W Polsce tort Czerwony aksamit stał się popularny stosunkowo niedawno – jeszcze 15 lat temu budził zdziwienie nietypowym, jaskrawo-czerwonym odcieniem. To klasyczny deser pochodzący z USA – został wymyślony i nauczono się go przygotowywać jeszcze w XIX wieku. Przez tak długi czas historia deseru obrosła mitami, pojawiło się wiele wariacji na temat przepisu. Opowiadamy, jak legendarny tort stał się popularny i jak prawidłowo przygotować Czerwony aksamit w warunkach domowych.
Spis treści
Czerwony aksamit: pochodzenie nazwy
Nazwa Czerwony aksamit pojawiła się stosunkowo niedawno. Wcześniej popularny tort nazywano na różne inne sposoby:
- czerwony tort Waldorfski;
- czerwony Waldorf Astoria;
- czerwony dywanowy tort;
- czerwony tajemniczy tort;
- płomienny tort;
- tort za 300 dolarów.
Pod każdą z tych nazw krył się deser złożony z cienkich biszkoptowych blatów o czerwonawym odcieniu z wyraźnym czekoladowym smakiem. Najczęściej był pokrywany miękką białą polewą na bazie ubitego masła, kremu serowego lub bardziej dietetycznych rodzajów kremu.
Sprawdzony przepis na tort
Poniżej podajemy sprawdzony przepis na przygotowanie tortu Czerwony aksamit w warunkach domowych. Ze wskazanej ilości składników upieczesz naprawdę duży deser, który wystarczy, aby poczęstować nim dużą rodzinę lub ekipę przyjaciół. Zatem, jeśli jest Ci potrzebne mniejsze ciasto, po prostu proporcjonalnie zmniejsz ilość składników.
Jak poradzą sobie tym nasi czytelnicy, którzy nie mają sprawności w robieniu wypieków cukierniczych lub po prostu nie mają na nie czasu? Mamy dla nich świetne rozwiązanie: zamówienie klasycznego tortu Czerwony aksamit w Tortowni na Bema. Utalentowani cukiernicy, przy użyciu najlepszych składników, na pewno przygotują rozkoszny tort na odpowiadającą Ci datę. Możesz także wybrać wyjątkowe zdobienie deseru – w tym celu przejść na tę stronę.
Składniki na ciasto
- 6 szklanek mąki do pieczenia ciast (690 g)
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 4 łyżki gorzkiego kakao (20 g)
- 1 łyżeczka soli
- 1 szklanka masła, ocieplonego do temperatury pokojowej (230 g)
- 4 szklanki cukru (800 g)
- 2 szklanki oleju roślinnego (480 ml)
- 8 dużych jajek, ocieplonych do temperatury pokojowej, żółtka oddzielone od białek
- 2 łyżki ekstraktu waniliowego
- 2 łyżeczki octu
- 2-4 łyżeczki czerwonego barwnika
- 2 szklanki maślanki, ocieplonej do temperatury pokojowej
Składniki na krem
- 90 dag serka kremowego typu Philadelphia
- 1 szklanka masła, ocieplonego do temperatury pokojowej (230 g)
- 9 szklanek cukru pudru (1080 g)
- 2 łyżki mleka
- 3 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- szczypta soli
Przygotowanie ciasta
- Nagrzej piekarnik do 180 ℃.
- Przygotuj 2 okrągłe formy (23 cm średnicy), natłuść je i wyłóż papierem do pieczenia, który również lepiej natłuścić.
- W dużej misce wymieszaj mąkę, sodę, kakao i sól.
- W innej misce ubij masło i cukier na jednolitą masę, rób to przez około 1 minutę. Dodaj olej, żółtka, ekstrakt waniliowy i ocet, ubijając do uzyskania gładkiej konsystencji, przez około 2 minuty.
- Stopniowo dodawaj suche składniki do masy na trzy razy, na przemian z maślanką. Dodaj barwnik i wymieszaj, aż się całkowicie wszystko się połączy.
- Ubij białka na sztywną pianę, około 3 minut, a następnie delikatnie wmieszaj je do ciasta. Rozdziel ciasto równomiernie do przygotowanych form.
- Piecz w piekarniku przez około 30-32 minut, sprawdzając wykałaczką stan ciasta. Ciasto powinno być wilgotne, ale nie suche.
- Odstaw ciasto do całkowitego ostygnięcia w formach na kratce.
Przygotowanie kremu
- Ubij serek z masłem na gładką masę, około 2 minut. Dodaj cukier pudru, mleko, wanilię i sól, ubijając wszystko na kremową konsystencję.
- Wyłóż krem pomiędzy warstwy ciasta i na wierzch, wyrównując nożem do chleba. Skrawki ciasta możesz wysuszyć, zmielić i posypać nimi wierzch deseru dla uzyskania dekoracyjnego efektu wizualnego.
- Schłodź gotowe ciasto w lodówce przez 30-60 minut przed podaniem, aby uniknąć rozpadania się podczas krojenia.