Odnawialne źródła energii to temat, który bardzo często poruszany jest nie tylko w mediach, ale również w naszych domach czy w firmach. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, iż musimy – w krótkim okresie czasu – zacząć korzystać z rozwiązań, które będą przyjazne środowisku naturalnemu. Jednym z nich jest fotowoltaika. Gdzie właściwie możemy zamontować instalację fotowoltaiczną?
Na dachach domów wolno stojących
Nie jest tajemnicą, że fotowoltaika cieszy się największą popularnością wśród właścicieli domów wolno stojących. Zamontowanie jej na dachu takiego budynku nie jest zbyt problematyczne, a przede wszystkim nie wymaga posiadania żadnych dodatkowych zgód. Co więcej, właściciele domów jednorodzinnych, którzy korzystają z fotowoltaiki, mogą odliczyć od podatku wydatki na jej montaż. Często mogą oni także starać się także o różnego rodzaju dotacje. Niemniej jednak nie każdy dach nadaje się do tego, aby zamontować na nim instalację fotowoltaiczną. Na szczęście nie oznacza to, że fotowoltaika dla właścicieli takich domów jest niedostępna. Wystarczy tylko wyodrębnić miejsce na podwórku, aby stworzyć instalację naziemną. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób.
Na dachach bloków mieszkalnych
Nowoczesny, energooszczędny blok mieszkalny z instalacją fotowoltaiczną? Dlaczego nie! Jeszcze do niedawna na niewielu blokach mogliśmy zobaczyć panele fotowoltaiczne, dziś cieszą się one dużą popularnością szczególnie w nowym budownictwie. Okazuje się bowiem, że dzięki temu wydatki na energię elektryczną mogą ograniczyć nie tylko właściciele domów jedno rodzinnych, ale również osoby mieszkające w blokach. Co ciekawe, zamontowanie instalacji jest możliwe nie tylko w nowo budowanych blokach, lecz również w takich, które już są zamieszkiwane. Trzeba jednak zwrócić uwagę na odpowiedni kąt nachylenia dachu budynku.
Na dachach budynków gospodarczych
Fotowoltaikę możemy także zamontować na dachu budynku gospodarczego, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Takie rozwiązanie wcale nie jest rzadkością, a decydują się na nie głównie świadome ekologicznie firmy, które chcą częściowo uniezależnić się od dostawcy prądu, a także oszczędzać. Co prawda firmom nie przysługuje odliczenie fotowoltaiki od podatku, niemniej jednak instalację mogą one amortyzować, jeśli zostanie ona wprowadzona do środków trwałych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż fotowoltaika pomaga zyskać firmie w oczach społeczeństwa. Buduje bowiem obraz przedsiębiorstwa świadomego ekologicznie, któremu nie jest obojętny los planety.