Większości z nas słowo “”bank”” kojarzy się ze słowem “”kredyt””, czy też “”pożyczka””. Wiąże się to z wszechobecnymi reklamami tych najpopularniejszych usług oferowanych przez tego typu instytucje. A tymczasem to nie jedyna funkcja, którą spełniają.
Poza udostępnianiem danej kwoty pieniędzy na ustalony czas, przed upływem którego kredytobiorca zobowiązał się oddać należność powiększoną o odsetki warto również wspomnieć o funkcji depozytowej. Polega ona na gromadzeniu przez bank środków pieniężnych(zarówno od osób prywatnych jak i przedsiębiorstw) w celu ich obrotu, za co klient po zawartym w umowie terminie otrzymuje przewidzianą kwotę odsetek. Właśnie ta wartość ma decydujące znaczenie przy wyborze konkretnej oferty depozytowej.
Kolejna z działalności prowadzonych przez banki to rozliczenia pieniężne pomiędzy podmiotami, co często potocznie określane jest mianem konta lub konta bankowego. Ten obszar dotyczy zarówno osób prywatnych jak i przedsiębiorstwa, od których posiadanie rachunku jest wymagane prawnie. Działania te polegają na przechowywaniu oraz realizacji wpłat i wypłat pieniędzy z danego konta. Korzystający z tej usługi ma nieograniczony dostęp do zgromadzonych środków, może także wydawać odpowiednie polecenia, które dotyczą rozliczeń gotówkowych(takich jak wpłata, wypłata) czy bezgotówkowych(przelew, płatność kartą). Istotnym załącznikiem umowy rachunku bankowego jest karta podpisów, która poprzez podpisy określa osoby upoważnione do korzystania z danego konta bankowego. W przypadku przedsiębiorstw na karcie znajduje się pieczątka.
Funkcje banków obecnie są stale udoskonalane, tak, aby każdy z klientów znalazł dla siebie dogodną ofertę.