Jak być ekologicznym w 2019 roku?

0
364

Co roku, wraz ze wzrostem konsumpcjonizmu, wzrasta wielkość emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ilość generowanych śmieci, szczególnie trudnych do rozłożenia plastików, oraz kosztów związanych z walką z negatywnymi efektami naszej działalności. Niezależnie od tego, czy kierują Tobą pobudki ekonomiczne, moralne czy obecne trendy, możesz się przyczynić do zmiany oblicza Ziemii. Niech rok 2019 będzie czasem pozytywnych zmian! Wdrażając nowe przyzwyczajenia, małymi krokami możesz doprowadzić do zmian na całym świecie. Życie w bardziej ekologicznym stylu życia nie musi być trudne. Może to być tak proste, jak wyłączenie światła, gdy wychodzisz z pokoju. Zacznij żyć życiem przyjaznym dla środowiska.

Używaj toreb materiałowych zamiast foliowych

Torby płócienne to najlepsza alternatywa dla jednorazowych toreb foliowych i papierowych. Trwała, odporna na deszcz czy śnieg, będzie Ci służyła przez lata. Koszt ręcznie wykonanej i ekologicznej torby to około 15 złotych, jednak istnieje wiele promocji czy okazji, aby zapłacić mniej. Taki wydatek szybko Ci się zwróci, szczególnie gdy policzysz, ile płacisz za torby jednorazowe. Możesz też zaopatrzyć się w małe woreczki do oddzielania warzyw i owoców w Twojej torbie na zakupy.

Kolejną korzyścią ze zwiększonej wytrzymałości toreb płóciennych jest fakt, że pomimo skromnego wyglądu, są w stanie udźwignąć i zmieścić o wiele więcej niż standardowe „foliówki”. Chcesz rozpocząć ekologiczne wyzwanie? Zacznij od eliminacji plastiku!

Wybieraj mniej papieru i więcej recyklingu

Mimo że papier jest o wiele bardziej ekologiczny od plastiku, nie charakteryzuje się ogromną wytrzymałością. Torby papierowe najczęściej są przeznaczane do użytku jednorazowego, a ręczniki papierowe są zmorą koszy na śmieci. Używając materiałów wielokrotnego użytku, nie tylko oszczędzasz swoje pieniądze, ale także przyczyniasz się do wspomagania naszej planety. Możliwość użytkowania jest praktycznie nieograniczona.

Jedz więcej ekologicznych produktów

Odpowiednia dieta nie wymaga, aby w Twojej kuchni znajdowały się jedynie produkty z etykietką BIO. Nie wymaga również, aby jeść codziennie mięso. Uwierz lub nie, ale zmniejszenie konsumpcji zwierząt może mieć zbawienne skutki dla Ziemii. Proces hodowli trwa od kilku tygodni do kilku lat, a potrzeby zwierząt wzrastają wraz z poziomem rozwoju. Niezbędna jest woda, pasza oraz przestrzeń. Ponad 30% naszej Planety jest wykorzystywane tylko do hodowli i jej wspierania.

Przeprowadzone przez ONZ badanie wskazuje, że „sektor zwierząt gospodarskich odpowiada za 9 procent CO2 pochodzącego z działalności człowieka, ale wytwarza znacznie większy udział jeszcze bardziej szkodliwych gazów cieplarnianych. Generuje 65 procent podtlenku azotu, który 296 razy bardziej oddziałuje na globalne ocieplenie, niż CO2”. Mniej zwierząt gospodarskich oznacza także więcej ziemi, którą możemy cieszyć się i wykorzystywać do rekreacji.

Dojeżdżaj do pracy bez opóźnień i korków

Jeżeli przeraziły Cię statystyki ze wcześniejszego akapitu, zapewne zastanawiasz się, jak dojeżdżać do pracy niwelując spaliny. Być może chcesz to również połączyć z dojazdami niezależnymi od komunikacji miejskiej i stania w korkach. Świetnym rozwiązaniem będzie rower elektryczny, który pozwoli Ci rozbudzić zmysły od rana, a także zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Połącz wysiłek fizyczny z siłą akumulatora, który nie tylko wspomoże Cię w jeździe, ale też pomoże odpocząć bez konieczności rezygnowania z jazdy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here