Atrapa kominka – o czym pamiętać przy wyborze?

0
346

Długie, jesienne wieczory sprawiają, że chętnie zaszywamy się we wnętrzu własnego domu i otulamy ciepłymi dodatkami, które kreują przytulny charakter przestrzeni. Oprócz mięsistych poduch, miękkich koców i batalionu świec, ciekawym akcentem jest kominek. Co jednak mają zrobić osoby, które ze względu na miejsce zamieszkania (np. blok) nie mogą pozwolić sobie na jego montaż? W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest atrapa kominka, czyli obudowa z drewna, poliuretanu, styropianu lub gipsu, która do złudzenia przypomina prawdziwe palenisko.

Atrapa kominka jako pomysłowa alternatywa dla klasycznego paleniska

Gdzie tkwi fenomen kominka? Co sprawia, że tak wiele osób chciałoby go posiadać na wyłączność? Podczas, gdy dla jednych stanowi dodatkowe źródło ciepło, inni cenią jego obecność za wyjątkowe walory dekoracyjne. Jedno pozostaje pewne, niezależnie od tego, czy ma spełniać funkcje praktyczne, czy estetyczne, tego typu palenisko stanowi symbol domowego ogniska. I o ile właściciele domków jednorodzinnych często przewidują jego montaż w salonie, tak posiadacze mieszkań w blokach mogą sobie o nim jedynie pomarzyć. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia. Także i w tym przypadku. Jeśli zatem instalacja paleniska jest niemożliwa, warto zaopatrzyć się w atrapę kominka, która choć pełni rolę czysto dekoracyjną, to jednak skutecznie ociepla przestrzeń – zwłaszcza podczas jesienno-zimowych dni.

Atrapa kominka – jak wybrać?

Niewątpliwą zaletą portalu kominkowego jest fakt, że nie wymaga przygotowania projektu ani wykonywania przeróbek w zakresie kanałów kominowych. Jedyne, co należy zrobić to przykręcić go do ściany. Prawda, że proste? Równie łatwy okazuje się wybór idealnego produktu. Należy tylko pamiętać o dwóch kwestiach: wymiarach i dopasowania do stylistyki mieszkania. Jeśli chodzi o wielkość atrapy kominka, punktem wyjścia jest metraż pomieszczenia. Duży model z powodzeniem może gościć w przestronnych salonach. I odwrotnie. Mały portal kominkowy ociepli wystrój równie małego pokoiku. Zbyt duża obudowa mogłaby przytłoczyć wnętrze i wprowadzić wrażenie ciężkości.

Gdy decyzja odnośnie wielkości zostanie podjęta, przychodzi czas na dopasowanie stylistyczne. W aranżacjach minimalistycznych, loftowych, skandynawskich i rustykalnych najlepiej sprawdzi się gładki model, pozbawiony wszelkich zdobień. Alternatywą jest frezowana atrapa kominka, która w sposób szczególny przewidziana jest do pomieszczeń utrzymanych w klasycznej stylistyce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here