Bieganie to skuteczna aktywność, gdy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów, spalić tkankę tłuszczową, a przy okazji poprawić kondycję i wydolność organizmu. Jest to prosty sport, jednak jak każdy inny, może być przyczyną kontuzji. Odpowiedni dobór obuwia może zapobiec ewentualnym dolegliwościom.
Spis treści
Jakie powinny być buty do biegania?
Odpowiedź jest dość prosta, ponieważ przede wszystkim muszą być wygodne, tak aby w żaden sposób nie krępowały naszych ruchów. Co więcej, buty do biegania powinny być dopasowane do naszej stopy, a przecież budowa jej nie jest identyczna dla każdego człowieka. But to tak naprawdę ochrona zarówno dla kości, jak i stawów, więzadeł, ścięgien oraz mięśni. Podczas biegania wykonujemy gwałtowne ruchy, zwłaszcza gdy poruszamy się po wyboistej drodze, czy górzystym terenie, dlatego też niezwykle ważna jest amortyzacja.
Jak wybierać rozmiar butów do biegania?
Buty do biegania, jak sama nazwa wskazuje, służą do uprawiania konkretnego rodzaju sportu, w którym stopy i nogi są w ciągłym ruchu. Z tego powodu warto postawić na buty delikatnie większe, a przy okazji pamiętać o bardzo dokładnym sznurowaniu obuwia, tak aby, jak najbardziej unieruchomić stopę. Co więcej, aktywność wiąże się z potem, który pojawia się również w obrębie stóp, co oznacza, że mogą one puchnąć – większe obuwie zniweluje możliwość powstawania różnego rodzaju uszkodzeń naskórka.
Buty do biegania a teren
Podczas dobierania butów, warto mieć na uwadze, w jakim miejscu będą one wykorzystywane. Jeśli biegamy wyłącznie na bieżni lub innym płaskim, stabilnym terenie, wówczas powinniśmy wybrać buty lekkie, które nadmiernie nie obciążą stopy. Z kolei, gdy wykonujemy aktywność na bardziej wymagającym terenie, wtedy buty muszą być cięższe i bardziej zabudowane, aby zapewnić większą przyczepność do podłoża oraz lepsze bezpieczeństwo.
Typ podbicia stopy
Okazuje się, że budowa anatomiczna naszej stopy również ma ogromne znaczenie podczas wybierania butów sportowych. Obuwie do biegania można podzielić na trzy rodzaje: pronujące, supinujące oraz neutralne. Pierwsze z nich chronią wewnętrzną stronę stopy i przeznaczone są dla osób, u których podbicie znajduje się niżej niż zazwyczaj. Buty supinujące skupiają się na ochronie zewnętrznej części stopy i mają zwiększoną amortyzację. Z kolei obuwie neutralne sprawdzi się, gdy ciężar podczas biegania rozkłada się równomiernie i nie jest potrzebna specjalistyczna ochrona.
Jak dokonać satysfakcjonującego zakupu?
Buty do biegania najlepiej jest po prostu przymierzyć, przejść się w nich i na własnej skórze sprawdzić, czy akurat wpasowały się w nasze preferencje. Co więcej, nie warto nadmiernie oszczędzać na tym rodzaju obuwia, ponieważ chodzi tu o nasze bezpieczeństwo. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy buty, które wybraliśmy, będą odpowiednie dla nas, wówczas warto zapoznać się z opinią pracownika sklepu, który z pewnością profesjonalnie oceni nasz wybór i ewentualnie skoryguje błąd.
Podsumowując, rodzaj obuwia jest niezwykle ważny w przypadku biegania i nie ma tutaj znaczenia to, czy jesteśmy amatorami, czy też biegamy od wielu lat. Warto jest dokładnie przeanalizować swój wybór, aby uchronić się przed kontuzją.