Ranking gramofonów. Top 10 najlepszych modeli

0
618

Muzyka łagodzi obyczaje. Uspokaja i relaksuje. Tworzy nastrój i jest nieodzownym elementem każdej zabawy i spotkania towarzyskiego. Wydawać by się mogło, że w dobie, kiedy wszystkie sprzęty są elektroniczne i mobilne tak musi być również muzyka. Nic bardziej mylnego. Na sklepowych półkach coraz częściej pojawiają się tradycyjnego i starodawne gramofony. Urządzenia te przeżywają swoją drugą młodość, a fani płyt winylowych udowadniają, że taki sposób słuchania muzyki wcale nie przeszedł do lamusa. Ci, którzy posiadają stare i zabytkowe gramofony mogą uznać się za prawdziwych szczęściarzami, bo takie sprzęty aktualnie się w cenie. Stare gramofony potrafią na aukcjach internetowych osiągać niebotyczne ceny. Co mają jednak zrobić ci, którzy wiekowego urządzenia nie posiadają? Mogą oni skorzystać z rankingu gramofonów i wybrać idealny model, który pozwoli im delektować się muzyką z płyt winylowych. Zobacz, jak wybrać gramofon.

Spis treści

Polecane gramofony

Najlepszy gramofon do 300 PLN

ION Audio Compact LP

Najlepszy gramofon do 400 PLN

ION Audio Max LP

Najlepszy gramofon do 500 PLN

Denon DP-29F

Najlepszy gramofon do 600 PLN

Pioneer PL-990

Najlepszy gramofon do 700 PLN

Sony PS-LX300USB

Najlepszy gramofon do 800 PLN

Teac TN-100

Najlepszy gramofon do 900 PLN

Denon DP-200USB

Najlepszy gramofon do 1000 PLN

Thorens TD 158

Najlepszy gramofon do 1500 PLN

Pioneer PL-30-K

Najlepszy gramofon do 2000 PLN

Sony PS-HX500

Jak działa gramofon?

O gramofonie słyszał chyba każdy, większość też go widział, jednak niewiele osób wie, jak działa to urządzenie muzyczne. Podstawowa wiedza większości osób kończy się na tym, że gramofon obsługuje płyty winylowe. Trzeba jednak wiedzieć, że każda z tych płyt posiada spiralne rowki. To właśnie po nich przesuwa się igła, w którą wyposażony jest gramofon. Nierówności płyty winylowej sprawiają, że igła zostaje wprawiona w drgania, które są zmienne na sygnały elektryczne. Sygnały te z kolejni przekazywane są oraz wzmacniane w podwzmacniaczu. W wyniku tego procesu możemy usłyszeć wydobywający się z gramofonu dźwięk.

Jaki gramofon wybrać? Podłączenie gramofonu do domowego sytemu audio

To jaki gramofon zakupi się do domowego użytku, przede wszystkim należy uzależnić od posiadanego już sprzętu audio. Od tego, czy ma on wejście do podłączenia gramofonu, czy też nie trzeba uzależnić, jak będzie rodzaj urządzenia. System audio z możliwością podłączenia gramofonu to ten posiadający wejście nazwane Phono. Jeśli nie dysponuje się takim systemem, oznacza to konieczność zakupu gramofonu ze wbudowanym wzmacniaczem lub dokupienie osobnego przedwzmacniacza gramofonowego.

Rodzaje gramofonów

Aktualnie sklepy z elektroniką oferują swoim klientom dwa rodzaje gramofonów. Pierwszym z nich jest gramofon manualny. Takie urządzenie należy samodzielnie ustawiać i obsługiwać – oznacza to, że konieczne jest ręczne sterowanie ramieniem z igłą. Gramofon manualny nie posiada też żadnych udogodnień oraz systemów, które wspomagają jego pracę. Nie oznacza to jednak, że jest gorszym modelem. Ten rodzaj gramofonu najbardziej przypomina tradycyjne urządzenia, przez co należy do droższych i lepszych jakościowo.

Kolejnym typem gramofonu, jaki  można nabyć, jest ten automatyczny. W tego rodzaju sprzęcie wszystkie czynności są zautomatyzowane, a jego użytkownik jedyne co musi zrobić to włożyć płytę na talerz i włączyć gramofon za pomocą odpowiedniego przycisku. Gramofony automatyczne to nowocześniejsze urządzenia, utrzymane są w stylu modernistyczny. Pasują do mieszkań urządzonych na modłę nowoczesną, jak i w bardziej zachowawczym stylu.

Osoby szukające kompromisowych rozwiązań mogą zdecydować się na gramofony półautomatyczne. Ich działanie wymaga manualnego opuszczenia ramy, jednak już nie trzeba jej podnosić. Za to zadanie odpowiedzialny jest wybudowany w urządzenia automat, który odkłada stopkę i wyłącza obracający talerz silnik.

Parametry gramofonu: napęd

Po wyborze odpowiedniego rodzaju gramofonu przychodzi pora na dokładniejsze przyjrzenie się parametrom urządzenia. Pierwszym, na który trzeba zwrócić uwagę, jest rodzaj zastosowanego w gramofonie napędu. W tym zakresie możemy wyróżnić dwie grupy. Pierwsza to napęd bezpośredni, który nosi też nazwę direct drive. Zapewnia on szybkie rozpędzenie talerza oraz zmiany prędkości. Takie funkcjonalności przydane są w pracy DJ-a, jednak niekoniecznie mogą sprawdzić się w domowym zaciszu.

Do użytku domowego polecany jest napęd paskowy, czyli belt drive. Jego działanie obejmuje wprowadzenie w ruch talerza za pomocą paska napędowego oraz odseparowania go od silnika. Dzięki temu z gramofonu wydobywa się piękny dźwięk bez szumów. Trzeba jednak pamięć, że napęd ten wymaga systematycznej konserwacji paska. Jeśli zaniedba się tę czynność i pasek będzie w złym stanie, to przełoży się to na jakość dźwięku wydobywającego się z gramofonu.

Wartym zaznaczenia jest fakt, że osoby posiadające stare gramofony najprawdopodobniej będą miały do czynienia z napędem kołowym. Aktualnie napęd ten nie jest stosowany przez producentów, nie można kupić nowego gramofonu z tym rodzajem napędu.

Parametry gramofonu: igła, czyli wkłada z igłą gramofonową

Igła to jeden z najważniejszych elementów każdego gramofonu. To ona odpowiada za odczytywanie muzyki, która jest zapisana na płycie winylowej. Igła gramofonowa składa się z magnesu oraz celki. Elementy zamknięte są w jednej obudowie i kiedy jedno z nich drga, to drugie wytwarza sygnał indukujący. We współczesnych gramofonach mamy do czynienia z dwoma rodzajami wkładek:

  • MM (moving magnet), czyli magnesem umieszczonym na wsporniku i nieruchomą cewką;
  • MC (moving coil), czyli systemem, w którym to cewka jest elementem ruchomym, a magnes nieruchomym, gramofony z wkładką MC są droższymi modelami.

Wkładki w gramofonach różnią się jednak nie tylko nazwą i ceną. Każda z nich ma również inny poziom generowanego sygnału. Ta pierwsza (MM) ma zaledwie kilka mikrowoltów, natomiast wkładka MC to nawet kilkaset. Na podstawie rodzaju wkładki należy więc dobrać zastosowany przedwzmacniacz. Ten prosty będzie mógł obsługiwać tylko gramofony z wkładką MM, do obsługi urządzeń z wkładką MC potrzebny jest model bardziej zaawansowany. Od rodzaju wkładki zaleźć będzie również to, w jaki sposób w gramofonie będzie się wymieniać igłę. Igła gramofonowa posiadająca diamentową końcowe zazwyczaj pracuje od 2 do 4 tysięcy godzin. W przypadku wkładki MM, igłę można wymienić samodzielnie, cała procedura jest dość prota, wkładka MC wymaga natomiast interwencji specjalisty.

W zakresie wkładek wyróżnia się też gramofony kupowanie w komplecie z nią lub z oddzielną wkładką. To pierwsze urządzenie dedykowane jest przede wszystkim początkującym słuchaczom, którzy nie posiadają umiejętności zakładania wkładki do gramofonu. Ta wbudowana na stałe zaoszczędzi czas, pieniądze i nerwy. Osoby, dla których gramofony nie mają żadnych tajemnic, mogą postawić na urządzenie z oddzielną wkładką.

Parametry gramofonu:  szlif igły

Szlif igły to ten element, który bezpośrednio styka się z powierzchnią płyty winylowej. Gramofony mogą mieć trzy rodzaje szlifów igły. Pierwszym z nich jest stożkowy, który nazywany jest również sferycznym. Ten rodzaj szlifu wykorzystuje się w najtańszych modelach. Kolejnym rodzajem szlifu igły gramofonowej jest ten epileptyczny. Charakteryzuje się on dużą powierzchnią styku, przez co lepiej odczytuje zapisane na płycie informacje. Igły z tym szlifem są też trwalsze i wymagają rzadszej wymiany. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup gramofonu ze szlifem igły liniowym. Zapewnia on największą powierzchnię styku, przez co wydobywający się dźwięk jest wyraźniejszy i na wysokich częstotliwościach.

Parametry gramofonu: ramię

Kolejnym parametrem, który jest istotny przy zakupie gramofonu, jest ramię urządzania. Zazwyczaj spotykane są ramiona 9 lub 12 calowe, a nawet większe. Ramię gramofonu dzieli się ze względu na kształt, długość i łożyskowanie. W zakresie kształtu wyrocznia się ramiona: proste, poprzeczne, k kształcie litery J lub S, z czego to ostatnie najczęściej wykorzystywane jest w profesjonalnych gramofonach dla Dj-ów.

Każde ramię gramofonu jest wyposażone również w łożyska. Pozwalają one na jego ruch i w pionie i w poziomie, jednocześnie zapewniając sztywność całej konstrukcji. Wybierając gramofon, warto dowiedzieć się, jakie jest sposób montowania łożyska. W rankingu gramofonów dominują urządzenia z mocowaniem uniwersalnym (unipivot), które polega na podparciu ramienia na ostrym stożku. To łożyskowanie jest najprostsze i charakteryzuje się małym oporem ruchu, wymaga jednak stabilizowania. Z tego względu o wiele częściej można spotkać gramofony z łożyskami na trzpieniach stożkowych. W tym wypadku do czynienia mamy z dwiema parami łożysk kulkowych w postaci igły w rozmaitych kombinacjach.

Wybierając ramę gramofonu, trzeba również pamiętać, aby miało ono regulację nacisku igły oraz siły odśrodkowej. Parametry te decydują o barwie wydobywającego się dźwięku. Standardowa siła nacisku igły wynosi od 1,75 do 2 g – im jest ona większa, tym tonacja jest niższa.

Parametry gramofonu: design

Nie ma co ukrywać, że gramofon przez wiele osób traktowany jest jako element dekoracyjny. Kupując go, dużą uwagę przykłada się do tego, jak urządzenie wygląda i czy stylem pasuje do wnętrza, w którym chce się je umieścić. Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne elementy jego budowy wpływają również na jakość wydobywającego się z niego głosy. Stąd też design, designem, ale na rzecz ładnego sprzętu nie warto rezygnować z tego, aby był on i funkcjonalny. Wybierając gramofon, warto postawić na model, który posiada solidną i ciężką podstawę, która najlepiej, jeśli jest wykonana z drewna. Będzie ona tłumić drgania. Podobne właściwości ma często stosowane w gramofonach zawieszenie subchassis.

Ranking gramofonów – jaki wybrać?

Gramofon może być niezwykle przydatnym urządzeniem w domu. Pozwoli zrelaksować się przy muzyce i dostarczy domownikom oraz ich gościom rozrywki i zabawy. Trzeba jednak pamiętać, że ceny gramofonów nie należą do najniższych. Koszty należy ponosić również  na ich konserwację. Co więcej, zakup płyt winylowych to kolejny wydatek, z którym musi liczyć się posiadacz gramofonu. Często ceny płyt winylowych również nie należą do najniższych. Jeśli więc szuka się takiego zastępstwa za tradycyjny gramofon, można postawić na ten cyfrowy. Jest to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina standardowy gramofon, jednak nie odtwarza płyt winylowych, a materiały muzyczne zapisane w formie cyfrowej. Gdy jednak szuka się dobrego gramofonu, należy kierować się powyżej opisanymi parametrami, nie zapomnieć też zerknąć na ranking gramofonów pokazujący te najpopularniejsze modele.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here