Jaki dysk SSD wybrać?

0
352

Dysk twardy SSD to urządzenie pamięci masowej, które  w komputerach stacjonarnych i laptopach odpowiada za to, ile możesz na nich pomieścić plików, materiałów video, gier, aplikacji. Od szybkości zapisu i odczytu dysku zależy również sprawne i efektywne działanie twojego sprzętu. Dziś porównujemy Adata Ultimate SU800 256GB i GoodRam CX400 512GB.

  1. Adata Ultimate SU800 256GB
  2. GoodRam CX400 512GB
  3. Dysk SSD – dlaczego warto zainwestować w dobrą jakość?

Adata Ultimate SU800 256GB

Marka ADATA wyprodukowała dysku SSD w technologii 3D NAND. SU800 to pierwsza seria takich dysków. Wysoka gęstość zapisu sprawia, że pochłaniają one mniej energii. Jeśli więc zależy ci na oszczędności pracy baterii i braku konieczności częstego ładowania sprzętu, to idealny wybór. To ciekawa propozycja dla miłośników gamingu. Trzeba liczyć się bowiem z tym, że najnowsze gry potrzebują ogromnej ilości gigabajtów, z którymi dyski starszego typu nie są w stanie sobie poradzić. W dysku Adata Ultimate SU800 256GB możesz liczyć na większą wytrzymałość przy dużej ilości cykli zapisu danych. Plusem, obok niezawodności tych dysków, jest ich lepsze dostosowanie do pracy z macierzach RAID. Napęd SU800 obsługuje także mechanizm korekcji błędów LDPC. Dysk bazuje na 4-kanałowym kontrolerze Silicon Motion SM2258, oferuje wzrost wydajności na poziomie 10%. Szybkość odczytu i zapisu danych wynosi odpowiednio 560/520 MB/s. Migrację ze starego dysku HDD na SSD ułatwi oprogramowanie Acronis True image HD.

GoodRam CX400 512GB

GoodRam CX400 512GB to dysk o dwukrotnie większej pojemności niż propozycja marki ADATA. Napęd bazuje na nowej generacji pamięci flash TLC NAND wykonanych w technologii 3D. To sprawia, że jest nie tylko bardzo wydajny, ale i stabilny. Przenosząc dane na CX400, możesz liczyć nawet na 10-krotną poprawę wydajności. Gwarantuje on:

  • większą responsywność;
  • wysoki poziom zabezpieczeń dla danych;
  • brak ruchomych części, które mogłyby być bardziej wrażliwe na wstrząsy i uderzenia;
  • wysoką wydajność pamięci flash.

Ten dysk SSD zapewnia, że niezależnie od uruchamianych aplikacji i gier, twój sprzęt będzie działał bez zarzutu. Możesz liczyć na szybką reakcję i najwyższe standardy zapisu. Prędkość odczytu/zapisu wynosi w tym napędzie 550/490 MB/s. Warto zwrócić uwagę także ma maksymalny losowy odczyt/zapis danych 4K wynoszący 77 500 / 85 000 IOPS. Dysk ten jest wyjątkowo wytrzymały, stabilny, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Gwarancją jakości tego napędu jest także 27-letnie doświadczenie maki GOODRAM specjalizującej się w pamięciach masowych. Ten dysk odpowie na potrzeby zapalonych graczy, grafików, projektantów, architektów – wszystkich tych, którym zależy na wydajnym napędzie reagującym na polecenia bez opóźnień.

Dysk SSD – dlaczego warto zainwestować w dobrą jakość?

Od dysku SSD w dużej mierze (nie tylko oczywiście od niego, liczą się bowiem także inne parametry) zależy, na ile sprawnie będzie działał twój komputer stacjonarny lub laptop. Obecnie dyski SSD wyparły już właściwie z rynku starsze, wolniejsze w zapisie i odczycie dyski HDD. Trzeba jednak pamiętać, że dyski SSD także różnią się między sobą jakością i wytrzymałością. Dysk hybrydowy może być dyskiem SSD 2,5”. To najpopularniejszy model dysku wykorzystywany w laptopach i komputerach stacjonarnych. Najszybszy model to z kolei PSC-Express SSD. Do urządzeń mobilnych należy wybrać mSata SSD/Mini-Sata, a to ultrabooków i tabletów zaleca się zakup dysku M.2 SSD. Różnorodne modele dysków SSD znajdziesz tutaj: https://www.oleole.pl/dyski-wewnetrzne-ssd.bhtml

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here