Chociaż dzisiejsze telefony i smartfony wyposażone są w coraz lepszej jakości obiektywy, to popularności tradycyjnych aparatów fotograficznych nie maleje. Wykonywane nim zdjęcia są i pewnie długo będą tymi lepszej jakości, a same sprzęty fotograficzne pozwalają na zastosowanie o wiele większej ilości funkcji podczas fotografowania. Aparaty fotograficzne, chociaż nie są sprzętem, który zabiera się ze sobą wszędzie, to często towarzyszą nam w podróżach, na wakacjach, podczas rodzinnych uroczystości czy ważnych życiowych wydarzeń. Zdjęcia z nich są wywoływane i oprawiane w ramki czy wkładane do albumu. Warto więc kupując aparat fotograficzny zwrócić uwagę na jego parametry. Pozwalają one na wykonywanie dobrych fotografii nawet amatorowi. Największą popularnością cieszą się na rynku aparaty cyfrowe. Pozwalają one na wykonywanie dobrej jakości zdjęć, oferują dużo możliwości oraz dłuższą pracę na baterii niż smartfon. Zobacz, jak wybrać aparat cyfrowy.
Spis treści
- 1 Polecane aparaty cyfrowe
- 1.1 Najlepszy aparat cyfrowy do 250 PLN
- 1.2 Najlepszy aparat cyfrowy do 350 PLN
- 1.3 Najlepszy aparat cyfrowy do 400 PLN
- 1.4 Najlepszy aparat cyfrowy do 500 PLN
- 1.5 Najlepszy aparat cyfrowy do 600 PLN
- 1.6 Najlepszy aparat cyfrowy do 700 PLN
- 1.7 Najlepszy aparat cyfrowy do 800 PLN
- 1.8 Najlepszy aparat cyfrowy do 900 PLN
- 1.9 Najlepszy aparat cyfrowy do 1000 PLN
- 1.10 Najlepszy aparat cyfrowy do 1500 PLN
- 1.11 Najlepszy aparat cyfrowy do 2000 PLN
- 1.12 Najlepszy aparat cyfrowy do 2500 PLN
- 2 Aparat cyfrowy, czyli jaki?
- 3 Rodzaje aparatów cyfrowych
- 4 Jaki aparat cyfrowy wybrać?
- 5 Parametry aparatów cyfrowych
- 6 Matryca w aparacie cyfrowym
- 7 Zoom i ogniskowa w aparatach cyfrowych
- 8 Stabilizacja obrazu w aparacie cyfrowym
- 9 Szybkość aparatu cyfrowego
- 10 Jasność obiektywu w aparacie cyfrowym
- 11 Czułość aparatu cyfrowego
- 12 Komfort i wygoda
- 13 Ile kosztuje aparat cyfrowy?
Polecane aparaty cyfrowe
Najlepszy aparat cyfrowy do 250 PLN
Rollei Sportsline 200 Selfie – SL200 SELFIE
Najlepszy aparat cyfrowy do 350 PLN
Nikon Coolpix A10
Najlepszy aparat cyfrowy do 400 PLN
Sony Cyber-shot DSC-W810
Najlepszy aparat cyfrowy do 500 PLN
Sony Cyber-shot DSC-W830
Najlepszy aparat cyfrowy do 600 PLN
Panasonic DMC-SZ10
Najlepszy aparat cyfrowy do 700 PLN
Kodak AZ421 Czarny (AZ421)
Najlepszy aparat cyfrowy do 800 PLN
Canon PowerShot SX620 HS
Najlepszy aparat cyfrowy do 900 PLN
Panasonic Lumix DMC-TZ57
Najlepszy aparat cyfrowy do 1000 PLN
Canon PowerShot SX430 IS
Najlepszy aparat cyfrowy do 1500 PLN
Sony Cyber-shot DSC-RX100
Najlepszy aparat cyfrowy do 2000 PLN
Nikon Coolpix B700
Najlepszy aparat cyfrowy do 2500 PLN
Panasonic DMC-LX100
Aparat cyfrowy, czyli jaki?
Dziś tradycyjne aparaty znane jeszcze sprzed kilku lat odchodzą do lamusa. Urządzenia na klisze są mało ekonomiczne, a zrobienie nimi naprawdę dobrego zdjęcia wymaga nie lada umiejętności fotograficznych. W sklepach dominują aparaty cyfrowe, które dostępne są w postaci urządzeń kompaktowych oraz lustrzanek.
Rodzaje aparatów cyfrowych
Dostępne dziś na rynku aparaty cyfrowe możemy podzielić na te kompaktowe oraz lustrzanki każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Przed zdecydowaniem się na konkretny model warto więc poznać możliwości każdego z aparatów i dopasować go do swoich potrzeb.
Aparaty cyfrowe kompaktowe to małe i poręczne urządzenie, które przeznaczone są do robienie tzw. szybkich zdjęć. Są łatwe w użyciu, tanie i wyróżniają się ciekawym designem. Idealnie spisują się w przypadku amatorów, którzy nie potrzebują profesjonalnego, a nawet pół profesjonalnego sprzętu, bowiem trudno w ich przypadku mówić o rozbudowanych funkcjach i zaawansowanych ustawieniach. Aparaty cyfrowe kompaktowe zazwyczaj nie pozwalają na wymianę optyki, czyli stosowania różnego rodzaju obiektów do różnych zdjęć, chociaż warto zaznaczyć, że na rynku pojawiają się pierwsze modele, posiadają takie udogodnienia. Do wad aparatów kompaktowych zalicza się również kiepską precyzję oraz niedużą matrycę, którą dysponują.
Bardziej profesjonalnymi aparatami są lustrzanki cyfrowe. Oferują one zaawansowaną optyką, która pozwala na niemal dowolność w wymianie obiektywów oraz rozbudowane funkcyjności. Aparaty cyfrowe lustrzanki to dobrej jakości matryce, szybka praca i wysokiej jakości zdjęcia. Jest to możliwe zarówno dzięki rozbudowanym funkcjom, ale i dużemu wyborowi akcesoriów wspomagających fotografowanie takich jak statywy, lampy oraz filtry. Lustrzanki cyfrowe to jednak nie same zalety są to aparaty dość dużych gabarytów oraz drogie. Aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał oraz możliwość trzeba posiadać wiedzę na temat fotografowania oraz umiejętności techniczne. Lustrzanki cyfrowe nie nadają się do robienie szybkich zdjęć z wakacji czy rodzinnych imprez.
Jaki aparat cyfrowy wybrać?
Wybór aparatu cyfrowego należy uzależnić od swoich osobistych preferencji i potrzeb. Pod uwagę dobrze jest wziąć również umiejętności i wiedzę na temat fotografowania, jaką się dysponuje. Zazwyczaj aparaty kompaktowe wybierane są przez amatorów, którzy chcą uwiecznić szybko widoki z wakacji czy zabawę na spotkaniach towarzyskich. Ich obsługa nie wymaga ani wiedzy, ani zaawansowanych ustawień. Zakup lustrzanki polecany jest natomiast osobom, które chcą rozwijać swoje umiejętności fotograficzne i zależy im na zdjęciach wysokiej jakości. Wykonywanie nim fotografii wymaga poczynienia odpowiednich ustawień.
Parametry aparatów cyfrowych
Bez względu, który rodzaj aparatu cyfrowego zdecyduje się kupić, konieczne jest przeanalizowanie podstawowych jego parametrów techniczny. Te będą się nieznacznie od siebie różnić w zależności od typu urządzenia. W aparatach cyfrowych kompaktowych nie bierze się np. pod uwagę możliwości dodawania obiektywów do korpusu. Należy też pamiętać, że działaniem bezzasadnym jest porównywanie kompaktu z lustrzankami. W zakresie wydajności i jakości zdjęć lustrzanka cyfrowa zawsze wypadnie lepiej.
Matryca w aparacie cyfrowym
Wielkość matrycy ma znaczenie tylko i wyłącznie przy zakupie lustrzanki cyfrowej w przypadku decyzji o zakupie kompaktu ten parametr ma drugorzędne znaczenie. W rankingu aparatów cyfrowych największym zainteresowaniem cieszą się modele kompaktowe, których rozdzielczość matrycy wynosi między 5-10 megapikseli. Taka jest wystarczająca dla amatorów, którzy chcą cyknąć kilka fotek z wakacji.
Zoom i ogniskowa w aparatach cyfrowych
W aparatach cyfrowych kompaktowych mówi się o dwóch rodzajach zoomów. Pierwszym z nich jest optyczny, drugi cyfrowych. Lepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu z zoomem optycznym. Funkcjonalność ta pozwala na przybliżenie obrazu przed zrobieniem zdjęcia. Zoom cyfrowy w kompakcie umożliwia natomiast powiększenie wyciętego wcześniej fragmentu zdjęcia. Na im większe zbliżenie się zdecyduje, tym jakość zdjęcia pod względem ostrości będzie gorsza. Stąd też nie są polecane aparaty z dużymi często nawet dwu liczbowym zoom-em. Jeśli szuka się taniego aparatu cyfrowego, można zdecydować się na model bez zoomu. W tym wypadku w urządzeniu zastosowana jest stała ogniskowa, która nie pozwala na powiększenia obrazu przed sfotografowaniem. Ogniskowa ta ma również wpływ na szerokość kadru. W zależność, jakie zdjęcia robi się najczęściej, na taki rozstaw ogniskowych trzeba postawić. Fotografie wymagające szerokiego kadru wymagają, aby wartość ogniskowych była jak najniższa. Większy zoom uzyskuje się w przypadku wyższej górnej wartości ogniskowych.
Stabilizacja obrazu w aparacie cyfrowym
W aparatach kompaktowych opartych na technologii cyfrowej można spotkać się również z funkcją stabilizacji obrazu. Znajdzie się ją również w lustrzankach cyfrowych. Funkcja ta jest przydatną szczególnie amatorom. Pozwala na wyeliminowanie drżenia ręki, podczas fotografowania obrazów, a dzięki temu poprawia jakość wykonywanych fotografii. Dobrze spisuje się również w przypadku robienia zdjęć nocą lub przy dużym zbliżeniu. W przypadku lustrzanka cyfrowych stabilizator obrazu może być wbudowany, ale w korpus urządzenia albo w obiektyw, w aparatach kompaktowych jest on zawsze nieodłącznym elementem sprzętu.
Szybkość aparatu cyfrowego
Szukając dobrego aparatu cyfrowego, warto zwrócić uwagę na parametry mówiące o jego prędkości. Na nią składają się 3 elementy. Pierwszym z nich jest szybkość migawki, największe znaczenie ma ona w przypadku lustrzanek. Od niej zależy, czy możliwe będzie wykonywanie fotografii nocą oraz zdjęć w ruchu. Jeśli zamierza się wykonywać takie zdjęcia, aparat powinien być wyposażony w bardzo szybką migawkę. W rankingu aparatów cyfrowych największym zainteresowaniem cieszą się modele, których migawka działa z prędkością co najmniej 2 sekund.
Kolejnym elementem wpływającym na szybkość aparatu cyfrowego jest ilość klatek wykonywanych na sekundę. Ten parametr ma istotny wpływ na wykonywanie tzw. zdjęć seryjnych. W większości urządzeń znajdujących się w rankingu aparatów cyfrowych dysponuje 1-3 klatkami na sekundę. Taka wysokość tego parametru dotyczy zarówno średniej klasy lustrzanek, jak i aparatów kompaktowych. W przypadku zaawansowanych modeli lustrzanek cyfrowych można spotkać urządzenia wykonujące zdjęcia nawet z szybkością 7 klatek na sekundę. Taka prędkość nie jest natomiast możliwa do osiągnięcia przez kompakty.
Ostatnim elementem wpływającym na szybkość cyfrówki jest prędkość włączenia aparatu. W tym zakresie lustrzanki również wygrywają z kompaktami. Są one dużo szybsze i niemal od razu gotowe do wykonania zdjęcia po włączeniu. W przypadku kompaktów czas oczekiwania w tym względzie może wynosić 4 sekundy.
Jasność obiektywu w aparacie cyfrowym
Jasność obiektywu i przy lustrzance i przy aparacie kompaktowym odpowiada za to, w jakich warunkach pogodowych i oświetleniowych będzie można wykonywać dobrej jakości zdjęcia. Im przesłona przepuszcza więcej światła, tym jasność obiektywu jest większa, a tym samym ma się możliwość wykonywania zdjęć przy słabym oświetleniu. Parametr ten przez producentów wyrażany jest oznaczeniem f/, czy x to najmniejsza możliwa wartość.
Czułość aparatu cyfrowego
Parametrem, który istoty jest przy zakupie aparatów cyfrowych, jest również czułość obiektywu. Jest ona wyrażana w ISO. Im większy jest jej zakres, tym więcej możliwości podczas fotografowania oferuje sprzęt. Wysokie ISO pozwala na wykonywanie szczegółowych zdjęć nawet przy słabym oświetleniu (może się to wiązać z dużą ziarnistością fotografii), niskie ISO sprawdza się natomiast przy wykonywaniu zdjęć w bardzo słoneczne dni. W rankingu aparatów cyfrowych najczęściej znaleźć można urządzenia, w których parametr ten waha się pomiędzy 100 a 3200.
Komfort i wygoda
Ergonometria używania aparatu cyfrowego ma duże znaczenie w przypadku zakupu sprzętu do użytku amatorskiego. Większość osób poszukuje modelu, który będzie łatwy w obsłudze, będzie posiadał prosty interfejs, a wykonywanie nim zdjęć nie będzie czasochłonne czy trudne. W amatorskich aparatach cyfrowych liczy się również waga sprzętu oraz dostęp do wszystkich przycisków i pokręteł. Przed zakupem warto również udać się do sklepu i sprawdzić, jak aparat leży w dłoniach. Ważne jest także, aby aparat wykonany był z dobrej jakości tworzywa oraz posiadał antypoślizgową obudowę. Te zastrzeżenia dotyczą zarówno aparatów kompaktowych, jak i lustrzanek cyfrowych.
Ile kosztuje aparat cyfrowy?
Cena aparatu cyfrowego przede wszystkim zależy od jego rodzaju. Najprostszy kompakt można kupić już za 400 złotych, bardziej rozbudowane to wydatek ok. 1000 zł. Zupełnie inne ceny obowiązują w przypadku lustrzanek cyfrowych. Są to aparaty drogie i nawet podstawowe modele mogę kosztować powyżej 1000 złotych. W przypadku zaawansowanych lustrzanek ceny są jeszcze wyższe. Należy również pamiętać, że oprócz samego aparatu w ich przypadku konieczne będą kolejne inwestycje w odpowiednie obiektywy. Osoby, które wahają się co do wyboru odpowiednio modelu, mogą skorzystać z podpowiedzi rankingu aparatów cyfrowych.