Wiele osób nie wyobraża sobie kuchni bez piekarnika. Jest on przydatnym urządzeniem, dzięki któremu można piec mięsa, ryby, warzywa czy ciasta. Jednak dziś piekarniki mają różne oblicza, a wybór tego właściwego nie jest prosty. Producenci oferują wiele rodzajów piekarników. Podstawowy podział to ten obejmujący urządzenia wolnostojące i do zabudowy. Nie są to jednak wszystkie rodzaj piekarników, z jakimi możemy się spotkać. W sklepach dostępne są również piekarniki parowe. Zyskują one coraz większą popularność. Jeszcze do niedawna były przeznaczone tylko do eksploatacji w restauracjach, hotelach czy innych lokalach gastronomicznych, dziś bez problemu można je zamontować we własnej, nawet małej kuchni. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając piekarnik parowy.
Spis treści
- 1 Polecane piekarniki parowe
- 1.1 Najlepszy piekarnik parowy do 1500 PLN
- 1.2 Najlepszy piekarnik parowy do 1750 PLN
- 1.3 Najlepszy piekarnik parowy do 2000 PLN
- 1.4 Najlepszy piekarnik parowy do 2500 PLN
- 1.5 Najlepszy piekarnik parowy do 3000 PLN
- 1.6 Najlepszy piekarnik parowy do 3500 PLN
- 1.7 Najlepszy piekarnik parowy do 4000 PLN
- 1.8 Najlepszy piekarnik parowy do 5000 PLN
- 2 Czym jest i jak działa piekarnik parowy?
- 3 Pojemność piekarnika parowego
- 4 Pojemność piekarnika parowego
- 5 Moc i klasa energetyczna piekarnika
- 6 Piekarnik parowy z funkcją grilla
- 7 Sposoby ogrzewania w piekarniku parowym
- 8 Systemy zabezpieczeń w piekarniku parowym
- 9 Dodatkowe funkcjonalności piekarników na parę
- 10 Ile kosztuje piekarnik parowy? Ranking piekarników parowych
Polecane piekarniki parowe
Najlepszy piekarnik parowy do 1500 PLN
Electrolux EOA3414AOX PlusSteam
Najlepszy piekarnik parowy do 1750 PLN
Electrolux EOA5654AOX
Najlepszy piekarnik parowy do 2000 PLN
Electrolux EOB6631BOX CombiSteam
Najlepszy piekarnik parowy do 2500 PLN
Samsung Dual Cook BQ1VD6T131
Najlepszy piekarnik parowy do 3000 PLN
Electrolux EOC6851AOX CombiSteam
Najlepszy piekarnik parowy do 3500 PLN
Bosch CSG656BS1
Najlepszy piekarnik parowy do 4000 PLN
Najlepszy piekarnik parowy do 5000 PLN
Bosch CSG656RS1
Czym jest i jak działa piekarnik parowy?
Piekarnik parowy, czyli inaczej piec konwekcyjno – parowy to urządzenie, które łączy w sobie klasyczny piekarnik oraz urządzenie do gotowania na parze. Najogólniej mówiąc, sposób jego działania opiera się na działaniu tradycyjnego parowaru. Trzeba jednak zaznaczyć, że pieczenie w urządzeniu nie obywa się jedynie za pomocą przegrzanej pary wodnej. Jest ona wspomagana konwekcyjnymi metodami ogrzewania. W praktyce oznacza to, że część ciepła wytwarzanego do pieczenia pochodzi z pary, a część z rozgrzanego powietrza. W dobrych piekarnikach parowych proporcje powietrza do pary można regulować za pomocą pokręteł lub ustawień odpowiedniego programu pieczenia. Piekarniki parowe zazwyczaj występują w formie urządzeń do zabudowy.
Co do zasady każdy piekarnik parowy można wykorzystywać tak samo, jak ten klasyczny. Jego popularność wynika jednak z tego, że jego dodatkową funkcjonalnością jest możliwość gotowania na parze (tego nie można robić w tradycyjnych piekarnika). Zastanawiając się, czy kupić piekarnik parowy, czy zwykły, koniecznie trzeba sobie więc odpowiedzieć na pytanie, czy na co dzień gotuje się na parze i taka funkcjonalność będzie przydatna. Jeśli ten sposób gotowania jest nam obcy, nie ma co przepłacać za zakup droższego piekarnika na parę.
Należy również wspomnieć, że piekarnik parowy w kuchni doskonale zastępuje kuchenki mikrofalowe. Energia pochodząca z pary sprawia, że podczas odgrzewania potraw nie wysychają one, co często zdarza się w mikrofalach. Opcje odgrzewania posiłków mają wszystkie nawet tanie piekarniki parowe. Jeśli jednak kupuje się go tylko do podgrzewania gotowych dań, to zakup może mijać się z celem i być nieekonomiczny.
Pojemność piekarnika parowego
Wybierając piekarnik parowy, na samym początku należy sprawdzić, czy w naszej kuchni znajdzie się na niego miejsce. Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, najczęściej piece na parę występują w opcji do zabudowy. Większość z nich jest większa od klasycznego piekarnika, ale na rynku można również znaleźć kompaktowe urządzenia przeznaczone do małych wnętrz. Jak jednak pokazuje ranking piekarników parowych, małe urządzenie nie cieszą się zbytnią popularnością. Użytkownicy narzekają na ich nie praktyczność oraz bardzo ograniczone funkcje. Większe piekarniki parowe są bardziej wszechstronna. Tutaj jednak należy pamiętać, że będą one również pobierać więcej energii elektrycznej, co niewątpliwie przełoży się na koszty eksploatacyjne.
Pojemność piekarnika parowego
Tak jak w przypadku tradycyjnego urządzenia, wybierając piekarnik parowy, nie sposób nie zwrócić uwagi na jego pojemność. W tym zakresie producenci oferują szeroki wybór. Małe piekarniki na parę to modele o pojemności do 20 do 27 litrów. Pozwalają one na pieczenie na trzech poziomach blach. Osoby, które szukają piekarników o standardowej pojemności, powinny rozejrzeć się za modelami, u których ten parametr wynosi od 40 do 60 litrów. Z ich odszukaniem nie będzie problemu, ponieważ to one stanowią większość polecanych urządzeń w rankingu piekarników parowych. Urządzenia o takiej pojemności dysponują znacznie większą ilością poziomów, na których można umieścić blach, przez co dedykowane są osobom, które dużo palą lub większym rodzinom.
Moc i klasa energetyczna piekarnika
Piekarnik parowy to urządzenie wielofunkcyjne. Z racji tego, że może wypełniać zadania zarówno tradycyjnego piekarnika, jak i mikrofalówki oraz parowara pobiera on więcej energii elektrycznej niż standardowe urządzenia. Osoby, które szukają energooszczędnego piekarnika parowego, mogą więc mieć nie lada problem z wyborem odpowiedniego modelu. W swoich poszukiwaniach koniecznie powinny zwrócić uwagę na klasę energetyczną sprzętu. Jak przy większości urządzeń kuchennego AGD mówi ona o tym, ile energii elektrycznej piekarnik parowy zużyje w ciągu roku. Standard określany jest na podstawie normy Unii Europejskiej i obowiązuje wszystkich producentów. Klasy energetyczne piekarników parowych określone są w 3 stopniowej skali zapisanej kolejnymi literami alfabetu. Piekarniki parowe kasy A to te, które w przy swoim działaniu zużywają najmniej energii. Najbardziej prądożerne są urządzenia posiadające klasę C.
Mówiąc o mocy piekarnika parowego, należy również wspomnieć o tej dotyczącej przyłączania. W tym zakresie wyróżniamy moc przyłączeniową całkowitą, czyli tą pobieraną przez piekarnik. Od jej wielkość zależy jaki licznik będzie potrzebny do obsługi piekarnika parowego. Jeśli nie chce się kupić urządzenia, które nie będzie działało w domowym wnętrzu, koniecznie należy sprawdzić ten parametr. Licznik o słabym natężeniu prądu może spowodować, że piekarnik parowy nawet się nie uruchomi. Dobrze jest także spędzić, jaki rodzaj licznika będzie potrzebny. Piekarniki parowe działają na licznikach jedno lub trójfazowych. W przypadku urządzeń do licznika jednofazowego wymagane napięcie wynosi 230 V, piekarniki parowe do licznika trójfazowego wymagają natomiast napięcia na poziomie 400V.
Piekarnik parowy z funkcją grilla
Nowoczesne piekarniki parowe tak samo, jak te tradycyjne wyposażone są w szereg dodatkowych funkcjonalności, których zadaniem jest wspomóc pieczenie. W rankingu piekarników parowych dominują jednak przede wszystkim uniwersalne urządzenia pozwalające na upieczenie klasycznych potraw. Dużym zainteresowanie cieszą się przede wszystkim piece parowe z funkcją grilla oraz funkcja pieczenia. Funkcjonalności te są tymi z zakresu podstawowych. Szukając uniwersalnego i praktycznego urządzenia, nie należy z nich rezygnować. Wynika to z tego, że piekarnik parowy dostarczając ciepło tylko z pary, nie będzie pozwalał na pieczenie soczystych mięs o chrupiącej skórce.
Sposoby ogrzewania w piekarniku parowym
W zakresie sposobów ogrzewania piekarnik parowy niewiele różni się od standardowego. W tanich urządzeniach występuje przede wszystkim grzanie dolne i górne oraz góra-dół. W dobrych piernikach parowych dodatkowo zastosowany jest termoobieg, pozwalający na zapewnienie równomiernej temperatury we wnętrzu urządzenia. Ważne jest, aby piekarnik parowy pozwalał na skorzystanie z funkcji termoobiegu również przy programach wilgotnych i w niskiej temperaturze.
Systemy zabezpieczeń w piekarniku parowym
Osoby posiadające małe dzieci wybierając piekarnik parowy, powinny szczególną uwagę zwrócić na zastosowane w ich systemy zabezpieczeń. W nowoczesnych piecach parowych można spotkać wiele funkcji pozwalających zapewnić bezpieczeństwo nie tylko najmłodszym domownikom, ale i znajdującym się w pobliżu meblom i kuchennemu wyposażeniu. Aktualnie standardem są tzw. chłodne drzwiczki. Jest to funkcjonalność, która sprawia, że drzwiczki piekarnika nie nagrzewają się, nawet jeśli piecze się w bardzo wysokich temperaturach. Dodatkowo w wysokiej jakości piekarnikach parowych można spotkać też chłodne obudowy. Chronią on meble, które sąsiadują z urządzeniem przed przegrzaniem i uszkodzeniem. Często stosowanymi systemami zabezpieczeń jest również automatyczne wyłączenie urządzenia, blokada przed przypadkowym jego uruchomieniem, blokada drzwi czy zmiany ustawień. Wszystkie te opcje mają podwyższyć komfort użytkowania piekarnika parowego i znaleźć je można również w standardowo działających urządzeniach.
Dodatkowe funkcjonalności piekarników na parę
W sklepach oprócz tanich piekarników parowych wyposażonych w podstawowe funkcje znaleźć można również za awansowe urządzenia. Dają one sporo możliwości oraz pozwalają podwyższyć komfort korzystania z piekarnika na parę. W rankingu piekarników parowych wiele pozytywnych opinii zyskują modele, które posiadają automatyczne funkcje czyszczenia. Pozwalają one na szybkie i łatwe pozbycie się resztek organicznych, płynów i osadu kamienia kotłowego widzialnego z wody, a przez to zachowanie porządku i schludnego wyglądu wnętrza sprzętu. W piekarnikach parowych możemy również spotkać funkcje piroliza. Polega ona na rozgrzewaniu piekarnika do wysokiej temperatury (najczęściej 500 stopni Celsjusza) na 2 godziny, w efekcie czego spopieli się wszystkie resztki organiczne. Oprócz tego dobre piekarniki parowe pozwalają na wykonywanie automatycznego odkamieniania, czyli usunięcia naloty kamienia kotłowego.
Ile kosztuje piekarnik parowy? Ranking piekarników parowych
Wiele osób postrzega piekarniki parowe jako urządzenia droższe w zakupie niż ich tradycyjny odpowiednik. Nie jest to do końca prawda. Tak jak w przypadku klasycznych urządzeń ceny są bardzo zróżnicowane. Tanie, ale dobrze działające piekarniki parowe bez całej gamy dodatkowych funkcjonalność można zakupić już za 1000 złotych. Jeśli szuka się bardziej rozbudowanego modelu, który będzie wyposażony w kilkadziesiąt programów oraz opcji ceny są o wiele wyższe. Za wysokiej klasy piekarnik parowy trzeba zapłacić około 6000 złotych. Warto go jednak kupić, jeśli wie się, że będzie się wykorzystywać wszystkie opcje urządzenia, w innym przypadku będzie to wybór mało sensowny. Osoby, które nie znają się na tego typu urządzeniach i szukają dobrego modelu w atrakcyjnej cenie, mogą skorzystać z rankingu piekarników parowych. Podpowie on jakie modele są aktualnie popularne oraz cieszą się dobrymi opiniami faktycznych użytkowników. Decydując się na skorzystanie z tej pomocy, również trzeba pamiętać, aby zaprezentowane modele dopasować do własnych potrzeb i możliwości swojej kuchni.