Wystąpienia publiczne mogą być środkiem do realizacji szerokiego zakresu celów. Wszyscy znamy liderów, którzy potrafili mówić tak, by ludzie chcieli podążać ich śladami. Co jest wspólnym mianownikiem? Czy istnieje złota reguła?
Winston Churchill, Martin Luther King czy Steve Jobs to tylko niewielki wycinek nazwisk z listy przywódców i liderów, których wystąpienia zapisały się na kartach historii. Czy to urodzeni mówcy, a szkolenia z wystąpień publicznych zadziałają tylko u wybranych?
Nic podobnego! Nikt nie rodzi się mówcą i tak samo – każdy może rozwijać umiejętności dotyczące wystąpień publicznych. Nie wierzysz? Przypomnij sobie kultowy film “Jak zostać królem” w reżyserii Toma Hoopera. A tymczasem – przejdźmy do konkretów.
Dobre wystąpienie, czyli jakie?
Słynne przemówienia wielkich postaci, które pomagały im w osiągnięciu sukcesu, składały się z określonych elementów. Dziś przedstawimy kilka wskazówek dotyczących budowania dobrego komunikatu.
- Wstęp, rozwinięcie, zakończenie
Warto oprzeć przemówienie na strukturze, którą znamy jeszcze ze szkolnych wypracowań. Wstęp i zakończenie to części, w których najbardziej trafisz do odbiorcy. Rozwinięcie przemówienia prawdopodobnie zostanie zapamiętane w mniejszym stopniu niż początek i podsumowanie. - Im krócej, tym lepiej
Nie możemy jednoznacznie określić, że “krótsze wystąpienie jest lepsze”. Niemniej jednak – kluczowe jest to, aby mówić tak długo, jak długo jesteś w stanie zainteresować odbiorcę. Im bardziej treściwie, a więc – im mniej zbędnych słów użyjesz – tym lepiej. - Bazuj na konkretach
Choć samą wypowiedź warto rozpocząć od anegdoty czy intrygującego faktu, który przykuje uwagę, to przesadzanie z ilością dygresji nie jest wskazane. Proste zdania, osadzone w jasnym kontekście – z jedną myślą przewodnią – są najskuteczniejsze. - Autentyczność i flow
Zamiast czytać – przygotuj się i mów. Wzbudzaj emocje u odbiorców, ale przede wszystkim u siebie. Postaw na autentyczność – dopasuj formę do przekazu. Nie pozwól odbiorcy się nudzić. Najbardziej istotne elementy akcentuj z wykorzystaniem odpowiedniej modulacji głosu, jego barwy i tempa. - Docieraj do głębi i traktuj wyjątkowo
Odnoś się do przeżyć, emocji i wyobraźni swoich słuchaczy. Komunikuj się w sposób bezpośredni i sprawiaj, by każdy ze słuchaczy miał wrażenie, że mówisz właśnie do niego.
Wystąpienia publiczne to dobra inwestycja
Rozwijanie umiejętności, które pozwolą Ci skutecznie występować przed publicznością, to bardzo ważna umiejętność w kontekście biznesowym. Pozwala na zbudowanie przewagi nad innymi osobami, które dostając do ręki mikrofon, zapominają ojczystego języka.
Umiejętne prowadzenie wystąpień publicznych to ważne narzędzie do rozwoju kariery zawodowej, poprawiania wyników sprzedaży, budowania relacji oraz silnej marki osobistej.