Ranking Listw Zasilających. Top 10 najlepszych modeli

0
500

Listwa zasilająca to ten element domowego wyposażenia, do którego zakupu podchodzi się automatyczne. Wybierając ją, zazwyczaj nie zastanawia się nad tym, jaka ona jest i jakie funkcjonalności proponuje. Najczęściej kupując listwę zasilającą, stawia się na najtańszy, a co zatem idzie, najprostszy model. Niekiedy jednak wybór ten może nie być tym z rodzaju najlepszych. Wbrew pozorom listwa zasilająca to ważny element w każdym domu. Pełni ona rolę przedłużacza, do którego podpina się bardzo często drogie urządzenia elektroniczne. Dlatego też wybierając ją, warto zdecydować się na zakup modelu, który będzie solidny i zagwarantuje domowym sprzętom odpowiednią ochronę np. przed skokami napięcia. Wpięcie sprzętów do najtańszej listwy zasilającej to prosta droga do ich uszkodzenia. Zobacz jak wybrać listwę zasilającą do domu.

Spis treści

Polecane listwy zasilające

Najlepsza listwa zasilająca do 5 PLN

MicroConnect 1.8m

Najlepsza listwa zasilająca do 15 PLN

Esperanza E5901299902455 1.5m

Najlepsza listwa zasilająca do 25 PLN

Lestar ZX 510 1.5m

Najlepsza listwa zasilająca do 50 PLN

Acar S8 5m

Najlepsza listwa zasilająca do 75 PLN

Lestar LFT 2005 2.5m

Najlepsza listwa zasilająca do 100 PLN

Ever OFFICE 3m

Najlepsza listwa zasilająca do 150 PLN

Network Solutions 711432 1.6m

Najlepsza listwa zasilająca do 200 PLN

APC SURGE PROTECTION 1.8m

Najlepsza listwa zasilająca do 300 PLN

APC Performance SurgeArrest 2.4m

Do czego jest potrzebna listwa zasilająca?

Każde urządzenie elektroniczne, które się posiada, nawet jeśli dysponuje on wydajnym i pojemnym akumulatorem prędzej czy później będzie trzeba podłączyć do źródła zasilania. Źródłem tym zazwyczaj są gniazdka elektryczne  w domu czy mieszkaniu. Niestety nie zawsze ich liczba jest wystarczająca, aby podpisać do nich wszystkie urządzenia, jakimi się dysponuje. Wpięcie do sprzętów do bezpośrednio do gniazdka elektrycznego nie zawsze jest też najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Nawet w przypadku bardzo stabilnej sieci elektrycznej mogą zdążyć się czasowe przeciążania. Ich wystąpienie często powoduje uszkodzenie sprzętu lub utratę danych na nim zapisanych. Stąd też dobrze jest stosować listwy zasilające. Dobrze dobrana uchroni domowe urządzenia elektroniczne przed niebezpiecznymi skokami napięcia.

Rodzaje listew zasilających

Wbrew pozorom na rynku nie ma jednej uniwersalnej listwy zasilającej. W sklepach dostępne są dwa rodzaje tych sprzętów. Pierwszy, z którym spotykamy się najczęściej to listwy filtrujące. Są one najtańszymi modelami, które można kupić w niemal każdym sklepie. Są one niczym innym jak przedłużaczem wyposażonym w dodatkowe bezpieczniki i pakiet kondensatorów. W listwach filtrujących prąd odcinany jest tylko, jeśli urządzenie elektryczne do niej wpięte działa wadliwe. Oznacza to, że w praktyce nie dają one żadnej ochrony przed skokami napięcia, a ich zakup nie chroni domowych urządzeń. Jeśli szuka się listwy zasilającej spełniającej takie zadania, należy postawić na model antyprzepięciowy. Ograniczają on skoki napięcia, eliminując szpilki oraz szumy elektroniczne. Listwy przepięciowe są droższe, ale o wiele lepsze.

Listwy zasilające a skoki napięcia

Każda sieć elektroniczna nawet ta, którą można zaliczyć do najbardziej stabilnych, jest narażona na skoki napięcia. One z kolei są niebezpieczne dla urządzeń elektronicznych podpiętych w tym momencie do zasilania. To czy będzie je można skutecznie chronić przed tymi skokami, zależy od rodzaju zastosowanej w mieszkaniu listwy zasilającej. Najtańsze modele zazwyczaj wyposażone są w zestaw tzw. bezpieczników topikowych. Bezpieczniki te nie stanowią zbyt dużego zabezpieczania.  Duże obciążenia oraz napięcie prądu sprawia, że topik będący jednym z elementów bezpiecznika ulega stopieniu. W praktyce oznacza to, że następuje przerwa w dopływie prądu. Zupełnie inaczej działają droższe i lepsze modele, które zajmują pierwsze miejsca w rankingu listew zasilających. Urządzenia te wyposażone są przez producentów w co najmniej jeden warystor. Zadaniem tego elementu jest absorbować energię i dołączać urządzenie elektroniczne w przypadku wykrycia zbyt dużego napięcia. W dobrej jakości listwach zasilających zamiast warystorów stosowane są także diody transilowe. Elementy te wyróżniają się szybkim czasem reakcji na skoki napięcia.

Filtry w listwach zasilających

W dobrych listwach zasilających najczęściej tych przepięciowych można spotkać szereg filtrów zabezpieczających, które dodatkowo mają chronić wpięte do nich urządzenia elektroniczne. Jeśli szuka się wydajnej i bezpiecznej listwy zasilającej, najlepiej postawić na tę, która wyposażona jest, w jak najwięcej filtrów. Do tych, które najczęściej można spotkać, zalicza się:

  • filtr sieci LAN,
  • filtr telefoniczny
  • filtr przeciwprzepięciowy – jego zadaniem jest ochrona przed skokami napięcia elektrycznego, z takimi można spotkać się np. w trakcie burzy;
  • filtr RFI/EMI – jego zadaniem jest tłumienie zakłóceń, które powodowane są przez fale radiowe oraz elektromagnetyczne; często  filtr ten nazywany jest zabezpieczeniem przeciwzakłóceniowym.

Parametry techniczne listwy zasilającej

Wybór dobrej listwy zasilającej powinien obejmować zapoznanie się z jej parametrami technicznymi. Informacje na ich temat znajdują się na opakowaniu lub są osobnym dokumentami załączanym do kupowanego urządzenia. Wśród najważniejszych parametrów listew zasilających wyróżnia się 4 elementy.

Pierwszym z nich jest czas relacji. Mówi on o tym, ile czasu potrzebuje urządzenie, aby odciąć prąd od podłączonego sprzętu, gdy wykryje przeciążenie. Podstawowe modele mogą pochwalić się czasem 25ns (nanosekund). Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest maksymalnie obciążenie listwy. Parametr ten wyrażany jest w watach. Dobrej jakości listwy posiadają jak najwyższą wartość maksymalnego obciążenia. Ważne jest to szczególnie wtedy, gdy chce się do niej podłączyć, sprzęty pobierają dużo energii elektrycznej. Do takich można zaliczyć komputery, telewizory LCD czy konsole do gier. Przy zakupie listwy zasilającej pod uwagę warto wziąć również jej maksymalny impuls prądu, decyduje on o natężeniu prądu, które płynie w listwie. Im wartość ta jest wyższa, tym urządzenie można zaliczyć do skuteczniejszych. Wydajne listwy zasilające mają 90 kA, czyli kiloamperów. Ostatnim parametrem wartym uwagi przy zakupie listwy zasilającej jej absorpcja energii. Decyduje ona o tym, ile listwa przechwytuje energii w czasie skoku napięcia. Optymalnym wyborem jest wybór urządzenie, który pozwala na absorpcję na poziomie minimum 400 dżuli.

Ilość gniazd w listwie zasilającej

Wybierając dobrą listwę zasilającą, dobrze jest także skupić się na swoich potrzebach, a co za tym idzie, wybrać model najbardziej funkcjonalny. W tym zakresie należy zastosować się nad ilością gniazd w urządzeniu. Ranking listew zasilających pokazuje, że najpopularniejsze modele to te, które posiadają 5 wejść. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma mniejszych lub większych urządzeń. Bez problemu można je znaleźć, tak samo, jak listwy jedno lub dwurzędowe. W tych drugich liczba gniazd jest podwójna. Warto również wspomnieć, że zazwyczaj listwy zasilające mają podłużny kształt, jednak spotkać można również modele owalne.

Długość przewodu w listwie zasilającej

Wybierając listwę zasilającą do mieszkania czy biura, pod uwagę powinno się brać również długość przewodu elektrycznego. Powinien być on na tyle długi, aby bez problemu urządzenie dało się podłączyć do gniazdka elektrycznego i umieścić w wybranym miejscu. Jeśli kabel jest za długi, optymalnym rozwiązaniem jest jego zwinięcie i zabezpieczenie. Dobrze jest się także zorientować, jak wygląda sama obudowa przewodu kablowego listwy zasilające. Najlepiej, jeśli ona jest trwała i zrobiona z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu nie będzie się niszczyć, a tym samym narażać domowników na niebezpieczeństwo, które mogą stanowić wystające przewody elektryczne.

Dodatkowe funkcjonalności listwy zasilającej

Chociaż listwy zasilające są urządzeniem, na które zwraca się niedużą uwagę to i je producenci wyposażają w dodatkowe funkcjonalności. Mają one nie tylko zapewniać bezpieczeństwo, ale i łatwość samego korzystanie z urządzenia. Sprzęty z takimi ułatwieniami cieszą się dość dużą popularnością na rynku oraz często znajdują swoje miejsce w rankingu listew zasilających. Do najczęstszych funkcjonalności, jakie można spotkać w tego typu urządzeniach, zalicza się:

  • dodatkowe uchwyty – umożliwiają one powieszenie listwy na ścianie lub półce;
  • sterowanie za pomocą pilota – wybierając listwę z taką opcją, warto zwrócić uwagę na to, na jakiej odległości będzie działał pilot;
  • tryb energooszczędny – funkcjonalność ta pozwala na odłączenie podpiętego do listwy urządzenia, które znajduje się w stanie czuwanie i niedostarczanie do niego prądu;
  • funkcja children protect – tak funkcjonalność jest zabezpieczeniem listwy przed dziećmi, sprawia, że włażenie do niej palca czy ten innych przedmiotów jest niemożliwe.

Dobra listwa zasilająca, czyli jaka?

Wybór dobrej listwy zasilającej to nie tylko zapoznanie się z jej parametrami technicznymi, funkcjonalnościami ułatwiającymi korzystanie z niej czy rodzajem, ale także i wybór odpowiedniego producenta tego sprzętu. Listwy zasilające tak, jak każde urządzania elektryczne objęte są gwarancja producenta. Przed zakupem danego modelu warto ją przestudiować i zwróci uwagę, przez jaki czas ona obowiązuje oraz jakie zagadnienia obejmuje. Dobrze jest, jeśli producent zobowiązuje się do wypłat odszkodowania za uszkodzony sprzęt nawet w przypadku przepięcia wywołanego przez burze. Warto pamiętać, że nawet najlepsza listwa zasilająca wyposażona w komplet systemów zabezpieczających nie jest niezniszczalna. Niemniej jednak licząc to to, że sprzęt będzie działał bez problemu oraz nie będzie stanowi zagrożenia dla domowej elektroniki warto wybierać modele oferowane przez renomowanych producentów. Tanie listwy nieznanych marek zazwyczaj nie tylko szybko się psują, ale i nie zapewniają kompleksowej ochrony. Dobre jakościowo urządzenia można odnaleźć w rankingu listew zasilających. Jest to spis modeli, które w ostatnim czasie zebrały najwięcej pozytywnych opinii faktycznych użytkowników. Dodatkowo w rankingu znajdują się listwy, które są atrakcyjne pod względem cenowym. Średniej jakości modele, które zapewniają względną ochronę to koszt poniżej 100 zł, zazwyczaj oscyluje on w granicy 40-50 złotych przy listwach z 5 gniazdami.

Jak widać wybór listwy zasilającej, wcale nie musi być łatwy. Znając podstawowe parametry tych urządzeń, możemy zorientować się, że listwa listwie nie równa, a tanie modele nie zawsze oznaczają te dobre i bezpiecznie. Stąd też biorąc pod uwagę niskie ceny listew zasilających nawet tych w najwyższym standardzie, warto inwestować w te, które zapewnia maksymalną ochronę domowej elektronice.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here