Filtry węglowe to prawdziwe wybawienie dla osób, które nie tolerują dymu papierosowego, chcą ochronić swoje płuca przed smogiem, a domy przed przykrymi zapachami. Filtry węglowe coraz częściej są użytkowane przez Polaków w różnych formach – dowiedz się, czemu są tak bardzo istotne i jakie korzyści za sobą niosą, a także jak powstają.
Filtry węglowe – garść podstawowych informacji
Filtry węglowe to zdecydowanie podstawowy element każdego oczyszczacza powietrza czy maski antysmogowej. Dzięki nim możliwe jest usuwanie nie tylko przykrych zapachów, ale także redukcja szkodliwych substancji w powietrzu, z którymi inne filtry, takie jak np. HEPA mogą sobie nie poradzić. Filtry węglowe skutecznie ograniczają lotne związki organiczne oraz radzą sobie z pyłami, które znajdziemy w powietrzu zwłaszcza zimą, kiedy w Polsce króluje smog. Wielu producentów oczyszczaczy powietrza zaleca korzystanie z filtrów węglowych oraz HEPA w tym samym czasie, gdyż doskonale się one uzupełniają – są to tak zwane filtry zintegrowane. Jeśli chcesz zadbać o to, czym oddychasz – nie obejdziesz się bez nich.
Filtr węglowy – co to takiego właściwie jest?
Podstawowe informacje mamy już za sobą, przyjrzyjmy się temu, z czego zbudowane są filtry węglowe i jak faktycznie one działają. Filtry węglowe tworzone są z tak zwanego węgla aktywnego, nazywanego czasami węglem aktywowanym. Jest to rodzaj materiału wytwarzany z organicznych produktów, które zostały poddane spalaniu. Do jego produkcji wykorzystuje się orzechy kokosowe, torf, węgiel czy muszle lub drewno i brunat. De facto każdy surowiec, który posiada odpowiednią zawartość węgla, może zostać poddany spalaniu i w jego wyniku przekształcony w węgiel aktywny. Taki materiał jest w pełni bezpieczny, pozbawiony toksyczności, a dodatkowo łatwy w utylizacji, a co za tym idzie – ekologiczny. Wynikiem zastosowania węgla aktywnego w filtrach węglowych jest duża skuteczność w filtracji zanieczyszczeń z powietrza. Filtr węglowy działa jak swego rodzaju magnes – przyciąga szkodliwe substancje, takie jak pyły, gazy czy dym i zatrzymuje je w sobie, przepuszczając tylko oczyszczone powietrze wprost do Twoich płuc. Zjawisko to nazywane jest absorpcją i jest niezwykle skuteczną metodą na redukcję lotnych związków organicznych. Co się zaś tyczy samej budowy filtra, to jest ona bardzo prosta – jeśli chodzi o oczyszczacze powietrza, to jest on po prostu zamykany w obudowie, im większa ilość węgla aktywnego, tym skuteczniejsza absorpcja. Oczywiście, ich żywotność jest skończona, zatem pamiętaj o stałej wymianie filtrów węglowych w swojej masce antysmogowej czy oczyszczaczu powietrza.
Węgiel aktywny – rewolucyjny materiał?
Węgiel aktywny, co ciekawe, znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Nie służy on tylko do produkcji filtrów węglowych do oczyszczaczy powietrza czy masek antysmogowych. Wykorzystywany jest również do oczyszczania złota czy ścieków, odkażania, w medycynie czy nawet w branży alkoholowej, jako materiał filtrujący organiczne zanieczyszczenia. Krótko podsumowując – węgiel aktywny to surowiec, który jest świetną substancją absorbującą i bez niego nie obejdzie się żaden oczyszczacz powietrza czy maska antysmogowa. Jeśli zatem masz na uwadze swoje zdrowie – sięgnij po filtry węglowe.
Filtry węglowe oraz filtry zintegrowane do swoich oczyszczaczy powietrza kupisz tutaj: https://filtryplus.pl/