PRACA W POLSCE – PROBLEM BEZROBOCIA
Brak pracy, czyli bezrobocie jest jednym z najtrudniejszych problemów społeczno – gospodarczych.
Jest on obecny w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych, na przełomie których ilość miejsc pracy jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb.
Przyczyną dużego wzrostu bezrobocia stały się przemiany ustrojowe i społeczne, których następstwem była między innymi restrukturyzacja gałęzi produkcji. Wprowadzono nowe technologie oszczędzając pracę ludzką, w procesach produkcji większość stanowisk pracy zastępowana jest przez pracę komputerów i maszyn, w związku z tym liczba miejsc pracy została znacznie ograniczona.
Po zmianie ustroju naszego kraju konieczne było wdrożenie reform, zwłaszcza samorządowej, edukacji i służby zdrowia. Skutkiem tych zmian było zamknięcie wielu przedsiębiorstw, niedostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy (system kształcenia jest wolniejszy od postępu technicznego), prywatyzacja Państwowych Gospodarstw Rolnych, w których mieli zatrudnienie mieszkańcy wsi otrzymując od państwa mieszkanie i opiekę zdrowotną. Przyczyną redukcji zatrudnienia stała się również tzw. „ silna złotówka ” co oznaczało, że bardziej opłacalne było sprowadzanie towarów z zagranicy niż ich produkowanie w kraju.
Skutkami bezrobocia dla większości ludzi jest pogorszenie standardu życia, ograniczenie lub zaniechanie uczestnictwa w życiu kulturalnym i politycznym, izolacja społeczna. Towarzyszy temu dyskomfort psychiczny, polegający często na poczuciu bezsilności. Skutkiem bezrobocia jest także wzrost przestępczości i pogłębiający się niedostatek. Bezrobocie ma ujemne skutki dla społeczeństwa.
W latach komunizmu bezrobocie traktowano jako etap przejściowy służący znalezieniu lepszego zawodu, a obecnie pracownicy zostają zwalniani z pracy bo stają się zbędni, inni przejściowo nie pracują bo oczekują, że po pewnym okresie zostaną ponownie zatrudnieni a jeszcze inni sami odchodzą z pracy, bo są do tego zmuszeni przez pracodawcę. Grono ludzi bez pracy powiększają co roku absolwenci, którzy obserwując trudności ze znalezieniem pracy decydują się na dalszą naukę.
Bezrobocie w Polsce można nazwać zjawiskiem masowym, ponieważ ciągle ono wzrasta, wielu ludzi codziennie traci pracę i nie ma szansy zdobycia nowej. Walka z bezrobociem jest jednym z największych problemów w dzisiejszych czasach i próbując go ograniczyć tworzy się realne sposoby pomagania ludziom w zdobywaniu pracy, bądź łagodzi skutki bezrobocia przez przyznawanie rent i wcześniejszych emerytur.
Efektywna walka z bezrobociem powinna być jednym z głównych zadań państwa, bowiem łagodzenie skutków bezrobocia między innymi przez pomoc dla bezrobotnych w postaci zasiłków nie wpływa na poprawę sytuacji w kraju lecz pozwala tym ludziom żyć na koszt państwa i nie mobilizuje do podjęcia pracy.