Słodkości na patyku to żadna nowość – nasi prehistoryczni przodkowie nabierali na kawałki drewna miód i z przyjemnością lizali. W starożytnym Egipcie i starożytnych Chinach mieszkańcy zajadali się słodkimi kulkami natykatymi na patyki. W wielu kulturach słodycze podawano w ten sposób, przede wszystkim jako zabezpieczenie przed zabrudzeniem dłoni lepką substancją.
Lollipop prosto z Anglii
Określenie “lolly pop”, znane nam później jako “lollipop”, a więc lizak z języka angielskiego, powstało w XVII wieku oczywiście w Anglii. Nazwa oddawać miała dźwięk wydawany podczas spożywania tej słodkości, a więc mlaskania. Ale lizaki powstawały na przestrzeni lat w różnych miejscach na świecie i w różnych postaciach – były więc te bardziej twarde, wykonane z utwardzonego karmelu, jak i nieco bardziej miękkie, na przykład z czekolady; lizaki na słodko i w wersji kwaskowatej, z syropem owocowym lub gumą wewnątrz. Tak jak i kiedyś, tak również dzisiaj na rynku dostępnych są tysiące najróżniejszych smaków, tekstur, wielkości. Są i tacy, którzy lizaki kolekcjonują, szukając niecodziennych, lokalnych wariantów i przedziwnych składników.
Znajdź swój ulubiony smak lizaków
Jeśli szukamy niestandardowych smaków albo po prostu chcielibyśmy spróbować czegoś, czego nie znajdziemy w normalnych sklepach albo szukamy oryginalnego prezentu dla kogoś bliskiego, możemy wybrać zestaw pysznych i pięknie się prezentujących słodkości, jak lizaki ze sklepu candy-shop. Lizaki laski, kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia, serduszka idealne na Walentynki albo wielkie, okrągłe, tęczowe lizaki – Ty zadecyduje, które najbardziej Ci smakują.
Lizak może być także dobrym pomysłem na wyrażenie naszych uczuć. Bardzo popularne są lizaki z imieniem ukochanej osoby. Taki lizak to interesujący pomysł na drobny prezent lub część większego podarunku. Okazały, kolorowy lizak może stanowić także… niecodzienną dekorację domu. Przykładem niech będą słynne biało-czerwone lizaki w kształcie laseczek, które można zawiesić na choince lub nad kominkiem. A kiedy Święta dobiegają już końca, bez żadnych skrupułów możemy je schrupać. Chyba że nie wytrzymaliśmy i zrobiliśmy już to wcześniej!
Oczywiście lizaki to słodycze i jak każdy tego typu przysmak zawierają sporo cukrów, które mogą zaszkodzić szkliwu naszych zębów. Ale jedzone rozsądnie, od czasu do czasu, w połączeniu z regularnym dbaniem o zęby, nie przyniosą nam żadnej szkody, a z pewnością uczynią nasze życie nieco słodszym. Spraw więc sobie małą niespodziankę na patyku.