Płyta gazowa to jeden z podstawowych sprzętów domowego AGD. Wybierając ją, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd i dopasowanie do kuchennego wnętrza, ale przede wszystkim na funkcjonalność. Źle dobrana będzie utrudniać gotowanie, pieczenie czy smażenie. Stąd też wybór płyty grzewczej nie można pozostawić przypadkowi, tym bardziej że producenci płyt gazowych do zabudowy proponują coraz to nowsze i bardziej funkcjonalne usprawnia, które mają wspomóc nas w codziennym gotowaniu. Zobacz, na jakie funkcje płyty gazowej warto zwrócić uwagę i jakie parametry tego sprzętu są tymi najważniejszymi. W naszym artykule dowiesz się również, jakie modele są aktualnie na topie, przeglądając ranking płyt gazowych.
Spis treści
- 1 Polecane płyty gazowe
- 1.1 Najlepsza płyta gazowa do 350 PLN
- 1.2 Najlepsza płyta gazowa do 400 PLN
- 1.3 Najlepsza płyta gazowa do 450 PLN
- 1.4 Najlepsza płyta gazowa do 500 PLN
- 1.5 Najlepsza płyta gazowa do 600 PLN
- 1.6 Najlepsza płyta gazowa do 700 PLN
- 1.7 Najlepsza płyta gazowa do 800 PLN
- 1.8 Najlepsza płyta gazowa do 900 PLN
- 1.9 Najlepsza płyta gazowa do 1000 PLN
- 1.10 Najlepsza płyta gazowa do 1250 PLN
- 1.11 Najlepsza płyta gazowa do 1500 PLN
- 1.12 Najlepsza płyta gazowa do 2000 PLN
- 2 Płyta grzewcza czy kuchenna wolnostojąca?
- 3 Parametry płyty gazowej do kuchni
- 4 Rozmiar i kształt gazowej płyty grzewczej
- 5 Materiał wykonania płyt gazowych
- 6 Ile palników powinna mieć płyta gazowa?
- 7 Ruszt w płycie gazowej
- 8 Płyta gazowa w kuchni – systemy zabezpieczeń
- 9 Płyty gazowe a bezpieczeństwo domowników
- 10 Ranking płyt gazowych – ile kosztuje dobra płyta grzewcza?
- 11 Jak wybrać gazową płytę grzewczą: podsumowanie i najważniejsze informacje
Polecane płyty gazowe
Najlepsza płyta gazowa do 350 PLN
Candy CLG64SPXMX
Najlepsza płyta gazowa do 400 PLN
Amica PG6610X
Najlepsza płyta gazowa do 450 PLN
Polar AKS 326/IX
Najlepsza płyta gazowa do 500 PLN
Whirlpool AKM 526 NA/C
Najlepsza płyta gazowa do 600 PLN
Hotpoint-Ariston PC640 T (AN) R/HA PL
Najlepsza płyta gazowa do 700 PLN
Amica PVCZ 6411 W
Najlepsza płyta gazowa do 800 PLN
Bosch POP616B10E
Najlepsza płyta gazowa do 900 PLN
Samsung NA64H3010AK
Najlepsza płyta gazowa do 1000 PLN
Whirlpool AKT 6465/S
Najlepsza płyta gazowa do 1250 PLN
Electrolux EGT7355NOK
Najlepsza płyta gazowa do 1500 PLN
Siemens iQ500 EP6A6PB90
Najlepsza płyta gazowa do 2000 PLN
Smeg SR964NGH
Płyta grzewcza czy kuchenna wolnostojąca?
Jeszcze do niedawna głównym sprzętem kuchennym, które pomagały w gotowaniu były wolnostojące kuchenki gazowe lub elektryczne. Składały się one z płyty grzewczej oraz wbudowanego piekarnika. Sterowanie nimi było możliwe dzięki pokrętłom, a te gazowe dodatkowo wymagały zewnętrznego zasilania ognia, czyli wykorzystania zapalniczki, zapalarki lub zapałek. Nowe urządzenia tego typu wykorzystują tzw. zapalnik iskrowy, mimo to zainteresowanie nimi spada z roku na rok. Aktualnie przy urządzaniu nowoczesnych kuchni zamiast kuchenek wolnostojących wykorzystuje się samodzielne płyty grzewcze. Są to urządzenia do zabudowy. Ich popularność wynika głównie z tego, że pozwalają na swobodną aranżację wnętrza, lepsze dopasowanie do niego sprzętów oraz rozmieszczenie.
Parametry płyty gazowej do kuchni
Wydawać by się mogło, że wybór płyty gazowej do kuchni nie jest trudny. Większość z nich nie różni się od siebie znacząco, jeśli chodzi o wygląd. Są one dość podobne. Jednak jak pokazuje praktyka, gazowe płyty grzewcze są bardzo z różnicowe. Wybierając je, należy wziąć pod uwagę szereg parametrów, którym tylko jeden dotyczy ich wyglądu i designu. Przede wszystkim liczy się tu bowiem funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Rozmiar i kształt gazowej płyty grzewczej
Pierwsze, na co zwraca się uwagę, szukając dobrej płyty gazowej do kuchni, jest jej rozmiar oraz kształt. Na te parametry zazwyczaj zwraca się uwagę ze względu na design i wygląd sprzętu. Jednak należy pamiętać, że mają również one istotny wpływ na funkcjonalność. Płyta gazowa dla jednej osoby lub w domu, w którym gotuje się rzadko, powinna być niewielka. Inwestowanie w dużą cztery, a nawet sześcio palnikową płytę gazową jest nieopłacalne i bez zasadne, o wiele lepiej wybrać mniejszy model. Duże płyty gazowe sprawdza się na natomiast w domach osób lubiących gotować i mających duże rodziny. W takim przypadku może nie wystarczyć płyta w klasycznym rozmiarze i konieczne będzie zainwestowanie w model o szerokości nawet 75 centymetrową. Wybierając rozmiar płyty gazowej, trzeba jednak pamiętać, że musi on być dopasowany do szafek kuchennych. Z racji tego, że urządzenie jest w nią wbudowywane to, jeśli szafki nie są odpowiednio szerokie/wąskie z montażem może być problem. W ekstremalnych warunkach może się okazać, że konieczna będzie nawet wymiana wyposażenia kuchni. Osoby, które szukają standardowej płyty, powinny postawić na modele, których szerokość wynosi od 55 do 60 cm. Jak pokazuje ranking płyt gazowych, takich urządzeń na rynku jest najwięcej.
W zakresie kształtu płyt grzewczych najczęściej spotyka się urządzenia na planie kwadratu. Nie jest to jednak jedyna dostępna opcja. Producenci oferują również płyty gazowe podłużne, a nawet owalne.
Materiał wykonania płyt gazowych
Dostępne na rynku gazowe płyty grzewcze wykonywane są z różnych materiałów. Najpopularniejsze modele to te emaliowane, ceramiczne, ze stali nierdzewnej czy wykończone szkłem hartowanym. Każde z tych rozwiązań ma swoje dobre strony. Tym najchętniej wybieranym są jednak płyty gazowa ze szkła hartowanego. Są one odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a przy tym dobrze się prezentują. Wydajnymi modelami są też płyty grzewcze ze stali nierdzewnej. Wybierając materiał wykonania urządzenia, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego trwałość, solidność oraz łatwość czyszczenia, będzie to miało przełożenie na późniejszy komfort użytkowania sprzętu.
Ile palników powinna mieć płyta gazowa?
W sklepach można kupi płyty gazowe o różnej ilości palników. Podstawowe modele wyposażone są w 4 palniki, dwa o średniej mocy, jedne małej i jedne dużej. Model mniejsze to de dwupalnikowe, natomiast większe mogą posiadać nawet sześć palników. W przypadku dużych płyt gazowych często stosowane są dedykowane planiki, jak np. WOK, który zapewnia silniejszy plamień.
Palniki na płycie gazowej zazwyczaj rozmieszczone są w równych odległościach. Płyty z palnikiem WOK, to te, w których zajmuje on centralne miejsce na środku. Na płytach grzewczych o oryginalnych kształtach położenie palników może być bardziej abstrakcyjne. Przed wyborem takie modelu warto przemyśleć czy będzie on praktyczny i nie utrudnia zbytnio gotowania.
Ruszt w płycie gazowej
Integralnym elementem każdej płyty gazowej jest ruszt. W tym zakresie wyróżnia się ten jednolity oraz dzielony na dwa. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego znaczenie może ułatwić korzystanie z płyty. Ruszt jednolity może sprawić wiele problemów przy myciu i czyszczenie – nie można włożyć go do zmywarki ani do małych komór zlewozmywaka. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup płyty gazowej z dzielonym rusztem. Jest on łatwiejszy w czyszczeniu oraz bardziej stabilny. Ważne jest również, aby wybrać rusz wykonany z dobrej jakości materiałów. Najczęściej producenci stosują ruszty żeliwne oraz emaliowane. Te drugie są zazwyczaj tańsze jednak podatne na uszkodzenia i zadrapania.
Płyta gazowa w kuchni – systemy zabezpieczeń
O tym, że gaz jest niebezpieczny, można przeczytać bardzo wiele. Producenci płyt gazowych, a szczególnie tych nowszych modeli wyposażają więc swoje sprzęty w szereg systemów zabezpieczeń. Przede wszystkim dobre płyty gazowe powinny zapobiegać tzw. zabezpieczenie przed niekontrolowanym wyciekiem gazu. Oznacza to, że będą w nie wbudowane czujniki, które jeśli wykryją zgaśnięcie płomienia, automatycznie odetną dopływ gazu. Coraz częściej można także spotkać płyty gazowe z systemem wykrywania zbyt wysokiej temperatury. System ten zabezpieczenia przed spaleniem potrawy. Przy ok. 240 stopniach wyłącza płomień. Dużym ułatwieniem w obsłudze płyt gazowych są też zapalarki umieszczane w przyciskach na płycie gazowej. Eliminuje to konieczność używania zewnętrznych źródeł ognia, czyli zapałek, zapalniczki czy zapalarki. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że płyty gazowe posiadają takie same standardy bezpieczeństwa jak te elektryczne.
Płyty gazowe a bezpieczeństwo domowników
Płyty gazowe, aby mogły działać, potrzebują dostępu do gazu. Gaz ten może pochodzić z instalacji lub butli. Podłączenie płyty do niej nie jest problematyczne. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chce się kupić płytę gazową do butli, konieczna będzie wymienienie w niej dysz. Akcesoria takie często stanowią zestaw z płytą, można też je samodzielnie dokupić, ich cena jest niska. Chcąc bezpiecznie korzystać z płyty gazowej na butlę, montaż instalacji koniecznie trzeba powierzyć specjaliście, mowa to o instalacji zarówno dysz, jak i całej płyty. Należy pamiętać, że samodzielnie podłączenie sprzętu zawsze skutkuje utratą gwarancji i jest niebezpieczne.
W przypadku płyty gazowej wskazane jest również zachowanie w kuchni odpowiednich odległości. Nad urządzeniem nie powinno wieszać się szafek kuchennych, a specjalnie dobrany okap. Płyty gazowej nie powinno się także montować w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki, może to negatywnie wpływać na jej pracę.
Osoby decydujące się na zakup grzewczej płyty gazowej powinny również pamiętać, że do jej sprawnego działania potrzebny jest nie tylko dostęp do gazu, ale i energii elektrycznej. Wysokość napięcia uzależniona jest od danego modelu.
Ranking płyt gazowych – ile kosztuje dobra płyta grzewcza?
Płyty gazowe to nadal popularne rozwiązanie w polskich kuchniach. Mimo obaw, że zostaną zastąpione tymi elektrycznymi, ranking płyt gazowych pokazuje, że tego typu sprzęty cieszą się dużym zainteresowaniem. Wynika to z niezaprzeczalnych zalet tego rodzaju płyt grzewczych. Tą główną jest stosunkowo niska cena urządzeń. Tanie płyty gazowe można zakupić już w przedziale 300-500 zł, droższe i bardziej rozbudowane modele z palnikami WOK za ok. 800 zł. Są one o wiele niższa niż w przypadku modeli na prąd. Dodatkowo płyty gazowe są tańsze w eksploatacji. Wiele osób wybiera płyty gazowe również ze względu na ich prostą obsługę oraz wytrzymałość. Pozwalają one na łatwą i szybką regulację sposobu grzania, dzięki temu przyspieszając proces gotowania. Wiele osób uważa również, że potrawy przygotowywane na ogniu smakują lepiej niż te przyrządzone na płytach elektrycznych.
Jak wybrać gazową płytę grzewczą: podsumowanie i najważniejsze informacje
Płyty gazowe do kuchni to nadal popularne sprzęty. Nowoczesne modele posiadające rozbudowane systemy zabezpieczeń nie stanowią niebezpieczeństwa dla domowników. Trzeba jednak pamiętać, że aby płyta gazowa mogła służyć domownikom, należy poświęcić chwile czasu i wybrać odpowiedni model. Ważny jest tu zarówno wygląd urządzenia, jak i jego funkcjonalności i rozmiar. O tym, jaką płytę gazową kupić najlepiej zacząć myśleć już na etapie urządzania kuchni lub planowania remontu. Jej rozmiar oraz kształt będą bowiem determinować szerokość szafek oraz rozmieszczenie pozostałych kuchennych sprzętów. Przed samym zakupem oprócz przejrzenia rankingu płyty gazowych, dobrze jest też udać się do sklepu stacjonarnego i obejrzeć płyty na żywo. Dzięki temu będzie można przekonać się, jak mogą prezentować się w naszej kuchni. Należy również wspomnieć o jeszcze jednym, ostatnim kryterium wyboru płyty gazowej, jakim jest jej producent. Najlepiej wybrać jest urządzenie sprawdzonej i polecanej marki, która może się pochwalić doświadczeniem w produkcji takich sprzętów. Dzięki temu zyska się gwarancję, że zakupiona płyta grzewcza oraz jej akcesoria będą bezpieczne, a okres gwarancji pokryje ewentualne usterki.