Leczenie zębów w ciąży – Czy jest bezpieczne, które zabiegi można wykonywać?

0
362

Niektóre zabiegi stomatologiczne mogą być bez obaw wykonywane w każdym trymestrze ciąży, inne zaś są bezwzględnie zakazane przez cały okres dziewięciu miesięcy. Warto wiedzieć, czy możliwe jest leczenie kanałowe, próchnicy, usuwanie kamienia czy wypełnianie ubytków w jamie ustnej, by się do tego odpowiednio przygotować.

To, co należy podkreślić, to fakt, że leczenie zębów w ciąży to konieczność. Według różnorodnych badań przeprowadzonych przez naukowców, nieleczone stany zapalne czy choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu siedmiokrotnie. Zaufany dentysta z długoletnim stażem z pewnością wyjaśni wszelkie wątpliwości i powie, które zabiegi dentystyczne można i należy przeprowadzić, a z którymi lepiej poczekać do porodu.

Spis treści

Regularne wizyty u dentysty

Kobiety w ciąży często niesłusznie unikają wizyt u stomatologa. Tymczasem regularne kontrole to absolutna konieczność. Najlepszym wyborem będzie zaplanowanie wizyt w pełnym kalendarzu ciąży –  na początek, półmetek oraz pod koniec trzeciego trymestru by mieć bieżącą ocenę stanu zębów.

Stomatolog na każdym z tych etapów podejmie decyzję co do tego, które zabiegi można wykonać w trakcie trwania ciąży, a z którymi bezwzględnie należy poczekać.

Niestety, ale stereotyp dotyczący tego, że przyszła mama nie może leczyć zębów, jest bardzo rozpowszechniony. Pora obalić ten mit – leczenie zębów jest koniecznością!

Nawet, jeśli wydaje nam się, że nie mamy powodów do niepokoju, warto odwiedzić dentystę i przejść rutynową kontrolę. Jeśli okaże się, że konieczne będzie przeprowadzenie stomatologicznych zabiegów, należy wiedzieć, które są bezpieczne.

Ciąża a choroby zębów

Prawdą jest, że zmiany hormonalne, które następują w czasie ciąży, powodują zmianę pH śliny. Efektem jest rozwój drobnoustrojów w jamie ustnej. Wpływ na stan uzębienia mają również nudności i wymioty występujące w trakcie ciąży oraz częste spożywanie posiłków – w tym podjadanie słodkich i kwaśnych pokarmów. Wszystko to może negatywnie odbić się na wyglądzie i zdrowiu zębów.

Co więcej, w stanie błogosławionym szybciej rozwija się próchnica, kwasy żołądkowe niszczą szkliwo, częściej mamy także do czynienia ze stanami zapalnymi błon śluzowych jamy ustnej oraz tkanek przyzębia.

Dziąsła mogą być przez to narażone na krwawienie. To dlatego wiele ciężarnych kobiet niesłusznie ogranicza codzienną higienę jamy ustnej. Te wszystkie zmiany zachodzące w w stanie błogosławionym mogą nie tylko kosztować zdrowie zębów, ale także negatywnie wpłynąć na płód.

Leczenie zębów w ciąży – co można?

Jak zostało wspomniane na wstępie, ze względu na zwiększone ryzyko dla zdrowia zębów oraz dziąseł, konieczne są regularne wizyty u dentysty w czasie ciąży. Optymalna liczba wizyt to raz na trzy miesiące. Wtedy specjalista będzie mógł skutecznie ocenić stan jamy ustnej, zlecić dodatkowe badania czy zabiegi.

To, co jest absolutną koniecznością, to co najmniej dwukrotne przeprowadzenie profesjonalnej higienizacji. Powinnyśmy zdecydować się na usuwanie płytki nazębnej oraz piaskowanie. Im wcześniej przeprowadzimy te zabiegi, tym lepiej. Odkładająca się płytka jest szczególnie niebezpieczna dla zębów, gdyż zamienia się w kamień nazębny, który może wnikać pod dziąsła. Efektem są zerwane przyczepy pomiędzy korzeniami zębów a dziąsłami, przez co zęby zaczynają się chwiać.

leczenie kanałowe zębów u ciężarnych

Refundowane zabiegi dla ciężarnych

Ciężarne mogą skorzystać z nieodpłatnej możliwości usuwania kamienia nazębnego. W stanie błogosławionym możliwe jest przeprowadzenie tego zabiegu raz na sześć miesięcy, a więc w okresie ciąży możemy dwa razy skorzystać z bezpłatnego usuwania kamienia.

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany, nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa. Jeżeli tylko pojawi się ognisko próchnicy, należy je natychmiast zabezpieczyć. Tym bardziej, że w czasie “bycia przy nadziei” można korzystać niemal ze wszystkich zabiegów dentystycznych.

Leczenie próchnicy a ciąża

Na leczenie próchnicy można zdecydować się na każdym etapie ciąży. Oczywiście najlepszą możliwością jest wyleczenie zębów jeszcze przed ciążą, ale jeśli okaże się, że panie w stanie błogosławionym muszą leczyć próchnicę, nie można odkładać tego na później.

Trzeba podkreślić, że próchnica szkodzi nie tylko organizmowi matki, ale przede wszystkim dziecka. Wiadome jest także, że po przyjściu maluszka na świat, przez długi okres nie będziemy mieć czasu, by odwiedzić stomatologa, dlatego nie można zwlekać z leczeniem próchnicy.

U kobiet ciężarnych leczenie próchnicy odbywa się tak samo, jak przed nią. Innowacyjne podkłady służące do wypełniania ubytków nie przenikają poza strukturę zęba, dlatego są stuprocentowo bezpieczne. Do rozważenia pozostaje jedynie kwestia znieczulenia – w przypadku niewielkich ubytków lepszym wyborem będzie rezygnacja z niego.

Leczenie kanałowe zębów w ciąży

Leczenie kanałowe nie jest wskazane w pierwszym trymestrze. Ostateczna decyzja należy jednak do stomatologa. Specjalista podejmie ją po wnikliwej konsultacji z przyszłą mamą.

Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, które znacząco ułatwia leczenie kanałowe. Możliwe jest także wykorzystanie mikroskopu endodontycznego lub elektronicznego endometra. Wtedy dentysta może przeprowadzić leczenie bez prześwietlenia.

Ciąża a RTG zęba

Wykonanie RTG zęba nie jest wskazane przez cały okres trwania ciąży. Bezwzględnie należy się go wystrzegać szczególnie w pierwszym trymestrze. Promieniowanie rentgenowskie może uszkodzić organy rozwijającego się płodu i silnie zaszkodzić dziecku. Jeżeli stomatolog zadecyduje, że koniecznie trzeba zrobić prześwietlenie, gdyż kobieta poważnie cierpi z powodu bólu spowodowanego przez stan zapalny, można wykonać RTG zęba, jednak z zachowaniem maksymalnych środków ochrony dziecka przed promieniowaniem rentgenowskim.

W takim przypadku okolice brzucha i miednicy zasłania się specjalnym fartuchem. Wiele nowoczesnych gabinetów stomatologicznych znajdują się aparaty RTG najnowszej generacji, które produkują znacznie mniejsze dawki promieni.

profilaktyka i leczenie zębów w stanie błogosławionym

Znieczulenie zęba w ciąży

Podanie znieczulenia jest dozwolone po pierwszym trymestrze. Kobiety mają wykonywane znieczulenie miejscowe, czyli takie, które stosuje się także przed okresem ciąży. Wszystko dlatego, że ból i stres, jakie towarzyszą leczeniu zęba, są szkodliwe dla płodu. Ciężarnym podaje się znieczulenie, które nie obkurcza naczyń krwionośnych, a więc jest bezpieczne.

Usuwanie zębów

Ekstrakcja zęba jest dozwolona po pierwszym trymestrze. Podczas usuwania zęba istnieje ryzyko krwotoku, dlatego rozsądnym wyborem będzie przełożenie zabiegu na II lub III trymestr.

Nie można czekać z usunięciem zęba, który sprawia ból, aż do rozwiązania, gdyż prowadzi to do osłabienia przyszłej mamy, a jednocześnie stwarza ryzyko infekcji u dziecka. Jeżeli coś nas niepokoi, konieczna jest wizyta u sprawdzonego stomatologa, który podejmie ostateczną decyzję.

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia można wykonywać po pierwszym trymestrze. Zabieg, którego trzeba się wystrzegać to scaling ultradźwiękowy. Warto w tym celu zasięgnąć porady dentysty.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest niewskazane przez cały okres trwania ciąży. Zabieg ten nie ma co prawda wpływu na zdrowie, jednak warto z nim poczekać. Wszystko dlatego, że preparaty do wybielania mogą zawierać składniki, które nie są dokładnie przebadane pod kątem wpływ na płód. Nie jest także wskazane naświetlanie lampą polimeryzacyjną.

Zabiegi protetyczne

Zabiegów protetycznych unikamy podczas całego okresu ciąży. Pod wpływem hormonów dziąsła mogą być rozpulchnione, przez co łatwiej krwawią. To dlatego zalecane jest odłożenie zabiegów protetycznych na okres poporodowy.

Leczenie i profilaktyka zębów w stanie błogosławionym jest bardzo ważna zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka. Istotne zatem jest, aby regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny oraz odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej w domu!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here