To najważniejsza dla człowieka witamina, ponieważ dzięki niej zachowujesz witalność i młodość. Działa w bardzo wielu obszarach Twojego organizmu, a jej niedobór prowadzi do licznych chorób, ponieważ na szwank zostaje wystawiony w pierwszej kolejności układ immunologiczny. Przekonaj się, jak bardzo potrzebujesz witaminy C.
Nazywana jest także kwasem askorbinowym i powstaje z d-glukozy – cząsteczki, która jest podstawowym paliwem każdej komórki. Niestety człowiek nie jest zdolny do jej produkcji, dlatego witamina C musi być dostarczana ciału wraz z pożywieniem. Warto też stosować jej suplementację, szczególnie w okresie jesienno-zimowych infekcji grypowych i przeziębień.
Po co Ci witamina C?
Kwas askorbinowy pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Witamina C powoduje wzrost aktywności krwinek białych, które migrują w kierunku miejsca reakcji zapalnej, by pochłonąć intruza i zniszczyć go w swoim wnętrzu. Szybkość i efektywność tego procesu zależy od stanu makrofagów – odżywione witaminą C szybciej zwalczają infekcję. Witamina C wpływa także na syntezę niektórych przeciwciał, których zadaniem jest rozpoznawanie i niszczenie drobnoustrojów.
Kwas askorbinowy pomaga w produkcji kolagenu – białka, które stanowi podstawowy składnik tkanki łącznej w ciele. Jest ono ważne dla utrzymania elastyczności skóry oraz mocnych stawów, kości i chrząstek. Witamina C jest również silnym antyoksydantem, który chroni przed wolnymi rodnikami – niebezpiecznymi cząsteczkami, które niszczą zdrowe komórki i tkanki, powodując starzenie się organizmu i jego liczne choroby.
Wiele procesów metabolicznych w organizmie nie mogłoby się odbyć bez udziału witaminy C. Między innymi pomaga ona w przyswajaniu żelaza, które jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek oraz jest obecna w procesie utleniania kwasów tłuszczowych, które dostarczają organizmowi energię. Badania wykazują, że osoby z niskim poziomem witaminy C szybciej zapadają na takie choroby jak miażdżyca, udar czy niedokrwienie serca. Związek utrzymuje naczynia krwionośne w dobrym stanie, zmniejszając ryzyko chorób serca.
Witamina C – czym jeszcze zaskakuje ten składnik?
Docenią ją osoby, które są na diecie redukcyjnej, ponieważ witamina C jest kluczowa w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie są one spalane i przekształcane w energię. Bez wystarczającej ilości karnityny, organizm może mieć trudności z wykorzystaniem kwasów tłuszczowych jako źródła energii.
Ponadto kwas askorbinowy obniża hormon stresu – kortyzol. Jego wysoki poziom może przyczynić się do przyrostu wagi, szczególnie w okolicy brzucha. Dodatkowo witamina obniża ciśnienie krwi oraz reguluje stężenie glukozy we krwi. Wpływa również na syntezę i przemianę cholesterolu, obniżając poziom złego i podwyższając poziom dobrego, a także hamuje jego odkładanie się w ścianach naczyń krwionośnych.
Regularne spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C zapobiega nowotworom, zwłaszcza jelita grubego, żołądka i przełyku. Kwas askorbinowy łagodzi również reakcje alergiczne i uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu choroby mają łagodniejszy przebieg.