, że jest pozbawiony ruchomych, mechanicznych elementów jest odporny na uszkodzenia i awarie. Zamknięty w trwałej obudowie może przetrzymać oddziaływanie silnego pola magnetycznego, wibracje, uderzenia oraz upadki. Dyski SSD mogą działać również w skrajnych temperaturach. Nawet tańsze dyski SSD przystosowane są do pracy w temperaturach od -25 do + 80 stopni Celsjusza, natomiast modelom zaawansowanym niestraszne jest działanie i przy 40 stopniowym mrozie. Wysoka jakość i niezawodność dysków SSD przejawia się również w okresie gwarancji. W rankingu dysków SSD królują te, które obejmuje nawet 5 letnią gwarancję, gdzie na dyski HHD wynosi ona najczęściej rok.

Kolejną z zalet dysków SSD jest ich wydajność. Ich użytkownicy mogą liczyć na odczyt i zapis, który wykonywany jest z prędkościami powyżej 500 MB/s. Komfort pracy zwiększa również czas dostępu do danych oraz tempo operowania na niedużych plikach. Czas dostępu w przypadku dysków SSD wynosi ok. 0,1 ms, czyli co najmniej o 10 mniej niż w przypadku tradycyjnego dysku magnetycznego. Nie można też zapominać, że dyski DSS do komputera są w stanie odczytywać i zapisywać dane w tym samym czasie w wielu miejscach. Oznacza to, że podczas grania w grę można równocześnie skanować komputer programem antywirusowy czy instalować aktualizacje. Wykonywanie tych działań jednocześnie nie przekłada się niespowolnienie pracy urządzenia.

Użytkownicy dysków SSD doceniają je również za ciche działanie, które jak wiadomo, nie jest domeną dysków magnetycznych. Brak ruchomych części sprawia, że w dyskach SSD nie ma się do czynienia z głośno obracającymi się talerzami czy chroboczących elementami ruchomymi. Z tej zalety wypływa też kolejna, jaką jest minimalizacja ryzyka przegrzania komputera czy laptopa. Dyski SSD nie tylko mogą pracować w wysokich temperaturach (przypominamy, że modele HDD napotykają problemy z pracą, gdy temperatura otoczenia przekracza 35 stopni Celsjusza), ale i emitują mniejsze ilości ciepła.

Za zakupieniem dysku SSD przemawia również jego niewielka masa oraz wymiary, a także energooszczędność. Dysk SSD można kupić w postaci kart mSATA, PCI-Express lub w formie 2,5 calowej, co nie oznacza, że nie występują tzw. mniejszych wersjach. Sprawia to, że bez problemu można je zainstalować w każdym komputerze, nie martwiąc się ilością dostępnego miejsca. Ich kompaktowe wymiary przekładają się także na wagę. Są one o wiele lżejsze niż tradycyjne dyski magnetyczne, przez co też pobierają mniejszą ilość energii. Ten ostatni parametr pozwala na dłuższy czas pracy na baterii. Jak pokazują statystki, czas na zasilaniu akumulatorowym można wydłużyć nawet o godzinę.

Dobry dysk SSD – jak go wybrać?

Chociaż przewaga dysków SSD nad tymi magnetycznymi jest niebywała, to jednak, aby mieć pewność, że faktycznie będzie on lepiej służył, należy wybrać jego odpowiedni model. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wewnętrznych dysków SSD i chociaż wszystkie posiadają wyżej wymienione zalety, to różnią się one od siebie poszczególnymi parametrami. Do tych najbardziej istotnych można zaliczyć pojemność i liczbę kości, proces litograficznych, technologię, w jakiej zostały wykonane, kontrolery, oprogramowanie układowe, obsługiwane funkcje. Parametry te przekładają się komfort użytkowania dyku, jego niezawodność i żywotność.

Ranking dysków SSD pokazuje, że aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie w tych elementach kości NAND flash typu MLC, które pozwalają na przechowanie 2 bitów informacji. Żywotność dysków SSD szacuje się na ok. 10000 cykli zapisów. Wybór może paść też na dysk z inną ilością i rodzajem kości. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na to, na jaką konfigurację się zdecyduje, dobrze jest sprawdzić, kto jest ich producentem. Wydajne i niezawodne kości do dysków produkuje m.in. Intel oraz Microna.

Wybierając kości pamięci, trzeba również pamiętać, że w dyskach SSD wyróżnia się 3 podstawowe. O tym, jakie one są, mówią zawarte na sprzęcie oznaczenie. Wybierając dysk, można spotkać się więc z oznaczeniem SLC, które oznacza, że w komórkach dysk może przechować pojedynczy bit danych. Kości SLC zapewniają najlepszą wydajność oraz najdłuższą żywotność nośnika. Moduły SLC są jednak bardzo drogie i bardzo rzadko kupuje się je do użytku prywatnego, najczęściej stanowią element dużych serwerów. Kolejnym oznaczeniem, z jakim można się spotkać, jest TLC. Technika ta pozwala przechowywać do trzech bitów jednocześnie w komórkach. Dyski z systemem TLC są względnie tanie, ale i wolniejsze od wyżej opisanych poprzedników, a także mniej żywotne od nich. Ostatnim rodzajem kości jest MLC, w których przechowuje się do dwóch bitów jednoczenie. System ten jest kompromisem pomiędzy dwoma poprzednimi. Trzeba jednak pamiętać, że w rzeczywistości różnice w szybkości i trwałości modułów SLC oraz TLC mogą być niezauważalne.

Parametrami, nad którymi warto się pochylić, są też zastosowane złącza oraz protokół. W tym pierwszym przypadku mówimy o złączach typu SATA, M.2 oraz PCI Express, w przypadku protokołu wyróżnia się AHCI oraz NVMe, przy czym bardziej powszechne jest stosowanie protokołu NHVMe.

Kiedy opłaca się kupić dysk SSD?

Dyski SSD, chociaż posiadają całą paletę zalet, mają też jedna poważną wadę. Jest nią cena. Analizując stosunek pojemności dysku do jego ceny, możemy zorientować się, ze zakup nie będzie tym najbardziej opłacalnym. Średnia cena dysku SSD to ok. 4 zł za 1GB, co przy chcecie zakupu dużego  dysku, rodzi konieczność zainwestowanie w niego dużych funduszy. Opłaca się to jednak zrobić, jeśli chce się doposażyć notebooka gamingowego. W przypadku, gdy na komputerze ogląda się  jedynie filmy czy słucha muzyki, taka inwestycja jest mało opłacalna. Należy przy tym zaznaczyć, że dyski SSD sprawdzają się w komputerach do pracy. W nich wykorzystywane są jako dyski systemowe, które uruchamiają system o wiele szybciej, przyspiesza prace programów, szczególnie tych profesjonalnych np. do obróbki zdjęć czy edytowania plików wideo.

Zastosowanie dysków SSD

Dyski SSD można wykorzystywać na dwa sposoby. Na początek należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze trzeba go kupować jako dodatkowe doposażenie sprzętu komputerowego. Obecnie tego typu dyski montowane są w najnowszych modelach ultrabooków czy notebooków, spotkać można je również w wysokiej klasy komputerach stacjonarnych. Dyski SSD wykonywane są jako te wewnętrzne, na którym instaluje się przede wszystkim system operacyjny lub jako zewnętrzne dyski. W tym drugim przypadku dysk SSD podłączony jest do komputera za pomocą kabla USB. Należy jednak zaznaczyć, że ze wzglądu na wysoką cenę tego typu dysków nie są one polecane stosowania ich jako zewnętrznych nośników pamięci.

Ranking dysków SSD – jak wybrać model dla siebie?

Przed zakupem dysku SSD należy zastanowić się, czy faktycznie jest on dla nas dobrym rozwiązaniem, czy nie lepiej zainwestować w tradycyjny dysk twardy o większej pojemności. Warto również określić swój budżet, ilość miejsca, którą chce się zdobyć wraz z zakupem dysku oraz to do czego będzie on wykorzystywany. Na tej podstawie można dobrać jego parametry i ustalić z pomocą rankingu dysków SSD, który z modeli zakupić. Standardowy dysk SSD o nie za dużej pojemności można kupić już za mniej niż 400 zł, lepsze modele to wydatek rzędu 700 – 1000 zł. Decydując się na zakup tego rodzaju dysku do komputera, warto także bliżej przyjrzeć się sposobom na przedłużenie jego żywotności. W celu ograniczenia ich zużycia najlepiej jest dokonać kilku niezbędnych, acz prostych zmian w systemie. Zmiany te obejmują np. wyłączenie indeksowania plików, hibernacji (to rozwiązanie pozwala także znacznie zaoszczędzić miejsce na dysku), czy defragmentacji. Pomocna może być także zmiana miejsca zapisu plików tymczasowych, jeśli w sprzęcie komputerowym znajduje się również zwykły dysk twardy, będący tym magnetyczny. Te działania są o tyle ważne, że każdy dysk SSD ma ograniczoną ilość cykli zapisu i odczytu danych. Po jej przekroczeniu nie nadaje się już do użytku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here