Ładnie urządzona kuchnia to marzenie wielu z nas. Misternie dobrana zabudowa, materiały wykończeniowe oraz dodatki cieszą oko i pozwalają osiągnąć sukces. Jednak idealna kuchnia to nie tylko ta, która dobrze się prezentuje, ale jest również i funkcjonalnym pomieszczeniem. Aby tak było, powinno się ją wyposażyć w urządzenia sprawić, że gotowanie będzie łatwiejsza i przyjemniejsza, a kuchenne zapachy nie będą przenikać do innych pomieszczeń. W tym zakresie pomagaj okapy kuchenne, czyli pochłaniacze zapachów. Dostępne są one w wielu rodzajach i formach, przez co ich wybór jest niemal niczym nieorganiczny. Przed zakupem warto więc poznać jego rodzaje oraz parametry, którymi dobrze jest się kierować, dokonując wyboru.
Spis treści
- 1 Polecane okapy szafkowe
- 1.1 Najlepszy okap szafkowy do 150 PLN
- 1.2 Najlepszy okap szafkowy do 200 PLN
- 1.3 Najlepszy okap szafkowy do 250 PLN
- 1.4 Najlepszy okap szafkowy do 300 PLN
- 1.5 Najlepszy okap szafkowy do 350 PLN
- 1.6 Najlepszy okap szafkowy do 400 PLN
- 1.7 Najlepszy okap szafkowy do 500 PLN
- 1.8 Najlepszy okap szafkowy do 600 PLN
- 1.9 Najlepszy okap szafkowy do 1000 PLN
- 1.10 Najlepszy okap szafkowy do 1500 PLN
- 2 Okap w kuchni czy jest potrzebny?
- 3 Jaki okap do kuchni wybrać? Rodzaje okapów i pochłaniaczy zapachów do kuchni
- 4 Jak wybrać okap szafkowy? Parametry okapów kuchennych
- 5 Flirty w okapach szafkowych
- 6 Wydajność okapu szafkowego
- 7 Kultura pracy, czyli poziom hałasu okapu kuchennego
- 8 Funkcjonalności okapów szafkowych – w jakie warto zainwestować?
- 9 Jak wybrać właściwy okap kuchenny? Ranking okapów szafkowych
Polecane okapy szafkowe
Najlepszy okap szafkowy do 150 PLN
Amica OSC621
Najlepszy okap szafkowy do 200 PLN
Akpo WK-7 P3060
Najlepszy okap szafkowy do 250 PLN
Amica OSS 522
Najlepszy okap szafkowy do 300 PLN
Akpo WK-7 K glass 50
Najlepszy okap szafkowy do 350 PLN
Akpo WK-9 K glass 60
Najlepszy okap szafkowy do 400 PLN
Elica ELIBLOC 9 LX SILVER F/80
Najlepszy okap szafkowy do 500 PLN
Akpo WK-10 Neva Glass
Najlepszy okap szafkowy do 600 PLN
Elica ELIBLOC HT GR/A/80
Najlepszy okap szafkowy do 1000 PLN
SeeNERGY Telescopica Touch 60
Najlepszy okap szafkowy do 1500 PLN
Smeg KSET600XE
Okap w kuchni czy jest potrzebny?
Okap kuchenny przez wiele osób jest uważany za zbędne urządzenie. Nawet jeśli go kupują to tylko w celach dekoracyjnych i rzadko kiedy wykorzystują. Tymczasem ma on wiele zastosowań praktycznych. Jego zadanie jest nie tylko pochłanianie kuchennych zapachów wydobywających się z gotowanych potraw, ale także i pozbywanie się z pomieszczenia pary wodnej, czyli nadmiaru wody. Zbyt duża wilgotność może bowiem prowadzić do problemów z zawilgoceniem ścian oraz rozsiewać nieprzyjemną mgiełkę, która osadza się na ścianach i suficie. Okapy kuchenne pozwalają na pozbycie się takich zjawisk, odprowadzające opary znad garnka zaraz po tym, jak się one z niego wydobędą.
Jaki okap do kuchni wybrać? Rodzaje okapów i pochłaniaczy zapachów do kuchni
Aby okap kuchenny stał się skutecznym i funkcjonalnym sprzętem, konieczne jest jego odpowiednie dopasowanie do wnętrza, jego możliwości oraz własnych potrzeb. Na szczęście producenci proponują wiele rodzajów okapów kuchennych, dzięki czemu każdy znajdzie ten idealny dla siebie, Należy pamiętać, że wybierając okap oprócz stylistyki i wbudowanych funkcjonalności pod uwagę należy również wziąć miejsce, w którym będzie on zamontowany: położenie i wielkość kuchni.
Nie mniej jednak aktualnie na rynku wyróżniamy 5 rodzajów okapów:
- okap podszafkowy – jego konstrukcja pozwala na umocowanie go bezpośrednio przy ścianie lub tuż pod szafką kuchenną, jest on niewielkich rozmiarów sprzętem kuchennym, który jest niedrogi; wady, jakie mu się przypisuje to dość niska wydajność oraz wysokie koszty utrzymania;
- okap przyścienny – to klasyczny okap, który można przytwierdzić do ściany; wygląda jak długi komin, w którym znajduje się rura do doprowadzenia szybu wentylacyjnego; okapy kominowe występują w formie narożnej i skośnej; są dość sporych rozmiarów sprzętami, a do ich zamontowania konieczne jest posiadanie otworu wentylacyjnego oraz dodatkowej kratki zapewniającej wentylację grawitacyjną – to przez nie doprowadzane są zanieczyszczenia; okapy przyścienne uważane są za wydajne;
- okapy wyspowe – ten rodzaj urządzenia montowany jest do sufitu, a nie jak w przypadku tradycyjnych okapów do ściany; są duże, mogą posiadać nawet 90 cm szerokość; przede wszystkim dedykowane są one kuchnią z wyspą, gdzie kuchenka znajduje się na samym środku pomieszczenia; należy też wspomnieć, że podobnie jak przypadków poprzedników do montażu potrzebny jest otwór wentylacyjny oraz krata; okapy wyspowe są dość drogie, z racji tego, że wyposażone są zaawansowane i nowoczesne funkcje;
- okap teleskopowy – urządzenie umieszczana jest na dnie szafki kuchennej; składa się ono z powierzchni pochłaniającej oraz szuflady; okapy teleskopowe dedykowane są małym kuchnią, w których nie dużo się gotuje; uważane są za wydajne, jednak należy pamiętać, że działają one jako pochłaniacz, czyli w obiegu zamkniętym;
- okap blatowy – jest to nowoczesne rozwiązanie kuchenne; okap montuje się nad blatem kuchennym na wysięgniku lub też na blacie podobnie jak płytę kuchenną.
Jak wybrać okap szafkowy? Parametry okapów kuchennych
Decydując się na wybór okapu szafkowego przede wszystkim, zanim się go kupić należy sprawdzić jego parametry oraz specyfikację techniczną. Jeśli będą one dobre, okap szafkowy w kuchni sprawdzi się tak samo, jak każdy inny typ tego rodzaju urządzenia. Cechy, które jest dobrze sprawdzić przed zakupem okapu szafowego to jego wydajność, rodzaj zastosowanych filtrów, oświetlenie, rodzaj sterowania, dostępne akcesoria oraz opinie i testy, pozwalające w Praktyce poznać jego działanie. Do tego można również dodać przejrzenie rankingu okapów szafkowych, które podpowiedzą jakie modele cieszą się aktualnie największym zainteresowaniem.
Flirty w okapach szafkowych
Flirty w okapach szafkowych służą przede wszystkim do zatrzymywaniu zanieczyszczeń i brzydkich zapachów powstających w trakcie gotowania. Na rynku można znaleźć okapy kuchenne wyposażone w kilka rodzajów filtrów. Do tych najpopularniejszych należą filtry przeciwtłuszczowe w okapach. Mają one zatrzymywać cząsteczki tuszu, które wydobywają się podczas gotowania i smażenia. Chronią one również obudowę okapu przed nadmiernym zabrudzeniem. Wśród filtrów przeciwtłuszczowych wyróżnia się te metalowe. Metalowe filtry tłuszczowe w okapach kuchennych to nowoczesne konstrukcje, które zbudowane są z kilku warstwowej, bardzo gęstej siatki; to właśnie na nie osiada tłuszcz; okapy szafkowe wyposażone są w jeden lub kilka takich filtrów; aby działał on poprawnie, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i myciu – najlepiej robić to, co 4 miesiące.
Kolejnym rodzajem filtru, który można spotkać w okapach, są te węglowe. Ich podstawową funkcją jest pochłanianie zapachu. Filtru tego nie stosuje się zazwyczaj w urządzeniach, które mogą być podłączenie do wentylacji. Filtry węglowe w okapach kuchennych w zależności o ich jakości mogą służyć przez kilka miesięcy do roku czasu.
Warto również wspomnieć o filtrach flizelinowych. Te trudno odnaleźć w okapach szafkowych, ponieważ zazwyczaj stosowane są w modelach teleskopowych. Wykonywane są one z włókien, które zatrzymują tłuszcz i zabrudzenia. Konieczne jest ich wymienianie co kilka miesięcy.
Wydajność okapu szafkowego
Przy wyborze okapu szafkowego warto również zwrócić uwagę na parametr mówiący o maksymalnej wydajność urządzenia. Podawana jest ona w metrach sześciennych na godzinę i informuje o tym, ile powietrze okap może przefiltrować w ciągu godziny. Nie warto tutaj kupować modeli o największej wydajności, ta bowiem musi być przede wszystkim dostosowana do wielkości kuchennego pomieszczenia. Dobry okap szafkowy to taki, który ma możliwość 6 – cio krotnego przefiltrowania całego powietrza w ciągu godziny pracy. Należy pamiętać, że w przypadku kuchni otwartych na salon powierzchnia do przefiltrowania powietrza powinna być ta łączna dla obydwóch pomieszczeń.
Kultura pracy, czyli poziom hałasu okapu kuchennego
Warto wiedzieć, że wydajność kuchennego okapu szafkowego, wiąże się także w tym, jak on głośno pracy. Hałas, jaki tworzy, jest jednym z istotniejszych parametrów. Jego natężenie można odnaleźć w specyfikacji technicznej urządzenia, podawane jest ono w decybelach. O wybór cichego okapu szafkowego powinni zatroszczyć się przede wszystkim ci, którzy posiadają kuchnie otwarte na salon. Zbyt głośna praca okapu kuchennego może przeszkadzać.
Na kulturę pracy urządzenia, a przede wszystkim na wygodę jego używania ma również wpływ rodzaj zastosowanego w okapie szafkowym sterowania. Okapy kuchenne mogą być wyposażone w sterowanie mechaniczne lub elektroniczne. W przypadku tego pierwszego urządzenie uruchamia się oraz steruje się nim z pomocą przycisków i suwaków, które znajdują się na jego zbudowanie. Bardziej zaawansowane modele, a przez to i droższe proponują sterowanie okapem za pomocą elektronicznego panelu dotykowego. Pozwala to na płynną regulację pracy, a często także na odczytywanie na wyświetlaczu informacji o aktualnych parametrach pracy.
Funkcjonalności okapów szafkowych – w jakie warto zainwestować?
Dziś większość okapów kuchennych posiada dodatkowe funkcje, które mają podwyższyć ich praktyczność. Funkcje te wysypują w zależności od wybranego modelu. Na rynku można portkach okapy szafkowe, które posiadają np. czasowe wyłączenia, pozwala to na ustalanie momenty wyłączenia się okapu np. po 10 czy 20 minutach pracy na wygranych obrotach. Automatycznie można też przełączyć urządzenie na niższy lub wyższy poziom filtrowania powietrza w określonym indywidualnie czasie. Kolejną przydatną funkcjonalnością okapów szafkowych jest funkcja turbo/intensywna, która pozwala szybko oczyścić powietrze poprzez uruchomienie urządzenia na maksymalnych obrotach. Ważną funkcjonalnością jest też oświetlanie okapu szafkowego. Żarówki w poszczególnych modelach mogą być umieszczone w różnych miejscach, przez co inaczej oświetlać płytę grzewczą podczas gotowania. Stąd też przed zakupem okapu szafkowego dobrze jest się przyjrzeć jakim oświetleniem o dysponuje. Do zaawansowanych modeli okapów szafkowych dodawane są często piloty pozwalające na zdalne sterowanie. Praktycznym rozwiązaniem jest również zakup modelu, który posiada czujnik czyszczenia (informuje on o konieczności wymiany filtrów), sensów zapachu (włącza on okap automatycznie po wykryciu zbyt dużej wilgotność powietrza) czy praca 24 – godzinną (pozwala na całodzienną pracę urządzenia, które wymienia powietrze w pomieszczeniu, w którym dużo się gotuje lub pali papierosy).
Jak wybrać właściwy okap kuchenny? Ranking okapów szafkowych
Wybór właściwego okapu kuchennego sprawdza się przede wszystkim do tego, aby dopasować go do wielkości i możliwości technicznych kuchni. W małych wnętrzach nie sprawdzi się duże urządzenie. Przy wyborze okapu szafkowego warto wiec najpierw wymierzyć wnętrze i zaplanować jego montaż. Planując go, dobrze jest uwzględnić odległości, które należy zachować przy instalacji okapu. Należy pamiętać, że aby urządzenie działało sprawnie, trzeba go umieścić bezpośrednio nad płytą grzewczą, jeśli dysponuje się tą gazową, konieczne jest zachowanie odległości 75 centymetrów, w przypadku płyty elektrycznej 70 centymetrów. Pod uwagę należy również wziąć walory estetyczne. Szeroki wybór okapów szafkowych pozwala na dobranie sprzętu do stylistyki oraz klimatu wnętrz, nie warto więc kupować takiego, które będzie psuło całokształtu.