Karmienie piersią przynosi wymierne korzyści zarówno dla matki jak i dziecka. Pokarm produkowany naturalnie przez matkę jest idealnie dostosowany do wieku i potrzeb dziecka. Skład pokarmu dopasowuje się do możliwości trawiennych malucha. Dzięki właściwościom immunologicznym mleko matki zapewnia dziecku ochronę w newralgicznym okresie, gdy jest szczególnie narażone na choroby.
Dzieci karmione piersią rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego, moczowego i pokarmowego. Długofalowo dziecko karmione mlekiem matki częściej unikają w dalszych latach nadwagi, cukrzycy i astmy.
Na karmieniu piersią zyskuje także matka. Lepiej przebiega u niej połóg, zmniejsza się ryzyko anemii. Mama szybciej pozbywa się kilogramów przybranych w czasie ciąży, zmniejsza się także ryzyko wystąpienia raka piersi.
Przy prawidłowym karmieniu piersią ilość pokarmu dostosuje się do potrzeb dziecka. Jeśli dziecko przybiera na wadze nie ma powodów do obaw. Maleństwo może przybierać na wadze nawet 30 gramów na dobę, czyli nawet ćwierć kilograma tygodniowo.
Zazwyczaj niemowlę ssie pierś od ośmiu do dziesięciu razy na dobę. W okresie karmienia ważne jest racjonalne odżywianie się przez mamę. Powinna ona pić do trzech litrów płynów dziennie. Warto postawić na wodę mineralną i dostępne w aptekach herbaty wspomagające laktację. Korzystnie na produkcję pokarmu wspomaga także wypoczynek.