Pielęgnacja skóry trądzikowej krok po kroku

0
259

Cera trądzikowa bywa prawdziwym wyzwaniem, które nierzadko może spędzać sen z powiek. Pryszcze, krostki i zaskórniki nie są jednak problemem nie do rozwiązania. Codzienna pielęgnacja wymaga jednak kompleksowego działania oraz systematyczności. Tylko w ten sposób jesteśmy wyciszyć niektóre objawy. Jak właściwie pielęgnować skórę trądzikową i cieszyć się piękną cerą bez doskonałości? Podpowiadamy.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – charakterystyka cery

Trądzik jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry, która charakteryzuje się nadprogramową produkcją sebum oraz wykwitami skórnymi w postaci krostek, torbieli, grudek oraz zaskórników. Zmiany najczęściej pojawiając się w okolicach twarzy, ale mogą występować również na szyi, plecach czy klatce piersiowej. Za rozwój trądziku odpowiadają bakterie z gatunku Propionibacterium acnes, które zasiedlają ujścia gruczołów łojowych i wywołują stan zapalny wokół mieszków włosowych.

Główną i zarazem bezpośrednią przyczyną powstawania zmian trądzikowych jest zakażenie gruczołów łojowych. Następuje ono na skutek dysfunkcji gruczołów łojowych, które w nadmiarze wydzielają sebum, czyli naturalnie natłuszczający skórę łój. W efekcie na jej powierzchni mogą pojawić się bolesne i nieestetyczne zmiany, które stygmatyzują i pogarszają kondycję psychiczną. Z tego względu trądzik jest chorobą, której nie wolno ignorować.

Jak właściwie pielęgnować skórę trądzikową?

Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna zostać rozpoczęta od oczyszczania. Mycie twarzy delikatnymi preparatami musi być stałym punktem dnia – zarówno rano, jak i wieczorem. Nie można zapominać o tym kroku, ponieważ nadmiar sebum, zanieczyszczenia i resztki makijażu są siedliskiem bakterii, które jeszcze bardziej nasilają problem trądziku. Zmywanie makijażu, podobnie jak oczyszczanie preparatami myjącymi to podstawa. Cera trądzikowa z trudem znosi niedokładny demakijaż.

Kolejnym krokiem powinno być złuszczanie martwego naskórka. Rodzaj peelingu powinien być jednak dopasowany do potrzeb skóry. Niewłaściwie dobrany może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W przypadku skóry trądzikowej warto postawić na peeling enzymatyczny, który delikatnie złuszczy i oczyści cerę. Warto wiedzieć, że osoby z cerą skłonną do wyprysków powinny unikać tych gruboziarnistych, ponieważ mogą nasilić stan zapalny i tylko podrażnić skórę.

Pielęgnacja to nie wszystko

Leczenie trądziku powinno rozpocząć się niemalże od razu, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze zmiany trądzikowe. Zwykle stosuje się leki miejscowe, które zawierają w sobie między innymi kwas azelainowy. Przez rodzaje zaskórników preparaty będą różnić się od siebie, jednak terapia kwasem azelainowym jest wielokierunkowa. Działa przeciwzapalnie oraz zmniejsza widoczność wyprysków aż do całkowitego wyeliminowania ich z twarzy. Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, które wynosi około 2 litry dziennie. Dobrze jest także często zmieniać poszewkę poduszki, gdyż bakterie tam osadzające mogą przenosić się na inne części twarzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here