Jeszcze do niedawna podróżowanie swoim samochodem po obcych nam miejscach wymagała zaopatrzenia się w plik map. Były one niezbędne, jeśli bez większego problemu i błądzenia chciało się trafić do wyznaczonego celu. Sposobem na odnalezienie drogi było też pytanie okolicznych mieszkańców. Dziś takie rozwiązania odchodzą do lamusa. Większość kierowców przed podróżą decyduje się na zakup samochodowej nawigacji. Urządzenie ma doprowadzić nas do celu, wskazując optymalną trasę. Jednak GPS do samochodu to sprzęt, który potrafi niemało kosztować. W związku z tym przed jego zakupem dobrze się dłużej zastanowić i przeanalizować poszczególne parametry oglądanych modeli. Zobacz jak wybrać nawigację do samochodu.
Spis treści
- 1 Polecane nawigacje samochodowe GPS
- 1.1 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 200 PLN
- 1.2 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 250 PLN
- 1.3 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 300 PLN
- 1.4 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 350 PLN
- 1.5 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 400 PLN
- 1.6 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 450 PLN
- 1.7 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 500 PLN
- 1.8 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 600 PLN
- 1.9 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 700 PLN
- 1.10 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 800 PLN
- 1.11 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 900 PLN
- 1.12 Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 1000 PLN
- 2 Nawigacja jako wyposażenie samochodu
- 3 Przenośna nawigacja samochodowa
- 4 Parametry samochodowej nawigacji
- 5 Ekran nawigacji samochodowej
- 6 Mapy w nawigacji samochodowej
- 7 System operacyjny w nawigacji samochodowej
- 8 Pamięć wewnętrzna i zewnętrzna nawigacji
- 9 Akumulator w GPS samochodowym
- 10 Dobra nawigacja samochodowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
- 11 Dodatkowe funkcjonalności nawigacji samochodowej
Polecane nawigacje samochodowe GPS
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 200 PLN
GPS Vordon VOR-4/5
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 250 PLN
Vordon GPS 5″ EU
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 300 PLN
Navitel E500 Europa
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 350 PLN
Vordon GPS 7″ AV-IN EU
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 400 PLN
NavRoad RECO 2
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 450 PLN
NavRoad AURO S6
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 500 PLN
TomTom Start 25 EU LM
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 600 PLN
NavRoad VIVO S6
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 700 PLN
TomTom VIA 52
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 800 PLN
TomTom VIA 62
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 900 PLN
Becker Active 7 SL Wi-Fi
Najlepsza nawigacja samochodowa GPS do 1000 PLN
Mio MiVue Drive 65 LM EU 2 w 1
Nawigacja jako wyposażenie samochodu
Popularność samochodowego GPS sprawiła, że coraz więcej producentów aut dodaje nawigacje jako dodatkowe wyposażenie. Można ją dokupić w salonie do zamawianego samochodu. Zazwyczaj jest ona wbudowana w panel, a przez to estetyczne i nierzucająca się w oczy. Jednak dużą wadą nawigacji fabrycznej w samochodzie jest to, że nie należy ona do tych najdokładniejszych. Użytkownicy takich sprzętów bardzo często wytykają jej wytyczenie tras, których nie ma czy prowadzenie okrężnymi drogami. Korzystanie z takiej nawigacji przynosi więc więcej szkody niż przypadku. A trzeba zaznaczyć, że nawigacja wbudowana fabrycznie nie jest tanim kosztem. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty o wiele lepiej zainwestować w GPS przenośny, to właśnie takie modele zajmują szczyt rankingu nawigacji samochodowych.
Przenośna nawigacja samochodowa
GPS do samochodu może mieć różne formy od tej tradycyjna, przez tą w komórce oraz do zewnętrznego odbiornika GPS. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Tradycyjne nawigacje samochodowe to urządzenia montowane na przedniej szybie pojazdu. Obsługiwane są za pomocą dotykowego wyświetlacza, który może mieć różnorodne rozmiary. Ich interfejs jest prosty i intuicyjny, dzięki czemu pozwala na poszukiwanie odpowiednich opcji nawet w trakcie jazdy. Sprzęty tego typu działają w oparciu o wbudowany w nie odbiornik GPS. Trzeba jednak pamiętać, że są one dość drogi w zakupie. Dobra nawigacja do samochodu potrafi kosztować nawet kilkaset złotych.
Tańszym i alternatywnym rozwiązaniem jest GPS w komórce, który również można wykorzystywać jako nawigację samochodową. W tym wypadku jest ona w cenie smartfonu. Aby móc korzystać z modułu GPS w telefonie, konieczne jest uruchomienie darmowego oprogramowania Google lub też zakup dedykowanej mapy/oprogramowania przygotowanego przez zewnętrzną firmę. Działanie nawigacji w telefonie wspierają liczne aplikacje. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż ten rodzaj GPS jest tani i można go używać niemal wszędzie (nie tylko w samochodzie), posiada istotne wady. Dysponuje on gorszym interfejsem i obsługą niż tradycyjne GPS samochodowy, nie zawsze jest skuteczny i płynnie działa, a przy tym przyczynia się do szybkiego rozładowywania telefonu.
Rozwiązaniem dla osób, które nie chcą korzystać z nawigacji telefonicznej, ani też kupować samochodowego GPS jest zakup zewnętrznego odbiornika. Urządzenie to działa po podłączeniu do wybranego urządzenia mobilnego np. laptopa, tabletu czy telefonu. Połączenie to następuje najczęściej za pomocą technologii Bluetooth. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest niski koszt zakupu, jednak korzystanie z zewnętrznego odbiornika GPS nie zawsze należy do najwygodniejszych. Wynika to z faktu, że urządzenie brakuje intuicyjnych rozwiązań.
Jak pokazuje praktyka, optymalną opcją jest wybór przenośnego tradycyjnego GPS samochodowego. Pozwala ona na komfortowe i niemal bezproblemowe dotarcie do celu. Aby jednak tak było, konieczne jest zakupienie właściwego modelu nawigacji do auta.
Parametry samochodowej nawigacji
Wybór GPS do samochodu powinien opierać się na przeanalizowaniu najważniejszych parametrów tego urządzenia. Przy zakupie nawigacji trzeba wziąć pod uwagę to jakim ekranem on dysponuje, to, jakie mapy ma wgrane i jak je obsługuje, a także ich dokładność i użyteczności dla podróżującego, ilość pamięci wewnętrznej nawigacji, dodatkowe funkcje, złącza, rodzaj zastosowanego akumulatora oraz jakość wykonania sprzętu. Jak więc widać komponentów dobrego GPS do samochodu jest dość sporo.
Ekran nawigacji samochodowej
Jednym z najważniejszych elementów nawigacji samochodowej jest ekran. Wyboru tego odpowiedniego znacznie ułatwi korzystanie z urządzenia. Wybierając wyświetlać GPS, należy uwzględnić m.in. jego przekątną. To ten parametr odpowiada za wielkość wyświetlacza. Jego rozmiar w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji, jednak w rankingu nawigacji samochodowych największym zainteresowaniem cieszą się GPS z 5 – cio calowym ekranem. Takie są uważane za optymalne w wypadku samochodów osobowych. Jeśli szuka się nawigacji do kampera lub samochodu ciężarowego należy wybrać modele z większym ekranem. Należy pamiętać, że im większa przekątna wyświetlacza, tym większy jest obszar wyświetlania map, a więc i wygodne korzystanie z nich. To sama zależność ma zastosowanie w przypadku rozdzielczości ekranu. Jeśli jest ona duża, GPS będzie pokazywał dokładne szczegóły w wysokiej jakości. Przy ekranie nawigacji samochodowej ważne jest również jego jasność. Jeśli jest ona wysoka, to z ekranu będzie można komfortowo korzystać nawet w pełnym słońcu.
Mówiąc o ekranach nawigacji GPS, trzeba też wspomnieć o ich rodzajach. Najczęściej spotyka się nawigację z ekranem dotykowym i te zaliczane są do tych najpopularniejszych. Bardzo rzadko można spotkać te wyposażone w tradycyjny ekran z przyciskami i pokrętłami. Są one raczej nie polecane.
Mapy w nawigacji samochodowej
Aby nawigacja GPS mogła doprowadzić kierowcę do celu, musi mieć wgrane mapy. Ważne jest, aby były one jak najlepszej jakości oraz szczegółowe. Niedokładne i rzadko aktualizowane nie będą pomocne w trasie. Dobrze, więc kiedy producent gwarantuje częste aktualizacje tras, a także umożliwia wgrywanie nowych map. Osoby, które nie podróżują zbyt często, mogą zdecydować się na model tylko z mapą Polski, natomiast te, które samochodem jeżdżą po kontynencie na nawigacje z mapami Europy. Trzeba przy tym pamiętać, że zazwyczaj nie warto (jeśli w najbliższym czasie nie ma się w planach wyjazdu na wakacje) kupować od razu pełnego pakietu map Europy czy świata. Te można spokojnie później dokupić. W tym zakresie należy też sprawdzić, jaki jest ich koszt – cześć producentów proponuje je za darmo.
Dobre mapy powinny również gwarantować komfortowe ich przeglądanie i korzystanie z nich. W czasie wyznaczania tras przydatne mogą być takie funkcje jak zmiana widoku z 2D na 3D, informacje o natężeniu ruchu oraz możliwość wyboru różnych opcji trasy np. najkrótszej, najszybszej itd.
Z racji tego, że mapy są bardzo ważnym elementem samochodowej nawigacji, w dalszej kolejności należy sprawdzić ich dokładność. Nawigacje z dokładnymi mapami mogą pochwalić się dokładności co do 1 metra w dużych miastach, a w przypadku pozostałych terenów do 10 metrów. Oprócz dokładności wskazać warto wybierać również GPS samochodowy, który pozwoli na szybkie odnalezienie na mapie ważnych i istotnych punktów. Do takich można zaliczyć np. sklepy, hotele, bankomaty, stacje benzynowe czy czarne punkty.
System operacyjny w nawigacji samochodowej
Każde urządzenie nawigujące wyposażone jest również w system operacyjny, który umożliwia jego działanie. Najczęściej spotyka się GPS do samochodu z Windowsem CE w wersji 5.0 lub 6.0. Najlepszą opcją jest wybrać model z otwartym systemem, dzięki temu będzie miało się możliwość wgrywania nowych map. W przypadku zablokowania systemu operacyjnego takiej możliwości nie ma, chyba że na własną rękę się go odblokuje i straci przy tym gwarancję.
Pamięć wewnętrzna i zewnętrzna nawigacji
Pojemna nawigacja to ta, która dzięki dużej ilości wbudowanej pamięci pozwala na gromadzenie znacznych ilości map. Jest ona polecana szczególnie osobom, które dużo podróżują. Przy zakupie GPS do auta warto również sprawdzić, czy ma ona możliwość włączania zewnętrznej karty pamięci. Tą będzie przydatne, jeśli skończy się miejsce na doinstalowywanie nowych map czy aktualizacje już posiadanych.
Akumulator w GPS samochodowym
Większość modeli nawigacji samochodowej ma wbudowane akumulatory. Dzięki nim urządzenie może działać nawet w przypadku, gdy zasilanie samochodowe ulega awarii. Akumulator w GPS pozwalają również korzystać ze sprzętu poza pojazdem np. w trakcie wędrówek pieszych czy wycieczek.
Dobra nawigacja samochodowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
W wyborze dobrej nawigacji samochodowej pomoże również przyjrzenie się jakości jej wykonania. Szczególnie ważne są uchwyty, na których montuje się urządzenie. Powinien być on wykonany z wysokiej klasy materiałów oraz stabilny. To gwarantuje, że urządzenie nie wypadnie w trakcie jazdy lub nie będzie się bujało podczas tej bardziej dynamicznej.
Dodatkowe funkcjonalności nawigacji samochodowej
Wybierając nawigację samochodową, warto także przypatrzeć się jej dodatkowym funkcją. To takich można zaliczyć, chociażby możliwość komunikacji poprzez Bluetooth. Będzie ona konieczna, jeśli urządzenie ma pełnić również funkcję zestawu głośnomówiącego. Dobrze jest także pomyśleć o zakupie modelu wyposażonego w transmiter FM. Dzięki niemu nie będzie trzeba słuchać głosu, dochodzącego z nawigacji w jej głośnikach, a w odtwarzaczu radiowym zamontowanym w pojeździe. Osoby, które nie chcą inwestować w ten gadżet, powinny natomiast dużą uwagę przyłożyć do głośników nawigacji samochodowej. Kiepskie oznaczają zniekształcony i irytujący głos wydobywający się z urządzenia. Zaawansowane i bardziej rozbudowane nawigacje samochodowe wyposażone są również w funkcje odtwarzania filmów lub/i muzyki, przeglądania zdjęć czy połączenia się z Internetem i przeglądania stron www. Każda z nich jest opcją dodatkową, które raczej nie znajdzie się w podstawowym GPS i za która trzeba dodatkowo zapłacić, nie mniej jednak urządzenia wyposażone w nie, jak pokazuje ranking nawigacji samochodowych, są często tymi wybieranymi przez kierowców.