Ranking kart sieciowych WiFi

0
388

Karta sieciowa jest elektronicznym urządzeniem, które łączy komputer z siecią, zazwyczaj LAN. Jest uważana za element sprzętu komputerowego. Obecnie większość komputerów ma karty sieciowe.

Karty sieciowe pozwalają komputerowi wymieniać dane z siecią. Aby uzyskać połączenie, karty sieciowe używają odpowiedniego protokołu , na przykład CSMA/CD. Karty sieciowe zazwyczaj implementują pierwsze dwie warstwy modelu OSI, czyli warstwę fizyczną i warstwę łącza danych. Obecnie większość kart sieciowych korzysta z sieci Ethernet. Inne typy sieci to ARCNET, wprowadzony w 1977 roku, LocalTalk lub Token Ring. Istnieje wiele kart sieciowych, które są kompatybilne tylko z odpowiednim oprogramowaniem.

Jak działa adapter sieci bezprzewodowej?

Bezprzewodowa karta sieciowa i bezprzewodowy AP (punkt dostępowy)/router są urządzeniami stosowanymi w budowie sieci bezprzewodowych. W tym poradniku skupimy się na bezprzewodowej karcie sieciowej.

Bezprzewodowa karta sieciowa to urządzenie znajdujące się wewnątrz sieci bezprzewodowej i jest zainstalowana na komputerze. Co robi w praktyce? Wysyła i odbiera dane za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Po zainstalowaniu karty sieci bezprzewodowej, użytkownik końcowy jest w stanie uzyskać dostęp do sieci bezprzewodowej bez konieczności instalowania i stosowania kabli sieciowych, które tłumią swobodę ruchów. To wygoda jest podwójnie ważna dla komputerów przenośnych, które dzięki bezprzewodowej karty sieciowej, mogą być przenoszone swobodnie w obszarze zasięgu sieci bezprzewodowej i nadal są w stanie korzystać z połączenia sieciowego.

Jak działa adapter sieci bezprzewodowej?

Adaptery bezprzewodowe to urządzenia elektroniczne, które umożliwiają komputerom łączenie się z Internetem i innymi komputerami bez użycia przewodów. Wysyłają dane za pośrednictwem fal radiowych do routerów, które przekazują je modemom szerokopasmowym lub sieciom wewnętrznym. Większość laptopów i tabletów ma wbudowane karty bezprzewodowe, ale często trzeba je instalować na komputerach. Przed dodaniem ich do komputerów biurowych i ustanowieniem sieci bezprzewodowej w biurze, rodzaj adaptera musi odpowiadać Twoim potrzebom.

Rodzaje adapterów

Bezprzewodowy adapter musi odbierać sygnały z wnętrza komputera, zmieniać je na fale radiowe i wysyłać je za pośrednictwem anteny. W przypadku komputera stacjonarnego karta elektroniczna podłącza się do gniazda PCI wewnątrz obudowy komputera, do portu USB z zewnątrz lub do portu Ethernet za pomocą kabla sieciowego Ethernet. W przypadku laptopów, które nie mają wbudowanego adaptera, karta elektroniczna może zmieścić się w gnieździe PCMCIA lub w gnieździe mini PCI z boku laptopa. W przypadku tabletów lub notebooków, które nie mają przejściówki, karta elektroniczna może zmieścić się w gnieździe karty pamięci. Komputerowe karty PCI mają antenę, która rozciąga się z tyłu komputera, podczas gdy inne karty mają anteny wewnątrz futerałów na karty.

Standardy bezprzewodowe

Fale radiowe wykorzystywane przez adaptery bezprzewodowe muszą spełniać jeden z standardów emisji 802.11 Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE). Standardem powszechnie używanym od stycznia 2013 roku jest 802.11n, a najnowszym 802.11ax – do 10 Gb/s, zaprezentowany w 2017 roku.  Starsze modele adapterów używają standardów “b” lub “g”. Standardy te określają szybkość transmisji danych, w której transmitowane są adaptery, a wszystkie wykorzystują pasmo radiowe 2,4 GHz. Adaptery wykorzystujące najnowsze standardy obsługują również starsze standardy.

Bezpieczeństwo

Adaptery bezprzewodowe transmitują sygnały z komputera o zasięgu około 50 metrów. Każdy, kto ma kartę bezprzewodową zainstalowaną na swoich komputerach lub laptopach, może odebrać sygnał i uzyskać dostęp do plików. Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej jest szczególnie ważne dla firm chroniących wrażliwe materiały i ich własność intelektualną. Aby uniknąć tego nieautoryzowanego dostępu, karty bezprzewodowe wykorzystują szyfrowanie w celu zabezpieczenia swoich sygnałów. Protokoły WEP, WPA i WPA2 oferują chronione hasłem i szyfrowane transmisje dla sieci bezprzewodowych. Twój adapter musi obsługiwać te protokoły, aby z nich korzystać.. Protokół WEP ma pewne słabości, podczas gdy protokół WPA2 ma najsilniejsze zabezpieczenia.

Rodzaje bezprzewodowych kart sieciowych

Istnieje wiele różnych rodzajów bezprzewodowej karty sieciowej, a każdy jest wykonany do stosowania z pewnego rodzaju interfejsem komputerowym. Rozważając zakup bezprzewodowej karty sieciowej, wybierz produkt, który jest zgodny z typem interfejsu komputerowego, który posiadasz.

Wymieniamy różne rodzaje adapterów sieciowych skategoryzowane według interfejsu komputerowego:

  • PCI

Interfejs PCI sieci bezprzewodowej jest przeznaczony głównie dla komputerów stacjonarnych. Ważne, aby upewnić się, że komputer posiada wolne gniazdo PCI na płycie głównej przed zakupem interfejsu PCI.

  • PCMCIA

Adaptery PCMCIA sieci bezprzewodowej są przeznaczone do stosowania w komputerach przenośnych z co najmniej jednym dostępnym gniazdem PCMCIA. Większość kart sieciowych PCMCIA posiadają wewnętrzną antenę bezprzewodową.

  • Mini PCI

Przeznaczony do stosowania w komputerach przenośnych. Interfejs PCI Mini wymaga komputera przenośnego z jednym gniazdem Mini PCI oraz wbudowaną anteną bezprzewodową. Adapter jest zainstalowany wewnątrz notebooka i ma taką samą funkcjonalność jak sieć bezprzewodowa wbudowana w bezprzewodowe karty sieciowe. Należy pamiętać, że karty Mini PCI wymagają instalacji.

  • USB

Adapter sieci bezprzewodowej USB jest niezwykle prosty w obsłudze i wszystko czego wymaga to jeden dostępny port USB. Korzyści z adaptera sieciowego USB to funkcjonalność plug-and-play i wygodne używanie zawsze i wszędzie. Większość bezprzewodowych kart sieciowych USB jest zaprojektowanych tak jak napędy pamięci flash.

  • Port Ethernet

W przeciwieństwie do innych typów adapterów wymienionych powyżej tego typu karty sieci bezprzewodowej są podłączone do portu Ethernet komputera za pomocą kabla Ethernet. Te adaptery bezprzewodowe mogą być również używane z konsolami do gier (takich jak Sony Playstation  lub Xbox wyposażony w porty Ethernet). Gdy konsola jest podłączona do portu adaptera bezprzewodowej sieci Ethernet, jest zdolny do dostępu do sieci bezprzewodowej lub Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej.

  • Compact flash

Niezwykle małe i kompaktowe, karty sieciowe bezprzewodowe Compact Flash (CF) są przeznaczone do stosowania głównie za pomocą komputerów przenośnych (takich jak Pocket PC lub Palm), które mają gniazda CF. Używana z adapterem PCMCIA, karta CF będzie także połączeniem sieci bezprzewodowej dla komputerów przenośnych.

Przy zakupie karty sieciowej wifi warto zwrócić uwagę na:

  1. Prędkość transferu danych

Większość z nas, co naturalne, woli jak najszybsza transmisję danych. Główne standardy w sieciach bezprzewodowych:

  • 11a – do 54 Mb/s częstotliwość 5 GHz;
  • 11b – 11 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz ma zasięg ok. 30 m w pomieszczeniu i 120 m w otwartej przestrzeni; w praktyce można osiągnąć transfery rzędu 5,5 Mb/s. Materiały takie jak woda, metal, czy beton obniżają znacznie jakość sygnału; standard 802.11b podzielony jest na 14 kanałów o szerokości 22 MHz które częściowo się pokrywają, Polska wykorzystuje tylko pasma od 2400 do 2483,5 MHz – kanał od 1 do 13;
  • 11g – 54 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz, standard Wi-Fi, który powstał w czerwcu 2003 roku, w praktyce osiągalne są transfery do 20-22Mbit/s przy transmisji w jedną stronę, wykorzystanie starszych urządzeń w tym standardzie powoduje zmniejszenie prędkości do 11 Mb/s, jest bardziej podatna na zakłócanie i wymaga silniejszego i stabilniejszego sygnału niż 802.11b;
  • 11n – 300 Mb/s częstotliwość 5 GHz oraz 150Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz, obecnie najpopularniejszy, który został wprowadzony na rynek w 2007 roku jako „draft”, choć urządzenia „pre-N” pojawiały się już od 2002 roku. W dniu 4.09.2009 „draft-N” został ratyfikowany jako standard, w praktyce osiągalne są transfery rzędu 150Mbit/s w jedną stronę, jednak wymaga on bardzo silnego i stabilnego sygnału do działania.
  • 11ac – do 1 Gb/s, zaprezentowany w 2012 roku.
  • 11ax – do 10 Gb/s, zaprezentowany w 2017 roku.

Obecnie niektórzy producenci dostarczają również produkty zapewniające wyższe szybkości przesyłania danych, takie jak 108Mbps, 125Mbps, 140Mpbs lub nawet wyższe.

  1. Protokoły bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo jest ważnym czynnikiem istotnym dla sieci bezprzewodowych. Protokoły bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej są zdolne do zabezpieczenia danych przed niebezpieczeństwem podczas przesyłania przez sieć bezprzewodową. Oto najczęściej występujące protokoły bezpieczeństwa:

  • WEP (Wired Equivalent Privacy)

Standard WEP jest najczęściej używanym standardem bezpieczeństwa na świecie. Jego popularność jednak nie idzie w parze ze skutecznością. WEP jest najsłabszym, najgorszym i najbardziej podatnym na ataki standardem, jaki możemy wybrać. Skąd zatem bierze się jego popularność? Przede wszystkim z faktu, że jest dostępny jako pierwszy na liście w ustawieniach zabezpieczeń routera. Użytkownicy chcący szybko przejść przez proces konfiguracji wybierają opcję “z samej góry listy”, wierząc, że jest to dobry wybór., co mija się z prawdą

WEP – najsłabszy poziom zabezpieczeń WiFi

WEP sięga końca lat 90-tych i początkowo oferował szyfrowanie kluczem 64-bitowym, w późniejszym czasie zwiększono tę liczbę do 128 bitów. Pomimo zwiększenia rozmiaru klucza, WEP został zasypany falą wad i dziur, które do dziś umożliwiają złamanie zabezpieczeń i uzyskanie dostępu do sieci niepowołanym osobom.

  • WPA (Wi-Fi Protected Access)

Odpowiedzią na wady standardu WEP miał być WPA – standard wykorzystujący klucze 256-bitowe. Niestety, ze względu na chęć łatwego wdrożenia standardu do wszystkich urządzeń za pomocą zwykłej aktualizacji firmware’u (oprogramowania routera), WPA musiał posiadać pewien poziom wstecznej kompatybilności z WEP. Z tego względu TKIP (protokół będący kluczową częścią standardu WPA) cierpiał na podobne przypadłości, co WEP i dla osób znających się na rzeczy klucz ten był ponownie, jak w przypadku WEP, łatwy do złamania,

  • WPA2 (Wi-Fi Protected Access II)

W 2006 roku WPA został oficjalnie zastąpiony standardem WPA2, który do dziś jest uznawany za najlepsze zabezpieczenie stosowanie przez powszechnych użytkowników na całym świecie. Jedną z głównych zmian jest zaprzestanie użycia TKIP i włączenie protokołu CCMP opartego na szyfrowaniu AES (Advanced Encryption Standard – Zaawansowany Standard Szyfrowania).

WPA2 – najbezpieczniejszy standard ochrony WiFi

Obecnie jedyna możliwość włamania do sieci WPA2 jest mało znana i w zasadzie poniekąd pozbawiona sensu, gdyż paradoksalnie wymaga wcześniejszego dostępu do sieci przez atakującego w celu przejęcia odpowiednich kluczy.

  • Antena

Jak każde urządzenie bezprzewodowe, bezprzewodowa karta sieciowa wymaga pomocy anteny do komunikacji z siecią bezprzewodową. Większość kart PCMCIA, karta CF i karta sieci bezprzewodowej USB działają głównie z antenami wewnętrznymi (niewidocznymi),podczas gdy większość PCI i niektóre adaptery USB wykorzystują widoczne anteny zewnętrzne. Warto zauważyć, że większość kart sieciowych Wireless Mini PCI występuje wyłącznie z wbudowanym złączem antenowym, który musi być połączony z wbudowaną anteną notebooka.

Czy wiesz, że…?

Na portalu Newegg.com możemy przeczytać również o innym rodzaju bezprzewodowego adaptera, który wykorzystuje technologię podczerwieni. Adaptery podczerwone przyjęły kształt pamięci USB oraz zapewniają możliwości plug-and-play. Obecnie adapter podczerwieni służy głównie do wymiany danych pomiędzy komputerami, palmtopami i telefonami komórkowymi. Dla przykładu jesteśmy w stanie przesłać zdjęcia na komputerze do telefonu komórkowego za pomocą portu podczerwieni poprzez właśnie adapter podczerwieni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here