Ranking telefonów dla seniora. Top 10 najlepszych modeli

0
532

Telefon to w dzisiejszych czas urządzenie podstawowe. Trudno wyobrazić sobie bez niego funkcjonowanie. To z jego pomocą dzwonimy, sms-ujemy, przeglądamy Internet, robimy zdjęcia czy kręcimy filmy. Jednak telefonia komórkowa to nie tylko domena młodych osób. Urządzenia te wykorzystują również seniorzy. W ich przypadku telefony służą głównie do komunikowania się. Nie potrzebują oni rozbudowanych aparatów z wieloma funkcjami. Oznacza to, że podstawowym kryterium wyboru telefonu dla seniora jest prostota obsługi, a nie zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych.  Sprawia to, że dzisiejsze cieszące się popularnością urządzenia nie stanowią atrakcyjnej oferty dla seniorów. Gdzie zatem szukać odpowiedniego aparatu? Najlepiej w specjalnie stworzonym przez producentów sektorze telefonów dla seniorów. To właśnie one są dostosowane o potrzeb osób starszych.

Spis treści

Polecane telefony dla seniorów

Najlepszy telefon dla seniora do 50 PLN

Manta TEL1701N NEO

Najlepszy telefon dla seniora do 100 PLN

myPhone Halo Easy

Najlepszy telefon dla seniora do 150 PLN

Maxcom MM720

Najlepszy telefon dla seniora do 200 PLN

Emporia Pure V25

Najlepszy telefon dla seniora do 300 PLN

Maxcom MM 831 (MAXCOMMM831BB)

Najlepszy telefon dla seniora do 400 PLN

Panasonic KX-TU329

Telefony dla seniorów to często osobna kategoria w ofercie danego producenta. Urządzenia te niewiele mają wspólnego z najnowszymi technologiami. Ich główną funkcją jest dzwonienie, chociaż często wyposażane są w dodatkowe funkcjonalności, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo osoby starszej. Dzięki zastosowanym przez producentom ułatwieniom i rozwiązaniom tego typu telefony są proste w obsłudze, wygodne oraz pozwalają na korzystanie z nich osobom, które np. mają problemu ze wzrokiem. Stąd też szukając dobrego teflonu dla seniora, warto rozważyć dedykowane oferty producentów i skupić się na tych modelach zamiast na tradycyjnych i nowoczesnych smartfonach.

Telefon z dużymi przyciskami

Telefony dla seniorów najłatwiej rozpoznać po tym, że mają duże przyciski. Modele te znacznie wyróżniają się wśród tych dzisiaj modnych z klawiaturą dotykową. Duże i czytelne przyciski, które są dobrze i jasno podświetlone to podstawa każdego telefonu dla starszej osoby. Powinno się dać z nich łatwo i szybko skorzystać nawet w ciemniejszych pomieszczeniach. Zapewniają komfort użytkowania osobom słabo widzącym, tym, które mają problem z zapamiętaniem klawiatury numerycznej czy obsługą ekranu dotykowego. Duże przyciski łączą się też z tym że samo urządzenie jest sporych gabarytów. Telefon dla babci czy dziadka to nie model ultra cienki i ultra mały. Musi on być na tyle duży, aby łatwo dało się go zauważyć, a także mogła się na nim zmieścić duża klawiatura i równie duży wyświetlacz.

Telefon dla seniora: wyświetlacz

W telefonie dla seniorów  stosowany jest zazwyczaj duży wyświetlacz. Z wyglądu przypomina on ten znany nam ze smartfonów. Jednak w rzeczywistości znacznie się od niego różni. Wyświetlacz w telefonie dla osoby starszej przede wszystkim jest monochromatyczny. Dzięki temu zapewnia dobry kontrast wyświetlanych obrazów. Monochromatyczny wyświetlacz wiąże się z tym, że napisy i ikony są lepiej widoczne. Te jednak same w sobie również nie mogą być za małe.

Interfejs w telefonie dla seniora

Producenci telefonów prześcigają się dziś w stosowaniu zaawansowanych systemów operacyjnych proponujących różnorodne funkcjonalności. Chociaż takie innowacje mile widziane są na rynku urządzeń telefonicznych, to jednak trend w zakresie sektora telefonów dla seniorów jest wręcz odwrotny. Tutaj liczy się prosty i minimalistyczny interfejs. Osoby starsze zazwyczaj telefon wykorzystują tylko do dzwonienia i do tego on przede wszystkim ma im służyć. Ważne jest więc, aby interfejsu urządzenia pozwalał na łatwe odbieranie połączeń przychodzących oraz wybranie numeru telefonu. Skomplikowane systemy operacyjne i rozbudowane menu nie wchodzi w rachubę przy telefonach dla seniorów. Nie ma tu również miejsca na wizualizacje i skróty. Na ekranie głównym powinny znajdować się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Szukając dobrego telefonu dla seniora, warto skupić się na właśnie takich modelach.

Głośnik w telefonie dla seniora

Równie ważnym parametrem w telefonie dla seniora jest wbudowany w niego głośnik. Powinien on być na tyle dobry, że pomoże bez problemu usłyszeć, co mówi rozmówca. Ze względu na często problemy ze słuchem osób starszych dobrze, jeśli jest on wystarczająco czuły. W rankingu telefonów dla seniorów dużym zainteresowaniem cieszą się również modele z posiadające funkcje głośnomówiąca.

Bateria w telefonie dla seniora

Szukając dobrego telefon dla seniora, trzeba zwrócić uwagę na pojemność baterii. Najlepiej, jeśli jest ona jak większa, dzięki temu telefon nie rozładuje się w najmniej przewidzianej sytuacji. Bateria powinna wytrzymywać co najmniej 2-3 dni bowiem nie każda starsza osoba będzie pamiętać o codziennym ładowaniu telefonu. Modele takie nie jest trudno znaleźć, dzięki monochromatycznym wyświetlaczowi telefony dla osób starszych są zazwyczaj mniej prądożerne niż te tradycyjne z kolorowymi wyświetlaczami.

Dobry telefon dla seniora

Dobry telefon dla seniora odznacza się wytrzymałą konstrukcję. Obudowa powinna być odporna na upadki, a ekran na rozbicie. W rankingu telefonów dla seniorów wysokie pozycje zajmują urządzenia z klapką, która dodatkowo chroni sprzęt przed uszkodzeniem mechanicznym. Oprócz zakupu telefonu z klapką dla starszej osoby dobrym rozwiązaniem jest również wybór modelu, który po bokach obudowy ma wstawki aluminiowe lub stalowe.  Wzmacniają one dodatkowo konstrukcje.

Dodatkowe funkcjonalności w telefonach dla seniorów

W przypadku telefonu dla osób starszych mówiąc o dodatkowych funkcjonalnościach, nie ma się na myśli dodatkowych kart pamięci, dodatkowych slotów na karty czy dobrego aparatu fotograficznego Producenci skupili się bowiem na maksymalnym uproszczeniu urządzenia oraz sprawieniu, że będzie ono praktyczne. Zaproponowane dodatkowe rozwiązania mają podwyższyć bezpieczeństwo samego seniora, jak i mieć wbudowane funkcje, które faktycznie może on wykorzystać. Na rynku dużym zainteresowaniem cieszą się telefony dla seniorów z radiem. Osoby starsze często go słuchają, dlatego, jeśli nie chcą one posiadać osobnego odbiornika, mogą skorzystać z tej funkcjonalności w telefonie. Warto jednak zaznaczyć, że dla większego komfortu, stacji radiowych powinno dać się słuchać bez zakładania słuchawek. Ważne jest też, aby głośnik w telefonie dostarczał dość dobrej jakości dźwięk, który będzie dobrze słyszalny.

Przydatną funkcjonalnością jest również latarka. Trzeba jednak zadbać, aby jej włączenie i wyłączenie było w miarę łatwe. W prostych telefonach dla seniorów latarkę można włączyć jednym oddzielnym przyciskiem. Taka funkcjonalność niemal na pewno nie raz przyda się osoby starszej.

Mówiąc o funkcjonalnościach, nie można nie wspomnieć o telefonach dla seniorów z klawiszem SOS. Jest on niezwykle popularny, a jego głównym zadanie jest podwyższyć bezpieczeństwo osoby starzej. Telefon z tą funkcjonalnością pozwala na szybkie poinformowanie odpowiedniej osoby lub służby o ewentualnym zagrożeniu. Większość telefonów pozwala na zaprogramowanie 5 numerów bezpieczeństwa. Po wciśnięciu przycisku SOS informacja tekstowa jest wysyłana do nich wszystkich.

Telefony dla seniorów wyposażone są też w blokady klawiszy. Szukając tego najlepszego modelu, należy przypatrzeć się temu, jak wygląda blokowanie klawiatury. Rozwiązania znane z tradycyjnych smartfonów i będące kombinacją klawiszy nie sprawdzają się przy osobach starszych. Bardzo często zapominają one, jak należy zablokować klawiaturę lub nie wykazują się odpowiednim refleksem bądź koordynacją, żeby to zrobić. O wiele lepsze są modele telefonów, w których blokada opiera się na przesunięciu suwaka lub przekręceniu pokrętła. Można to zrobić jednym placem.

Akcesoria do telefonów dla seniorów

W przypadku akcesoriów do telefonów dla seniorów producenci nie oferują zbyt wiele możliwości. Trudno tu szukać dodatkowych kart pamięci, słuchawek, mikrofonów czy innych tego typu gadżetów. Wartymi uwagi są przede wszystkim praktyczne dodatki. Jednym z nich jest specjalna ładująca podstawka. Jest ona dużym ułatwieniem przy ładowaniu urządzenia. Pozwala wyemitować ładowanie kablowe, co może być dużym problemem np. dla osób ze słabym wzrokiem, które mają problem z odszukaniem otworu wtykowego. Podstawka sprawia, że aby naładować telefon, wystarczy włożyć urządzanie do niej po zakończonej rozmowie. Wartym uwagi akcesorium jest także lampka sygnalizująca połączenia. Jest ona przydatna szczególnie osobom  cierpiącym na problemy ze słuchem. O ile nie usłyszą one głosu dzwonka, o tym mogą zobaczyć migająca diodę, mówiąca o nieodebranym lub nadchodzącym połączeniu.

Ile kosztuje telefon dla seniora?

Cena telefonu dla seniora jest dużo niższa niż najnowocześniejszego smartfonu. Wynika to z tego, że jest to urządzenie proste w budowie i niewykorzystujące najnowszych technologii. Wybierając je, w ogóle nie bierze się pod uwagę takich kwestii jak procesor, pamięć RAM czy system operacyjny, które istotną rolę, odgrywają przy zakupie tradycyjnego smartfonu.  Jak pokazuje ranking telefonów dla seniorów, cena średniej klasy modelu to ok. 200 zł. Oczywiście na rynku dostępne są też aparaty bardziej rozbudowane, których koszt zakupu jest wyższy. Warto jednak pamiętać, że kupując telefon dla dziadka czy babci, nie ma co się kierować ilością wybudowanych w nie funkcjonalności czy designerskim wyglądem. Najczęściej modele najbardziej toporne i proste w obsłudze sprawdzają się najlepiej. Należy też pamiętać, że telefony dla osób starszych to domena tylko kilku producentów. Nie wszystkie marki tworzą modele przeznaczone dla osób starszych. Jeśli takiego się szuka, warto zapoznać się z ofertami firm takich jak: Maxcom, Manta, Emporia, Panasonic, my Phone, Evolveo, Doro czy M-Life. W ich ofercie odnajdziemy modele dedykowane specjalnie seniorom. Nie oznacza to, że dla osoby starszej nie można kupić zwykłego telefonu nieopatrzonego tym przydomkiem. Decydując się na taki krok, trzeba jednak pamiętać, aby spełniał on wyżej podane parametry. Zazwyczaj zakup tradycyjnego smartfonu  z dotykowym ekranem kończy się tym, że dziadek czy babcia nie umieją i nie chcą go obsługiwać. Dobrze więc swój wybór przemyśleć i skupić się na sprzętach funkcjonalnych i łatwych w obsłudze. Osoby, które mają problem z wybraniem dobrej klasy urządzenia, mogą zasugerować się propozycjami rankingu telefonów dla seniorów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here