Rozmowa kwalifikacyjna jest niewątpliwie bardzo stresującym momentem w życiu każdego z nas. Jest tak dlatego, że zostajemy wytrąceni ze swojej strefy komfortu, znajdujemy się w pozycji znacznie niższej niż nasz rekruter. Oczywiście od tej reguły znajdzie się wyjątki. Należą do nich głównie programiści, webdeweloperzy, czy… spawacze. Jednak- jeśli nie jesteś jednym z nich musisz przygotować się na ciężką przeprawę przez rzekę ciężkich i często podchwytliwych pytań rekrutera.
Jak zatem przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w taki sposób, aby nie pogrążył nas brak pewności siebie.
Podstawą jest oczywiście nasza wiedza, wiara w nasze umiejętności. Mogą to być zarówno nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe, wykształcenie, odbyte kursy i szkolenia, jak też wrodzone kompetencje miękkie. Odkrycie tego typu mocnych stron jest bardzo proste. Przed rozmową weź kartkę, zapisz na niej swoje słabe i mocne strony oraz szanse i zagrożenia z nich wynikające. Pozwoli to na ocenę, po pierwsze tego, czy nadajesz się na dane stanowisko, a po drugie na ocenę swoich szans w konfrontacji z rekruterem.
Kolejną ważną kwestią jest postawa na rozmowie. Musisz pamiętać o tym, żeby ubrać się stosowanie i schludnie. Jeśli aplikujesz na stanowisko biurowe, najlepiej założyć garnitur lub elegancką marynarkę i porządne buty. Jeżeli jest to prostsze stanowisko zdobądź się co najmniej na schludną koszulę.
Następną kwestią jest odpowiednia postawa. Na rozmowę powinieneś wejść pewnym krokiem, koniecznie podając rękę swojemu rekruterowi. Usiądź wygodnie, ale nie rozkładaj się- oznacza to brak kultury. Jeśli rekruter zaproponuje Ci coś do picia, nie odmawiaj, najczęściej- poza elementem dobrego wychowania- może to być test Twojej pewności siebie.
Zawsze jednak warto pamiętać, że każdy rekruter jest też człowiekiem i kiedyś przechodził przez to samo co Ty. Jest więc przygotowany na to, że jego kandydaci są zestresowani, co jest naturalną sprawą. Mimo wszystko warto jednak próbować zapanować nad stresem, zostanie to z pewnością docenione.
Pewność siebie- podstawa udanej rozmowy kwalifikacyjnej
[Głosów:0 Średnia:0/5]