Ranking zmywarek. Top 10 najlepszych modeli

0
482

Zmywarka to jedno z tych urządzeń, które budzi wiele kontrowersji. Ma ona swoich przeciwników, jak i zwolenników. Jedni uważają je za niezbędne kuchenne urządzenie, które jest nie tylko wygodne, ale i energooszczędne, drudzy wskazują, że wręcz przeciwnie, przyczynia się ona do większego zużycia prądu i wody. Tak może faktycznie być, jeśli wybierze się zmywarkę o złych parametrach, które nie będą dobrane do potrzeb domowników. Tak więc przed zakupem tego urządzenie konieczne jest przestudiowanie specyfikacji technicznej i sprawdzenie co oznaczają poszczególne symbole oraz liczby podane przez producenta. W wyborze optymalnego modelu pomoże również ranking zmywarek kuchennych, który wyszczególnia najpopularniejsze na rynku modele.

Spis treści

Polecane zmywarki

Najlepsza zmywarka do 1000 PLN

Indesit DSR 57M19 A EU

Najlepsza zmywarka do 1100 PLN

Amica ZWM 436 WD

Najlepsza zmywarka do 1200 PLN

Indesit DSR 57M94 A EU

Najlepsza zmywarka do 1300 PLN

Amica ZWM 428 WED

Najlepsza zmywarka do 1400 PLN

Whirlpool WFC 3C23 PF X

Najlepsza zmywarka do 1500 PLN

Bosch SPS53M88EU

Najlepsza zmywarka do 1600 PLN

Bosch SPS53M62EU

Najlepsza zmywarka do 1700 PLN

Electrolux ESF5545LOX AirDry

Najlepsza zmywarka do 1800 PLN

Bosch SMS46MI05E

Najlepsza zmywarka do 1900 PLN

Bosch SMS46MI04E

Najlepsza zmywarka do 2000 PLN

AEG FFB53610ZM

Najlepsza zmywarka do 2500 PLN

Electrolux ESF8586ROX

Najlepsza zmywarka do 3000 PLN

Electrolux ESF8820ROX

Rodzaje zmywarek kuchennych

Wybór zmywarki do kuchni należy rozpocząć od decyzji, jaki rodzaj urządzania chce się kupić. Zmywarki dzieli się przede wszystkim pod względem montażu. Stąd też na rynku odstępne są modele wolnostojące. Pozwalają ona na ustawienie zmywarki w dowolnym miejscu pośród szafek meblowych. W tym wypadku zmywarka posiada własną obudowę, bez frontu meblowego. Zmywarki wolnostojące najczęściej występują w kolorze białym i stalowym, często można również spotkać urządzenia czerwone lub czarne. Producenci większość modeli wyposażają w zdejmowany blat, dzięki czemu ten element ich wyglądu można zmieniać i dopasować do blatów kuchennych szafek. Drugim rodzajem zmywarek są te do zabudowy. Pozwalają one na bezproblemowe wkomponowanie ich w zabudowę kuchenną. Ich drzwiczki obudowane są frontem meblowym, w taki sposób, aby nie różnili się od reszty mebli. Zmywarki do zabudowy występują w modelu zintegrowanym całkowicie lub częściowo. Ten pierwszy oznacza, że panel sterowania urządzeniem jest ukryty w klapie zmywaki i widać go dopiero po jej otwarciu. Zmywarki zintegrowane częściowo panel sterowania mają na zewnątrz i jest on widoczny we froncie urządzenia.

Klasy zmywarek

Jednymi z najważniejszych parametrów zmywarek są klasy zmywarek. Na główną klasę zmywarki składają się trzy podklasy, które określają efektywność zmywanie, suszenia oraz energetykę. Każda z nich określana jest literą alfabetu od A do G i podana na podstawie zużycia wody i energii do umycia 12 kompletów naczyń. Aby sprawdzić klasę zmywarki, w specyfikacji technicznej urządzenia należy zwrócić uwagę na parametr określony trzema literami alfabetu.

Klasa energetyczna zmywarki

Pierwsza z liter podana w specyfikacji technicznej określa kasę energetyczną zmywarki. Tak jak w przypadku pozostałych sprzętów AGD klasa to mówi, jaki jest poziom zużycia energii urządzania podczas cyklu zmywania. Poziom ten określony jest w kilowatogodzinach. Zmywarki dzielą się na siedem klas energetycznych, a normy dla każdej z nich zostały wytyczone przez Unie Europejska. Różnice pomiędzy klasami wynoszą średnio 0,2 kWh, jednak zużycie prądu pomiędzy zmywarką najwyższej a najniższej klasy jest dość znaczne i sięga ok. 70%. Urządzania energooszczędne oznaczone są klasą A, a te o największym zużyciu energii klasa G.

Klasa efektywności zmywania

Kolejna litera w klasie ogólnej zmywarki oznacza efektywności zmywania. Parametr ten mówi o tym, jak urządzenie radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami. Podobnie jak w przypadku klas energetycznych skala jest od A do G, gdzie A oznacza najlepiej, a G najgorzej. Z klasą efektywności zmywania ścisłe wiąże się również pojemnością znamieniową. Jest to parametr, który określa, ile litrów wody zmywarka wykorzystuję w czasie pracy. Standardowo przyjmuje się, że jeden litr wody starcza na jeden komplet naczyń. Trzeba jednak zaznaczyć, że nowoczesne zmywaki do naczyń znacznie ograniczają zużycie wody. Modele te zazwyczaj wyposażone są w czujnik zabrudzenia wody i dostosowują jej pobranie do wyniku wykonanego pomiaru. Podczas silnie zabrudzonych naczyń zmywarka automatycznie pobiera więcej wody, przy tych lekko – mniej.

Klasa suszenia zmywarki

Ostatnia z liter oznacza klasę suszenia zmywaki, czyli fakt, czy naczynia po wyjęciu z niej będą suche, czy wilgotne. Najwyższa klasa suszenia zmywarki to A, najniższa to G. Zmywarki klasy A są dobrym rozwiązaniem dla osób, które wykorzystują urządzenie przede wszystkim do mycia szkła. Zmywarki niższej klasy sprawiają, że na kieliszkach czy szklankach powstają nieestetyczne smugi i zacieki. Trzeba również wiedzieć, że to jaką klasą suszenia dysponuje zmywarka, zależy od wykorzystanej w niej technologii. Najczęstszymi modelami zmywarek są te oparte o:

  • suszenie statyczne, czyli korzystające z parowania wody; oznacza to, że w trakcie suszenia temperatura się podnosi, a naczynia nagrzewają się i parują;
  • suszenie kondensacyjne, czyli korzystające z pary krążącej po komorze i skraplającej się na tylnej ścianie urządzania;
  • suszenie zeolitami, czyli minerałami posiadający wysoką zdolność do absorbowania wody; zeolity umieszczane są w specjalnym pojemniku wewnątrz zmywarki i pochłaniają wilgoć powstałą podczas ostatniego płukania naczyń; pochłaniając ją, jednocześnie emitują energię cieplną, która przyspiesza proces suszenia.

W rankingu zmywarek dominują modele oparte o turbosuszenie, w którym wykorzystywany jest wentylator. Jest on wydajniejsze i szybsze, a także dostępne w zmywarkach o wyższej klasie suszenia.

Wielkość i pojemność zmywarek do naczyń

Zmywaki do naczyń dzielmy również ze względu na ich rozmiary. W tym zakresie wyróżnią się zarówno ich wielkość, jak i pojemność. Z uwagi na swoje rozmiary producenci proponują zmywarki kompaktowe będące małymi urządzaniami o szerokości ok. 40-50 centymetrów i z wyglądu przypominającymi kuchenki mikrofalowe. Drugim rodzajem są zmywaki o standardowych rozmiarach, czyli szerokości od 45 do 60 cm. Większość z nich ma regulowaną wysokość, co pozwala dopasować wysokość sprzętu do wysokości blatu kuchennego. Na rynku dostępne są również zmywarki do wysokiej zabudowy. Są to sprzęty o wysokości ok. 90 cm do zabudowy pod blatem, którego wysokość przekracza 85 m. Ze względu na ich ponad standardowy charakter takich modelu na rynku jest jednak o wiele mniej.

Wybór zmywarki powinien się opierać również na dopasowaniu jej pojemności do potrzeb domowników. Mówiąc o pojemności, mamy na myśli wielkość  wsadu, czyli to ile kompletów naczyń można umyć przy jednym uruchomieniu sprzętu. Do zmywarek kompaktowych wchodzi od 4 do 6 kompletów naczyń; te o szerokości  45 centymetrów mogą pomieścić od 8 do 10, a zmywarki o szerokości 60 centymetrów do 15 kompletów. Należy jednak pamiętać, że pojemność liczy się tylko na komplety naczyń, nie uwzględniając w tym garnków, miseczek czy innych tego typu pojemników, które zazwyczaj zajmują więcej miejsca niż talerze. Dlatego też należy pamiętać, aby wybierając pojemność zmywarki uwzględnić ten fakt. Warto wspomnieć,  że w rankingu zmywarek największym zainteresowaniem cieszą się te 60 centymetrowe, spełniają one potrzeby  4-osobowej rodziny.

Liczba komór w zmywarce

Standardowe modele zmywarek, które zazwyczaj są kupowane, charakteryzują się jedną otwieraną komorą, w której wnętrzu umieszczane są specjalne kosze na brudne naczynia. Większość modeli wyposażona jest w dwa kosze, które można dowolnie wyjmować. Aby korzystanie z nich było komfortowe warto sprawdzić, czy są wyposażone w kółka oraz możliwość regulacji ich wysokości. Dobrym rozwiązaniem są także składane półki oraz te posiadające podpórki na kieliszki do wina czy szampana, zwiększa to bezpieczeństwo mytych naczyń.  W zmywarkach znajduje się  dodatkowo pojemnik na sztućce. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są kosze płaskie, które mogą stać zarówno na dolnej jak o górnej półce. Jednak nie jest to jedyny rodzaj zmywarek. Na rynku dostępne są również modele szufladowe. Są to zmywarki do zabudowy, które pozwalają na mycie naczyń w jednej lub w dwóch komorach naraz.

Kultura pracy zmywarki

Tanie zmywarki mogą emitować bardzo nieprzyjazne i denerwujące dźwięki. Co więcej, mogą one być również głośne, przez to nieprzyjemne dla ucha domowników. Stąd też, jeśli chce się kupić dobrą zmywarkę, warto sprawdzić poziom natężenia hałasu. Parametr ten wyrażany jest w decybelach (dB). Za najwyższej klasy zmywarki uznawane są te, które pracują na poziomie nie większym niż 45 dB.

Programy i funkcje zmywarek

Większość zmywarek oferowanych na rynku nawet tych z niższej półki cenowej wyposażonych jest w kilka programów do mycia. Zazwyczaj obejmują one mycie wstępne, normalnie, delikatne, skrócone, energooszczędne, higieniczne oraz ekologiczne. Nowsze zmywarki wyposażone są w technologię, która sama rozpoznaje stopień zabrudzenia naczyń i dopasowuje do niego odpowiedni program. Takie urządzenia na rynku określane są mianem inteligentnych zmywarek, ich cena jest też odpowiednio wyższa.

Oprócz programów do mycia producenci wyposażaj zmywaki w szereg funkcji, które mają ułatwić korzystanie z nich. Podstawowymi są np. opóźniony start, zmywanie na przemienne (zapewniają dokładniejsze mycie), funkcje mycia z połową wsadu (dzięki czemu można umyć mniejszą liczbę naczyń), regulacja twardości wody oraz mycie strefowe (funkcja ta obejmuje wybór kosza, w którym mają być zmywane naczynie). Dodatkowo dobrej jakości zmywarki oferują jeszcze ponadstandardowe wyposażenie. Do takiego można zaliczyć nim zwiększoną liczbę natrysków, po jednym dla każdego kosza, elektroniczne wyświetlacze wskazujące, ile czasu pozostało do zakończenia pracy urządzenia, wskaźniki braku soli i nabłyszczacza, filtry samoczyszczące, wymienniki ciepła oraz zawory bezpieczeństwa. Wiele zmywarek ma również dodatkowe zabezpieczenie, które chronią małe dzieci, takie jak blokady ustawień czy drzwiczek.

Dzisiejsze zmywarki, nawet te o niższej jakości to prawdziwe kombajny wyposażone w szereg funkcji i programów. Pozwalają na szybkie i łatwe mycie brudnych naczyń, blach czy garnków. Trzeba jednak pamiętać, że aby ich użytkowanie faktycznie było ekonomiczne, konieczne jest zastosowanie się od odpowiednich zasada oraz wybór urządzenia o optymalnych dla siebie parametrach. Pomocą w wybraniu dobrego modelu może być ranking zmywarek obejmujący spis najpopularniejszych urządzeń dostępnych aktualnie na rynku.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here