Pokrzywka – jak poradzić sobie z kłopotliwym swędzeniem

0
370

Pokrzywka jest to wysypka, która daje dokuczliwe objawy, takie jak swędzenie skóry, czerwone bąble, opuchlizna i obrzęki. Zdarza się, że nie daje się ustalić, co jest jej przyczyną, dlatego leczenie pokrzywki stanowi problem.

Pokrzywka – przyczyny występowania

Przyczynami pokrzywki mogą być:   alergie pokarmowe, uczulenia na pyłki kwiatów i drzew, działanie niepożądane po zażyciu środków farmaceutycznych, użądlenia, ukąszenia owadów, przebyta transfuzja krwi, infekcje wirusowe, nadmierna ekspozycja na słońce.

Przebieg choroby

Charakterystyczne dla pokrzywki, blade bąble występują w wyniku przepływu osocza krwi z żyły bezpośrednio do tkanki podskórnej. Wtedy zwiększa się ilość hormonu – histaminy. Dzięki niej  efektem są wykwity w postaci bąbli.

Sama pokrzywka alergiczna jest niegroźna dla zdrowia,  dodatkowo nie pozostawia ona na skórze żadnych blizn i śladów. Nie jest też bolesna, jedynie bardzo swędząca i piekąca. Objawy są identyczne jak po oparzeniu pokrzywą, stąd właśnie ta nazwa. Pokrzywce alergicznej mogą towarzyszyć także nudności, wymioty, obrzęk Quinckego. Czyli obrzęk naczynioruchowy, jednostronny, występuje zazwyczaj w okolicy powiek, warg, dłoni, stóp, często obejmuje także okolice intymne.

Pokrzywka ostra, przewlekła a może mechaniczna?

*Pokrzywka ostra towarzyszy zazwyczaj alergiom pokarmowym. Pojawia się ona na skórze po spożyciu produktu, na który jesteśmy uczuleni. Dodatkowo występować mogą: ostry ból brzucha, nudności i wymioty.

*Pokrzywka przewlekła jej przyczyną są głównie alergie na produkty spożywcze ale może być także efektem ubocznym leków lub problemów psychicznych.

*Pokrzywka mechaniczna jest ona odpowiedzią na nadmierne naciskanie bądź drapanie skóry.

objawy pokrzywki i powody wystepowania

Czy pokrzywki należy się bać?

Pokrzywka często towarzyszy także: nadczynności gruczołów przytarczycznych, chorobom nowotworowym, chorobie posurowiczej, pokrzywkowemu zapaleniu naczyń . W takich wypadkach oczywiście konieczna jest wizyta u specjalisty oraz leczenie farmakologiczne.

Zapobieganie…

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą aby uchronić się przed pokrzywką jest ograniczenie kontaktu z alergenami. Jeżeli alergie wywołuje żywność nie powinniśmy spożywać tych produktów na które jesteśmy uczuleni. Identycznie z roślinami, lekami i kosmetykami. Warto też zaopatrzyć się w leki przeciwhistaminowe , ponieważ skutecznie łagodzą one objawy pokrzywki alergicznej. W razie niepowodzenia leczenia możemy też sięgnąć po leki sterydowe, jednak z uwagi na ich liczne działania uboczne nie należy stosować ich przewlekle. W przypadku kiedy takie leczenie także nie przynosi zamierzonych efektów,  zastosowanie ma cyklosporyna. Warto jest też zrobić badania morfologiczne krwi, badania kału, na obecność pasożytów, testy z alergenami wziewnymi, z aspiryną, testy pokarmowe oraz określenie poziomu immunoglogulin we krwi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here