Zakup kamery internetowej okazuje się niezbędny, jeśli chce się prowadzić wideokonferencje lub rozmowy poprzez komputer stacjonarny. Gadżet ten przydaje się również, jeśli taki rozmowy przeprowadza się na laptopie. Co prawda urządzenia przenośne zazwyczaj wyposażone są w kamery wbudowane w obudowę, nie oznacza to jednak, że te zewnętrzne nie mają racji bytu. Są one nie tylko wygodniejsze, ale i oferują wyższą jakość. Aby jednak móc z niej korzystać, należy dobrze dobrać parametry kamery internetowej oraz nie wybierać tego najtańszego modelu. Te bowiem zazwyczaj nie są najwyższej klasy. Wiele do życzenia pozostawia ich obiektyw, rozdzielczość oraz prędkość obrazu. Na jakie modele urządzenia więc postawić? Możecie się o tym przekonać, sprawdzając ranking kamer internetowych.
Spis treści
- 1 Polecane kamerki internetowe
- 1.1 Najlepsza kamera internetowa do 25 PLN
- 1.2 Najlepsza kamera internetowa do 50 PLN
- 1.3 Najlepsza kamera internetowa do 75 PLN
- 1.4 Najlepsza kamera internetowa do 100 PLN
- 1.5 Najlepsza kamera internetowa do 150 PLN
- 1.6 Najlepsza kamera internetowa do 200 PLN
- 1.7 Najlepsza kamera internetowa do 250 PLN
- 1.8 Najlepsza kamera internetowa do 300 PLN
- 1.9 Najlepsza kamera internetowa do 400 PLN
- 1.10 Najlepsza kamera internetowa do 500 PLN
- 2 Zastosowanie kamery internetowej
- 3 Parametry kamery internetowej – na co zwrócić uwagę?
- 4 Rozdzielczość kamery internetowej
- 5 Kolory w kamerze internetowej
- 6 Ilość klatek na sekundę
- 7 Regulacja ostrości w kamerze internetowej
- 8 Mocowanie kamery internetowej
- 9 Jak podłączyć kamerę internetową do komputera? Rodzaje złączy w kamerach internetowych
- 10 Funkcjonalności kamerek internetowych – jakie wybrać?
- 11 Oprogramowanie kamer internetowych – do czego jest potrzebne?
- 12 Ile kosztuje kamera internetowa? Ranking kamer internetowych
Polecane kamerki internetowe
Najlepsza kamera internetowa do 25 PLN
Tracer Gamma Cam (TRAKAM42939)
Najlepsza kamera internetowa do 50 PLN
I-BOX VS-1B PRO TRUE (IKTA109)
Najlepsza kamera internetowa do 75 PLN
Najlepsza kamera internetowa do 100 PLN
Microsoft LifeCam HD-3000 (T3H-00012)
Najlepsza kamera internetowa do 150 PLN
Logitech C270
Najlepsza kamera internetowa do 200 PLN
Logitech C525
Najlepsza kamera internetowa do 250 PLN
Microsoft LifeCam Cinema (H5D-00014)
Najlepsza kamera internetowa do 300 PLN
Microsoft LifeCam Studio for Business (5WH-00002)
Najlepsza kamera internetowa do 400 PLN
Logitech HD Pro Webcam C920
Najlepsza kamera internetowa do 500 PLN
Logitech HD Pro Webcam C930e
Zastosowanie kamery internetowej
Dobrą kamerę internetową można wykorzystać do wielu zadań. Przede wszystkim najczęściej jest ona używana do prowadzenia rozmów poprzez takie internetowe komunikatory jak Skype czy Google. Ponadto jest ona również przydatnym sprzętem w zakresie nagrywania krótkich filmów czy monitorowania mieszkania. Kamery internetowe coraz częściej wykorzystywane są również do wirtualnych zakupów jako augmented reality, czyli rozszerzona rzeczywistość. Dobrej jakości sprzęt jest w stanie zarejestrować sylwetkę kupującego, na którą internetowa aplikacja nakłada wybrane ubrania.
Parametry kamery internetowej – na co zwrócić uwagę?
Aby jednak kamera internetowa faktycznie spełniała swoją rolę oraz generowała obraz dobrej jakości, konieczne jest przy jej zakupie sprawdzenie odpowiednich parametrów technicznych. Większość z nich można odnaleźć w specyfikacji załączonej do urządzenia. Osoby, którym techniczny język jest obcy, mogą natomiast posiłkować się rankingiem kamer internetowych. Jest to spis najpopularniejszych na rynku modeli, które posiadają nie tylko dobrą jakość, ale i atrakcyjną cenę.
Rozdzielczość kamery internetowej
Pierwszym parametrem, z jakim można spotkać się w specyfikacji technicznej kamery internetowej, jest rozdzielczość. Parametr ten decyduje o tym, jak wyraźny będzie obraz transmitowany przez urządzenie. Z rozdzielczością związane są również tak istotne kwestie, jak rodzaj zastosowanej matrycy oraz prędkość wyświetlanego obrazu. Co do zasady im większa rozdzielczość kamery internetowej, tym lepiej – wyświetlany obraz będzie bardziej szczegółowy i dokładny. Najnowsze modele kamer internetowych mogą pochwalić się tym parametrem w jakości HD lub Full HD. Jednak jak pokazują wybory użytkowników w rankingu kamer internetowych, dominują modele o niższej rozdzielczości. Do użytku domowego wykorzystuje się głównie urządzania 640×480 pikseli, a nawet mniejsze o rozdzielczości 320×200 pikseli. Wynika to z tego, że im większą rozdzielczością dysponuje kamera internetowa, tym wydajniejszy musi być komputer oraz szybsze łącze internetowe. W tym wypadku, jeśli sprzętu używa się tylko do wideo rozmowy, o wiele lepiej jest wybrać ten proponujące uśrednione rozwiązanie. Informacje o rozdzielczość można uzyskać w dość prosty sposób, zazwyczaj producenci umieszczają ją już na opakowaniu. Podawany przez nich parametr mówi o maksymalnej rozdzielczości wideo oraz maksymalnej rozdzielczości zdjęć wykonywanych przez kamerę.
Kolory w kamerze internetowej
Kupując kamerę internetową, warto również przyjrzeć się głębi kolorów urządzania. Dobrej jakości kamera interesowane powinna oferować parametr na wysoki 24 lub 32 kolorów. Zapewni to wyraźny obraz.
Ilość klatek na sekundę
Istotnym parametrem każdej kamery internetowej jest również płynność obrazu wideo. Za to odpowiada ilość klatek rejestrowanych na sekundę. Należy pamiętać, że płynność obrazu zawsze uzyskuje się kosztem dobrej rozdzielczości. Nie mniej jednak, jak wynika z rankingu kamer internetowych, prędkość jest o wiele ważniejsza. Dlatego też szukając dobrej jakości urządzenia, należy skupić się na poszukiwaniu sprzętu, który posiada wysoki parametr w tym zakresie. Modele, które warto brać pod uwagę to te z prędkością rzędu 30 klatek na sekundę.
Regulacja ostrości w kamerze internetowej
W kamerze internetowej podobnie jak w aparatach fotograficznych występuje regulacja ostrości. Może ona odbywać się na trzy sposoby. Najprostsze modele zazwyczaj wyposażone są w regulację ręczną, która wykonuje się za pomocą specjalnego pierścienia. Kupując tanią kamerę internetową z ręczną regulacją ostrości, należy zawrócić uwagę, z jakich materiałów został wykonany pierścień. Nie powinien się on ślizgać ani trzeszczy przy regulacji. Ona sama musi być płynna, a ponad to przy ustawaniu dłoń nie powinna zakrywać obiektywu.
W lepszych modelach kamer internetowych do czynienia mamy z automatycznym ustawianiem ostrości, czyli autofocusem. W tym wypadku system sam ustawia ostrość względem osoby lub rzeczy, która znajduje się w centrum kadru. Trzeba jednak zaznaczyć, że użytkownicy kamer internetowych z autofocusem często narzekają na płynność przesyłanego obrazu.
Ostatnim typem kamer internetowych są te nazywane focus free. Modele te nie pozwalają na regulację ostrości, ale cechują się dużą głębią ostrości obrazu.
Mocowanie kamery internetowej
W wyborze kamery internetowe nie można również pominąć sposobu jej mocowania. Producenci najczęściej oferują modele, które można postawić na biurku lub za pomocą specjalnego klipsa przypiąć do monitora. W rankingu kamer internetowych popularne są również modele wyposażone w funkcję regulacji wysokość. Przed zakupem należy dobrze zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie optymalne. Koniecznie trzeba także sprawdzić solidność wykonania mocowania. Nie może ono ciągle się odrywać i spadać, bo pogorszy to komfort użytkowania kamery.
Jak podłączyć kamerę internetową do komputera? Rodzaje złączy w kamerach internetowych
Aby kamera internetowa mogła działać, musi być podłączona do komputera stacjonarnego lub laptopa. Zazwyczaj w najprostszych modelach połączenie to następuje za pomocą portu USB starszego typu 2.0 lub nowszego typu 3.0. To od tego połączenia zależy szybkość działania kamery, stąd też, jeśli ma się tylko możliwości, należy wybierać sprzęt wyposażony w nowszy port USB (musi on być kompatybilny z posiadanym sprzętem komputerowym).
Funkcjonalności kamerek internetowych – jakie wybrać?
Proste i tanie kamery internetowe pozwalają jedynie na prowadzenie rozmów wideo przez Internet, jednak producenci w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe oferują również zaawansowane modele. Takie kamery do komputera wyposażone są o szereg funkcji, które pozwalają na jeszcze bardziej komfortowe wykorzystywanie ich i prowadzenie wielu dodatkach działań.
Jako dodatkową funkcjonalność kamery internetowej uznaje się m.in. wbudowany mikrofon. Gadżet ten bardzo dobrze sprawdza się podczas przeprowadzania wideokonferencji. Dziś kamery internetowe z mikrofonem stanowią niemal standard i cenowo nie odbiegają od tych najbardziej ubogich wersji wyrządzenia. Szukając dobrej kamery internetowej z mikrofonem, warto wybierać modele, które posiadają również funkcje redukowania szumów z otoczenia.
Dużą popularnością cieszą się także urządzenia z mechanizmem do śledzenia twarzy użytkownika, tzw. face tracking. Sprawia on, że obiektyw podażą za twarzą rozmówcy i dba o to, aby znalazła się ona w centrum kadru.
Przydatną funkcjonalnością kamery internetowej jest również tryb nocny. Umożliwia on przeprowadzenie rozmów w ciemnym pomieszczeniu oraz zezwala na nocny monitoring mieszkania.
Wiele urządzeń znajdujących się w rankingu kamer internetowych ma też przycisk do robienia zdjęć. Jest on wygodniejszy niż wykonywanie fotografii za pomocą wgranego na komputer oprogramowania. Oprócz wykonywania zdjęć kamery internetowe umożliwiają również kręcenie filmów w formacie AVI. Aby móc skorzystać komfortowo z tej funkcji, kamera powinna nie tylko posiadać rejestrator dźwięku (mikrofon), ale także i dość długi przewód USB, dzięki temu pole rejestracji nie będzie zawężone.
Jako dodatkowa funkcjonalność kamery internetowej uznaje się również możliwość obracaniu obiektywu. Jest to bardzo wygodna funkcja, która pozwala na obrócenie go zarówno w pionie, jak i poziomie. Dzięki temu ma się możliwość dostosowania zarejestrowanego obrazy w zależności od własnych potrzeb, bez konieczności przestawiania urządzenia.
Oprogramowanie kamer internetowych – do czego jest potrzebne?
Warto również wiedzieć, że każda kamera internetowa jest wyposażona w dodatkowe oprogramowanie. To ono umożliwia robienie zdjęć oraz nagrywanie filmów. W droższych modelach oprogramowanie to daje jednak większe możliwości. Wgrane aplikacje umożliwiają edycję nagranych filmów, dodawanie różnego rodzaju efektów na żywo np. podczas wideo rozmowy, wysyłanie zdjęć oraz materiałów wideo na serwisy mediów społecznościowych czy monitorowanie mieszkania. Ta ostatnia funkcjonalność cieszy się dużą popularnością w rankingu kamer internetowych. Umożliwia ona podgląd sytuacji w mieszkaniu lub domu w trakcie nieobecności właściciela i zaalarmowanie go poprzez wysłanie email z informacją, że ktoś pojawił się na terenie nieruchomości.
Ile kosztuje kamera internetowa? Ranking kamer internetowych
Kamera internetowa nie jest drogim urządzeniem. Cena podstawowego modelu to ok. 50 złotych, takie też zajmują szczyty rankingu kamer internetowych. Urządzenia mające więcej funkcjonalności oraz dysonujące bardziej rozbudowanym oprogramowaniem można kupić za 200 złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że osoby, które kamery internetowe będą wykorzystywać tylko do zwykłych rozmów, spokojnie mogą kupić podstawowy model. W pełni wywiąże się on ze swoich zadań, a przy tym nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na parametr prędkości transferu danych, czyli ile klatek na sekundę zapisywanych jest przez kamerę. To właśnie on w największej mierze decyduje o tym, czy rozmowy będzie można toczyć płynnie bez przerywania i zakłóceń. Podstawowe modele kamer internetowych sprawdzają się zarówno przy użytku prywatnym (w domu), jak i w biurze do prowadzenia telekonferencji z klientami i kontrahentami.