Wędkarstwo spinningowe cieszy się największą popularnością wśród polskich wędkarzy. Do jego głównych atutów należy uniwersalność i łatwość opanowania techniki. Co ciekawe metoda spinningowa nie służy tylko do łowienia ryb typowo drapieżnych. W dzisiejszym artykule omówimy podstawowy podział spinningu oraz sprzęt, jaki będzie niezbędny do tego typu wędkarstwa.
Niezbędne wyposażenie
Kompletując zestaw do wędkarstwa spinningowego, trzeba zaopatrzyć się w wędkę, kołowrotek i sztuczną przynętę. Długość wędki spinningowej waha się w granicach 1,5-3,3 m. Kołowrotek o stałej szpuli jest przymocowany do wędziska. Na szpulę jest nawinięta żyłka. Wybierając żyłkę, trzeba kierować się gatunkiem ryby, który chcemy łowić. Ciekawostką jest fakt, że zamiast żyłki można zastosować plecionkę, która jest bardziej sztywna i mniej rozciągliwa. Dodatkowym atutem jest fakt, że plecionka ma mniejszą grubość, a tym samym jest mniej widoczna dla ryb.
Przygotowując się do wyprawy na ryby, nie można zapomnieć o przynęcie. Do najczęściej wykorzystywanych typów przynęty zaliczamy blachy obrotowe i wahadłowe, a także twistery, woblery i rippery. Wraz ze wzrostem mętności wody warto wybierać bardziej jaskrawą przynętę. Należy też pamiętać, że obecnie zakazane jest używanie przynęty w postaci żab lub martwych ryb.
Wyposażenie pomocnicze do wędkarstwa spinningowego
Przygotowując się do wyprawy na ryby, warto także zadbać o wyposażenie pomocnicze. W tym przypadku chodzi o karabińczyk i kółeczka łącznikowe. Zadaniem karabińczyka jest zapobieganie przed zaplątaniem się żyłki. Karabińczyk stanowi łącznik pomiędzy żyłką a przyponem. Idealnym wyborem będzie z pewnością karabińczyk toczony z łożyskiem kulkowym. Jego zaletą jest zmniejszenie oporu kołowrotka w trakcie obrotu.
Zadaniem kółeczek łącznikowych jest łączenie uzbrojenia z przynętą. Kupując kółeczka łącznikowe, należy sprawdzić, czy są zabezpieczone antykorozyjnie. Ich wybór trzeba uzależnić od wielkości przynęty oraz szacowanego ciężaru złowionej ryby.
Odmiany wędkarstwa spinningowego
Zasadniczo można wyróżnić 4 odmiany wędkarstwa spinnigowego, a mianowicie spinning ciężki, średni, lekki oraz ultralekki. Cechą charakterystyczną spinningu ciężkiego jest waga przynęty, która waha się pomiędzy 30 a 70 g. Długość wędziska wynosi 2,4-3 m. W spinningu ciężkim dużą rolę odgrywa wytrzymały kołowrotek i gruba żyłka o dużej wytrzymałości.
Spinning średni charakteryzuje się wagą przynęty w granicach 10 a 30 g. Długość wędziska zawiera się w przedziale 2,1-2,7 m. Dla tego rodzaju spinningu najlepszy będzie kołowrotek średniej wielkości i żyłka o wytrzymałości do 8 kg.
Cechą charakterystyczną spinningu lekkiego jest przynęta o wadze 3-10 g i wędzisko o długości 1,8-2,5 m. Warto także zwrócić uwagę na niewielkie rozmiary kołowrotka i żyłkę o średnicy 0,18-0,20 mm. Zamiast żyłki można także użyć plecionki o grubości 0,10-0,12 mm. Taki zestaw będzie idealny do połowu okonia, sandacza czy pstrąga.
Ostatnim typem jest spinning ultralekki. Stosuje się w nim przynętę o wadze 0,5-3 g. Długość wędziska waha się w granicach 1,6-2,3 m. Uzupełnieniem zestawu jest lekki kołowrotek i żyłka, której grubość wynosi 0,16 mm. Zestaw do ultralekkiego spinningu sprawdzi się podczas połowu pstrąga, okonia i klenia.
Dobierając wyposażenie do wędkarstwa spinningowego, warto odwiedzić sklep wędkarski fishingstore.pl. Znajdziecie tam ogromny wybór sprzętu i akcesoriów do wędkowania.