Grillowanie uważane jest za narodowy „sport” Polaków. Wraz z nadejściem wiosennych dni ogródki przydomowe i działkowe zapełniają się grillami, a powietrze przenika zapach smażonych potraw. Jednak grillować można nie tylko, jak jest ciepło i nie tylko na świeżym powietrzu. Idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby się cieszyć smakiem grillowanych potraw przez cały rok, jest zakup grilla elektrycznego. Jest to urządzenie, którego można używać przez cały rok i co najważniejsze również w pomieszczeniach. W sklepach pojawia się coraz więcej modeli grilli na prąd, stąd też wybór tego odpowiedniego może nie być łatwy. Aby wybrać sprzęt, który będzie dobrze służył, konieczne jest przeanalizowanie kilku istotnych parametrów. Zobacz jak wybrać grilla elektrycznego.
Spis treści
- 1 Polecane grille elektryczne
- 1.1 Najlepszy grill elektryczny do 50 PLN
- 1.2 Najlepszy grill elektryczny do 100 PLN
- 1.3 Najlepszy grill elektryczny do 150 PLN
- 1.4 Najlepszy grill elektryczny do 200 PLN
- 1.5 Najlepszy grill elektryczny do 250 PLN
- 1.6 Najlepszy grill elektryczny do 300 PLN
- 1.7 Najlepszy grill elektryczny do 400 PLN
- 1.8 Najlepszy grill elektryczny do 500 PLN
- 1.9 Najlepszy grill elektryczny do 750 PLN
- 1.10 Najlepszy grill elektryczny do 1000 PLN
- 2 Grill elektryczny, czyli jaki?
- 3 Parametry grilla elektrycznego
- 4 Moc grilla elektrycznego
- 5 Dodatkowe funkcjonalności
- 6 Dobrej jakości grill elektryczny
- 7 Komfort i łatwość obsługi
- 8 Ile kosztuje grill elektryczny?
- 9 Ranking grilli elektrycznych – jak wybrać dobry grill?
Polecane grille elektryczne
Najlepszy grill elektryczny do 50 PLN
Esperanza EKG005 PIZZAIOLA
Najlepszy grill elektryczny do 100 PLN
Eldom GK120 Czarno-srebrny
Najlepszy grill elektryczny do 150 PLN
Severin PG 2790
Najlepszy grill elektryczny do 200 PLN
Ariete La Grigliata 760
Najlepszy grill elektryczny do 250 PLN
Ariete La Grigliata 762
Najlepszy grill elektryczny do 300 PLN
Severin KG 2392
Najlepszy grill elektryczny do 400 PLN
Tefal Super Grill GC451B
Najlepszy grill elektryczny do 500 PLN
DeLonghi CGH 900 C
Najlepszy grill elektryczny do 750 PLN
Tefal GC712D OptiGrill
Najlepszy grill elektryczny do 1000 PLN
Tefal GC722D OptiGrill + XL
Grill elektryczny, czyli jaki?
Grill elektryczny to urządzenie również popularne jak to węglowe. Z tym że pozwala na przygotowywanie potraw nie tylko na świeżym powietrzu, ale i w domu czy na balkonie. W sklepach może spotkać się z jego wieloma rodzajami. Producenci wyróżniają:
- grill elektryczny z tradycyjnym rusztem – jest to urządzenie posiadające grzałkę, nad którą zamontowany jest metalowy ruszt; tego rodzaju grille elektryczne są dużymi urządzeniami pozwalającymi na przygotowanie kilku potraw jednocześnie; nie należą jednak do najwygodniejszego sprzętu – kapiący bezpośrednio na grzałkę tłuszcz znacznie utrudnia utrzymanie porządku oraz czyszczenie grilla;
- grill elektryczny z tradycyjną płytą – w tego typu urządzeniu spotykamy się z płytą teflonową zamiast rusztu; grill oferuje dużą przestrzeń do przygotowywania potraw, a dzięki zamontowanym specjalnym rynienką tłuszcz wypływający z potraw nie brudzi grzałki, a wpływa do specjalnego pojemnika;
- grill raclette – tego rodzaju grill jest urządzeniem wielofunkcyjne; oprócz grillowania można na nim sadzić jajka czy roztopić ser; jest to możliwe dzięki znajdującym się pod płytą patelniach; w grillu raclette tłuszcz odprowadzany jest do specjalnych rynienek.
Warto również zaznaczyć, że producenci tego sprzętu dzielą go ze względu na rozmiary, jakie przybiera. Kompaktowe i małe urządzenia, które można potraktować jako element kuchennego wyposażenia, nazywa się grillami stołowymi. W sprzedaży są także większe grille stojące, które swoim wyglądem przypominają te trakcyjne węglowe. Można ich używać nie tylko w kuchni, ale i na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że dają one możliwości grillowania, tylko jeśli są podłączone do prądu.
Parametry grilla elektrycznego
Bez względu na to, na jaki rodzaj grilla elektrycznego się zdecyduje, warto przeanalizować jego parametry techniczne. W przypadku wszystkich modeli są one takie same i mają istotne znaczenie dla późniejszego działania urządzenia oraz komfortu jego użytkowania. Osoby, które mimo to nie będą wiedziały jaki sprzęt jest dla nich najlepszy, mogą kierować się podpowiedziami rankingu grilli elektrycznych. Znajdą one w nim modele cieszące się największą popularnością. Grille te posiadają nie tylko optymalne zestawy parametrów, ale i są dostępne w przystępnej atrakcyjnej cenie.
Moc grilla elektrycznego
Grill elektryczny to urządzenie, które pracuje na prąd. W związku tym przy jego wyborze jednym z podstawowych parametrów jest moc jaką posiada. Ta w dużej mierze uzależniona jest od typu urządzenia. Najniższą posiada grille stołowe. Należy pamiętać, że moc urządzenia odpowiada m.in. za to, jak szybko się ono nagrzeje oraz w jakim czasie będzie mogło przygotować potrawy. Nie zawsze oznacza to jednak, że sprzęty z najwyższą mocą są najlepszym rozwiązaniem. Jak wynika z rankingu grilli elektrycznych, najchętniej kupowane są modele, u których parametr ten mieści się w przedziale 600-2500W.
Dodatkowe funkcjonalności
W grillu elektrycznym tak naprawdę jedynym parametrem technicyzm, który bierze się pod uwagę, jest moc urządzenia. Nie oznacza to jednak, że kupując urządzenie, nie trzeba zwracać uwagi na inne elementy. Dodatkowe uprawnienia i funkcjonalności w tym wypadku są również ważne. Pozwalają one na komfortowe grillowanie. W tanich grillach elektrycznych zazwyczaj znajdzie się tylko podstawowe udogodnienia lub też w ogóle będzie ich brakować. Można więc zaobserwować, że w rankingu grilli elektrycznych dominują przede wszystkim modele ze średniej półki, które posiadają szereg przydatnych funkcji.
Do tych podstawowych, które powinien posiadać dobry grill to włącznik i wyłącznik. Wydawać by się mogło, że taka funkcja jest podstawowa, ale w tanich urządzania często można jej nie odnaleźć. Wyłączają się one dopiero po wyjęciu kabla z gniazdka, co jest dużym utrudnieniem przy przygotowywaniu potraw.
Po standardowych funkcji w dobrej jakości grillach elektrycznych można również zaliczyć możliwość grillowania i dostosowywania temperatury do przyrządzanej potrawy. Urządzenia wyposażone taką funkcjonalność pozwalają na regulację za pomocą pokręteł i przycisków, a w nowszych modelach z pomocą ekranów LCD. Dodatkiem do tej funkcjonalności jest wskaźnik wypieczenia. Ściśle wiąże się on z regulacją temperatury i pokazuje czy mięso jest wypieczone delikatnie, średnio czy mocno. Rozwiązanie to jest przydatne przede wszystkim urządzeniach typu zamkniętego, gdzie otwarcie pokrywy wiąże się z obniżeniem temperatury pieczenia.
Do podstawowego wyposażenia grilli elektrycznych zalicza się również pokrywę dopasowaną do wielkości urządzenia. Pozwoli ona na szybkie przygotowanie potraw.
Dobrej jakości grill elektryczny
Nowoczesne grille elektryczne to sprzęty, które oprócz standardowych funkcjonalności mają te dodatkowe i ponadprogramowe. Większość nich wyposażona jest w automatyczne programy do grillowania. Programy te samodzielnie dobierają moc i temperaturę urządzenia do konkretnej potrawy. W zależności od wybranego modelu oraz marki grilla elektronicznego programy te mogą obejmować przygotowanie: hamburgerów, drobiu, ryb, warzyw czy czerwonego miejsca. W grillach elektrycznych z wyższej półki wbudowane są nawet specjalne programy do rozmrażania mięsa. Wszystko o ma zapewniać komfort przygotowywania potraw oraz sprawić, że nie trzeba będzie się martwić ich przypaleniem czy nieupieczeniem.
Oprócz powyższych funkcjonalności w dobrej jakości grillach elektrycznych można spotkać również takie funkcje/funkcjonalności jak:
- opiekacz- grill z opiekaczem oprócz podstawowych funkcji wyposażony jest również w te pozwalające na opiekanie pieczywa;
- pomiar grubości mięsa – funkcja ta pozwala na automatyczny pomiar grubości kawałka mięsa i zastosowaniu odpowiedniej do niego temperatury, mocy oraz czasu opiekania;
- wymienne płytki – grill elektryczny pozwalający na wymienne płytek oprócz klasycznej roli może pełnić również funkcje tostera czy gofrownicy; wymienne płytki powalają w szybki sposób przekształcić urządzenie;
- osłona wiatrowa – w przypadku, gdy grilla elektronicznego chce się używać na zewnątrz, przydatną funkcjonalnością będzie osłona wiatrowa, która przyda się wietrzne dni; osłonę tę ustawia się nad płytą grzejną; jej zadaniem jest ochrona potraw przed wiatrem oraz noszonymi przez niego śmieciami;
- zestawy łopatek – do dobrych grillów elektrycznych często dodawane są zestawy łopatek i asesorii potrzebnych do przygotowywania potraw; w zestawach tych można spotkać np. łopatki do mięsa odporne na wysoką temperaturę; decydując się jednak na zakup takiego zestawu warto sprawdzić, czy dopłata za ponadstandardowe akcesoria, jest opłacalna; aby tak było, powinny one zostać wykonane z dobrej jakości tworzyw i najlepiej posiadać powłokę teflonową.
Komfort i łatwość obsługi
Wybierając grill elektryczny, dobrze jest także zwrócić uwagę na komfort jego późniejszej obsługi. W tym aspekcie liczy się przede wszystkim łatwość utrzymanie grilla w czystości. Dobrze jest, gdy jego poszczególne części oraz dodatkowe akcesoria będzie można myć w zmywarce. W rankingu grilli elektrycznych dużą popularnością cieszą się też modele, których tłuszcz nie skapuje bezpośrednio na grzałkę, a jest odprowadzany do pojemniczków lub rynienek. Dzięki temu grzałki nie trzeba myć ręcznie. W praktyce oznacza to, że łatwiejsze w utrzymaniu w czystości są grille z płytą grzejną zamiast rusztu. Warto również sprawdzić, czy płyta jest podzielona na mniejsze części, czy też funkcjonuje jako jedna całość. Jeśli jest jedną całością, a zakupi się dużego grilla, to dużym problem będzie umycie je w zmywarce czy zlewozmywaku.
Ile kosztuje grill elektryczny?
W rankingu grilli elektrycznych przede wszystkim dominują małe modele, które bez problemu można postawić na stole i używać, jako kuchenne akcesoria. Takie modele można kupić już za około 200 złotych w wersji podstawowej, droższe i wyposażone w zaawansowane funkcje kosztują nawet 500-600 złotych. Droższe modele wyposażone są w nieprzywierane płyty grzewcze, kilka stopni regulacji temperatury oraz całą gamę programów do grillowania. Modele te objęte są również gwarancją producenta, która może obejmować nawet 10 lat. Szukając taniego grilla elektrycznego, można postawić na tańsze modele otwarte, które jednak nie dają tyle możliwości. Opiekają one tylko z jednej strony, w związku z tym samodzielnie trzeba przewracać potrawy i zazwyczaj oferują o wiele mniejszą powierzchnię do przygotowywania potraw.
Ranking grilli elektrycznych – jak wybrać dobry grill?
Wybierając grill elektryczny, nie zawsze jednak trzeba kierować się tym, aby kupić urządzenie o najwyższych parametrach. Te dobrze jest dobrać do swoich potrzeb i oczekiwań. Warto również zastanowić się nad rodzajem grilla, na który się postawi. Należy pamiętać, że w przypadku urządzeń elektrycznych nigdy nie uzyska się takiego smaku potraw jak w przypadku tradycyjnego grilla węglowego. Fani tego typu jedzenie mogą uzyskać zbliżone potrawy, kupując urządzenie z rusztem w modelu zamknięty, które z wyglądu przypomina zwykły opiekacz. Grille elektryczne zamknięte pozwalają na grillowanie potraw z obydwóch stron. To właśnie modele tego typu najczęściej pojawiają się na pierwszych miejscach w rankingu grilli elektrycznych. Dają one duże możliwości oraz pozwalają na łatwą i komfortową obsługę urządzenia.