Elektroniczna niania to gadżet, bez którego w dzisiejszych czasach nie może obyć się większość młodych rodziców. Pomaga on czuwać nad dzieckiem, nawet jeśli jest się w drugim pomieszczeniu. Urządzenie informuje rodziców, kiedy dziecko się obudziło lub zaczęło płakać. Zaawansowane modele elektronicznych niań pozwalają nie tylko na kontrolowanie odgłosów dochodzących z pokoju malucha, ale także umożliwiają podgląd obrazu. Takie funkcje spełnia elektroniczna niania z kamerą. To jednak niejedyne modele dostępne na rynku. Producenci proponują również urządzenia z monitorem oddechu czy projektorem. Wybór jest ogromny, a młodzi rodzice głowią się, które urządzenie będzie najlepsze i zapewni maksymalne bezpieczeństwo maluchowi. Zobacz ranking elektronicznych niań, który jest spisem najpopularniejszych modeli na rynku.
Spis treści
- 1 Polecane elektroniczne nianie
- 1.1 Najlepsza elektroniczna niania do 100 PLN
- 1.2 Najlepsza elektroniczna niania do 150 PLN
- 1.3 Najlepsza elektroniczna niania do 200 PLN
- 1.4 Najlepsza elektroniczna niania do 250 PLN
- 1.5 Najlepsza elektroniczna niania do 300 PLN
- 1.6 Najlepsza elektroniczna niania do 400 PLN
- 1.7 Najlepsza elektroniczna niania do 500 PLN
- 1.8 Najlepsza elektroniczna niania do 600 PLN
- 1.9 Najlepsza elektroniczna niania do 700 PLN
- 1.10 Najlepsza elektroniczna niania do 800 PLN
- 1.11 Najlepsza elektroniczna niania do 1000 PLN
- 2 Co to jest elektroniczna niania?
- 3 Rodzaje elektronicznych niań
- 4 Rodzaje niań elektronicznych pod względem funkcji
- 5 Zasięg elektronicznej niania
- 6 Częstotliwość niani elektronicznej
- 7 Rodzaje alarmów w niani elektronicznej
- 8 Sposoby zasilania niani elektronicznej
- 9 Funkcjonalności niań elektronicznych – na jakie funkcje zwrócić uwagę kupując nianię elektroniczną?
Polecane elektroniczne nianie
Najlepsza elektroniczna niania do 100 PLN
Babymoov Simply Care A014010
Najlepsza elektroniczna niania do 150 PLN
BabyOno 198
Najlepsza elektroniczna niania do 200 PLN
Motorola MBP11
Najlepsza elektroniczna niania do 250 PLN
Switel BCC58
Najlepsza elektroniczna niania do 300 PLN
Vtech BM2200
Najlepsza elektroniczna niania do 400 PLN
Switel BCF 867
Najlepsza elektroniczna niania do 500 PLN
Switel BCF 986
Najlepsza elektroniczna niania do 600 PLN
Philips Avent SCD580/00
Najlepsza elektroniczna niania do 700 PLN
Philips Avent SCD620/52
Najlepsza elektroniczna niania do 800 PLN
Switel BCF930
Najlepsza elektroniczna niania do 1000 PLN
Philips Avent SCD630/52
Co to jest elektroniczna niania?
Elektroniczna niania to urządzenie proste w swoim działaniu i obsłudze. Składa się ona z nadajnika oraz odbiornika, jedno urządzenie stanowi stacje dziecka, drugie rodzica. Jej działanie pozwala na pokazywanie dźwięków, a czasem i obrazów za pomocą wbudowanego w nadajnik mikrofonu lub kamery. Sygnał zawsze wychodzi z nadajnika i trafia do odbiornika. Wygląd stacji zazwyczaj przypomina krótkofalówkę, jednak na rynku coraz wcześniej można spotkać elektroniczne nianie w formie ramki na zdjęcia czy innych elementów dekoracyjnych.
Rodzaje elektronicznych niań
Elektroniczne nianie dzieli się ze względu na rodzaj sygnału, jaki przekazują. Podstawowymi i tanimi nianiami elektronicznymi, są te analogowe. Sygnał w nich jest ciągły i przetwarzany w naturalnej postaci, przez co występują w nim zniekształcenia i zakłócenia. Przy nianiach elektronicznych analogowych mogą również występować zagłuszenia sygnału przez inne urządzenia elektroniczne działające w pobliżu. Ten rodzaj urządzania, aby mógł działać, powinien posiadać wystającą antenatkę. Drugim rodzajem elektronicznej niani są urządzenia działające w formie cyfrowej. To właśnie one ze względu na swoją niezawodności i minimalną ilość zniekształceń i zakłóceń znajdują się na pierwszych miejscach rankingu niań elektronicznych.
Rodzaje niań elektronicznych pod względem funkcji
Nianie elektroniczne dostępne na rynku można także podzielić ze względu na to, jakimi funkcjami dysponują. Podstawowe modele to te, które oferują transmisje głosem, czyli VOX. Taka elektroniczna niania działa w trybie czuwanie przez cały czas i uruchamiana jest dopiero pod wpływem dźwięków ze stacji dziecka, czyli jeśli np. maluch zapłacze czy zacznie gaworzyć.
Zaawansowanie elektroniczne nianie to te, których sygnał o dochodzących odgłosach z pokoju dziecka przekazują na telefon. To właśnie on jest odbiornikiem, czyli stacją rodzica. Telefon dzwoni w przypadku wykrycia przez nadajnik dźwięków.
W rankingu niań elektronicznych można również spotkać z urządzeniami z zamontowaną kamerą. Dzięki niej rodzice otrzymują nie tylko transmisję głosu, ale i obrazu. W zakresie niań elektronicznych z kamerą wyróżnia się te, które wyposażone są w tryb nocny, umożliwiający oglądanie dziecka jak śpi i światło jest zgaszone (nianie te wykorzystują podczerwień) oraz nianie elektroniczne z monitorem, które wyposażone są w oddzielny ekran. Oprócz tego elektroniczne nianie z kamerą mogą umożliwiać montaż urządzenia na ścianie, co rozszerzy pole widzenia i pozwali na uzyskanie pełniejszego ekranu lub też posiadać czterokierunkowy sposób obracania się kamery. Wybierając nianie elektroniczna z wbudowaną kamerą, dobrze jest zwrócić uwagę na wielkość ekranu, im monitor lub wyświetlacz będą większe, tym obraz będzie bardziej widoczny.
Wiele zalet mają również nianie elektroniczne z monitorem oddechu. Wyposażone są one w czujniki, które kontrolują oddech dziecka. Sygnał do stacji rodzica przesyłany jest, jeśli urządzenie przez 15 sekund nie zarejestruje oddechu. Nianie elektroniczne z monitorem oddechu pozwalają zapobiegać śmierci łóżeczkowej.
Zasięg elektronicznej niania
Przy wyborze elektronicznej niani najważniejszym parametrem jest zasięg urządzenia. W specyfikacji technicznej zazwyczaj podawane są parametry zasięgowe dla przestrzeni zamkniętej, takiej jak dom, pokój, jak i otwartej, czyli na tarasie czy w ogrodzie. Należy pamiętać, że parametr ten podawany jest zawsze dla optymalnych warunków, czyli takich bez zakłóceń, które w rzeczywistości prawie nigdy nie występują. W dobrych nianiach elektronicznych zasięg ten może objąć do 5000 metrów. W przypadku, gdy producent urządzenia podaje w specyfikacji tylko zasięg na powierzchni otwartej, trzeba przyjąć, że ten domowy wynosi od 1/3 do 1/5 zasięgu na przestrzeni otwartej. Dla domowego użytku wystarczy więc niania elektroniczna o zasięgu 500 metrów na zewnątrz, zgodnie z przyjemnymi kryteriami pozwoli to na zasięg w pomieszczeniach do 100 metrów. Takie urządzenia są najchętniej wybierane i często spotykane w rankingu niań elektronicznych.
Częstotliwość niani elektronicznej
Nianie elektroniczne dostępne na rynku pracują na różnych częstotliwościach. To właśnie od niej zależy, jaka będzie jakość transmisji. Dobre nianie elektroniczne to najczęściej te, które pracują na częstotliwości 443 MHz. Pozwala ona na wyeliminowanie większości zakłóceń. Trzeba jednak wspomnieć, że dużym zainteresowaniem cieszą się również droższe nianie, które opierają się na transmisji DECT 1,88 GHz, czyli tej dla telefonów bezprzewodowych.
Z częstotliwością niani elektronicznej wiążą się również kanały do transmisji, na których może ona pracować. Tu rozpiętość jest bardzo duża. Podstawowe modele mają 2 kanały, te najbardziej zaawansowane ok. 140. W rankingu niań elektronicznych przeważają modele, które posiadają od kilkunastu do kilkudziesięciu kanałów. Takie rozwiązanie pozwala na bezproblemowe działanie urządzenia, w tym unikanie zakłóceń czy ściągania sygnału z innego tego typu urządzenia. Dobrej jakości nianie elektronicznej samodzielnie wybierają kanał, na którym działają, jeśli system stwierdzi, że na tym pierwszym są zbyt duże zakłócenia.
Rodzaje alarmów w niani elektronicznej
Przy wyborze niani elektronicznej warto również sprawdzić, jakimi rodzajami alarmów dysponuje. Najczęstszy, czyli ten głosowy informujący o płaczu dziecka. Jednak to nie wszystkie alarmy, w które może być wyposażone urządzenie. Najczęściej elektroniczne nianie oprócz alarmu głosowego wyposażone są również z ten wizualny. Sprawdza się on, gdy w pomieszczeniu jest głośno, np. odkurza się. Alarm wizualny w niani elektronicznej przybiera formę migającej diody. Ich nasilenie zależy od natężenia dźwięków w pokoju malucha. W urządzeniach często wbudowany jest również alarm wibracyjny.
Dobrze jest sprawdzić również, czy sprzęt ma wbudowany alarm informujący o utracie zasięgu. Pozwala on zachować pewność, że cisza w eterze jest spowodowane bezpiecznym snem dziecka, a nie utratą zasięgu.
Sposoby zasilania niani elektronicznej
Zakup niani elektronicznej nie może ominąć sprowadzenia sposobów jej zasilania. W rankingu niań elektronicznych dominują modele, które posiadają co najmniej dwa sposoby ładowania urządzenia. Do najpopularniejszych rozwiązań w tym względzie należy zasilanie akumulatorowe, bateryjne, sieciowe. W przypadku niani elektronicznej na baterie warto, aby była ona wyposażona w alarm powiadamiający o uszkodzeniu lub wyczerpaniu baterii.
Funkcjonalności niań elektronicznych – na jakie funkcje zwrócić uwagę kupując nianię elektroniczną?
Jak wynika z rankingu niań elektronicznych, coraz większą popularnością cieszą się modele, które posiadają zaawansowane funkcje. Młodzi rodzice nie poszukują tylko niań elektronicznych pozwalających na kontrolowaniu dźwięków dochodzących z pokoju dziecka, ale i takich, które pozwolą na dwustronną komunikację. W tym zakresie producenci oferują nianie elektroniczne z funkcją nagrywania głosu. Pozwala ona na nagranie dziecku wiadomości, które maluch odsłuchuje, kiedy zaczyna płakać. Zaawansowane urządzenia umożliwiają natomiast porozumiewanie się, dzięki temu rodzic może mówić do dziecka, zanim przyjdzie do pomieszczenia, w którym ono się znajduje.
Zaawansowane funkcje niań elektronicznych to jednak nie wszystko. Szukając dobrej klasy urządzenia, warto zwrócić uwagę, czy jest ono wyposażone w te podatkowe, które pozwalają na komfortowe korzystanie z niego. Przydatnym rozwiązaniem jest m.in. regulacja głośności. Pozwala ona na dopasowanie głośności sygnałów do warunków, w jakich się przebywa. Dobrze jest także sprawdzić, czy wybrany model posiada regulację czułości. Funkcjonalność ta umożliwia ręczne ustawienie mikrofonu w ten sposób, aby nie wykrywał on nieistotnych dźwięków z otoczenia. Podstawowe zestawy niań elektronicznych wyposażone są zazwyczaj w pager pozywający na zlokalizowanie stacji rodzica, która się zgubiła lub też w zapasową stację. Dodatkowa może być wykorzystywana nie tylko w przypadku zgubienia tej pierwszej, ale również przez drugiego rodzica lub w innym pomieszczeniu. Dwa odbiorniki gwarantują również podwójne bezpieczeństwo, nawet jeśli jeden przestanie działać, to drugi pozwala reagować na płacz malucha.
Kolejnymi funkcjonalnościami, które ułatwiają życie młodym rodzicom, są elektroniczne nianie z termometrem czy budzikiem. Ten pierwszy model pozwala na stałe śledzenie temperatury powietrza w pokoju dziecka, a co za tym idzie, chroni przed przegrzaniem lub wychłodzeniem wnętrza. Temperatura wyświetlana jest na monitorze w odbiorniku rodzica lub także dodatkowo na stacji dziecka. Elektroniczna niania z zegarkiem to natomiast sprzęt, dzięki któremu można zaprogramować pory karmienia. Do podobnych funkcjonalności zaliczają się też urządzenia wyposażone w higrometr, pozwalający na pomiar wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Nianie elektroniczne będące rozbudowanymi sprzętami mogą służyć również pomocą w usypianiu najmłodszych. Tańsze modele wyposażone są w moduł z kołysankami, które włączają się automatycznie po przebudzeniu dziecka, gdy zacznie płakać lub jeśli je się nastawi ręcznie. Na rynku dostępne są urządzenia, które mają wgrane do 6 kołysanek. Droższe elektroniczne nianie posiadają natomiast wbudowany projektor wyświetlający na ścianie lub suficie relaksujące obrazy.