Współczesne telefony kosmówkowe proponują swoim użytkownikom rozbudowane funkcjonalności i wiele możliwość. Dzisiejsze urządzenia służą nie tylko do dzwonienia czy wysyłanie SMS-ów, stanowią prawdziwe centrum dowodzenia z kalendarzem, planerem, alarmami, centrum rozrywki, aparatem czy połączeniem z mediami społecznościowymi. Jak widać funkcji, jakie posiadają, jest tak wiele, że łatwo się w nich pogubić i stracić rozeznanie. Wszystko to sprawia, że wybór telefonu komórkowego dla siebie nie jest ławy. Wiele osób przytłoczona możliwościami, jakie dają producenci, wybiera pierwszy lepszy aparat, który spodoba się im wizualnie. Tymczasem to duży błąd. Rozsądne podejście do wyboru urządzenia oraz przeanalizowanie najpopularniejszych modeli znajdujących się w rankingu telefonów komórkowych sprawi, że bez problemu wybierze się to idealne i wymarzone urządzenie.
Spis treści
- 1 Polecane telefony komórkowe
- 1.1 Najlepszy telefon komórkowy do 100 PLN
- 1.2 Najlepszy telefon komórkowy do 200 PLN
- 1.3 Najlepszy telefon komórkowy do 300 PLN
- 1.4 Najlepszy telefon komórkowy do 400 PLN
- 1.5 Najlepszy telefon komórkowy do 500 PLN
- 1.6 Najlepszy telefon komórkowy do 750 PLN
- 1.7 Najlepszy telefon komórkowy do 1000 PLN
- 1.8 Najlepszy telefon komórkowy do 1500 PLN
- 1.9 Najlepszy telefon komórkowy do 2000 PLN
- 1.10 Najlepszy telefon komórkowy do 2500 PLN
- 1.11 Najlepszy telefon komórkowy do 3000 PLN
- 1.12 Najlepszy telefon komórkowy do 3500 PLN
- 1.13 Najlepszy telefon komórkowy do 4000 PLN
- 1.14 Najlepszy telefon komórkowy do 5000 PLN
- 2 Wielkość ekranu w telefonie komórkowym
- 3 System operacyjny telefonu komórkowego
- 4 Procesor w telefonie komórkowym
- 5 Pamięć RAM w telefonie komórkowy
- 6 Ilość powierzchni do przechowywania danych na telefonie komórkowym
- 7 Pojemność baterii w telefonie komórkowym
- 8 Aparat fotograficzny w telefonie komórkowych
- 9 Obudowa telefonu komórkowego
- 10 Dodatkowe funkcjonalności telefonów komórkowych
- 11 Jak wybrać telefon komórkowy?
Polecane telefony komórkowe
Najlepszy telefon komórkowy do 100 PLN
Manta TEL4091s
Najlepszy telefon komórkowy do 200 PLN
Lenovo A
Najlepszy telefon komórkowy do 300 PLN
Huawei Y3II
Najlepszy telefon komórkowy do 400 PLN
Kiano Elegance 5.1 Pro
Najlepszy telefon komórkowy do 500 PLN
Lenovo K5
Najlepszy telefon komórkowy do 750 PLN
Xiaomi Redmi 4X
Najlepszy telefon komórkowy do 1000 PLN
Samsung Galaxy A3 2017
Najlepszy telefon komórkowy do 1500 PLN
Samsung Galaxy A5 2017
Najlepszy telefon komórkowy do 2000 PLN
LG G6
Najlepszy telefon komórkowy do 2500 PLN
Samsung Galaxy S7 Edge SM-G935 32GB
Najlepszy telefon komórkowy do 3000 PLN
Apple iPhone 7 32GB
Najlepszy telefon komórkowy do 3500 PLN
Apple iPhone 8 64GB
Najlepszy telefon komórkowy do 4000 PLN
Samsung Galaxy Note8
Najlepszy telefon komórkowy do 5000 PLN
Apple iPhone X 64GB
Wybierając telefon komórkowy czy to dla siebie, czy dla innej osoby przede wszystkim należy skupić się na jego głównych parametrach. Do takich zalicza się: wielkość ekranu, system operacyjny, procesor, pamięć RAM oraz przestrzeń na dane, wbudowany aparat fotograficzny oraz kamerę, a także baterie. Dopiero kiedy na tej podstawie wybierze się model idealny, warto patrzeć na pozostałe funkcjonalności urządzenia. Dzięki takiemu podejściu będzie miało się gwarancję, że telefon będzie nie tylko fajnym gadżetem, ale i praktyczny i dobrej jakości sprzętem. Trzeba też zaznaczyć, że określenie dobry telefon komórkowy jest pojęciem bardzo względnym. Dla każdego pod nie będzie się zaliczać inny model, ponieważ każdy z nas zwraca uwagę na inne parametry i funkcjonalności. Dla jednych najważniejszy będzie wbudowany aparat fotograficznych, dla innych ilość powierzchni do przechowywania danych. Stąd też wybór telefonu komórkowego warto rozpocząć od spisania, jakie jego cechy są dla nas najistotniejsze i na pod tym kątem przeglądać ranking telefonów komórkowych.
Wielkość ekranu w telefonie komórkowym
Jednym z istotniejszych parametrów przy wyborze telefonu komórkowego jest wielkość jego ekranu. Aktualnie w rankingu telefonu komórkowych królują modele, które posiadają wyświetlacze co najmniej 5-io calowe. Pozwala to na zachowanie ergonometrii pracy i bezproblemową obsługę całości ekranu za pomocą jednego palca. Wybierając rozmiar ekranu telefonu komórkowego, pod uwagę należy wziąć również indywidualne potrzeby. Zazwyczaj osoby, które telefon wykorzystują do pracy wolą urządzenia o większym ekranie, na którym łatwo mogą przeglądać dokumenty. Duży ekran sprawdza się również w wypadku osób, które na urządzeniu grają w gry.
System operacyjny telefonu komórkowego
Kolejnym istotnym czynnikiem, który należy uwzględnić przy wyborze telefonu komórkowego, jest zastosowany w nim system operacyjny. Aktualnie na rynku wyróżniamy cztery: iOS (dostępny jedynie w telefonach Apple), Android, Windows Phone oraz BlackBerry. Największą popularnością w rankingu telefonów komórkowych cieszą się urządzenia wyposażone w system Android. Dominuje on również na rynku. Jego zaletą jest możliwość połączenie telefonu z indywidualnym kontem Google i zintegrowanie go ze skrzynką mailową, przeglądarką Chrome czy kalendarzem. Drugim pod względem popularności jest system operacyjnym telefonu iOS. W tym przypadku telefon może być zintegrowany z pozostałymi urządzeniami (jeśli takie się posiada) tej marki. iOS to system bardzo wydajny i bezpieczny. Trzeba jednak zaznaczyć, że można z niego korzystać tylko na urządzeniach Apple, które są dość drogie.
Procesor w telefonie komórkowym
Wybór telefonu komórkowego nie może się również obyć bez sprawdzenia procesora. Ten element jest jednym z najważniejszych momentów urządzenia. Odpowiada za jego szybkość oraz wydajność. To od procesora zależy czy telefon będzie mógł wykonywać kilka zadań jednocześnie oraz obsługiwać gry, czy otwierać filmy wideo. Dlatego też warto mu się dokładnie przyjrzeć. Dobre telefony komórkowe posiadają 4 rdzeniowe procesory. Osoby szukające lepszych urządzeń mogą jednak zdecydować się na 8 rdzeni i standard 64 bitowy To zapewniają już telefony wysokiej klasy.
Pamięć RAM w telefonie komórkowy
Wydajność telefonu komórkowego uzależnioną jest również od ilości pamięci RAM. Im jest ona większa, tym wydajność urządzenia wzrasta. Standardowe telefon komórkowe posiadają od 2 do 4 GB pamięci, jedna w przypadku wyboru modeli niskobudżetowych trzeba się liczyć z tym, że pamięci będzie mniej. Mniejsza jej ilość oznacza, że zainstalowane aplikacje takie jak przeglądarka stron www czy Messenger będą otwierać się bardzo długo i zawieszać. Znacznie utrudnia to pracę i korzystanie z telefonu. Osoby, które korzystają z dużej ilości aplikacji telefonicznych, powinny więc kupić model o sporej pamięci RAM, która wynosi minimum 3GB.
Ilość powierzchni do przechowywania danych na telefonie komórkowym
Kolejnym parametrem, który warto rozważyć, kupując telefon, jest ilość miejsca na przechowywanie danych. Zazwyczaj telefony dysponują pamięcią wybudowaną oraz pamięcią zewnętrzna, która jest osobną kartą. Część producentów kartę pamięci do telefonu dodaje jako integralną część zestawu, jeśli taki nie jest, można ją dokupić samodzielnie, o ile oczywiście telefon jest przystosowany do jej obsługi. Stąd też warto sprawdzić, czy wybrany model ma możliwość włożenia zewnętrznej karty pamięci SD lub micro SD. Wybierając pojemność pamięciową karty oraz samego telefonu, należy zastanowić się, jak dużo danych chcemy na nim przechowywać. Pliki wideo, muzyka czy zdjęcia zajmują sporo miejsca. Dodatków pamięć wewnętrzna obciążona jest systemem operacyjny. Patrząc na ranking telefonów komórkowych, największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia z 16 lub 32 GB pamięcią ze wbudowanym portem na zewnętrzne karty pamięci.
Pojemność baterii w telefonie komórkowym
Dobry telefon komórkowy to również ten, który pozwala na pracę bez ciągłego ładowania baterii. Byłoby to możliwe, konieczne jest wybranie modelu z pojemną baterią. Im jest on większa, tym dużej telefon można użytkować bez podłączania go do prądu. Pojemne baterie to te, które posiadają ok. 2000 mAh, pozwoli to na komfortowe używanie telefonu przez cały dzień bez konieczności jego ładowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet wybór telefonu z pojemną baterią nic nie pomoże, jeśli w tle będą działać aplikacje, a wyświetlacz będzie aktywnie przesyłał dane. Takie działania skutecznie rozładowują telefon w bardzo szybkim czasie.
Aparat fotograficzny w telefonie komórkowych
W dzisiejszych telefonach aparat fotograficzny to nie dodatkowa funkcja, ale standard. Wykorzystywany jest on bardzo często i w różnych sytuacjach. Warto więc przyjrzeć mu się dokładniej. Od razu jednak trzeba zaznaczyć, że aparat fotograficzny w telefonie nie zastąpi tego tradycyjnego. Jego parametry zawsze będą gorsze niż osobnego urządzenia, które przeznaczone jest tylko do fotografowania. Tak samo wygląda kwestia kamery wideo. Telefon z dobrym aparatem fotograficznym to ten, którego matryca jest odpowiednio duża. Większość telefonów do wykonywania dobrych zdjęć posiada matrycę o wielkości 1/3 cala. Przy dużej matrycy trzeba jednak pamiętać, aby wybierać modele o jak najmniejszej ilości pikseli. Ich duża liczba generuje więcej szumów, rejestruje mniej światła oraz charakteryzuje się mniejszą rozpiętością tonalną. Wszystko to sprawia, że trudno będzie wykonywać zdjęcia, chociażby detali. O tym, jak będą wyglądać zdjęcia robione telefonem, decyduje również jakość i wielkość obiektywu, optyczna stabilizacja, aplikacja fotograficzna, forma zapisu obrazów, autofocus czy procesor obrazu. Wykonywanie zdjęć przez poszczególne modele można porównać w Internecie, w tym zakresie pomocny będzie również ranking telefonów komórkowych.
Obudowa telefonu komórkowego
Po przeanalizowaniu powyższych parametrów telefonu komórkowego można skupić się na dodatkowych czynnikach, które pomogą w podjęciu decyzji. Jednym z nich jest obudowa telefonu. Powinna ona być dobrana do stylu życia oraz potrzeb. Osoby, które poszukują wytrzymałego telefonu komórkowego, mogą postawić na specjalne modele, których odporność potwierdzona jest certyfikatem. Są one wyposażone w obudowę zmniejszająca ryzyko uszkodzenia telefonu, wodoodporność czy zabezpieczające ekran szkło Gorilla Glas. Standardowe obudowy telefonów komórkowych wykonane są z plastiku ewentualnie metalu. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach.
Dodatkowe funkcjonalności telefonów komórkowych
Dzisiejsze telefony komórkowe to urządzania naszpikowane technologia i funkcjonalności. We wszystkich modelach można znaleźć tę podstawę takie jak radio, budzik, kalendarz, moduł WiFi czy tryb samolotowy. Dużą popularnością cieszą się też teflony dual się, które wyposażone są w sloty na dwie karty i pozwalają na pracę na dwóch innych numerach telefonów. W nowszych modelach można jednak odnaleźć i bardziej zaawansowane funkcje. Trzeba jednak pamiętać, że im jest im więcej, tym cena telefonu komórkowego wzrasta. Dlatego przed ich wyborem warto się zastanowić, czy faktycznie będzie się z nich korzystać i w jakim zakresie. Jeśli dodatkowe funkcjonalności nie będą wykorzystywane, lepiej nich zrezygnować i w zamian za to zdecydować się na zakup lepszej jakości akcesoriów do telefonu komórkowego. W codziennym użytkowaniu przydatne i funkcjonalne będą np. słuchawki, etui na telefon czy folia zabezpieczająca ekran.
Jak wybrać telefon komórkowy?
Wybór telefonu komórkowego nie jest prostą sprawą. Szeroka oferta sprawia, że chciałby się wyborować wszystkie modele i funkcjonalności. Jeśli jedna wie się jakich parametrów się szuka oraz wie się, do czego chce się przeznaczać w głównej mierze urządzenie, znalezienie idealnego modelu nie powinno być trudne. Pomoc może w tym nie tylko ranking telefonów komórkowych, ale i sami ich producent. Od dawna już na rynku pojawią się telefony przeznaczone dla konkretnych grup nabywców. Wśród ofert można więc znaleźć telefony do słuchania muzyki, grania w gry, telefony z dobrym aparatem czy modele stricte biznesowe. Taki podział telefonów komórkowych znacznie ułatwia podjęcie decyzji.