Nie da się ukryć, że transport drogowy ciągle się rozwija i raczej nic nie zapowiada zmiany tego trendu. Wynika to z oczywistych zalet tego rozwiązania oraz wciąż rozsądnych kosztów transportu. Dlatego też wiele osób marzy o dobrze działającej firmie spedycyjnej. Aby ją otworzyć, koniecznie jednak trzeba wcześniej uzyskać odpowiednie zezwolenia i spełnić wiele warunków. Co trzeba wiedzieć na ten temat?
Spis treści
Zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – komu jest potrzebne?
W Polsce sam przewóz towarów nie jest oczywiście w żaden sposób ograniczony. W teorii więc każdy może kupić sobie tira i jeśli tylko posiada prawo jazdy odpowiedniej kategorii, to nic nie stoi na przeszkodzie, by woził nim meble ze sklepu do domu. Co jednak jasne, z racji kosztów nikt rozsądny nie decyduje się na takie rozwiązanie. Niektóre osoby decydują się jednak na posiadanie auta dostawczego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Dla nich ważną informacją jest, że obecnie mogą oni prowadzić działalność gospodarczą bez żadnych dodatkowych zezwoleń. Sytuacja ta zmieni się jednak od kwietnia 2022 roku, gdy zdobycie dodatkowych uprawnień będzie wymagane też od podmiotów świadczących międzynarodowe usługi transportowe pojazdami o DMC powyżej 2,5 tony. Bez zmian pozostaną jednak przepisy dotyczące pojazdów ciężkich – powyżej 3,5 tony. W ich przypadku działalność transportowa musi być potwierdzona przez odpowiednie dokumenty. Są to przede wszystkim:
- Certyfikat kompetencji zawodowych – który można uzyskać po zdaniu egzaminu państwowego,
- Zezwolenie na wykonywanie przewozu drogowego – aby go zdobyć, należy spełnić szereg warunków formalnych, finansowych i technicznych.
Trzeba przy tym jednak podkreślić, że powyższe dokumenty posiadać muszą osoby prowadzące działalność, a nie wykonujące pracę kierowcy. Dla nich bardziej interesujące będą specjalistyczne kursy dla kierowców zawodowych Kursy Lektor, a także szkolenie okresowe kierowców.
Warunki uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – jakie są?
Z całą pewnością otwarcie działalności spedycyjnej – czy to krajowej, czy zagranicznej wymaga dużo więcej zabiegów, niż w przypadku wielu innych gałęzi gospodarki. Dlatego też na krok ten nie decydują się osoby z przypadku. Aby myśleć o uzyskaniu zezwolenia, które jest niezbędne do rozpoczęcia działalności, spełnić trzeba następujące warunki:
- Posiadanie zdolności finansowej, czyli odpowiedniej ilości środków finansowych na prowadzenie działalności. Obecnie jest to 9000 euro w przypadku pierwszego pojazdu o DMC powyżej 3,5 tony, 5000 euro w przypadku kolejnych i 900 euro w przypadku samochodów o DMC między 2,5 a 3,5 tony.
- Posiadanie dobrej reputacji – oznacza to, że osoby zarządzające firmą i przewozem nie mogą być skazane prawomocnym wyrokiem sądu za określone w przepisach przestępstwa.
- Zatrudnianie kierowców z odpowiednimi uprawnieniami (i bez zakazu wykonywania zawodu),
- Posiadanie siedziby na terenie Polski lub UE, floty pojazdów oraz bazy transportowej umożliwiającej prowadzenie działalności w sposób zorganizowany i ciągły.
Jak uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego?
Lista obostrzeń dotyczących podmiotów chcących prowadzić działalność przewoźnika drogowego jest więc dość długa. Jednak z drugiej strony wymogi tego rodzaju zwiększają bezpieczeństwo i chronią przed nieuczciwą konkurencją. Dobrą informacją jest też na pewno fakt, że przygotowanie wszystkich dokumentów i spełnienie warunków w praktyce gwarantuje powodzenie wniosku – może on zostać odrzucony tylko w przypadku braków formalnych.
Jaki organ wydaje zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego?
Warto też wiedzieć, że chcąc uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, zgłosić się trzeba do miejscowego starostwa powiatowego. W nim załatwi się wszelkie sprawy związane ze złożeniem wniosku, na stronach starostw znaleźć można też wzory niezbędnych dokumentów.
Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – jaki jest jego koszt?
W porównaniu z kosztami prowadzenia działalności transportowej sam wniosek o uzyskanie pozwolenia jest stosunkowo tani, gdyż jego koszt to 1000 zł. Opłatę tę trzeba oczywiście uiścić w odpowiednim starostwie powiatowym.
Zdobycie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego nie jest łatwe, choć nie stanowi też przeszkody nie do pokonania. W tym przypadku kluczowa jest znajomość przepisów i dobre przygotowanie całego przedsięwzięcia.