Rajstopy i pończochy to nieodzowny element kobiecej garderoby. Korygują kształt kobiecych nóg, zakrywają je w stosownych sytuacjach jak i też je ocieplają. W świecie mody i biznesu obowiązuje stosowny savoir vivre, który określa, który z tych elementów odzieży pasuje do danego ubioru i sytuacji. Nie w każdej sytuacji sprawdzi się wyzywający lub zbyt skąpy ubiór, wiele osób zapomina jednak o sferze bieliźnianej. Czy rajstopy powinny być dopasowane bezpośrednio pod wybrane buty? Czy należy bezwzględnie przestrzegać informacji zawartych w dress codzie? I co w sytuacji, kiedy jest naprawdę gorąco i jedyne, na co mamy ochotę to krótka sukienka i gołe nogi?
Spis treści
Kiedy noszenie rajstop jest wskazane i obowiązkowe a kiedy ich nie zakładać?
Wszędzie tam, gdzie wymaga się obowiązkowego przestrzegania etykiety, obecność rajstop na damskich nogach jest konieczna. Niestety, nawet w największe upały. Dlatego w biurze, czy w pracy w roli stewardessy, rajstopy są bezwzględnie obowiązkowe. Wiele osób wzoruje się na księżnej Kate, która obecnie uchodzi za ikonę dobrego stylu i klasy. Księżna nosi rajstopy niemal w każdej sytuacji! Oczywiście nad jej wizerunkiem pracuje wiele doświadczonych stylistów, dlatego możemy śmiało szukać inspiracji w jej stylizacjach.
Rajstop nie musimy zakładać w sytuacjach prywatnych czy weekendowych. Latem, gdy mamy na sobie zwiewną sukienkę, podczas swobodnego przyjęcia w ogrodzie. Dla osób niechętnie odkrywających nogi polecane są lniane spodnie lub długa spódnica bądź sukienka. Imprezy ze znajomymi lub mniej formalne uroczystości nie wymagają surowego przestrzegania dress codu. Rajstopy do sukienki nie są wtedy obowiązkowe. Z drugiej strony, jeżeli tylko chcemy, możemy zdecydować się na dowolny krój rajstop. Aktualnie wiele kobiet eksperymentuje z modą, odnajduje swój własny styl. Cienkie sukienki mogą wyglądać dobrze z rajstopami wykonanymi z grubego materiału. Kabaretki najlepiej łączyć z prostą sukienką o klasycznym stroju, żeby strój nie wydał się zbyt wyzywający. Kolory niezwykle intensywne prezentują się raczej lepiej na wybiegu, niż w prawdziwym życiu, chyba – że wybieramy legginsy, które w niektórych przypadkach zastępują spodnie.
Nie każde buty idą w parze z pończochami bądź rajstopami. Decydując się na buty z odkrytymi palcami powinniśmy zdecydować się na brak jakichkolwiek rajstop. Do mody wraca ekstrawagancja – dawno temu nie do pomyślenia było założyć skarpetki do szpilek, aktualnie na niektórych wybiegach widuje się takie szalone połączenia. W naszych oczach wygląda to dziwnie, lecz kto wie – być może takie połączenie będzie za kilka lat wyznaczać trendy. O ile eksperymentowanie z modą jest dobre na ulicy, o tyle oficjalny dress code rządzi się bezustannie takim samym stylem i wyczuciem dobrego smaku. Decydując się na trampki powinniśmy wybierać skarpetki sięgające niewiele ponad górną granicę buta. W przypadku balerinek – stopki nie powinny wystawać poza but.
- Najlepiej zachować spójną kolorystykę. Oczywiście cieliste, przezroczyste kolory sprawdzą się zawsze, ale możemy również zdecydować się na rajstopy w kolorze butów lub sukienki. Nie powinniśmy zakładać ciemnych rajstop do jasnych butów i na odwrót!
- W świecie biznesu kobiecie nie wypada mieć gołych nóg. Cieliste, cienkie rajstopy pozbawione szwów to dużo lepsze rozwiązanie niż całkowicie gołe nogi.
- Kabaretki ostatnio wracają do mody. Nie powinno się ich jednak w żadnym razie zakładać na oficjalne spotkania. Jak na razie – są odpowiednią stylizacją do mody ulicznej lub festiwalowej.
- Formalny dress code określa, że zawsze powinniśmy mieć na sobie rajstopy. Może być to uciążliwe w najcieplejsze dni, na szczęście możemy zdecydować się na cienki model.
- Jak najbardziej można dobierać rajstopy kolorystycznie do ubioru.
- Jeśli w kreacji dużo się dzieje, najlepiej postawić na prosty krój rajstop.
- Czy czarne rajstopy to odpowiedni strój do pracy? Powinniśmy wybierać je na spotkania wieczorne, również na przyjęcia czy integracyjne wyjazdy służbowe. Za dnia w biurze lepszym rozwiązaniem okażą się rajstopy o kolorze cielistym.
Gdzie w tym wszystkim pończochy lub gołe nogi?
Pończochy wyglądają ładnie w połączeniu z sukienką sięgającą kilka centymetrów nad kolano. Zamiast pończoch możemy zdecydować się również na podkolanówki. Pończochy, tak samo jak kabaretki niesłusznie kojarzą się z klubami nocnymi. Odpowiednio skromne i dobrane do stylizacji nie będą wyglądać wulgarnie. Najlepiej założyć takie o bezpiecznym, cielistym kolorze, który sprawdzi się w każdej sytuacji.
Co prawda można zdecydować się na rajstopy w sprayu, jeśli koniecznie nie chcemy zakładać rajstop. Jest to niestety zauważalne – wygląda jak opalone nogi, w dalszym ciągu jednak pozbawione rajstop. Gołe nogi sprawdzą się jedynie na ulicy i w sytuacjach codziennych. W upalne dni można przebrać się bezpośrednio w pracy, jeżeli istnieje taka możliwość – dzięki temu unikniemy przegrzania podczas dojazdu do pracy.
Wszystkie rodzaje rajstop:
- Z elastanu – Są niezwykle elastyczne, charakteryzujące się dużą rozciągliwością i tym że zawsze wracają do pierwotnego kształtu. Najpopularniejszym znakiem firmowym jest Lycra. Im większy procentowo stosunek elastanu do innych włókien tym rajstopy są ładniejsze i bardziej wytrzymalsze.
- Z poliamidu – Jedne z najbardziej wytrzymałych rajstop z włókien syntetycznych, są rozciągliwe, elastyczne, podatne na formowanie oraz farbowanie i są niezwykle łatwe w pielęgnacji.
- Pończochy – obcisła, elastyczna część garderoby, okrywająca stopę i część nogi (zwykle do górnej części uda). Tym różnią się od rajstop, które zakrywają całe nogi do pasa. Tak, jak i rajstopy, oprócz waloru praktycznego (ochrony przed zimnem) poprawiają optycznie wygląd damskiej nogi.
- Legginsy, getry – są grube, miłe w dotyku i sprawiają że jest nam ciepło w zimne dni. Wrzesień, październik, listopad i grudzień to dla nich dobry czas!
- Kabaretki – odkrywają piękno kobiecych nóg i podkreślają ich urodę.
- Dla przyszłych mam – są to modele z „brzuszkiem”, a elastyczny materiał dodatkowo umożliwia przytrzymanie brzuszka od dołu.
- Pielęgnacyjne – np. uciskowe zapobiegające powstawaniu żylaków.
- Wyszczuplające i modelujące – wykonane ze specjalnych elastycznych materiałów, które mocno opinają ciało, w efekcie potrafią wysmuklić uda i brzuch, czy podnieść pupę.
Tanie czy dobrej jakości?
Gładkie, delikatne i jedwabiste miękkie rajstopy wyglądają pięknie, lecz są znacznie droższe od tanich wyrobów z supermarketów. Dobrym producentom udała się trudna sztuka wyprodukowania cielistych rajstop w neutralnych kolorach skóry, które perfekcyjnie leżą, są prawie niewidoczne. Zapomnijmy zatem o rajstopach z taniej produkcji… Nie dość że nie są trwałe, to na dodatek ich wyraźne beżowe, różowe, żółte albo szare wykończenie sprawi, że nasze nogi będą wyglądały nienaturalnie. Po czym jeszcze rozpoznać dobre rajstopy? Zarówno czubek stopy, jak i część majtkowa są wyjątkowo podatne na uszkodzenia i puszczanie oczek. Wzmocnienie oraz jego rodzaj ma wpływ nie tylko na trwałość, ale również na wygląd i komfort podczas noszenia. Dodatkowo, wzmocnienia w górnej części rajstop mogą być połączone z efektem formującym. Dodatkowo należy pamiętać o dobrych szwach. Profesjonalne rajstopy dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala na idealne dopasowanie koloru do naszej skóry. Producenci na swoich stronach https i w sklepach zaczęli oferować nawet rajstopy o różnych wykończeniach: od matu, przez satynę aż po błysk!
Zbyt grube lub kiepsko wykonane rajstopy mogą być widoczne w świetle fleszy. Jeśli okazja wymaga robienia profesjonalnych zdjęć, warto zadbać o strój, który nie będzie nadmiernie odbijał światła. Styl widoczny na żywo, a ukazany na fotografiach może niestety znacznie się od siebie różnić.