Coraz więcej osób odwiedzających poszczególne zakątki Polski szuka konkretnych elementów, na których można się skupić. Stąd mamy wyprawy szlakiem lokalnej kultury, regionalnego rzemiosła, muzyki i tańców, ale również kuchni. Jedzenie jest bardzo wdzięcznym tematem, ponieważ praktycznie wszyscy z nas lubią zjadać pyszne posiłki. Wiele z nich posiada głębokie zakorzenienie w regionach i każda część Polski ma swoją regionalną, tradycyjną kuchnię. Nie inaczej jest z województwem kujawsko-pomorskim, które w smakowite motywy jest naprawdę bogate.
Smaki sprzed lat obecne także dzisiaj
Kujawy są terenem o mocnej tradycji wiejskiej i małomiasteczkowej. Nie należy się zatem dziwić temu, że tradycyjna kuchnia tych ziem jest w dużej mierze oparta na tym, co niegdyś jadano na wsi. Żadnego zaskoczenia nie ma, gdy chodzi o typowe produkty szeroko wykorzystywane do przyrządzania typowych dla Kujaw posiłków. Kapusta, kasze jęczmienna i jaglana, ziemniaki, ryby rzeczne, rośliny strączkowe – są to bardzo charakterystyczne dla kujawskiej kuchni produkty. Silnie obecne zarówno w prywatnych domach, jak i w gastronomii.
Ludzie odwiedzający te tereny często zastanawiają się, gdzie można skosztować autentycznego, kujawskiego smaku. Kultowa w regionie zupa na kwasie kapuścianym, postny żur czy schab kujawski – to tylko niektóre przykłady dań typowych dla tych ziem. Można szukać ich w karczmach i zajazdach rozsianych po całym województwie, ale również w restauracjach. Szczególnie tych o tradycyjnym menu, w którym główny akcent kładzie się na kuchnie polską, w tym również o kujawskim rodowodzie.
Udany wypoczynek połączony z degustacjami
Gdy komuś zależy na spróbowaniu autentycznych kujawskich smaków, powinien wybrać się latem chociażby do Ziemi Dobrzyńskiej. Warto to zrobić nie tylko z uwagi na wspaniałe potrawy, ale też z racji bogatej historii. Duża liczba zabytków, na czele z zamkiem krzyżackim, to naprawdę kuszące aspekty. Szczególnie dla tych turystów, którzy chcą się dowiedzieć czegoś ciekawego o odwiedzanych w danym momencie miejscach. Takowych jest na szczęście coraz więcej. A co z jedzeniem? Gdzie można spróbować lokalnych pyszności?
Jeśli chodzi o Golub-Dobrzyń, to tam mocno wyróżnia się Dwór Fijewo. Hotel urządzony w zabudowaniach dawnej szlacheckiej posiadłości wyraźnie nawiązuje do lokalnej tradycji. Stanowi z jednej strony wyśmienity punkt startowy do zwiedzania okolicy, ale można w nim też smakowicie zjeść. Menu hotelowej restauracji uwzględnia bowiem dania typowe dla Kujaw. Okazuje się zatem, że obiekty tego typu mogą być doskonałymi ambasadorami lokalnej tradycji i oferować bardzo wiele miłośnikom regionalnych smaków.