Trądzik to uciążliwa dolegliwość, z która najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Objawów występowania schorzenia z całą pewnością nie można bagatelizować i jak najszybciej udaj się do gabinetu kosmetycznego lub dermatologa by jak najbardziej zminimalizować objawy i zmniejszyć ból towarzyszący pojawiającej się wysypce, Jak skutecznie walczyć z chorobą okresu dojrzewania i czy da się jej całkowicie zapobiec? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej.
W momencie pojawienia się zmian skórnych, które w wielu przypadkach powodują wstyd i obniżenie poczucia własnej wartości, chcemy jak najszybciej znaleźć sposób który pomoże nam się z tego wyleczyć. W internecie znajdziemy masę informacji o “sprawdzonych i skutecznych” sposobach na usunięcie trądziku, czy są one jednak w pełni bezpieczne? Okazuje się, że nie do końca. Domowe maseczki, peelingi czy inne rekomendowane przez wielu sposoby mogą nie tylko nie przynieść zamierzonego skutku ale i pogorszyć stan naszej skóry. Ręczne czyszczenie twarzy może skutkować pojawieniem się infekcji i rozognieniem ran skórnych. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybranie się do specjalisty dermatologa, który dobierze odpowiednią metodę leczenia i pomoże uniknąć pojawienia się nowych trądzikowych zmian skórnych.
Spis treści
Trzy fazy rozwoju choroby
Zmiany skórne pojawiające się wskutek trądziku mogą mieć różną postać i zaawansowanie rozwoju choroby.
- Zaskórniki – jest to pierwsze i często bagatelizowane stadium trądziku. Na skórze pojawiają się białe lub czarne punkciki. Miejscem ich występowania są obszary skóry gdzie znajduje się największa liczba gruczołów łojowych.
- Grudki i kostki – średni stan rozwoju choroby. Na skórze zaczynają pojawiać się wypukłe czerwone zmiany spowodowane rozwojem stanu zapalnego.
- Guzki o barwie czerwono-sinej – guzki w środku wypełnione są ropą. W tym stadium schorzenie obejmuje głębsze warstwy skóry a usunięcie zmian jest znacznie trudniejsze i dużo bardziej inwazyjne niż w poprzednich fazach.
Co robić by złagodzić objawy?
Chroń skórę przed słońcem
Unikaj nadmiernego przebywania na słońcu szczególnie porą letnią. Osłaniaj miejsca w których pojawia się trądzik i zadbaj o odpowiednie nawilżanie skóry. Nadmierne przebywanie na słońcu może jeszcze bardziej zaognić rany na skórze i spowodować nasilenie się objawów. Jeżeli trądzik pojawia się na twarzy, staraj się zakładać czapkę z daszkiem lub większość czasu spędzać w miejscach zacienionych, szczególnie w momencie pojawiania się większej ilości wyprysków.
Delikatne mycie i nawilżanie
Zapytaj dermatologa o w pełni bezpieczne żele do mycia twarzy i maści lub kremy nawilżające. Zdecydowanie unikaj wybierania kosmetyków na własną rękę. Twarz myj delikatnie i dokładnie ze szczególną ostrożnością w miejscach podrażnień. Najlepsze będą preparaty dostępne w aptekach. Takie kosmetyki najczęściej posiadają skład, który nie powoduje podrażnień. Pamiętaj o przecieraniu skóry tonikiem niezawierającym alkoholu. Jeden lub dwa razy w tygodniu stosuj delikatne maseczki oczyszczające.
Delikatne złuszczanie skóry
Pod żadnym pozorem nie stosuj peelingów do twarzy o silnym działaniu złuszczającym – peelingi mechaniczne. Tego typu produkty zastąp peelingami enzomatycznymi o delikatnym działaniu, przeznaczone dla cery trądzikowej. Lekarz dermatolog, może zalecić Ci również stosowanie średniogłębokiego peelingu dermatologicznego. Stosowanie takich produktów ograniczy przetłuszczanie się skóry, wygładza, nawilża, zaczerwienienia i powstawanie grudek.
Delikatny makijaż
Unikaj mocnego i ciężkiego makijażu, zamiast kosmetyków, które mogą podrażnić skórę trądzikową stosuj zamienniki o działaniu delikatnym. O produkty tego typu możesz zapytać farmaceutę lub poprosić o pomoc sprzedawcy w drogerii.
Odpowiednia dieta
Jak się okazuje, ogromny wpływ na kondycję skóry trądzikowej ma odpowiednia dieta. Przede wszystkim odstaw produkty wysoko przetworzone czyli te, które zawierają sztuczne barwniki, konserwanty i aromaty. Zrezygnuj z kolorowych napojów gazowanych, słodyczy, czekolady i ostrych sosów. Ogranicz do minimum spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Staraj się jeść zdrowo i lekko, sól zastąp innymi przyprawami o naturalnym i znanym składzie. Zrezygnuj z wszelkiego rodzaju używek – alkoholu, papierosów.
Pozytywny wpływ na cerę trądzikową ma marchewka, pomidory, brzoskwinia, szpinak brokuły i inne warzywa zawierające witaminę A. Mile widziane są także produkty zawierające witaminy z grupy B, które łagodzą schorzenia skórne i przyczyniają się do szybszego gojenia ran. Dodatkowo kojąco i leczniczo działa cynk. W oczyszczaniu organizmu z toksyn pomoże błonnik, który znajduje się w roślinach strączkowych, warzywach takich jak seler, groch awokado, czosnek, chrzan, pietruszka, koper i inne, a także w owocach: malinach, jagodach, jeżynach, jabłkach.
Wizyta u specjalisty dermatologa
Lekarz dermatolog oceni stan Twojej skóry wybierając odpowiednią metodę leczenia. W higieniczny i bezpieczny sposób oczyści podrażnioną skórę, odpowiednio dezynfekując rany spowodowane trądzikiem. Nowoczesne i sprawdzone metody leczenia pozwolą w bezpieczny sposób pozbyć się trądziku lub złagodzić jego objawy do minimum. Systematyczne wizyty u specjalisty i delikatne oczyszczanie skóry co jakiś czas, daje znacznie lepsze efekty niż katowanie jej domowymi zabiegami, które tylko zaostrzają problem.
Specjalistyczne zabiegi na trądzik
W profesjonalnym gabinecie dermatologicznym, specjalista wybierze dla Ciebie odpowiednie metody leczenia a także zaproponuje bezpieczny dla skóry zabieg, mający na celu oczyszczenie i poprawę kondycji skóry. Dermatolodzy, proponują swoim pacjentom zabiegi, których celem jest pobudzenie komórek skóry do odnowy i regeneracji. Dobre efekty zauważysz po wykonaniu zabiegów kosmetycznych takich jak:
- peeling kosmetyczny przy użyciu kwasu migdałowego.
- kriopeeling – chore tkanki zostają zamrożone za pomocą ciekłego azotu,
- mikrodermabrazja – złuszczanie chorego naskórka,
- zabiegi laserowe mające na celu usunięcie blizn trądzikowych.
Leczenie hormonalne
Przeprowadzane jest u kobiet, u których stwierdzono nieprawidłowy poziom androgenów we krwi. Trądzik można w takiej sytuacji leczyć silnymi środkami doustnymi lub systematycznym leczeniem miejscowym. Zabiegi przeprowadzane są regularne w celu uzyskania widocznej poprawy. Leki zapisywane są na receptę i dobierane indywidualnie według zapotrzebowania organizmu.
Leczenie trądziku bywa uciążliwe, wymaga sporo uwagi, systematyczności i zmiany nawyków żywieniowych. Wizyta u dermatologa i dobór odpowiednich metod leczenia znacznie przyspieszy proces oczyszczania i gojenia skóry. Zadbaj o swoje zdrowie wybierając sprawdzone i bezpieczne metody leczenia.