Zdrowe soki i napoje to te zrobione samodzielnie. Wyciskając je, wiemy, co pijemy i mamy gwarancję, że nie spożywamy samego cukru, barwników i konserwantów. Jednak, aby móc raczyć się domowymi sokami konieczny jest zakup wyciskarki do owoców. To urządzenie pomoże w samodzielnym przygotowaniu zdrowych i pożywnych napojów. Sam zakup nie jest jednak taki prosty, jakby się wydawało. Na rynku spotkać można wiele urządzeń, które pozwalają na wyciskanie soków z owoców czy warzyw. Na co więc zwrócić uwagę kupując taką maszynę? Czym się kierować. Poznaj nasze podpowiedzi i zobacz ranking wyciskarek, który pomoże ci podjąć najlepszą decyzję.
Spis treści
- 1 Polecane wyciskarki
- 2 Wyciskarka do soków czy sokowirówka?
- 3 Wyciskarka wolnoobrotowa – jak z niej korzystać?
- 4 Rodzaje wyciskarek do soków
- 5 Poziome wyciskarki do soków
- 6 Pionowa wyciskarka do soku
- 7 Jak wybrać wyciskarkę do soku?
- 8 Dodatkowe funkcje i wyposażenie wyciskarek do soków
- 9 Ile kosztuje wyciskarka do owoców?
- 10 Jaką wyciskarkę do owoców wybrać?
Polecane wyciskarki
Najlepsze wyciskarki do 300 PLN
Esperanza Mandarina (EKJ003)
Camry CR 4108
Kalorik TKG FE 1003
Najlepsze wyciskarki do 500 PLN
Kalorik FE 1000
RAVEN EWW001
Tefal ZC255B38
Najlepsze wyciskarki do 1000 PLN
Philips Avance HR1880/01
Panasonic MJ-L500SXE
RAVEN EWW002
SKG 2059
Wyciskarka do soków czy sokowirówka?
Często wyciskarki do soków mylone są z innym urządzeniem, które nazywane jest sokowirówką. Chociaż te dwie maszyny z wyglądu są do siebie podobne, to znacznie różnią się funkcjonalnościami. Wyciskarki przypominają maszynki do mielenia mięsa. Pozwala na wyciskanie soków z każdej rośliny, nawet tej liściastej np. pietruszki czy szpinaku. Są one wolnoobrotowe (średnia ilość obrotów na minutę to ok. 80), przez co wyciskanie soku jest bardziej czasochłonnej. Zaletą jednak jest fakt, że sprzęt jest cichy, temperatura podczas pracy nie zwiększa się, a w procesie wytwarzania soków wykorzystuje się większą część warzyw lub owoców. Dzięki temu soki nie są pozbawione cennych składników odżywczych. Stąd też, jeśli marzy się o włączeniu tych zdrowych napojów do swojej diety, o wiele lepiej jest kupić wyciskarkę niż sokowirówkę.
Wyciskarka wolnoobrotowa – jak z niej korzystać?
Wyciskarka wolnoobrotowa do owoców to urządzenie, które pozwala na wyciśnięcie soków nie tylko z miękkich owoców. Z jej pomocą soki wyciskane są na zimno, a cały proces zbliżony jest do ręcznego wyciskania. Owoce lub warzywa są zgniatane i miażdżone za pomocą niskich obrotów. Oprócz soków niektóre wyciskarki pozwalają na przygotowanie domowych lodów, sorbetów, masła, mleka orzechowego, smoothie czy paluszków chlebowych. Aby jednak mieć możliwość przygotowywania takich rzeczy, należy wybrać odpowiedni model wyciskarki do soków.
Rodzaje wyciskarek do soków
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wyciskarek do soków. Do tych najczęściej wybieranych należą modele pionowe oraz poziome. Każdy z nich różni się od siebie oraz ma odmienne zalety i wady. Przed zakupem wyciskarki warto się z nimi zapoznać oraz sprawdzić ranking wyciskarek, który pomoże w wyborze najlepszego urządzenia.
Poziome wyciskarki do soków
Poziome wyciskarki do soku to te, których wałek ślimakowy ułożony jest poziomo względem otworu wsadowego. Aby móc wycisnąć sok z owoców lub warzyw konieczne jest więc stałe dopychanie produktów w wałku obracającym. Może to być niewygodne i mało komfortowe. Konieczne jest również krojenie produktów na drobne części, tak aby niewielkie sitka się nie zapychały.
Wyciskarki poziome występują z jednym lub dwoma wałkami ślimakowymi. Chcąc podwyższyć komfort pracy, warto wybrać te z dwoma wałkami, trzeba jednak pamiętać, że ta opcja będzie droższa, a sama maszyna cięższa i większa. Ceny wyciskarek poziomych z dwoma wałkami dochodzą nawet do 6000 złotych.
Wyciskarki poziome mają jednak swoje zalety. Polecane się one przede wszystkim tym osobom, które stawiają na soki z zielonych warzyw liściastych. Dzięki technologii wyciskania można w niej przygotowywać soki nawet z bardzo długich warzyw liściastych bez zagrożenia, że urządzenie się zablokuje. Te modele wyciskarek zazwyczaj oferują także dodatkowe możliwości mielenia, przecierania i przygotowywanie np. lodów, makaronów czy paluszków chlebowych. Można więc powiedzieć, że wyciskarki poziome są sprzętami wielofunkcyjnymi.
Pionowa wyciskarka do soku
Bardziej komfortową opcją jest zakup pionowej wyciskarki. Urządzenia tego typu są niewielkie, lekkie i bardzo łatwe w użyciu. Pionowe ułożenie wałka ślimakowego oraz komory wsadowej sprawia, że produkty same wpadają do komory i następnie są zgniatane przez wałek, nie trzeba więc dociskać warzyw czy owoców co może być męczące. Co więcej, jeśli zainwestuje się w nowoczesne wyciskarki pionowe, to bez problemu będzie można również wyciskać soki z zieleniny czy warzyw liściastych, konieczne będzie jedynie pocięcie ich na mniejsze włókna. Najnowsze modele wyposażone są też w dodatkowe funkcje pozwalające na przygotowywanie sorbetów, przecierów, masła, mleka orzechowego czy innych produktów. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyciskarki pionowe, chociaż łatwe w użyciu posiadają bardziej skomplikowaną budowę od tych poziomych. Przekłada się to na bardziej czasochłonny proces mycia i czyszczenia – konieczne jest tu wyczyszczenie licznych zakamarków oraz drobnych części.
Jak wybrać wyciskarkę do soku?
Kiedy zdecyduje się już czy lepszym rozwiązaniem jest zakup modelu poziomego, czy pionowego, konieczne jest zwrócenie uwagi na pozostałe elementy wpływające na wydajność urządzenia. Ważne jest, aby kupi sprzęt renomowanej marki, która zajmują się tworzeniem wolnoobrotowych wyciskarek do soku. Dzięki temu będzie można skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, a konserwacja sprzętu i jego ewentualna naprawa będzie łatwiejsza. Ważne jest również zwrócenie uwagi na rozmiar i wygląd wyciskarki. Duża i nieporęczna, nawet jeśli będzie miała przydatne funkcje może okazać się mało praktyczna w użytkowania. Ciągle przestawianie i konieczność chowania sprzętu może zniechęcić do wyciskania soku, lepiej więc postawić na małe, kompaktowe modele dopasowane designem do wyglądu kuchni. Dzięki temu nie będzie trzeba jej chować po każdym użyciu, a na kuchennym blacie nie zajmie ona dużo miejsca. Na szczęście w zakresie wyglądu producenci wyciskarek oferują duża różnorodność. Znalezienie idealnego modelu nie jest problemem.
Sam wygląd to jednak nie wszystko istotne są również parametry techniczne takie jak moc, typ silnika czy ilość obrotów na minutę. Najlepiej wybierać jest sprzęty, które mają jak najmniej obrotów na minutę i działają z małą prędkością. Sprawi to, że soki będą klarowniejsze i zdrowsze. Wyciskarki wolnoobrotowe powinny być wyposażone w silniki indukcyjne, które mają większą sprawność niż te szczotkowe. Dzięki temu będą też energooszczędne. Warto również zwrócić uwagę na moc silnika. Soki często wykonuje się z twardych owoców, dlatego silnik musi być na tyle silny, aby poradził sobie z wyciskanie nawet najtwardszych produktów oraz nie za mocny, aby mogli się zatrzymać, jeśli sprzęt się zablokuj. Zbyt mocny silnik wyciskarki może doprowadzić do uszkodzenia plastikowych elementów.
Wśród istotnych parametrów technicznych są też wydajność oraz klarowność soków. Odpowiadają one za to, ile soków będzie można wycisnąć oraz jakie będą miały one konsystencję. Należy pamiętać, że w przypadku starszych i tańszych modeli soki mogą nie być klarowne i będzie konieczne dodatkowe cedzenie ich przez sitko. Jeśli szuka się wyciskarki z wysokiej półki, warto również sprawdzić, czy posiada ona możliwości regulacji gęstości wyciskanego soku.
Przy wyborze wolnoobrotowej wyciskarki do soków duże znaczenie powinna mieć również łatwa procedura mycia. Chociaż wyciskarki są łatwiejsze w utrzymaniu niż sokowirówki, to jednak i tak wymagają czyszczenia i mycia. Często samo opłukanie elementów pod bieżącą wodą nie wystarcza. Dobrze jest więc sprawdzić, jak czasochłonne będzie utrzymanie wyciskarki w czystości oraz zorientowanie się ile sitek i ostrych elementów posiada. Trzeba pamiętać, że aby wyciskarka służyła przez długie lata, konieczne jest jej mycie po każdym użyciu.
Dodatkowe funkcje i wyposażenie wyciskarek do soków
Podczas zakupu wolnoobrotowej wyciskarki do soku warto również zorientować się w jej dodatkowych funkcjach i wyposażeniu. O takim mówimy w przypadku wyciskarek poziomych oraz gdy w grę wchodzą najnowsze modele pionowe. Wyciskarki oprócz możliwości robienia soków mają też wiele dodatkowych funkcji np. wyrób lodów domowej roboty, smoothie, sorbetów, jedzenia dla niemowląt. Aby jednak móc korzystać z tych funkcji, sprzęt powinien być wyposażony w specjalne przyssawki pozwalające na miażdżenie mielenie produktów bez wydzielania soków od całości. Dodatkowe wyposażenie obejmuje natomiast oddzielne pojemniki na sok i pulpę, popychacze, szczotki do czyszczenia, a nawet książki z przepisami na zdrowe soki. Często też do wyciskarek dodawane są stojaki na akcesoria.
Ile kosztuje wyciskarka do owoców?
Ceny wyciskarek do owoców uzależnione są od konkretnego modelu, producent i funkcji, w jaki wyposażony jest sprzęt. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, a wybór modeli przeogromny. Stąd też przy zakupie kierować się opiniami użytkowników oraz rankingiem wyciskarek. Trzeba jednak pamiętać, że najtańsze modele nie będą tymi trwałymi i solidnymi, będą one też oferować niską jakość i klarowność soków. Jeśli wiec szuka się dobrej wyciskarki w przystępnej cenie, najlepiej jest rozejrzeć się za modelami w przedziale cenowym od 2000 – 3000 złotych. Tańsze mogą być ubogie w funkcje lub co gorsze być podróbkami, które nie gwarantują bezpieczeństwa.
Jaką wyciskarkę do owoców wybrać?
Analizując wady i zalety poszczególnych rodzajów wyciskarek wolnoobrotowych do soków, można stwierdzić, że najlepszym wyborem jest zakup modelu pionowego. Jest on łatwiejszy w obłudzie, nieduży oraz tańszy. Kupując jeden z nowszych modeli, otrzyma się takie same, a nawet lepsze funkcjonalności jak przy wyciskarce poziomej. Jeśli mimo wszystko zdecyduje się na wybór wyciskarki poziomej, to optymalnym rozwiązaniem jest zakup modelu dwuślimakowego. Dzięki niemu uzyska się dużą dokładność wyciskania oraz możliwość tworzenia soków nawet z trudnych do wyciskania warzyw liściastych i ziół. Tego typu wyciskarki zalecane są również osoba będących na dietach terapeutycznych np. terapiach sokowych czy diecie dr. Gersona. Wynika to z faktu, że wyciskane przez nie soki posiadają dużą zawartość składników odżywczych, które są łatwo przyswajalne przez organizm.
Niezależnie jednak od tego, jaki produkt z rankingu wyciskarek się wybierze, każdy z nich gwarantuje uzyskanie świeżego i pysznego soku z warzyw, owoców oraz ziół, który na pewno będzie zdrowszy od tego zakupionego w sklepie.