Ranking smartfonów 2018. Top 10 najlepszych telefonów komórkowych.

0
887

Szybki rozwój telefonii komórkowej sprawił, że na rynku co rusz dostępne są nowe telefony. Co więcej, większość z nich osiągnęła status tych inteligentnych, które znane są pod nazwą smartfonów. Wyparły one z rynku tradycyjne telefony komórkowe. Jednak mimo ich dużej popularności wiele osób nadal nie wie jak wybrać dobry smartfon. Nieobyci w najnowszych technologiach gubią się w licznych funkcjach oferowanych przez te urządzenia oraz nie wiedzą jakie parametry sprawdzać przed zakupem. Na szczęście w Internecie bez problemu można odnaleźć porady jak wybrać smartfon, co więcej, można również sprawdzić ranking najlepszych modeli smartfonów. Te dane powinny pomóc w znalezieniu optymalnego modelu, który będzie spełniał wymagania nawet najbardziej wybrednego użytkownika.

Spis treści

Polecane smartfony

Najlepszy smartfon do 100 PLN

Manta TEL4091s

Najlepszy smartfon do 200 PLN

Lenovo A

Najlepszy smartfon do 300 PLN

Huawei Y3II

Najlepszy smartfon do 400 PLN

Kiano Elegance 5.1 Pro

Najlepszy smartfon do 500 PLN

Lenovo K5

Najlepszy smartfon do 750 PLN

Xiaomi Redmi 4X

Najlepszy smartfon do 1000 PLN

Samsung Galaxy A3 2017

Najlepszy smartfon do 1500 PLN

Samsung Galaxy A5 2017

Najlepszy smartfon do 2000 PLN

LG G6

Najlepszy smartfon do 2500 PLN

Samsung Galaxy S7 Edge SM-G935 32GB

Najlepszy smartfon do 3000 PLN

Apple iPhone 7 32GB

Najlepszy smartfon do 3500 PLN

Apple iPhone 8 64GB

Najlepszy smartfon do 4000 PLN

Samsung Galaxy Note8

Najlepszy smartfon do 5000 PLN

Apple iPhone X 64GB

Czy jest smartfon?

Chociaż smartfony są niezwykle popularne, to wiele osób ma problem z określeniem, czym on tak naprawdę jest oraz czym różni się od tradycyjnego telefonu komórkowego. Szukając odpowiedzi na te pytania, należy pamiętać, że smartfon to duży telefon z równie dużym ekranem. Urządzenie oczywiście jest przenośnie i łączy w sobie funkcje telefonu komórkowego oraz komputera kieszonkowego. To do czego będzie się wykorzystać smartfon, uzależnione jest tylko od potrzeb jego użytkownika. Podstawowe funkcje pozwalają na dzwonienie i odbieranie wiadomości SMS, maili, przeglądanie sieci, robienie zdjęć oraz filmów video, zarzadzanie informacjami osobistymi, odczytywanie dokumentów itd. Jednak to, w jakie funkcje będzie posiadał smartfon, powinno być uzależnione od potrzeb jego właściciela. Stąd też jeszcze przed zakupem warto zastanowić się, jakie się ma potrzeby i jakie zadania stawia się przed urządzeniem. Dla jednych ważne będą biznesowe funkcje smartfonu, dla innych dobry aparat, a jeszcze inni będą chcieli zakupić najlepszy smartfon do gier. Każde z tych urządzeń musi wiec posiadać inne parametry i kłaść nacisk na inne funkcjonalności. Pod uwagę warto wziąć również podstawowe elementy sprzętu, który ważne są zarówno w przypadku poszukiwania uniwersalnego smartfonu, jak i tego specjalistycznego.

Ekran w smartfonie – jaki wybrać?

Aktualnie w smartfonach instaluje się trzy rodzaje ekranów. Należą do nich AMOLED, IPS LCS oraz TFT LCD. Każdy z tych ekranów ma odmienne właściwości. Ekrany AMOLED zapewniają intensywne i nasycone kolory, IPS mimo słabiej oddawanych barw oddają duży kontrast oraz zapewniają szeroki kąt widzenia. Najsłabiej w zestawieniu ekranów do smartfonów wypadają TFT LCD, je też można odnaleźć w urządzeniach z niższej półki cenowej.

Z ekranami smartfonów wiąże się też ich wielkość oraz rozdzielczość. W przypadku wielkości możemy wybierać telefony o przekątnych od 4 do 6,44 cala. Tutaj preferencje co do wyboru zależą tylko od kupującego. Trzeba jednak pamiętać, że większy ekran pozwala na bardziej komfortowe granie, oglądania filmów czy robienie notatek, mniejszy to natomiast wygoda  w noszeniu. Mówiąc o rozdzielczości ekranu do smartfonu, trzeba pamiętać, że obecnie nawet w tańszych modelach stosowana jest zazwyczaj ta HD. W droższych i lepszych smartfonach mamy do czynienia z rozdzielczością Full HD.

Systemy operacyjne w smartfonach

Sporo problemów sprawia również wybór odpowiedniego systemu operacyjnego smartfonu. W tej kategorii można wybierać pomiędzy gogolowski Androidem a applowskim iOS, dostępny jest także system Windows Phone. Każdy z tych systemów znacząco się od siebie różni, dlatego należy dobrać go do swoich osobistych preferencji. Zazwyczaj osoby, które na co dzień nie pracują w systemie Apple, stawiają na telefony z Androidem. Są one dla nich prostsze i bardziej czytelne w obsłudze.  Nie oznacza to jednak, że iOS jest złym systemem. Mimo że nie jest tak popularny, jak Android, to charakteryzuje się doskonałą optymalizacją i wydajnym działaniem. Przed zakupem smartfonu warto więc zapoznać się z wadami i zaletami poszczególnych systemów operacyjny oraz jeśli ma się taka możliwość sprawdzić, jak one działają w rzeczywistości.

Procesor w smartfonie – jak go wybrać?

W smartfonach stosuje się różnorodne procesory, jednak do tych najpopularniejszych zaliczane są MediaTek oraz Qualcomm Snapdragon. Oba te procesory są też dobrym wyborem. Czasem w smartfonach można spotkać się też autorskimi procesorami, które tworzone są przez poszczególne firmy produkujące smartfony.

Do smartfonów najczęściej stosuje się procesory 8 rdzeniowe i one są też tymi zalecanymi. Jednak przy wyborze urządzania warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość rdzenia, ale na proces technologiczny, w jakim została wykonana ta część smartfonu. Im niższe jest oznaczeniem nm tym lepie. Oznacza to, że procesor jest stworzony według najnowszych technologii. Na procesory w smartfonach szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które telefon kupują do grania w gry. W ich przypadku sprawdzą się smartfony z procesorem 8 rdzeniowym i wyższą częstotliwość taktowania.

Pamięć RAM w smartfonie – jaką wybrać?

Jednym z ważniejszych parametrów urządzania, który bardzo często uwzględnienia jest w rankingach smartfonów, jest pamięć RAM. Jest to pamięć operacyjna, która nie tylko odpowiada za to, ile zdjęć czy filmów zapisze się na telefonie, ale także znacząco wypływa na płynność pracy systemu i możliwość używania dodatkowych programów i funkcji. Wielkość pamięci RAM powinna być ściśle skorelowana z wybranym systemem operacyjnym. Smartfony z Androidem najlepiej, jeśli mają przynajmniej 2GB pamięci RAM. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli chce się kupić urządzenie wyższej jakości, lepiej jest celować w modele wyposażone w 2 lub 3 GM pamięci RAM, a nawet więcej. W przypadku smartfonów Apple pamięci RAM może być nie co mniej. Jej ograniczenie, dzięki dobrej optymalizacji systemy iOS nie będzie negatywnie wpływać na prace urządzenia.

Aparat w smartfonie – jakie wybrać?

Jednym z ważniejszych elementów każdego smartfonu jest aparat. Nawet jeśli nie jest się zapalonym fotografem, może on przydać się do wykonywania pamiątkowych zdjęć czy robienia dokumentacji fotograficznej. Trzeba jednak pamiętać, że aparat w smartfonie nigdy nie będzie tak dobry, jak ten będący osobnym urządzeniem. Wielu producentów radzi, aby wybierać telefony z jak najwyższą matrycą podawaną w Mpix. Ma to zapewnić dobrej jakość zdjęcia. Niestety nie jest to twierdzenie zgodne z prawdą. Sama rozdzielczość nie zapewnia wykonywania dobrych fotografii. Podczas wybierania aparatu w smartfonie dobrze jest też patrzeć na wielkość matrycy oraz jasność obiektywu. Smartfon z dobrym aparatem to także ten, w którym zastosowana jest optyczna stabilizacja obrazu oraz sprawnie i szybko działający autofokus. Nowsze modele smartfonów wyposażone są również w podwójne aparaty, z których jeden jest sześciokątny, a drugi wyposażony w zoom optyczny. Daje to możliwość wykonywania dobrych zdjęć porterowych oraz z rozmytym tłem.

Bateria w smartfonie – jak  ją wybrać?

Chcąc kupić dobry smartfon, swoją uwagę należy także skierować na baterie, w którą jest wyposażony. Czas pracy na jednym ładowaniu jest dość istotny. Trzeba jednak wiedzieć, że wpływa na niego m.in. wielkość ekranu, rozdzielczość, zastosowany procesor, a także aktywność, jaką podejmuje urządzenie. Jeśli smartfon planuje się wykorzystywać do gier czy do używania innych wymagających aplikacji najlepiej wybrać urządzenie z dobrą baterią o dużej pojemności. Smartfon z dobrą baterią to taki, który pozwala na jego standardowe użytkowanie przez 2-3 dni bez ładowania.

Dodatkowe funkcje smartfonu – na jakie zwrócić uwagę?

Dzisiejsze smartfony to urządzenia rozbudowane z wieloma funkcjami. Wymienienie ich wszystkich nie jest możliwe. Każdy model stawia na inne rozwiązania. Jedne przystosowane są do użytku biznesowego, inne do rozrywki. Warto jednak przedstawić kilka podstawowych funkcjonalności, z którymi często można się spotkać. Pierwszą z nich są smartfony na dwie karty SIM. Dual SIM to funkcja pozwalająca jednoczenie korzystać  z dwóch oddzielnych kart SIM włożonych do jednego urządzania. Ta funkcja może być przydatna tym osoba, które korzystają z telefonu służbowego i prywatnego.  W przypadku smartfonów dual SIM można spotkać te aktywne (obydwa numery są cały czas aktywne), stand-by (jeden jest aktywny, drugi uśpiony) oraz pasywne (wybór karty SIM każdorazowo dokonuje się ręcznie). W przypadku wyboru tej funkcjonalności warto sprawdzić, czy drugiej karty SIM nie będzie trzeba wyłożyć zamiast karty pamięci microSD. Jeśli tak będzie, należy rozważyć, czy to jest dobre rozwiązanie, ponieważ znacznie ogranicza to możliwość poszerzenia pamięci telefonu.

Podstawową funkcją każdego smartfonu jest też łączność bezprzewodowa oraz transmisja danych. W różnych modelach stasowane są odmienne moduły łączności. Do tych najczęściej wykorzystywanych zalicza się 3G, 4G LTE, Bluetooth, NFC oraz WIFi. Swoją uwagę warto zwrócić szczególnie 3G i LTE. O wiele lepiej jest wybrać smartfon 4LTE – technologia ta powoli staje się standardem, pozwalającym na szybsze korzystanie z Internetu. W przypadku WiFi i Bluetooth’a należy natomiast zadbać o to, aby smartfon był wyposażony w najnowsze wersje tych modułów. Nie wiele osób wie również o bardzo przydanej funkcjonalności, jaką jest moduł NFC. Pozwala on na łatwe i szybkie korelowane smartfonu z dodatkowymi akcesoriami np. słuchawkami czy głośnikami.

Akcesoria do smartfonu – jakie warto dokupić?

Tworząc ranking smartfonów trudno nie uwzględnić w nim dodatkowych akcesoriów, które pozwala na ochronę i rozszerzenie funkcjonalności urządzenia. Akcesoria do smartfonów sprzedawane są w zestawie razem z nimi lub też można je dokupić osobno. Do najczęściej wybieranych należą etui, folie ochronne, głośniki, karty pamięci, słuchawki, szkła hartowane, zestawy sucharkowe, kije do selfi czy podkładki antypoślizgowe. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także okulary VR do smartfonów. Użytkownikom dają one możliwości jeszcze lepsze zabawy aplikacjami edukacyjnymi i grami poprzez przeniesienie ich do wirtualnego świata. Wybierając akcesoria do smartfonu, należy jednak pamiętać, aby były one kompatybilne z danym modelem oraz jego wielkością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here