Magia fascynuje każdego człowieka niezależnie od jego wieku, statusu społecznego i miejsca zamieszkania. Pokazy iluzjonistów zawsze przyciągały rzesze ciekawskich widzów pragnących doświadczyć choć odrobiny niesamowitości, a być może nawet odkryć sekret kryjący się za nią. Ale czy naprawdę wiemy gdzie leży sekret sztuki iluzji i co to w ogóle jest?
Iluzją określamy zjawisko występowania zjawisk, które całkowicie przeczą naszej logice, wypracowanemu postrzeganiu rzeczywistości oraz oczywiście prawom fizyki. Czy przedmioty mogą lewitować, znikać lub pojawiać się znikąd? Oczywiście, że nie! A jednak w czasie pokazów jesteśmy przekonani, że zjawiska te zachodzą. Jak zatem można to wyjaśnić?
Sztuka iluzji – co to jest?
Iluzja polega na wykorzystaniu praw fizyki w taki sposób, aby oszukać ludzki zmysł wzroku i stworzyć u widzów wrażenie widzenia zjawisk, które tak naprawdę istnieć nie mogą. Oczywiście jest to nie lada sztuka, która wymaga od iluzjonisty bardzo wyjątkowych umiejętności. To nie tylko znajomość wspomnianych już praw fizyki, ale także zręczność i spryt. To jednak nie wszystko. Aby stworzyć zachwycającą iluzję można wykorzystać także różnorodne kolory, odległości oraz kształty i wielkości przedmiotów.
Przeglądając oferty magików natrafiliśmy na stronę internetową, której właścicielem jest doświadczony iluzjonista Mariusz Czajka. Opisując swoją pasję użył ciekawych słów, które doskonale opisują sztukę iluzji i wykonywaną profesję – “To coś znacznie więcej niż tylko zwykłe spektakle magii. To umiejętne połączenie sztuk magicznych z udziałem publiczności i starannie dobranymi rekwizytami scenicznymi, a wszystko dopasowane do oprawy muzycznej.”
Iluzja to zjawisko optyczne, które polega na oszukaniu zmysłu wzroku. To oko zbiera informacje ze świata zewnętrznego, które następnie przesyła do mózgu. Ale nie jest ono doskonałe i czasami, we współpracy z mózgiem, potrafi nas oszukać. To dlatego wydaje nam się, że postaci na rysunku są trójwymiarowe lub poruszają się, dziecko stojące w pomieszczeniu staje się nagle wyższe niż znajdujący się obok niego dorosły, a z pustego dotąd kapelusza magik wyjmuje puszystego króliczka.
Widzowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wyżej wymienione sytuacje nie mogą mieć miejsca, ale ich oko i mózg przekazują im wyraźne informacje, na podstawie których ludzie zaczynają wierzyć w ich prawdziwość. Powstaje więc poważny dysonans poznawczy, który zastanawia i fascynuje ludzi od wieków. Te zjawiska, iluzje optyczne powstają właśnie jako wynik niezwykle wprawnej manipulacji odległościami, kształtami, kolorami i prawami fizyki.
Czy jednak przeciętny widz może zdemaskować magiczne sztuczki prezentowane na pokazach wykonywanych przez wprawnego magika? Czy, opierając się jedynie na logice, będzie w stanie odkryć sekret kryjący się za sztuczkami?
Nie, to niemożliwe – nigdy przecież nie dowiedzieliśmy się w jaki sposób David Copperfield sprawił, że znikł wielki samolot i w jaki sposób udało mu się “latać” nad Wielkim Kanionem. Wobec tego pozostaje nam jedynie zachwycać się zręcznością i pomysłowością magików w oszukiwaniu naszych oczu i mózgów.
Iluzja jest doskonałą formą zabawy, czego dowodem są wciąż rosnące rzesze chętnych na oglądanie pokazów. Co więcej, ostatnio szalenie modne jest zamawianie usług magików na różnego rodzaju uroczystości – wesela, eventy firmowe i imprezy integracyjne, urodziny dzieci i dorosłych oraz wiele innych rodzajów imprez i zabaw. To świetny sposób na uczynienie wydarzenia zaskakującym i atrakcyjnym, a takiej imprezy nie zapomni żaden z jej uczestników.
Świat byłby smutnym miejscem, gdybyśmy nie potrafili sobie pozwolić na wiarę w czary choć przez chwilę. Dlatego też iluzja powinna być traktowana jak dobra zabawa, która ubogaca nasze życie i zabija nudę dnia codziennego.