Sprzątanie nie jest najprzyjemniejszym zadaniem. Wiele osób stara się więc jak najbardziej jej uprościć i skrócić. Z pomocą w tym zadaniu służą producenci domowego wyposażenia. Tworzą oni liczne sprzęty mające pomoc w utrzymaniu domu w porządku. Jednym z takich sprzętów jest coraz popularniejszy mop parowy. Sprawia on, że sprzątanie jest przyjemniejsze, prostszej i dokładniejsze. Co ważne, mycie podłóg mopem parowym pozwala wyeliminować kontakt z chemikaliami, które mogą prowadzić do alergii i podrażnień. Mopy parowe to również urządzenia, które szybko eliminują bakterie. Wszystko to przemawia za zakupem tego typu sprzętu. Jednak wiele osób nie wie jakimi parametrami kierować się przy zakupie mopa parowego. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.
Spis treści
Polecane mopy parowe
Najlepszy mop parowy do 200 PLN
Clatronic DR 3539
Najlepszy mop parowy do 300 PLN
Vileda Steam Mop parowy
Najlepszy mop parowy do 400 PLN
Dirt Devil (DD-M366)
Najlepszy mop parowy do 500 PLN
Black&Decker FSM1630-QS
Najlepszy mop parowy do 600 PLN
Dirt Devil Aqua Clean DD302-0
Najlepszy mop parowy do 700 PLN
Black&Decker FSMH13151SM-QS
Najlepszy mop parowy do 1000 PLN
Moneual Aqua Jet (AME-5500)
Czym jest mop parowy?
Mop parowy to innowacyjne urządzenie, które ma pomoc w sprzątaniu. Jest to elektroniczny sprzęt, który zasilany jest akumulatorem. Oprócz akumulatora posiada również zbiornik na wodę oraz grzałkę. Działanie mopa najogólniej mówiąc, polega na wytwarzaniu gorącej pary, która czyści się wybrane powierzchnie. Mopy parowe pozwalają na dokładniejsze sprzątanie i usuwają więcej baterii niż te tradycyjne urządzenia.
Jak działa mop parowy?
Działanie mopa parowego nie jest skomplikowane. Jego użytkowanie jest bardzo łatwe i przypomina sprzątanie za pomocą tego zwykłego, tradycyjnego mopa. Model parowy jest jednak wyposażony w specjalną pompkę oraz grzałkę. Elementy te sprawiają, że woda jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, co powoduje wydzielanie się gorącej pary. Takie sposób działania sprawia, że sprzątanie za pomocą mopa parowego jest szybsze i o wiele przyjemniejsze. Dzieje się tak dlatego, że wytwarzana gorąca para rozpuszcza brud i przygotowuje podłoże do dalszych zabiegów sprzątających wykonywanych bardziej specjalistycznymi detergentami. Należy jednak pamiętać, że nie można myć nim wszystkich powierzchni. Sprawdza się natomiast przy czyszczeniu:
- płaskich powierzchni wyłożonych płytkami;
- fug i innych spoin;
- okien oraz powierzchni szklanych.
Mop parowy można również wykorzystać do odświeżania tapicerki zarówno tej samochodowej, jak i meblowej oraz pozbywania się plam z dywanów. Co do zasady mopy parowe nie nadają się do czyszczenia podłóg drewnianych. Umożliwia to jedynie kilka nowoczesnych urządzeń.
Aby móc użyć mopa parowego, należy napełnić przeznaczony do tego pojemnik wodą, podłączyć do zasilania oraz uruchomić. Mop będzie gotowy do działania po nagrzaniu się. Do usuwania zabrudzeń, nalotu i zanieczyszczenie nie są potrzebne chemiczne detergenty, mop wyczyści je za pomocą wytwarzanej pary i wysokiej temperatury. Oznacza to, że mopy parowe to dobre rozwiązanie dla alergików oraz rodziców małych dzieci. Dzięki temu na czyszczonych powierzchniach nie zostaną śladowe ilości chemikaliów, a więc będą one bezpieczniejsze np. dla raczkującego malucha. Samo sprzątanie mopem parowym nie jest trudne, obsługa jest łatwa i odbywa się za pomocą zaledwie kilku przycisków. Wyczyszczona nim podłoga lub inna powierzchnia jest sucha zaraz po przetarciu jej urządzeniem.
Głowica w mopie parowym
Jednym z najważniejszych elementów mopa parowego jest głowica. To od niej zależy czy sprzątanie będzie łatwe i jakie powierzchnie będzie można wyczyścić, używają mopa. W rankingu mopów parowych największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia wyposażone w głowice giętka. Mopy parowe z giętką głowicą pozwalają na łatwe manewrowanie i sprzątanie nawet w ciasnych zakamarkach mieszkania. Ruchoma głowica nie jest jednak standardem we wszystkich urządzenia. Zazwyczaj w tanich mopsach parowych spotkać się z tą typu płaskiego i statyczną. Na rynku dostępne są też mopy parowe z głowicami trójkątnymi lub prostokątnymi. Ze względu na praktyczność i funkcjonalność częściej wypierany są mopy parowe z głowicą trójkątną. Pozwalają one na łatwe wyczyszczenie miejsc w okolicach narożników, a także tych przy nogach krzeseł i stołów.
Analizując głowicę mopa na parę, warto również sprawdzić, czy posiada ona funkcje automatycznego stosowania wyrzutu pary do aktualnie sprzątanej powierzchni. Dzięki temu usuwanie trudnych i zaschniętych zabrudzeń będzie łatwiejsze, prościej będzie też czyścić tapicerki bez zalewania ich i zbytniego moczenia. Ponadto dobry mop parowy powinien być wyposażony w kilka trybów manualnego sprzątania. Standardem są co najmniej 3 tryby.
Waga mopa parowego
Przy wyborze mopa parowego konieczne jest uwzględnienie wagi urządzenia. To ona znacząco wpływa na to, jakie możliwości zastosowania mopa będzie się miało. Co do zasady mopy parowy nie są ciężkimi urządzeniami. Jednak im mniejszy jest ich ciężar, tym wygodniejsze jest czyszczenie płytek ściennych i innych wysoko położonych powierzchni. Jeśli przed urządzeniem stawia się takie zadanie najlepiej wybrać model ważący nie więcej niż 3 kilogramy. Cięższe mopy parowe sprawdzają się natomiast przy sprzątaniu powierzchni podłóg. W rankingu mopów parowych dominują urządzenia, których ciężar nie jest większy niż 4 kilogramy. Warto również wspomnieć o dostępnych na rynku i cieszących się zainteresowaniem mopo-odkurzaczy. Są to mopy parowe, które swoim wyglądem przypominają tradycyjny odkurzacz. Składają się z urządzenia, które generuje parę oraz rury zakończonej specjalną głowicą parującą. Przez użytkowników określane są jako niezwykle wygodne i łatwe w użyciu. Wynika to z tego, że nie trzeba przenosić całego generatora pary, a jedynie lekką i poręczną głowicę. Tego typu mopy parowe mają jednak dość znaczną wagę całkowitą oraz są większym sprzętem niż tradycyjne mopy parowe.
Pojemność mopa parowego
Ważnym parametrem mopa parowego jest jego pojemność. Uzależniona jest ona od wielkości pojemnika na wodę. Im pojemność mopa parowego jest większa, tym urządzenie będzie mogło sprzątać dłużej na jednym napełnieniu zbiornika. Większy pojemnik na wodę w praktyce oznacza więc szybsze sprzątanie, ponieważ eliminuje kilkukrotne napełnienie mopa oraz czas potrzebny na jego rozgrzanie. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duży zbiornik wpłynie na wagę mopa. Ten ciężki jest natomiast niewygodny w podnoszeniu. Najlepiej jest wyważyć ten parametr i dobrać go do powierzchni, którą chce się sprzątać.
Moc mopa parowego
Mop parowy to urządzenie, które działa na prąd. W związku z tym przy jego zakupie trudno pominąć tak ważny parametr, jakim jest moc. Na rynku dostępne są mopy parowe o różnej mocy. Mopy o dużej mocy to te posiadające ok 1500W. Oznacza ona, że urządzenie będzie szybko gotowe do podjęcia sprzątania oraz w bardzo krótkim czasie będzie generować parę. Mopy parowe o dużej mocy posiadają też istotne wady. Jedną z głównych jest duży pobór energii, a więc brak energooszczędnych rozwiązań. Osoby, którym na nich zależy, powinny wybierać mopy parowe o niższej mocy mieszczącej się w przedziale 1000-1300W. Nagrzewają się one trochę dłużej, ale pozwala na zaoszczędzenie na energii elektrycznej. Niewielka moc oznacza również niższą cenę mopa parowego.
Długość przewodu w mopie parowym
Aby mop parowy był komfortowym w użytku urządzeniem, którym będzie można sprzątać w całym mieszkaniu, przy jego zakup należy sprawdzić również długość kabla. Przewód lub rura łącząca głowicą z generatorem pary ma istotne znaczenie dla wygody sprzątania i tego, na jakiej wysokości będzie dało się usuwać zabrudzenia. Osoby, które posiadają wysokie pomieszczenia, powinny szukać mopów parowych z długimi przewodami, natomiast te, których mieszkania mają tradycyjne wysokości, mogą postawić na standardowe modele. W rankingu mopów parowych najczęściej można znaleźć urządzenia z przewodem od 3 do 4 metrów.
Nasadki i tryby pracy
Producenci oferują zarówno tanie mopy parowe, jak i bardziej zaawansowane urządzenia. W przypadku tych pierwszych możliwości jest nie wiele. Mają one ograniczone funkcjonalności i nie pozwalają na zbyt wiele. W przypadku tych drugich opcji jest więcej. Dobrej jakości mopy parowe wyposażone są w szereg nasadek oraz co najmniej kilka trybów działania, które dostosowują się do czyszczonych powierzchni. Pozwala na zwiększyć efektywność sprzątania na zróżnicowanych powierzchniach i zastosować optymalne parametry dla nich. W praktyce oznacza to, że inny program zostanie użyty do czyszczenia podłóg, ścian, tapicerki, okien czy powierzchni z ceramiki. W efektywnym czyszczeniu takich miejsc pomagają również dodawane do urządzenia nasadki. Mogą one wspomóc w czyszczeniu żaluzji, fug, a nawet i tkanin takich jak firanki. To, w jakie tryby pracy i nasadki zostanie wyposażony mop parowy, zależy od konkretnego modelu.
Ile kosztuje mop parowy?
Mopy parowe to urządzenia, które są o wiele droższe od tych standardowych pozwalających myć podłóg. Ceny podstawowych modeli przeznaczonych do użytku domowego zaczynają się od 150 złotych. Trzeba jednak wiedzieć, że tanie mopy parowe nie są optymalnym rozwiązaniem. Nie oferują one odpowiednich efektywność sprzątania oraz nie mają wielu przydatnych funkcji ułatwiających to zadanie. Osoby, którym zależy na wydajnym, wielofunkcyjnym mopie parowym muszą rozglądać się za modelami z wyższej półki cenowej. Ich wymagania powinny spełnić urządzenia, których koszt zakupu zaczynają się od 200 złotych, należy też wiedzieć, że producenci oferują zaawansowane mopy parowe, których ceny dochodzą nawet do 1000 złotych. Od tych podstawowych różnią się nie tylko funkcjonalnościami i zestawem nasadek, ale i wyższymi parametrami technicznymi oraz jakością materiałów, z jakiej są wykonane. Dobre mopy parowe obejmowane są również gwarancją producencką. Jeśli jednak chce się dokonać dobrego wyboru i nie przepłacać za urządzanie, można kierować się podpowiedziami rankingu mopów parowych. Wskaże on najpopularniejsze modele cieszące się dobrymi opiniami użytkowników. W rankingu wskazywane są przede wszystkim mopy wielofunkcyjne z dobrej jakości głowicą i o odpowiedniej mocy, która pozwala za jednym razem posprzątać cały dom. Trzeba też pamiętać, że parametry mopa parowego najlepiej dobrać jest do swoich potrzeb i posiadanej powierzchni mieszkalnej. Wydajne i duże urządzenie może być przydatne w małych mieszkania, natomiast małe mopy parowe nie poradzą sobie ze sprzątaniem dwukondygnacyjnego domu jednorodzinnego.