Żółtaczka to choroba, która występuje na całym świecie, niezależnie od klimatu, długości oraz szerokości geograficznej. Jej przyczyną jest wirus powodujący wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa) lub typu B (żółtaczka wszczepienna). Zarażenie się żółtaczką nie jest trudne, w przypadku WZW A może do niego dojść nawet przez wypicie drinka, w którym była kostka lodu zrobiona z zakażonej wody. Zarażenie żółtaczką typu B jest nieco trudniejsze, ponieważ wirus przenosi się przez kontakt z krwią osoby zakażonej. Do zarażenia wystarczy jednak bardzo niewielka ilość krwi. Na kontakt z krwią osoby chorej najczęściej jesteśmy narażeni w szpitalach, poradniach zdrowotnych, u kosmetyczki czy fryzjera.
Szczepienia przeciw żółtaczce – czy warto?
Taka szczepionka nie należy do najtańszych. Koszt jednej dawki dla osoby dorosłej to 160 zł w przypadku WZW typu A oraz 70 zł przeciw WZW typu B. Szczepionka przeciwko WZW typu B jest szczepionką podstawową dla dzieci w pierwszym roku ich życia. Dość wysokie ceny mogą odstraszać pacjentów. Zyski są w tym przypadku jednak dużo większe niż koszty. Niezaszczepiona osoba jest narażona na zakażenie wirusem. Najczęstsze objawy choroby to ból głowy. nudności, wymioty, biegunka, żółtaczka, ciemnomocz i odbarwiony kał. Brzmi kiepsko? Należy uświadomić sobie, że w przypadku żółtaczki, to nie objawy są najgroźniejsze, a powikłania. Wśród najczęściej wymienianych powikłań po przebytej żółtaczce znajdują się problemy z wątrobą, w tym marskość wątroby będąca jedną z najczęstszych przyczyn raka wątroby. Leczenie też nie należy do przyjemnych. Zazwyczaj jest długotrwałe, często wymaga 2- 3 tygodniowej hospitalizacji w połączeniu z bardzo restrykcyjną dietą.
Żółtaczka, będąca objawem wirusowego zapalenia wątroby typu A lub B jest chorobą, której ze względu na objawy i możliwe powikłania lepiej unikać. Aby uniknąć zakażenia, przykrych objawów i powikłań wystarczy się zaszczepić. Warto to zrobić jak najwcześniej, zwłaszcza jeśli planujemy wyjazd lub zabieg operacyjny.
Czy warto się szczepić przeciw żółtaczce?
[Głosów:0 Średnia:0/5]