Noszenie koszulek w ojczystych barwach, wywieszanie flag na 3 maja, skandowanie “POLSKA” na meczu. Czy tyle wystarczy, by nazwać się patriotą? Co to jest patriotyzm?
Z łacińskiego “patria” oznacza ojczyznę. Jest to postawa szacunku wobec własnej ojczyzny. Jej umiłowanie, oddanie i chęć poniesienia dla niej ofiary. Na takie poświęcenie patriota jest gotów w każdej chwili. Wiąże się to również z przedkładaniem nad własne potrzeby, cele ważne dla ojczyzny. Postawę patriotyczną charakteryzuje nawet chęć poświęcenia zdrowia i życia w obronie ojczyzny. Jednak to nie tylko poświęcenie. Patriotyzm to również wspieranie tradycji i kultury oraz języka ojczystego. Jest to również odczuwanie głębokiej więzi społecznej i kulturowej z własnym narodem i społecznością. Patrioci swe przywiązanie do ojczyzny realizują także przez oddawanie czci bohaterom narodowym oraz sławnym osobistością, którzy zasłużyli się ojczyźnie.
Patriotyzm też można podzielić na kilka typów: patriotyzm narodowy (jest to miłość do kraju oraz narodu w obrębie państwa), patriotyzm regionalny (jak nazwa wskazuje jest to przywiązanie do jakiegoś regionu, bądź krainy etnograficznej, nierzadko także do dzielnicy, z której ktoś się wywodzi lub w której mieszka), patriotyzm gospodarczy (przywiązanie do produktów i towarów wytworzonych w ojczystym kraju. Objawiać się to może na przykład poprzez kupowanie wyłącznie polskich produktów przez Polaka).
Patriotyzm nie dla wszystkich jest postawą godną naśladowania. Krytykują go zwolennicy kosmopolityzmu, którzy uważają, że człowiek powinien być obywatelem całego świata, a nie tylko jego fragmentu.
Ojczyzna przede wszystkim
[Głosów:0 Średnia:0/5]