Kupując komputer, większość osób skupia się na parametrach i podzespołach. Zazwyczaj jego obudowa nie jest obiektem głębokiej analizy i a jej wybór nie spędza snu z powiek. Mogłoby się rzecz, że większość osób uważa ją za mało istotną. A tymczasem obudowa komputer jest jednym z ważniejszych elementów sprzętu. To on niej powinno się zaczynać cały proces kompletowania sprzętu. Odpowiednia obudowa pozwala na prawidłową wentylację poszczególnych podzespołów, niższą temperaturę we wnętrzu oraz cichą pracę urządzenia. Znaczenie ma również wielkość obudowy komputera stacjonarnego. To jaka będzie duża warunkuje, ile podzespołów może się do niej zmieścić. Jak więc widać wobec wyboru obudowy komputera nie warto przechodzić obojętnie. Zobacz, jakimi parametrami kierować się przy zakupie obudowy komputera stacjonarnego.
Spis treści
- 1 Polecane obudowy komputerowe
- 1.1 Najlepsza obudowa komputerowa do 50 PLN
- 1.2 Najlepsza obudowa komputerowa do 100 PLN
- 1.3 Najlepsza obudowa komputerowa do 150 PLN
- 1.4 Najlepsza obudowa komputerowa do 200 PLN
- 1.5 Najlepsza obudowa komputerowa do 250 PLN
- 1.6 Najlepsza obudowa komputerowa do 300 PLN
- 1.7 Najlepsza obudowa komputerowa do 350 PLN
- 1.8 Najlepsza obudowa komputerowa do 400 PLN
- 1.9 Najlepsza obudowa komputerowa do 500 PLN
- 2 Obudowa komputera – co trzeba o niej wiedzieć?
- 3 Obudowy do komputera stacjonarnego: wielkość
- 4 Obudowy do komputera stacjonarnego: przeznaczenie
- 5 Obudowa do komputera: jak ją wybrać?
- 6 Obudowa do komputera dobrej jakości
- 7 Jakiej wielkości obudowę wybrać?
- 8 Interfejs obudowy komputerowej
- 9 Design i stylistyka, czyli jak dopasować obudowę do wnętrza?
- 10 Montaż podzespołów w obudowie komputera
- 11 Systemy chłodzące
- 12 Obudowa a kultura pracy
Polecane obudowy komputerowe
Najlepsza obudowa komputerowa do 50 PLN
Obudowa Everest 381A/B
Najlepsza obudowa komputerowa do 100 PLN
SilentiumPC Brutus M10 (SPC159)
Najlepsza obudowa komputerowa do 150 PLN
SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black (SPC161)
Najlepsza obudowa komputerowa do 200 PLN
SilentiumPC Gladius M35 (SPC128)
Najlepsza obudowa komputerowa do 250 PLN
Zalman Z9 PLUS
Najlepsza obudowa komputerowa do 300 PLN
Nzxt S340 – USB 3.0 – biały z oknem (CA-S340W-W1)
Najlepsza obudowa komputerowa do 350 PLN
Corsair Carbide Series 300R Compact Black (CC-9011014-WW)
Najlepsza obudowa komputerowa do 400 PLN
Thermaltake Suppressor F31 (CA-1E3-00M1NN-00)
Najlepsza obudowa komputerowa do 500 PLN
Fractal Design Define R5 (FD-CA-DEF-R5-BK)
Obudowa komputera – co trzeba o niej wiedzieć?
Wydawać by się mogło, że wybór obudowy komputera nie powinien być problematyczny. W końcu większość z nich jest taka sama. Niestety jest to tylko złudzenie. Obudowy komputera dość znacznie się od siebie różnią. Przede wszystkim ich producenci dzielą je pod względem wielkość i przeznaczania. Myśląc więc o wyborze optymalnej obwodowy do komputera stacjonarnego, należy zastanowić się, jakim budżetem na jej zakup się dysponuje, gdzie ona ma stanąć i jakie będzie jej przeznaczenie. Określenie tych elementów pozwoli na wybór odpowiedniej stacji oraz jej parametrów.
Obudowy do komputera stacjonarnego: wielkość
Najczęściej stosowanym podziałem obudów do komputerów jest ten określających ich rozmiary. W tym zakresie wyróżniamy duże, średnie oraz małe stacje. Duże staje nazywane big tower, zazwyczaj stosowane są w komputerach graczy, którzy poszukują high-endowych rozwiązań. Obudowy typu big tower mogą pomieścić do 5 dużych podzespołów. Małe, czyli mini tower przeznaczone są dla użytkowników domowych, którym zależy na oszczędności miejsca i kompaktowych wymiarach komputera. Mała obudowa jest wstanie pomieścić dwa duże i dwa małe napędy. Pośrednim rozwiązaniem jest obudowa midi tower. W jej wnętrzu można umieścić 2 duże oraz 3 małe napędy.
Obudowy do komputera stacjonarnego: przeznaczenie
Obudowy do komputera dzieli się również ze względu na ich przeznaczenie i użytkowanie. Najprostsze i najtańsze modele to obudowy tower. Oferują one najnowsze możliwości konfiguracji oraz dużo dodatkowych opcji. Tego typu obudowy stawiane są w pozycji pionowej. Do tego rodzaju stacji zalicza się kilka rodzajów tego sprzętu:
- obudowy desktopowe – założeniem ich jest zajmowanie jak najmniejszej ilości miejsca; przeznaczone są do ułożenia pod monitor, co oznacza, że układa się je w pozycji leżącej; decydując się na taką obudowę, należy zwrócić uwagę na trwałość jej wykonana – ściany powinny być grube i solidne; obudowy desktopowe mogą być wykorzystywane i w domu i w biurze; sprawdzają się w niewielkich pomieszczenia, w których liczy się każdy centymetr powierzchni i gdzie nie ma miejsca na dodatkowy sprzęt komputerowy;
- obudowy slim tower – tego rodzaju obudowy to niewielkie pudełka o nieznacznej szerokości, stawia się je pionowo; dzięki niewielki gabarytom bez problemu można umieścić je na biurku;
- obudowy SFF – ten rodzaj stacji jest jednym z najmniejszych; mała ilość miejsca pozwala na zainstalowanie w nich płyty głównej mini IX; obudowy small form factor mogą służyć jako podstawa budowy nettopa;
- obudowy HTPC – ten rodzaj stacji nie ma nic wspólnego z oszczędnością miejsca, jest duży i wydajny; obudowy HTPC stosuje się do stworzenia domowego centrum rozrywki multimedialnej; może ona pełnić rolę odtwarzacza DVD lub Blu-ray; z tego typu obudowy będą też zadowoleni fani nowoczesnego designu, jest ona otrzymana w modernistycznym klimacie i posiada atrakcyjną stylistykę; producenci zazwyczaj wyposażają obudowy Home Theatre Personal Computer w zdalnego pilota i wyświetlacz LCD.
Obudowa do komputera: jak ją wybrać?
Kiedy już wdroży się w świat stacji komputerowych, można przekonać się, że oferta producentów w tym zakresie jest bardzo szeroka. Oznacza to, że przed dokonaniem wyboru konieczne staje się przeanalizowanie wielu parametrów, które pozwolą w wybraniu najlepszego rodzaju modelu. Osoby, które nie mają czasu analizować i szukać informacji na forach mogą skorzystać z rankingu obudów do komputera i przekonać się, które z modeli są nie tylko najpopularniejsze, ale i najlepsze.
Obudowa do komputera dobrej jakości
Myśląc o wyborze obudowy komputerowej, w pierwszej kolejności dobrze jest spojrzeć na materiał, z jakiego została wykonana oraz jakość tego wykonania. Należy pamiętać, że zadaniem obudowy komputerowej jest chronienie poszczególnych podzespołów. Oznacza to, że musi być ona solidna oraz stworzona z wysokiej klasy materiałów. W rankingu obudów komputerowych najlepiej wypadają modele wykonane ze stali lub aluminium, jednak ich ceny są stosunkowe wysokie. Niskobudżetowym rozwiązaniem jest plastikowa obudowa komputera. Trzeba jednak pamiętać, że plastik plastikowi nierówny. Wybierając plastikowa stacje, koniecznie trzeba sprawdzić, z jakiej jakości tworzywa on powstała.
Solidność wykonania obudowy przejawia się w grubości jej ścianek. Najlepiej, jeśli są one jak najgrubsze, dzięki temu będzie ona stabilna i mocniejsza. Dobrej jakości obudowy komputerowe to też te, które posiadają gumowe lub plastikowe nóżki. Ich obecność pozwala uchronić podłogę przed nadmiernym rysowaniem. W celu zabezpieczenia domowych sprzętów oraz zadbać o bezpieczeństwo własne i domowników warto wybierać także obudowy bez ostrych krawędzi.
Jakiej wielkości obudowę wybrać?
W powyższych akapitach dokładnie zostały omówione wielkości poszczególnych stacji komputerowych. Warto jednak wspomnieć o tym parametrze jeszcze raz. Wielkość konstrukcji należy uzależnić od tego, jakie podzespoły chce się w niej zamontować. Dużej wielkości płyta główna, karta graficzna czy też niestandardowa ilość napędów może wymuszać konieczność zainwestowania w obudowę typu tower big. O większej obudowie powinni pomyśleć przede wszystkim gracze, którzy w sprzęcie stosują nie tylko wydajne podzespoły, ale i rozbudowane systemy chłodzenia. Do użytku domowego bez problemów powinna wystarczyć obudowa typu midi tower, która jak pokazuje ranking obwodów komputerowych, jest tym najpopularniejszym wyborem.
Interfejs obudowy komputerowej
Złącza i przyciski, które znajdują się na obudowie komputerowej to istotny parametr, który należy dokładnie przeanalizować przed jej zakupem. Podstawowe obudowy komputerowe mają przyciski POWER i RESET, jednak dziś mało kiedy można spotkać obudowę, która nie proponują czegoś więcej. Gniazda USB, audio czy mikrofonu to już standard, dlatego warto, aby były odpowiednio umiejscowione. Najlepszą opcją jest, jeśli znajdują się na przednim panelu. W zakresie gniazd warto również zadbać, aby w obudowie znajdowały się najnowsze rozwiązania mowa tu m.in. o USB 3.0, eSATA (gniazdo do podłączenia dysku twardego) oraz FireWire (gniazdo do podłączenia np. kamery). Szukając lepszej jakości obudowy do komputera, można sprawdzić też modele wyposażone w ekrany LCD, które pokazują najważniejsze parametry pracy komputera i temperaturę wewnątrz obudowy lub w przyciski, które pozwalają na manualną regulację pracy wentylatorów.
Design i stylistyka, czyli jak dopasować obudowę do wnętrza?
Obudowa to jeden z nielicznych elementów komputera, który jest wystawiony na widok publiczny. W tym przypadku jej wygląd i stylistyka ma bardzo duże znaczenie. Designowi obudowy warto przyjrzeć się, szczególnie jeśli wybiera się stacje typu Slim lub HTPC. Nierzadko ich wygląd od razu rzuca się w oczy, dlatego polecane jest dopasowanie jej do wnętrza, w którym ma stanąć. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest wiele modeli obwodów komputerowych, bez problemu można więc dopasować jej kształt czy kolor, do swoich potrzeb i upodobań.
Mówiąc o wyglądzie obudowy, wspomnieć należy także o jej funkcjonalności. Niektóre z proponowanych przez producentów rozwiązań mało mają wspólnego z praktycznością. Obudowy lakierowane i błyszczące mogą łatwo się zarysować i zniszczyć, podatne są też na zabrudzenia i nieestetyczne odciski palców. Warto mieć to na uwadze i wybrać taką obudowę, która nie będzie wymagać codziennego czyszczenia. O funkcjonalności obudowy będzie świadczyć również to czy posiada ona system zarządzania kablami. Te płatające się i kurzące nie sprzyjają zachowaniu porządku i czytać wewnątrz stacji. Poplątane kable są też dużym problemem w przypadku awarii i sytuacji kryzysowych. W zakresie utrzymania porządku w obudowie można też zdecydować się na model wyposażony w filtr przeciwkurzowe. Dzięki niemu znacząco można ograniczyć kurz i pył, który gromadzi się w wentylatorach i na podzespołach.
Montaż podzespołów w obudowie komputera
Obudowa komputera służy nie tylko do ochrony poszczególnych podzespołów, ale także do ich montażu. Ta dobrej jakości powinna zapewniać łatwy i bezproblemowy montaż oparty na zatrzaskach. Dzięki temu z instalacją dysku czy napędu poradzi sobie nawet laik.
Systemy chłodzące
Większość dostępnych na rynku i wymienionych w rankingu obudów do komputera modeli wyposażona jest w wentylatory, jednak różnice występują w ich ilości. Wybór odpowiedniej obudowy powinien obejmować więc spawdzenie, ile i jakie wielkości wentylatory się w niej znajdują. Ważne jest również ich rozmieszczenie. Najczęściej możemy spotkać się z wentylatorami z przodu oraz stylu stacji, co ma zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest zakup obudowy, która posiada możliwe zamontowania dodatkowego wiatraka i dzięki temu zwiększenia efektywności chłodzenia. Warto również wspomnieć, że osoby, które chciałby zainstalować chłodzenie wodne w komputerze, powinny postawić na obudowy, które posiadają już specjalne otwory na węże oraz dodatkowe miejsce na elementy chłodzenia wodnego, np. pompkę czy chłodnice.
Obudowa a kultura pracy
Zadaniem obudowy komputera jest również regulować głośność jego pracy. Dobrej jakości obudowa sprawia, że kultura pracy jest wysoka, a hasła wytwarzany przez podzespoły nie wydostaje się na zewnątrz. Aby tak było, komputerowa obudowa powinna być wyposażona w maty lub gumowe wyciszacze. Ich prawidłowe działanie warunkuje jednak odpowiednie rozmieszczenie. Jeśli takich elementów nie ma, to zawsze można kupić i zamontować samodzielnie.