Wnętrze w stylu minimalistycznym – o czym pamiętać podczas aranżacji

0
333

Styl minimalistyczny jest pochwałą prostoty – brak w nim krzykliwych barw, masywnych mebli i bogatych ozdób. Przepych ustępuje więc miejsca przestrzeni i oszczędnej formie, która jest wyrażona poprzez geometryczne kształty, naturalne surowce i stonowane barwy. Wiele osób, które urządza swoje nowe lokum lub decyduje się na przearanżowanie obecnego, stawia właśnie na styl minimalistyczny, który ma także swoje odmiany, takie jak styl loftowy, czy skandynawski. Poniżej kilka wskazówek czym się kierować, stawiając na tego typu wystrój w swoim domu lub mieszkaniu.

Mniej znaczy więcej

Urządzając wnętrze w stylu minimalistycznym, można – a wręcz należy – zrezygnować z większości elementów, które nie są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Trzeba więc ograniczyć przedmioty i sprzęty, które zajmują dużo miejsca, a pełnią jedynie funkcje ozdobne. Jest to więc przeciwieństwo stylu pałacowego, bądź retro, gdzie nadmiar i przepych odgrywają znaczącą rolę. Styl minimalistyczny wywodzi się z japońskiej filozofii wabu sabi, zgodnie z którym należy dążyć do prostoty, wewnętrznego porządku i harmonii, a wszelkie upiększenia i dodawanie ornamentów jest zbędne. Styl minimalistyczny w wydaniu zachodnim jest nieco zmodyfikowany – nie trzeba więc ściśle trzymać się jego surowych reguł i można go nieco modyfikować, jednak należy trzymać się pewnych, ogólnych założeń. Oto kilka  z nich.

  1. a) meble – powinny mieć regularne, geometryczne kształty (kwadrat, trójkąt, koło), a także gładkie (czasami lakierowane) powierzchnie bez uchwytów i zdobień,
  2. b) materiały – meble, a także inne elementy wystroju powinny być wykonane z takich surowców, jak jasne drewno, metal, szkło, kamień, naturalne tkaniny (wełna, len, bawełna),
  3. c) kolory – w minimalistycznych wnętrzach dominuje chodna kolorystka, a prym wiedzie śnieżna biel. Pozostałe barwy to czerń, granat, różne odcienie szarości, ciemny odcień zieleni.
  4. d) przestrzeń – nie chodzi tutaj o wielkość wnętrza, a o sposób jego urządzenia. Należy więc tak zaaranżować pomieszczenie, by było w nim jak najwięcej miejsca.
  5. e) tekstylia – jak już wspomniano, powinny być wykonane z naturalnych tkanin, jednak nie powinny zdominować wnętrza. Zamiast dywanu, dobrze sprawdzi się niewielki chodnik, firanki można zastąpić roletami lub stylowymi zasłonami, a na stole położyć plecione podkładki lub mały bieżnik.
  6. f) dodatki – mimo że określenie „minimalistyczne ozdoby” brzmi jak oksymoron, to jednak w kontekście minimalistycznego wystroju wnętrz jest ono bardzo trafne. Dlaczego? Szczegóły poniżej.

Delikatne akcenty

We wnętrzach urządzonych w duchu prostoty, wszystkie elementy powinny tworzyć ład i harmonię. Drobne urozmaicenia nie spowodują jednak, że cały ład zostanie zachwiany. Stonowane barwy można więc „ocieplić” akcentami w wyrazistych, wręcz krzykliwych barwach, takich jak intensywny pomarańczowy, czy jaskrawy odcień żółtego, ale uwaga – nie może ich być za dużo. Doniczka na kwiatki, poduszka na kanapie lub żyrandol od lampy – elementy w takich kolorach sprawdzą się kapitalnie.  Chłodna biel na ścianach można również ożywić obrazem. Najlepiej będą się prezentować te malowane na płótnie – w końcu minimalizm to również hołd oddany naturalnym tkaninom.  Wybierając motyw, jaki powinien znaleźć się na obrazie, należy w pierwszej kolejności zrezygnować z pejzażu i martwej natury, które najlepiej pasują do stylu rustykalnego. Strzałem w dziesiątkę będą więc wszelkie motywy abstrakcyjne, kompozycje geometryczne, designerskie mapy, elementy natury, a także oryginalne napisy. Dużą popularnością cieszą się także obrazy przedstawiające rozmaite odwołania do pop kultury – w końcu im bardziej niekonwencjonalnie, tym lepiej.

Styl minimalistyczny cieszy się dużą popularnością głównie dlatego, że jest bardzo uniwersalny i wraz z upływem lat nie przestanie być trendy. Można go nieco modyfikować, jednak jego rozpoznawalne elementy powinny zostać zachowane. Jeżeli właśnie planujesz urządzić swój dom lub mieszkanie w takiej aranżacji i poszukujesz stylowych obrazów na ścianę, zajrzyj na: https://www.decormint.com/pl/obrazy-na-plotnie/minimalistyczny i zapoznaj się z bogatą ofertą. Niewygórowane ceny i bogaty wybór z pewnością sprawią, że znajdziesz tam coś dla siebie lub na prezent dla znajomych lub bliskich.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here